Cohle kirjoitti: Ma Loka 20, 2025 3:24 pm
LexVeritas kirjoitti: La Loka 18, 2025 9:29 pm
Ambulanssin perässä murhapaikalle juosseen Henrik Rosenqvistin kuulustelukertomuksen mukaan hänen saapuessaan paikalle
kaikki kolme murhattua makasivat teltan päällä (tästä asiasta Rosenqvist kertoi olevansa täysin varma). Gustafsson oli silloin jo viety pois. Rosenqvist kertoi poliisien saapuneen paikalle vasta 5-10 minuuttia oman saapumisensa jälkeen.
Tästä ei ole varmuutta. ETPK:n aikalaiskuulusteluissa oli toisenlaista tietoa saapumisjärjestyksestä: poliisi oli paikalla ennen ambulanssia.
Esitutkintapöytäkirjan "aikalaiskuulusteluissa" ensimmäisten joukossa paikalle saapuneet Marita Stigman ja Henrik Rosenqvist kertoivat ambulanssin saapuneen paikalle ennen poliisia. Ensimmäisenä poliisina paikalle saapunut rikosylikomisario Kauko Paavola vahvisti asian lehtihaastattelussa:
"En omin silmin nähnyt, missä Gustafsson (rikospaikalla) makasi. Hän oli saapuessamme paareilla, joita kannettiin ambulanssiin. Mutta joku sanoi, että hän oli maannut muiden päällä. Ambulanssi saapui ennen meitä."
Hälytyksen tehneen Esko Johanssonin kuulustelukertomuksen mukaan hän oli huomannut
teltan päällä kolme ilmeisesti murhattua henkilöä sekä elonmerkkejä osoittaneen Gustafssonin, joka oli maannut niin ikään teltan päällä Björklundin
vieressä.