Räjähdys hotellin edustalla Joroisissa, 1.11.25

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Sergio Leone
Harjunpää
Viestit: 309
Liittynyt: Pe Marras 11, 2022 9:10 pm

Re: Räjähdys hotellin edustalla Joroisissa, 1.11.25

Viesti Kirjoittaja Sergio Leone »

Pelkkä asetyleeni-ilma seos riittää aiheuttamaan tällaisen jytkyn. Se on sitten jo tunaroinnin huippu jos molemmat pullot siellä vuotaa. Asetyleenipullon vuotaminen sekin on 99% varmuudella tunaroinnin seurausta, ei ne täytöstä lähtiessä vuoda.
nilpertti
Theo Kojak
Viestit: 1113
Liittynyt: To Elo 21, 2025 6:24 pm

Re: Räjähdys hotellin edustalla Joroisissa, 1.11.25

Viesti Kirjoittaja nilpertti »

Tais olla mainostemppu että saa ravintolaan asiakkaita,pari ulkomaalaista räjäyttää ilmavoimiin,kellään ei kiinnosta oliko rikos vai ei,ruumiin osia vielä seinillä ulkona niin Tervetuloa ruokailemaan!

"Hotellin ravintola ja salit ovat normaalisti auki asiakkaille."
Saimaanorppa
Martin Beck
Viestit: 842
Liittynyt: To Tammi 14, 2021 10:13 am

Re: Räjähdys hotellin edustalla Joroisissa, 1.11.25

Viesti Kirjoittaja Saimaanorppa »

Nyt en jaksa lukea kaikkia sivuja.. mutta oliko tilattu pamaus jossa vahingossa kuoli kaksi henkilöä vai eikö kerenneet pakoon..
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011103971.html
nilpertti
Theo Kojak
Viestit: 1113
Liittynyt: To Elo 21, 2025 6:24 pm

Re: Räjähdys hotellin edustalla Joroisissa, 1.11.25

Viesti Kirjoittaja nilpertti »

Hah,tuo 6 miljoonaa? 600,000 on lähempänä jos ei yläkanttiin seki.Kaveri meinaa rahastaa oikeen kunnolla mutta nauraahan ne nyt vakuutusyhtiössä tuon ulos.

"Puurtinen arvioi maanantaina iltapäivällä, että taloudelliset kustannukset nousevat jopa kuuteen miljoonaan euroon. Pitää katsoa, miten se [räjähdyksen] paineaalto on vaikuttanut kattojen naulaukseen ja muuhun. Naulat tulivat levyistä ulos, Puurtinen kertoo.. "

Tuohan on sisustusta ja jopa tauluja myöten 1980 luvun kunnossa. Jyrän alle vaan.
https://www.hs.fi/suomi/art-2000011598946.html
digiholmes
Alibin satunnaislukija
Viestit: 68
Liittynyt: To Loka 02, 2025 11:51 pm

Re: Räjähdys hotellin edustalla Joroisissa, 1.11.25

Viesti Kirjoittaja digiholmes »

Messevät vahingot. Paineaalto kuulunut preerialla kirkolle asti. 6 miljoonalla uusii sen hotellin kivijalasta lähtien.

"Hotelli on parhaillaan myynnissä."

En tarkistanut maksoiko mitä. Veikkaan ettei miljoonaa. Oliko inspiroiduttu taannoisesta jysystä.

e. Jaa että sadallatonnilla lähtis? Minkäs arvonen tavaratalo jos pelkkänä rasitteena kerran, laitetaan samaan shekkiin.

- Puurtisella työt eivät lopu kokonaan, vaikka hän hotellinsa saisi kaupattua. ”Sukurasitteena” on tavaratalo, jonka myynti lienee vaikeaa. Sitä hän pitää pystyssä ”vielä parikymmentä vuotta, todennäköisen elinikäni”.

Saimaanorppa kirjoitti: Ma Marras 03, 2025 9:14 pm Nyt en jaksa lukea kaikkia sivuja.. mutta oliko tilattu pamaus jossa vahingossa kuoli kaksi henkilöä...
Hauska sattuma tuo kirkossa juuri lausuttu kohtakin. Päivieni loppuun...onks se elinkautinen? Eksentristä.

Ei ihan jaksa noita kaikkia sivuja taakseppäin mutta,
aumari kirjoitti: Su Marras 02, 2025 8:05 pm On tiedotettu, että räjähtäneet kaasupullot olivat tuhoutuneessa henkilöautossa, ei pakussa.
Ilmankos henkilöauto hajosi niin täydellisesti, paku ei ollut niin hajallaan.
Sergio Leone kirjoitti: Ma Marras 03, 2025 9:10 pm Pelkkä asetyleeni-ilma seos riittää aiheuttamaan tällaisen jytkyn. Se on sitten jo tunaroinnin huippu jos molemmat pullot siellä vuotaa.
Ai kaksi pulloa vain? Aika jysy. Tai, takarontissa ja takana - oliko turvakamera?
Viimeksi muokannut digiholmes, Ma Marras 03, 2025 10:17 pm. Yhteensä muokattu 6 kertaa.
Hamphuus
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 14
Liittynyt: Pe Joulu 25, 2020 4:40 pm

Re: Räjähdys hotellin edustalla Joroisissa, 1.11.25

Viesti Kirjoittaja Hamphuus »

Ei kai vakuutusyhtiö 6 miljoonaa voi maksaa millään järjellä? Käsittääkseni vakuutuksen ottaja ei saa rikastua vakuutuskorvauksilla vaan hänelle voidaan hyvittää kokemansa tappiot. Eikö hotelli ollut myynnissä 100 000 eurolla eikä sitä kukaan silläkään hintaa ostanut. Ymmärtäisin, että silloin korvaus voisi olla maksimissaan tuota tasoa.
nojopalosa
Scooby-Doo
Viestit: 21
Liittynyt: Pe Syys 13, 2024 12:10 am

Re: Räjähdys hotellin edustalla Joroisissa, 1.11.25

Viesti Kirjoittaja nojopalosa »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: Ma Marras 03, 2025 8:40 pm Vakuutukset lienee omistajalla kunnossa mutta eri asia on sitten, mitä vakuutus lopulta korvaa, jos rakennusta ei ole aikoihin muuten korjattu tai remontoitu. Kummasti on kivunneet ylöspäin odotukset remontin hinnan suhteen.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3b13 ... 6d00954fa8

Hotelli Joronjäljen yrittäjältä hurja arvio räjähdyksen hintalapusta
Suurin osa hotellin huoneista on tuhoutunut, kertoo yrittäjä.


Edessä on iso remontti. Hotellin tuhoja tulee Puurtisen mukaan arvioimaan tällä viikolla vakuutusyhtiön edustaja sekä palotarkastaja.

– Luulisin, että majoituspuoli menee purkuun ja siihen tulee uusi tilalle, hän arvioi.

– Loppuviikosta meillä on luultavasti tarkempaa tietoa.

Puurtinen arvioi maanantaina iltapäivällä, että taloudelliset kustannukset nousevat jopa kuuteen miljoonaan euroon. Aiemmin hän on puhunut sadoista tuhansista euroista.

– Pitää katsoa, miten se [räjähdyksen] paineaalto on vaikuttanut kattojen naulaukseen ja muuhun. Naulat tulivat levyistä ulos, Puurtinen kertoo.
Vai, että 6 miljoonaa euroa. Lieköhän moista rahaa ko. hotelli saanu koko elinkaarensa aikana kasaan. Puhumattakaa, että ko. mörskän kunnostamiseen kukaan järkevä ihminen käyttäis 6 miljoonaa euroa :D Noh, ei näitä onneksi kukaan ole päättämässä hänen mielikuvituslukujen perusteella.
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13831
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Räjähdys hotellin edustalla Joroisissa, 1.11.25

Viesti Kirjoittaja damfin »

e18 kirjoitti: Ma Marras 03, 2025 8:54 pm Linden sivuilta vähän tietoa pelkästä hapesta että kannattaa siihenkin suhtautua nöytästi varsinkin öljyn kanssa.

Happi ja rasva – ei hyviä yhdessä
Kaasutieto, TURVALLISUUS
Kaikki tietävät, että happi edistää palamista. Nyt kuvailemme, mitä tapahtuu hapen päästessä kontaktiin öljyn ja rasvan kanssa, ja kuinka näitä riskejä pienennetään.
Kuulihan noista aikoinaan tarinoita ja varoituksia siitä mitä tapahtuu jos happipullon mittarin ja pullon liittimen tiivisteeseen ja kierteeseen menee rasvaa sipaisemaan, siksi siihen yleensä vaan sylkäistiin että o-rengas pysyy paremmin ehjänä.
Tarinoiden mukaan lentää koko mittari silmille happipullon hanaa aukaistessa jos sinne liittimeen on erehtynyt rasvaa laittamaan, en sitten tiedä miten kovan pamauksen olisi oikeasti pitänyt kun ei kiinnostanut kokeilla.

Pääsihän jokin aika sitten Puolassa kaksi asentajaa hengestään kun olivat erehtyneet pullosta ja painekoetta tehdessään laskivat pullosta happea lämpöpumppuun jonka kompressorissa on öljyä.

Mutta näihin Mellunkylän ja Joroisten räjähdyksiin uskon kyllä räjähdyksen aiheuttajaksi autoon vuotanutta asetyleeniä, ainakin tässä Joroisten tapauksessa jo ensimmäinen räjähdys taisi olla niin voimakas että mikään pelkkä happi suljetussa autossa tuskin olisi sellaista aiheuttanut.
Sivussa seurataan
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 91
Liittynyt: Ma Joulu 02, 2019 11:26 am

Re: Räjähdys hotellin edustalla Joroisissa, 1.11.25

Viesti Kirjoittaja Sivussa seurataan »

Nyt taitaa Auvolla olla eurot ja markat sekasi.
Jos vakuutusyhtiö katsoo paikan arvon olevan 100 000€, niin ei vakuutusyhtiö maksa 6 000 000€ korjausta.
Ei muuta kuin rakennus jyrän alle ja pelkkä tontti myyntiin!
nojopalosa
Scooby-Doo
Viestit: 21
Liittynyt: Pe Syys 13, 2024 12:10 am

Re: Räjähdys hotellin edustalla Joroisissa, 1.11.25

Viesti Kirjoittaja nojopalosa »

Sivussa seurataan kirjoitti: Ma Marras 03, 2025 11:28 pm Nyt taitaa Auvolla olla eurot ja markat sekasi.
Jos vakuutusyhtiö katsoo paikan arvon olevan 100 000€, niin ei vakuutusyhtiö maksa 6 000 000€ korjausta.
Ei muuta kuin rakennus jyrän alle ja pelkkä tontti myyntiin!
Tässähä saadaan iha uus linja tutkinnalle :D Ehkäpä oliki tilattu teko. Äkkiäkös moiseen pakuun murtaudutaan ja laitetaan pullot vuotaan. Olisi kyl aika "toivotaan, toivotaan" tulos.
Avatar
Vasikkahattu
Frank Drebin
Viestit: 395
Liittynyt: Ti Kesä 24, 2025 11:34 am

Re: Räjähdys hotellin edustalla Joroisissa, 1.11.25

Viesti Kirjoittaja Vasikkahattu »

Donald McRonald kirjoitti: Ma Marras 03, 2025 6:43 pm Eikös noissa pillihitsivehkeissä ole kaksi pulloa: Happi ja asetyleeni. Kummallakin pullolla oma hana ja paineenalennusventtiili. Sieltä kaasu menee letkuja pitkin siihen hitsipilliin, jossa taas on kummallekin kaasulle omat hanat.

Jos duunari on sulkenut hanat hitsipillistä, mutta jättänyt pullojen hanat auki (mitä tietystikään EI saa tehdä). Sitten jos pilliin tulee joku tärsky, letkut jäävät jotenkin nalkkiin tai hanat ovat huonosti kiinni, niin paku täyttyy pikkuhiljaa kaasusta. Joko jompikumpi kaasu yksinään, tai sitten molempien seos. Se ei sitten vaadi kuin sen pienen kipinän.

Joku pillihitsauksesta tietävä voisi muuten myös valaista, että miksi siinä sytytetään yleensä ensin pelkkä asetyleeni ja vasta sen jälkeen laitetaan happea tulemaan? Onko se liian räjähdysaltista hapen kanssa?
Noiden happi ja asetyleeni pullojen sekä pillin hanat on messinkiä. Suurin virheen mahdollisuus niiden käytössä on venttiilin ylikiristäminen johon selvä enemmistö pullojen käyttäjistä syyllistyy. Ylikiristyksen määrästä riippuen sieltä hanan sisältä alkaa tiivistyspinta vaurioitumaan ja se alkaa vuotamaan. On myös tullut vastaan pulloja jotka on vaurioitunut niin, että kierteestä tulee pirun jäykkä ja silloin saattaa pullo jäädä vuotamaan. Pullohanan lisäksi pitää joko letkun, letkuliitoksien, paineenalentimen mittarin tai pillin hanan vuotaa. Mutta aivan mitätön vuoto ei voi olla, nuo tavaratilat on kuitenkin tuuletettuja tiloja ilman erillisiä tuuletusaukkojakin. Toki tyypillisesti auton kuormatilan tuuletusreiät on puskurin takana alhaalla ja asetyleeni voi kertyä ajoneuvon yläosaan ilmaa kevyempänä kaasuna.

Asetyleenin etenemisnopeus syttyessä on suuri, siksi se aiheuttaa räjähdyksen. Esimerkiksi bensiinin etenemisnopeus on paljon hitaampi, siksi se ei räjähdä samalla lailla.

Viimeiseen osioon vastattiinkin jo. Mutta tosiaan, happi kuumentaa liekkiä ja kuuma liekki palaa puhtaammin eikä tuota hiiltä. liika happi kuitenkin vaikeuttaa sytyttämistä ja siksi usein sytytetään pelkkä asetyleeni ensiksi. Osaavat ihmiset pistävät hieman happeakin, jotta vältytään nokihiukkasilta.
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5967
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Räjähdys hotellin edustalla Joroisissa, 1.11.25

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

Sivussa seurataan kirjoitti: Ma Marras 03, 2025 11:28 pm Nyt taitaa Auvolla olla eurot ja markat sekasi.
Jos vakuutusyhtiö katsoo paikan arvon olevan 100 000€, niin ei vakuutusyhtiö maksa 6 000 000€ korjausta.
Ei muuta kuin rakennus jyrän alle ja pelkkä tontti myyntiin!
Ei varmasti maksa tuolla summalla korjausta. Mutta ei taida nykypäivänä se 100k riittää tuon kokoisen hotellin purkuunkaan. Sitä ikäluokkaa, että ensi pitää tehdä kaikenlaiset asbestiselvitykset, purkaa iso osa asbestityönä ja kun nykyään pitää kaikki purkujäte lajitella...
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
Limonchili
Susikoski
Viestit: 35
Liittynyt: La Marras 11, 2023 12:02 am

Re: Räjähdys hotellin edustalla Joroisissa, 1.11.25

Viesti Kirjoittaja Limonchili »

Itseäkin hieman huvittaa Auvon arviot tuosta sen kompleksista. Ymmärrän, että fiilikset voi olla maassa kun elämäntyö meni puoliksi pilalle. Ikävä kyllä tunteista tuskin korvauksia saa vaikka tuntuisi kuinka pahalta.

Jos kerran tämä hotelli on ollut myynnissä 100 000 € eikä innokkaita ostajia löytynyt niin vaikea kyllä kuvitella, että tuosta miljoonaa saa vaikka kuinka yläkanttiin vakuutus korvaisi nämä vahingot.

En faktaa tiedä, mutta veikkaan hotellin olevan kuitenkin kymmeniä vuosia vanha. Ei nyt ainakaan mitään uusinta uutta ole.

Samahan koskee niitä autoja, jos esim. auto joka on mennyt lunastukseen on 15v vanha Toyota Hiace pakettiauto niin eikai hän nyt saa siitä uuden Toyota Hiacen (2025) hintaa korvauksena? Eri asia on, jos myös lunastukseen mennyt auto olisi vuosimallia 2025. Luulisi, että jokseenkin noin arvioivat rakennuksiakin, että mikä sen hinta voisi olla nyt tällä hetkellä.
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5967
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Räjähdys hotellin edustalla Joroisissa, 1.11.25

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

^
Noinhan se todennäköisesti menisi, jos korvaukset menee omasta vakuutuksesta.
Tuossa tilanteessahan ei pitäisi mennä, vaan vahingon aiheuttajan vakuutuksista tai pussista.
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
Avatar
LiamNeeson
Theo Kojak
Viestit: 1194
Liittynyt: Su Joulu 10, 2023 11:19 am
Paikkakunta: Sattumakunta

Re: Räjähdys hotellin edustalla Joroisissa, 1.11.25

Viesti Kirjoittaja LiamNeeson »

Netistä poimittua;
-Auvo on kaupitellut hotellia 100K
-Auvo on arvioinut tontin arvoksi 500K
-liikevaihto on viime vuosina ollut hieman olle 100K

Selvyyden vuoksi mainittakoon että K=1000

Eli ei tuosta nyt miljoonakorvauksia makseta, max varmaan toi 100K ja sitten Auvo myy tontin puolella miljoonalla miinus purkukulut.

Hotelli on muuten valmistunut 1975 eli kyllähän se on elinkaaren loppupäässä muutenkin. Kuten omistajan työurakin.

Purkukustannuksia voi peilata vaikkapa tästä, Mäntyharjun kunnantalon purku 336K.
https://www.pitajanuutiset.fi/paikalliset/8965074
☆Yksi kerta on sattumaa, toinen kerta on yhteensattumaa, ja kolmas kerta on järjestelmällistä toimintaa♤
Vastaa Viestiin