Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen lastensuojelun nimissä lähetetty huijausviestejä ympäri Suomea, syksy 2025

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Eräs1
Axel Foley
Viestit: 2072
Liittynyt: La Tammi 01, 2022 5:36 pm

Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen lastensuojelun nimissä lähetetty huijausviestejä ympäri Suomea, syksy 2025

Viesti Kirjoittaja Eräs1 »

Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen lastensuojelun nimissä on lähetetty huijausviestejä ympäri Suomen. Viestejä on lähetetty ainakin tekstiviesteinä ja sähköpostitse.

Viestissä kerrotaan, että saajalle on varattu aika lastensuojelusta.

Huijausviestejä on lähetetty ympäri Suomen, sillä yhteydenottoja hyvinvointialueelle on tullut pohjoista Suomea myöten, kertoo Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen sosiaali- ja kriisipäivystyksen tehtäväaluepäällikkö Henna Niskanen.

– Ihmiset ovat olleet huolissaan ja kyselleet meiltä, mistä on kyse.

Yhteensä ihmetteleviä yhteydenottoja hyvinvointialueelle on tullut kymmeniä, Niskanen kertoo.

Kyse on todennäköisesti tietojenkalasteluun liittyvästä toiminnasta, jonka tarkoituksena on saada esimerkiksi henkilötietoja, Niskanen sanoo.

Niskanen muistuttaa, että he eivät koskaan lähtökohtaisesti lähetä sähköpostitse ajanvarauksia.

Hyvinvointialue pyytää kaikkia olemaan tarkkana ja välttämään reagointia epäilyttäviin viesteihin.

– Älä avaa viestiä. Äläkää missään nimessä anna omia tietojasi minnekään, Niskanen ohjeistaa.

Jos olet epävarma viestin aitoudesta, ota yhteyttä suoraan siihen tahoon, josta viestin väitetään olevan peräisin, hyvinvointialue muistuttaa tiedotteessaan.

Asiasta kertoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.

https://yle.fi/a/74-20192396