Schimanski kirjoitti: Ma Syys 22, 2025 7:19 pm
Vetäytyminen toteutui Saigonin tyyliin, mutta kuten täällä on jo moneen kertaan todettu niin Trumpin aikaansaannoshan tuo oli. Trump antoi talibaneille avaimet käteen pohjalta tehkää mitä haluatte ja niinhän ne sitten tekivät
Lähtökohtana oli Trumpin surkea sopimus talebanien kanssa, kosk Trump lähtee kaiken osaavana takki auki kaikkiin tilanteisiin. Trumpilla ei ollut minkäänlaist ymmärrystä tilanteesta ja kymmeniä vuosia kovissa liemissä keitetyt talebanit veivät häntä kuin litran mittaa.
Koska vallanvaihto USAssa 2021 ei ollut "rauhanomainen", niin Trumpin hallinto panttasi marraskuusta 2020 tietoa Afganistanin tapahtumista ja lopetti käytännössä kaikki valmistelut Afganistanista vetäytymiseen Trumpin häviön selvittyä. Normaalisti Bidenin siirtymähallinto olisi työskennellyt rinnan Trumpin hallinnon kanssa vallansiirton asti tammikuussa 2021. Tästä aiheutui 2 kk viive vamistelussa, jotka olivat jo marraskuussa 2020 kriittisellä polulla Trumpin tehottoman hallinnon takia. Lisäksi on epäilty, että Trumpin hallinto antoi tietoisesti jopa väärää tietoa Afganistanin tilanteesta Bidenille.
Lisäksi Trumpin hallinnon tiedustelutieto oli täysin luokatonta sekoilua, eikä heillä ollut järkevää käsitystä tilanteesta Afganistanissa, Todellisuudessa Aganistanin hallinnon armeijassa oli valtava määrä "kuolleita sieluja" eli nimiä, joiden palkka todellisuudessa maksettiin korruptoituneiden upseerien tileille. Lisäksi koko armeijan moraali oli kuraa ja joukot hyppäsivät talebanien puolelle ensimmäisen pamahduksen jälkeen.
Tilanne muuttui sekasortoiseksi, kun talebanit alkoivat sopimuksen vastaisesti hyökätä rajulla nopeudella hallituksen alueelle ja hallituksen joukot antutuivat/siirtyivät talebanien puolelle. Viimeinen niitti oli talebanien pommi-isku Kabulin lentokentälle, jossa kuoli amerikkalaisia sotilaita ja koko homma meni paniikkiin. Jo aikaisemmin Bidenin olisi pitänyt viheltää peli poikki ja määrätä USAn joukot puolustusasemiin ja pysäyttää talebanien hyökkäys. Sotilasjohdon olisi tietysti pitänyt suositella oikeaa toimintatapaa tuossa tilanteessa.
Yhteenvetona Trumpin lähtökohtaisesti surkea sopimus, viivyttely vallanvaihdossa, tiedustelun epäonnistuminen ja ehkä jopa tietoisesti väärät tiedot, antoivat huonot lähtökohdat Bidenille.
On naivia väittää, että kenraali Bone Spike Trump olisi ollut taktisesti ja sotilaallisesti Bideniä pätevämpi tuossa prosessissa, koska samat kenraalit siellä oli tehneet suunnitelmia ja toteuttamista. Jälkipeli on tietysti aina oikeassa ja Bidenillä olisi voinut olla mahdollista ainakin tasoittaa katastrofia oikeilla päätöksillä. Koska taleban rikkoi sopimusta, niin Biden olisi voinut julistaa sen pätemättömäksi ja pistää hävittäjät ja ohjukset ilmaan. Mutta USAn sotilasjohdon osuus oli kyllä huomattava noissa tapahtumissa ja se olisi ollut samaa Trumpilla ja Bidenillä.
WW2 jälkeisen merisotahistorian suurimmat tappiot aiheuttaa maa, jolla ei ole edes kunnon laivastoa.