Hälytys suuresta rakennuspalosta Tampereen Rantatielle, 21.8.25

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Eräs1
Axel Foley
Viestit: 2072
Liittynyt: La Tammi 01, 2022 5:36 pm

Hälytys suuresta rakennuspalosta Tampereen Rantatielle, 21.8.25

Viesti Kirjoittaja Eräs1 »

Pirkanmaan pelastuslaitos sai torstaina hälytyksen kello 18.29 suuresta rakennuspalosta Tampereen Rantatiellä.

Tehtävälle hälytettiin 21 yksikköä.

Tämä on päivittyvä uutinen.

https://www.aamulehti.fi/tampere/art-2000011443966.html
Avatar
Rescuer
Horatio Caine
Viestit: 6018
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Hälytys suuresta rakennuspalosta Tampereen Rantatielle, 21.8.25

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

Taas on toimittelija lätkäissyt uutisen, että pääsee sanomaan olleensa eka...
Ja uutinen poistuu kaikessa hiljaisuudessa, jos/kun siellä ei ollutkaan mitään paloa. Mutta onhan siitä kuitenkin tänne saatu heti ketju avattua.
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4054
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Hälytys suuresta rakennuspalosta Tampereen Rantatielle, 21.8.25

Viesti Kirjoittaja McCall »

Hurja tilanne.
Aamulehti 21.8.2025 / https://www.aamulehti.fi/tampere/art-2000011443966.html
...
Hälytys tuli torstaina kello 18.29. Ilmoituksen mukaan tehtävälle hälytettiin 21 pelastuslaitoksen yksikköä.

Vajaata puolta tuntia myöhemmin osa yksiköistä poistui jo paikalta, kertoo Aamulehden paikalla oleva toimittaja Niko Tamminen. Paikalla ei Tammisen mukaan näy liekkejä tai savua.
Avatar
Eräs1
Axel Foley
Viestit: 2072
Liittynyt: La Tammi 01, 2022 5:36 pm

Re: Hälytys suuresta rakennuspalosta Tampereen Rantatielle, 21.8.25

Viesti Kirjoittaja Eräs1 »

Vanha tikkutehdasrakennus Tampereen Rantatiellä sytytettiin tuleen tiistaina alkuillasta. Pirkanmaan pelastuslaitoksen päivystävä palomestari Petri Rantala kertoo, että pelastuslaitos sai hälytyksen noin puoli seitsemän aikaan illalla.

Tulipalo on saanut alkunsa rakennuksen ensimmäisestä kerroksesta, jossa tuntemattomat henkilöt olivat sytyttäneet rakennusmateriaaleja palamaan. Rantalan mukaan palo saatiin nopeasti hallintaan.

– Palo saatiin sammutettua noin 20 minuutissa hälytyksestä. Sen jälkeen tuuletimme tilat savusta, ja nyt tilanne on kokonaan ohi, Petri Rantala kertoo illalla puoli kahdeksalta.

Tulipalo aiheutti runsaasti savua, ja useat ohikulkijat soittivat hätäkeskukseen. Pelastuslaitos varautui tilanteeseen lähettämällä paikalle yli 20 yksikköä.

– Kyseessä on iso rakennus, joka on aivan muiden rakennusten vieressä, joten paikalle lähti riittävästi yksiköitä, Rantala perustelee.

Nopean toiminnan ansiosta palo ei ehtinyt levitä viereisiin rakennuksiin. Kukaan ei loukkaantunut palossa.

Poliisi selvittää palon syttymissyytä ja mahdollisia tekijöitä.

https://yle.fi/a/74-20178779
Vastaa Viestiin