damfin kirjoitti: Ma Syys 01, 2025 7:47 am
Marokon Kauhu kirjoitti: Ma Syys 01, 2025 7:18 am
Mokutus seis, verot alas - suomalaiset nuoret ja opiskelijat töihin!
Suomalaisten nuorten on todella vaikea saada töitä, ja nämä kehtaa vinkua maahanmuuton tärkeydestä ja työvoimapulasta.
Suomalaisten nuorten on todella vaikea saada töitä sellaisilta aloilta joilla ei ole työvoimapulaa, sen sijaan alat joilla on työvoimapulaa ei heitä kiinnosta koska niissä joutuu usein tekemään ruumiillista epämiellyttävää työtä eikä palkka ole riittävästi korkeampi kuin työttömyydestä tai opiskelusta saatavat korvaukset.
Palkkoja näillä aloilla ei ole varaa nostaa, koska tappiollinen toiminta ei kannata eikä kaikkea ole tässä taloustilanteessa mahdollista tukea verorahoilla, eli ratkaisuna olisi pienentää työttömyydestä ja opiskelusta maksettavia korvauksia.
Maahanmuuttoon voitaisiin ottaa käyttöön koeaika, ellei maahanmuuttaja tai pakolaisena tänne tullut ole työllistynyt vakituiseen työhön kahden vuoden sisällä, hänet karkotettaisiin takaisin lähtömaahansa tai jos karkottaminen ei ole lähtömaan olosuhteiden takia mahdollista hänelle maksettava toimeentulotuki puolitettaisiin.
Höpsismiä.
Veronalennuksia saamme kun mokutus ja mamutus lopetetaan kokonaan.
Siihen menee miljardeja vuodessa.
Kun laitamme tuet vielä enemmän minimiin, voimme edelleen alentaa veroja.
Turhaan kelan elättinä olemiseenkin menee miljardeja.
Yhdessä nämä kuluerät käytännössä vastaavat koko valtionvelastamme.
Ei ole sattumaa, että Eestillä ei sitä ole.
Tunnen jo nyt nuoria, joille työhalut ovat kummasti tulleet, kun asumistuista jne on leikattu rankalla kädellä.
Veroalennukset vaikka lailla osittain palkkoihin.
Loput yritysten tulokseen.
Maahanmuuton koeaika koskee tietenkin vain oikeasti tänne töihin tulleita, ei siirtolaisia joita myös turvapaikanhakijoiksi joskus kutsutaan.
Pelatkaamme RKP:n vaatimilla säännöillä, kuten Peltokangas totesi:
Vain työperäistä maahanmuuttoa.
Turvapaikkahakemusten vastaanottaminen loppuu kokonaan, ja käsittelemme ne keskitetysti jossain muualla.
Ei se nyt niin vaikeaa ole, ja pelastamme yhteiskuntamme konkurssilta.