Vareksenpoikanen kirjoitti: La Loka 25, 2025 8:10 pm
erämaaetsivä kirjoitti: La Loka 25, 2025 3:20 pm
Noniin, pitkästä aikaa taas täällä linjoilla...
Kuunteleppa häke-puhelua, niin Jukka huutaa Annelia apuun ja Anneli selvästi empii, mitä hänen pitäisi tehdä. Lopulta pyytää tytön pitelemään luuria ja lähtee.
Tässäkään ei pitäisi olla mitään epäselvää, mikäli ei olis lähtenyt kun Jukka pyysi, olisit väittänyt välinpitämättömäksi kun miestä tapetaa, niin ämmä vaan seisoo luuri kourassa. Jestas, mistä näitä riittää.
Tekee mieli kysyä heti kättelyssä
erämaaetsivältä: mitä mieltä tästä ryhmästä joka tutki "ammattitaidolla" häke-puhelun.
Ampuja, Lokki, Niemi, Raita ja Romanowski.
Jokainen vuoron perään kuulusteltiin ja antoivat lausunnot. Puhuivat akustiikasta, huonejärjestyksestä, matolle astumisesta ym...
(Vielä 29.09.2015 syyttäjä pyysi lisätutkinnan näiden lausunnoista. Huom. Hovin tuomio annettiin keväällä 2015)
Miksi ei ainutkaan näistä professoreista ota huomioon sitä että takkahuoneessa oli ikkuna rikottu. 120x58 aukko johti suoraan pihalle ulkoilmaan.
Se muuttaa merkittävästi akustiikkaa ja muutenkin äänimaailmaa.
Kukaan heistä ei kuule häke-tallenteelta pihalta tulevia ääniä.
Lausunnoissa heidän olisi pitänyt mainita minimissään se, että rikotun ikkunan kautta ulkoa tulevia ääniä ei kuulu.
Saman havainnon tein ulkoakuuluvista äänistä, sieltä ei välttämättä kuulu mitään, vaikka puhelimeen ei puhuttaisi samanaikaisesti
Aseen äänenvaimennin toimii samoin, kun ammuttaisiin luoti usean huoneen läpi avoimista ovista. Luoti tulee ulos viimeisestä ovesta, mutta ääni jää huoneisiin.
Kaikki olivat valmiiksi poteroituneita Annein syyllisyyteen, tai jos joku ei ollut täysin se psyykattiin keskinäisissä palavereissa, luulen. Olihan paikalla myös Tuija Niemi, joka ei todistetusti pysynyt aina oman osaamisensa piirissä, vaan antoi oikeudessa hänelle kuulumattomia lausuntoja. Tästä myös puolustus huomautti.
Ampuja vihdoin huomasi täällä minfossa ollessaan, sen kun Annelin huohotus kuuluu kiinni mystisessä "-uole" snassa ei ihminen voi olla yhtäaikaa kahdessa paikassa. Meille muille se on Annelin alibi, mutta fiksaatio esti häntä ajattelemasta näin. Varmaankin siinä vaiheessa alkoi kehitellä taustanauha ajatusta tosissaan. Nyt tultiin sitten juoksun suuntaan, sehän piti kääntää toisin päin. Nyt muista sanatarkkaan tuota lisätutkintaa,lukasin vaan pikaisesti,mutta muistaakseni kukaan ei noteerannut tuulikaapin seinään osuneen oven kolahdusta. Kaikilla taisi olla ajatuksena äänityslaitteen sijanneen olo-huoneen lipaston päällä, mihin sovittivat äänen kohti tulon ja loittonemisen.
Lasin päällä kävelyä ei kukaan kuullut ei käynyt kenenkään mielessä, jos Anneli nauhoitti live murhan, niin ei sieltä kuulunut Annelinkaan astumiset lasin päälle. Nehän pitäs kuulua näiden teorian mukaa, oli huppis, tai nauhoitus. Nyt muista kenen lausunnossa taajuus olisi riittänyt tallentamaan lasiäänet, Hemmi taas kertoo, ettei taajuusriitä.
Tämä juttu kaikkinensa, kun alettiin ajaan syytettä ilman mitään näyttöä ja valjastettiin media säestämään, jotta saadaan kansan tuki syytteille ei voinut olla vaikuttamatta edes tuomareihin, saatika kouralliseen musiikin ja akustiikan amattilaisia.
Kaikki tämä on vielä tänään nähtävissä ihmisten mielipiteissä, vaikka Hovi on kahdesti vapauttanut murhasta ja Lsh syytteet Korkein kumonnut ja kakkos kierros siitäkin menossa. Osa ihmisistä vaan keksii jatkuvasti "näyttöä"kun syyllinen tiedetään, niin pakko on jotai olla.
Siis tällä Niemen bändillä vaikutti vahva poteroituminen enemmän, kuin ammattitaito.