Mies surmasi vanhempansa ja itsensä Teuvan Perälässä, joulukuu 2002

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Avatar
Xalpel
Armas Tammelin
Viestit: 80
Liittynyt: La Maalis 07, 2020 11:27 pm

Mies surmasi vanhempansa ja itsensä Teuvan Perälässä, joulukuu 2002

Viesti Kirjoittaja Xalpel »

Teuvalla lauantaina paljastunut kahden ihmisen surma vaikuttaa perhetragedialta. Vuonna 1959 syntynyt mies oli ilmeisesti ampunut ensin teuvalaisen pariskunnan ja sen jälkeen itseään.

Tekijäksi epäilty oli sunnuntaina edelleen kriittisessä tilassa Seinäjoen keskussairaalassa.

Kauhajoen poliisi tutkii tapausta kahtena tappona. Hyvin varmana pidetään, että kyseessä oli asunnossa olleiden keskinäinen välienselvittely.

Surmansa saanut mies oli syntynyt vuonna 1929 ja hänen puolisonsa vuonna 1933. Ampumisiin on tämänhetkisten tietojen mukaan käytetty kahta erikaliberista käsiasetta, jotka olivat luvallisia.

Surmat tehtiin Perälän kylässä, noin kymmenen kilometrin etäisyydellä Teuvan keskustasta.

Poliisi hälytettiin paikalle lauantaina puolen päivän jälkeen, kun lähisukulaiset eivät olleet saaneet surmattuun pariskuntaan yhteyttä eikä naapureilla ollut havaintoa heidän liikkeistään lähipäivien ajalta.

Poliisilla ei vielä ole tarkempaa tietoa tapahtumaketjusta. Ampumiset ajoittuvat keskiviikon ja lauantain välille.
https://archive.is/q6FUC
Teuvalla viikonloppuna paljastunut perhetragedia vaati kolmannen uhrin, kun vanhempansa ampumalla surmannut mies kuoli itsekin ampumahaavoihin sairaalassa.

Mies ampui itseään sen jälkeen, kun hän oli ensin surmannut vanhempansa. Ampuja vietiin kriittisessä tilassa Seinäjoen keskussairaalaan, jossa hän kuoli maanantaina aamupäivällä tajuihinsa tulematta.

Poliisi pitää tapausta selvitettynä. Pariskunnan vuonna 1959 syntynyt poika asui samassa pihapiirissä vanhempiensa kanssa. Ampujan osalta tapahtumiin liittyy alkoholin käyttö, kertoo komisario Osmo Perkkiö Kauhajoen poliisista. Tapahtuman motiiveista hän ei halua kertoa tarkemmin.

Surmat tehtiin vanhempien kotona Perälän kylässä. Poliisi hälytettiin paikalle lauantaina sen jälkeen, kun lähisukulaiset eivät olleet saaneet yhteyttä pariskuntaan.
https://archive.is/LfJFf
Perälä_talo.png
Perälä_talo.png (156.25 KiB) Katsottu 1004 kertaa
IL 16.12.02
IL 16.12.02
Perälän_surmat.png (198.17 KiB) Katsottu 1004 kertaa
IL 17.12.02
IL 17.12.02
Perälän_surmat2.png (190.86 KiB) Katsottu 1004 kertaa
The minister said God is a square shooter.