Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Usean henkilön kahakka johti epäiltyyn tapon yritykseen Tampereella
Yksi henkilö vangittiin Pirkanmaan käräjäoikeudessa todennäköisin syin teosta epäiltynä.
Usean henkilön välinen yhteenotto kärjistyi tapon yritykseen lauantaina, 6. syyskuuta puoli kahdentoista aikaan yöllä Keskustorilla Laikun lavan läheisyydessä Tampereella.
Sisä-Suomen poliisin rikoskomisario Jari Luoto kertoo, että yksi henkilö on saanut vammoja, joita epäillään teräaseella tehdyiksi. Henkilö kuljetettiin sairaalahoitoon. Luoto ei kommentoi tarkemmin uhrin vammoja.
Pirkanmaan käräjäoikeus vangitsi keskiviikkona 10. syyskuuta vuonna 2006 syntyneen miehen epäiltynä todennäköisin syin törkeästä pahoinpitelystä ja tapon yrityksestä.
Luodon mukaan osallisia on tämän hetkisten tietojen mukaan alle kymmenen. ”Useita henkilöitä on epäiltynä rikoksesta ja asianomistajana.” Muita henkilöitä epäillään perusmuotoisesta pahoinpitelystä. Luoto sanoo, että tutkinta on alkutekijöissään, eikä hän siksi kommentoi tapahtumien kulkua tai tekoon johtaneita syitä. Syytteen nostamisen määräpäivä on 2. joulukuuta.