Puukotus Tampereen keskustassa, 9.8.25

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Matti Ja Maija
Adrian Monk
Viestit: 2856
Liittynyt: Pe Helmi 25, 2022 10:32 am

Re: Puukotus Tampereen keskustassa, 9.8.25

Viesti Kirjoittaja Matti Ja Maija »

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f198 ... ca6e0384a6

"IL selvitti: Näin äiti ja neljä lasta piilottelivat 66-vuotiaalta isältä – Pako päättyi puukotukseen Tampereella
Tampereen kaksoispuukotuksesta epäilty isä seurasi perheettään Suomeen.

Iltalehden haltuunsa saamat asiakirjat paljastavat, kuinka äiti ja neljä lasta yrittivät paeta väkivaltaista isää. Lopulta mies löysi perheensä karuin seurauksin.

Äidin ja lasten pakomatka alkoi yli kolme vuotta sitten. Noin 35-vuotias äiti pakeni neljän lapsensa kanssa Ukrainasta. Hänen mukaansa mies oli väkivaltainen ja saattoi hänet jatkuvasti raskaaksi. 14 vuoden aikana pariskunnalle syntyi neljä lasta.

Isä on äitiä huomattavasti vanhempi, 66-vuotias.

Etsiessään perhettään isä turvautui lopulta ukrainalaiseen tuomioistuimeen.

Poliisi löysi äidin ja lapset
Iltalehden ukrainalaisista oikeusistuimista hankkimien dokumenttien mukaan isä, nyt 66, teki marraskuussa 2022 poliisille ilmoituksen, jossa hän kertoi puolisonsa ja yhteisten lasten kadonneen.

Hän vihjasi heidän joutuneen henkirikoksen uhriksi, mutta vaati samalla myös kansainvälistä etsintäkuulutusta perheestään.

Viranomaiset selvittivät, että puoliso oleskeli lastensa kanssa ulkomailla. Äiti ja lapset olivat paenneet Ukrainasta Suomeen. Äiti pyysi poliisilta, että viranomaiset eivät paljastaisi perheen sijaintia isälle.

Poliisi lopetti tutkinnan marraskuussa 2022, koska rikosta ei ollut tapahtunut.

Mies valitti päätöksestä kahdesti, mutta molemmat valitukset hylättiin.

Keväällä 2023 mies vei asian tuomioistuimeen vielä riita-asiana ja vaati, että puoliso palauttaa lapset heidän pysyvään asuinpaikkaansa Ukrainassa. Käsittely päättyi ilman tuomiota, koska kantaja jäi kahdesti pois istunnoista ilman hyväksyttävää syytä"....

Loput IL-linkistä
Slava Ukraini! <3

JanitaSlima nauraa joka paikkaan. :D

Bänniä hänelle.
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3097
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Puukotus Tampereen keskustassa, 9.8.25

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

^ Miksiköhän kasvot on sensuroitu, kun äijä käsittääkseni itse on tehnyt päätöksen esiintyä julkisesti paljain kasvoin?

Ja millä tavalla löysi eksänsä, en nyt huomannut että olisi kerrottu?
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
maybellene
Poliisikoira Rex
Viestit: 271
Liittynyt: Pe Kesä 06, 2014 11:23 pm

Re: Puukotus Tampereen keskustassa, 9.8.25

Viesti Kirjoittaja maybellene »

Ifigeneia kirjoitti: Ti Elo 19, 2025 9:25 am ^ Miksiköhän kasvot on sensuroitu, kun äijä käsittääkseni itse on tehnyt päätöksen esiintyä julkisesti paljain kasvoin?

Ja millä tavalla löysi eksänsä, en nyt huomannut että olisi kerrottu?
Saanut jonkun sossutantan auttamaan. Ne eivät ole penaalin terävimpiä kyniä.
jasso
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1483
Liittynyt: Ke Huhti 29, 2020 7:29 am

Re: Puukotus Tampereen keskustassa, 9.8.25

Viesti Kirjoittaja jasso »

Senkin rasistit! Muistakaa, että maahanmuuttajien mukana tulee kivoja pelihetkiä, tulee naapuruussuhteita, tulee kulttuurintuntemusta, tulee esimerkiksi kivoja ruoanlaittohetkiä.
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3097
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Puukotus Tampereen keskustassa, 9.8.25

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

Ja reipasta liikuntaa kaupungin kaduilla. Jos ei juokse feissareita karkuun, niin eksiään teloittavat kyllä pitävät huolta siitä että pysyy sivullisilla kintut kunnossa.
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Rousku
Vic Mackey
Viestit: 1986
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 11:29 pm

Re: Puukotus Tampereen keskustassa, 9.8.25

Viesti Kirjoittaja Rousku »

lollero kirjoitti: Ti Elo 12, 2025 5:00 pm
Ahmedi kirjoitti: Ti Elo 12, 2025 4:45 pm
lollero kirjoitti: Ti Elo 12, 2025 4:09 pm

Ei kyllä neekeri ole kun tiedän miehen. Mikkelissä laajalammella asuu
Ok.On siis ihan kantaukrainalainen?
Minusta se on alunperin kazakstaniasta
Sitten se lasketaan täällä neekeriksi.
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4000
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Puukotus Tampereen keskustassa, 9.8.25

Viesti Kirjoittaja McCall »

Iltalehti 24.10.2025 / https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b08b ... ced6675b92

Nyt nousi rankka syyte: Mies yritti murhata pariskunnan keskellä Tamperetta

Poliisi tutki kaksoispuukotusta tapon yrityksenä. Nyt rikosnimike koveni murhan yritykseksi.

Tampereen elokuisen puukotuksen rikosnimike on koventunut murhan yritykseksi. 66-vuotiasta miestä epäillään ex-vaimonsa ja tämän uuden puolison puukottamisesta.

Mies hyökkäsi uhrien kimppuun lauantai-iltapäivänä 9. elokuuta Tampereen Keskustorilla. Sivulliset tulivat väliin ja estivät näin tilanteen jatkumisen. Poliisi tutki tekoa tapon yrityksenä, mutta syyttäjä on nyt nostanut syytteen murhan yrityksestä.

Mies on ollut vangittuna rikoksista epäiltynä elokuusta lähtien. Vangitsemisistunnossa hän järjesti erikoisen välikohtauksen. Hän halusi kertoa medialle oman näkemyksensä tapahtumista. Tuomari kuitenkin hiljensi hänet. Miehen näkemys kuultanee käräjäoikeuden pääkäsittelyssä aikanaan.

Asiaa käsitellään Pirkanmaan käräjäoikeudessa marraskuun alussa.

Iltalehden selvityksen mukaan kolmekymppinen ex-vaimo oli paennut lastensa kanssa miestään Ukrainasta Suomeen. Mies etsi perhettään pitkään ja yritti myös oikeusteitse löytää perheen. Lopulta hän onnistui. Ensin mies tavoitti perheen Itä-Suomesta. Nainen jatkoi pakoaan Tampereelle. Mies oli määrätty lähestymiskieltoon ex-vaimoaan kohtaan. Kielto oli edelleen voimassa, kun Tampereen puukotus tapahtui.

Lähestymiskieltohakemuksessaan nainen kertoi vuosia kestäneestä henkisestä ja fyysisestä väkivallasta. Hän kertoi, että viranomaiset auttoivat häntä pakenemaan Ukrainasta Suomeen. Suomessa viranomaiset taas olivat siirtäneet hänet turvallisuuden varmistamiseksi uusiin asuinpaikkoihin.

Miestä epäillään myös Mikkelissä tapahtuneesta pahoinpitelystä ja laittomasta uhkauksesta. Epäiltyjen rikosten uhrina oli miehen oma lapsi.
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17404
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Puukotus Tampereen keskustassa, 9.8.25

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Ukrainalaismiestä syytetään murhan yrityksestä Tampereen Keskustorilla – nainen pakeni entistä puolisoaan Suomeen
Ylen tietojen mukaan mies oli etsinyt entistä puolisoaan Suomesta, ja löysi tämän Tampereelta. Miehelle oli määrätty lähestymiskielto puolisoaan ja neljää lasta kohtaan.

Syyttäjä on nostanut syytteet 66-vuotiasta ukrainalaismiestä vastaan murhan yrityksestä, törkeästä pahoinpitelystä ja lähestymiskiellon rikkomisesta.
Puukotuksen uhreina olivat nainen ja mies. Nainen on epäillyn miehen entinen puoliso. Naisen seurassa ollut mies on naisen uusi kumppani.
Nainen sai miestä vakavampia vammoja, mutta hän ei ollut hengenvaarassa.
Kuvakaappaus videolta, jossa näkyy, miten epäilty puukottaja jahtasi kahta henkilöä.jpg
Kuvakaappaus videolta, jossa näkyy, miten epäilty puukottaja jahtasi kahta henkilöä.jpg (257.37 KiB) Katsottu 899 kertaa
Miehellä lähestymiskielto
Ylen tietojen mukaan mies oli etsinyt naista muualta Suomesta, ja löysi tämän Tampereelta.
Etelä-Savon käräjäoikeus määräsi lokakuussa 2024 vuoden mittaisen, perusmuotoisen lähestymiskiellon suojaamaan naista ja neljää alaikäistä lasta epäillyltä mieheltä.
Lähestymiskieltoa hakenut nainen kertoi olleensa vuosien ajan sekä henkisen että fyysisen perheväkivallan uhri.
Tuomiossa kerrotaan myös, että Ukrainan viranomaiset olivat auttaneet naista pakenemaan Suomeen. Suomessa viranomaiset olivat siirtäneet häntä turvallisuuden varmistamiseksi aina uuteen asuinpaikkaan.

Murhan yritystä, törkeää pahoinpitelyä ja lähestymiskiellon rikkomista käsitellään Pirkanmaan käräjäoikeudessa 3. marraskuuta.

https://yle.fi/a/74-20189500
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17404
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Puukotus Tampereen keskustassa, 9.8.25

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Ukrainalaismiehen oikeudenkäynti ex-vaimon murhan yrityksestä alkaa Tampereella
Pirkanmaan käräjäoikeudessa alkaa tänään oikeudenkäynti, jossa ukrainalaista miestä syytetään entisen vaimonsa murhan yrityksestä. Väkivallanteko tapahtui Tampereen Keskustorilla lauantaina 9. elokuuta.

Nainen oli liikkeellä uuden kumppaninsa kanssa, kun epäilty hyökkäsi. Nainen sai poliisin mukaan vammoja ja hänet vietiin sairaalaan. Epäilty otettiin kiinni lähialueelta, ja poliisi otti tekovälineen haltuunsa.

https://yle.fi/a/74-20191773
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17404
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Puukotus Tampereen keskustassa, 9.8.25

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Äiti ja lapsi söivät Keskustorin Hesburgerissa, vain hetkiä myöhemmin ex-mies iski veitsellä
Ukrainalaismiestä syytetään murhan yrityksestä Tampereen keskustorilla. Syyttäjän mukaan mies varustautui tekoon ja tuli Tampereelle naisen surmatakseen. Puolustus katsoo, että kohtaaminen naisen kanssa oli sattumaa ja sai miehen tunteet kuohahtamaan.

Väkivallanteko tapahtui lauantaina 9. elokuuta noin kello 16 Keskustorin taksitolpan läheisyydessä. Paikalla oli tapahtuma-aikaan runsaasti sivullisia.

Syyttäjä: mies varustautui
Syyttäjän mukaan mies saapui Mikkelistä Tampereelle varustautuen kahdella veitsellä ja metallitangolla. Mies oli etukäteen selvittänyt naisen nykyisen osoitteen ja syyttäjän mukaan tarkoituksena oli surmata nainen.
Syyttäjän mukaan miehen mukana Mikkelistä tullut henkilö näki sattumalta naisen ja ilmoitti miehelle, että nainen ja tämän uusi miesystävä olivat Hesburger-ravintolassa Keskustorilla.
Mies saapui Keskustorille toinen veitsistä mukanaan.

Syyttäjän mukaan mies hyökkäsi noin 25 sekuntia sen jälkeen, kun seurue lähti ravintolasta. Tämän jälkeen mies iski naista useita kertoja veitsellä. Kun naisen uusi kumppani puolusti tätä, vastaaja iski myös häntä kohti veitsellä. Mies ja nainen lähtivät pakenemaan. Lopulta useat ulkopuoliset henkilöt tulivat väliin.
Syyttäjä katsoo, että teko on tehty vakaasti harkiten. Syyttäjän mukaan mies oli aiemmin uhannut naisen henkeä puhelimessa alle viikko ennen tekoa.
Motiivina oli syyttäjän mukaan mustasukkaisuus.

Puolustus: ei suunniteltu
Puolustus kiistää murhan yrityksen. Puolustuksen mukaan teko ei ollut suunnitelmallinen ja tarkoitus ei ollut surmata.
Mies myöntää kaksi törkeää pahoinpitelyä ja lähestymiskiellon rikkomisen.
Mies oli todella mustasukkainen ja puolustuksen mukaan mies hermostui nähtyään naisen toisen miehen kanssa. ”Siinä kohtaa hänellä on kuohahtanut”, puolustusasianajaja Kaarle Gummerus sanoo.
Puolustuksen mukaan viha kohdistui enemmän naisen uuteen miesystävään kuin naiseen.

Tapahtumat videolla
Miehen liikkeet kohti Keskustorin Hesburgeria tallentuivat useisiin valvontakameroihin. Oikeudessa katsottiin tallenteet.
Videolla näkyy, miten mies saapui ravintolaan kädessään valkoinen muovipussi, jonka sisällä oli jotakin. Syyttäjän mukaan siellä oli metallitanko.
Asianomistajat poistuivat ravintolasta lähes heti sen jälkeen, kun mies saapui sinne. Videolta ei näy viitteitä siitä, tunnistivatko he miehen. Mies laittoi hupun päähänsä ja lähti heidän peräänsä.
Ulkona asianomistajat kävelivät rauhallisesti Keskustorin taksitolpan lähelle ja mies juoksi heidän peräänsä. Videoilta ei käy ilmi, oliko osapuolten välillä jonkinlaista kommunikointia. Väkivalta alkoi pian.

Pitkäaikaista väkivaltaa
Mies oli aiemmin määrätty lähestymiskieltoon naista kohtaan. Naisen mukaan mies oli kohdistanut häneen pitkäaikaista henkistä ja fyysistä väkivaltaa. Viranomaiset olivat pyrkineet auttamaan naista.

https://www.aamulehti.fi/rikos/art-2000011594599.html
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17404
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Puukotus Tampereen keskustassa, 9.8.25

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Useat sivulliset todistivat Keskustorin puukotusta: ”Mies oli todella vihainen ja hänellä oli veitsi”
Miehen autosta löytyi taittoveitsi, jota mies syyttäjän mukaan käytti teossa.jpg
Miehen autosta löytyi taittoveitsi, jota mies syyttäjän mukaan käytti teossa.jpg (165.06 KiB) Katsottu 716 kertaa
Miehen autossa oli kääntöveitsen lisäksi Fiskarsin veitsi ja metallitanko.jpg
Miehen autossa oli kääntöveitsen lisäksi Fiskarsin veitsi ja metallitanko.jpg (269.01 KiB) Katsottu 716 kertaa
https://www.aamulehti.fi/rikos/art-2000011594599.html
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17404
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Puukotus Tampereen keskustassa, 9.8.25

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Jutun tuore ETPK:

https://gofile.io/d/HTsFhz
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5730
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Puukotus Tampereen keskustassa, 9.8.25

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Ei muuta kuin suoraan karkotus Ukrainaan. Eiköhän noin nohevalle ukolle siellä käyttöä ole rintamalla.
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17404
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Puukotus Tampereen keskustassa, 9.8.25

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Pirkanmaan käräjäoikeus katsoi, että 66-vuotias Albert Mkrtchian syyllistyi tapon yritykseen, törkeään pahoinpitelyyn ja lähestymiskiellon rikkomiseen Keskustorilla. Hänet tuomittiin 5 vuoden ja 6 kuukauden ehdottomaan vankeusrangaistukseen.
Tuomio ei ole lainvoimainen.

https://www.aamulehti.fi/rikos/art-2000011594599.html
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5730
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Puukotus Tampereen keskustassa, 9.8.25

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Niin niin. Ei ollut ilmeisesti taaskaan mitään viitteitä siitä, että teossa olisi suunnitelmallisuutta, vaikka ajeltiin porukalla toiselta puolelta Suomea nimenomaan etsimään uhria, oli etukäteen uhkailtu puukottamisella ja oli lähinnä tuuria, että henki säilyi. Suomen oikeuslaitos on niin ihana.

Nimi on armenialainen, mutta kaipa Ukrainassakin on neukkulan peruja jos sun mitä kansallisuuksia, jotka ovat kuitenkin siellä syntyneet ja ikänsä asuneet.
Vastaa Viestiin