Poliisi epäilee, että paikallinen mies surmasi naisen Luumäellä

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Avatar
ruusumaa
Horatio Caine
Viestit: 6380
Liittynyt: Ma Elo 31, 2020 5:47 pm

Re: Poliisi epäilee, että paikallinen mies surmasi naisen Luumäellä

Viesti Kirjoittaja ruusumaa »

Iltalehden tietojen mukaan metsästäjä on löytänyt ruumiin metsästä Luumäellä pari viikkoa sitten.

Kyse on mahdollisesti elokuussa kadonneesta 62-vuotiaasta naisesta. Poliisi epäilee naisen joutuneen henkirikoksen uhriksi.

Metsästä löytynyt ruumis on herättänyt keskustelua alueella ja huhut ovat levinneet laajalle.

Kaakkois-Suomen poliisi ei suostu kommentoimaan naisen mahdollista löytymistä tai henkirikostutkintaa lainkaan.

– Herkkä hetki, ei voi sanoa nyt yhtään mitään, vastaa rikoskomisario Petri Korpisammal Iltalehdelle lyhyesti.

Korpisammaleen mukaan vanhan tiedotteen havaintopyynnöt edelleen voimassa.


Tekstiä talteen.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f8b8 ... sapp-share
Suoraan sanottuna, suurin piirtein, sellaista elämä on.
Avatar
K9Wifey
Adrian Monk
Viestit: 2623
Liittynyt: Pe Loka 02, 2020 11:20 am

Re: Poliisi epäilee, että paikallinen mies surmasi naisen Luumäellä

Viesti Kirjoittaja K9Wifey »

Herkkä hetki, ei voi sanoa nyt yhtään mitään.

Nyt on kyllä omituinen kommentti Korpisammaleelta. Löytyikö nainen korvesta, sammalten alta, vai kenties ihan maan päältä ilman yritystä peitellä jälkiä. :shock:

Kroppa on luultavasti säilynyt niin hyvin kylmissä olosuhteissa, että kuolinsyy voidaan todeta. Ei lähtenyt puolukkaan.
RL11/6 kirjoitti: Ma Tammi 13, 2025 7:22 pm Poistettu mielipuolista mölinää.
-NILS-
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17399
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Poliisi epäilee, että paikallinen mies surmasi naisen Luumäellä

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Luumäellä kadonnut nainen löytyi menehtyneenä – poliisi epäilee aviomiestä henkirikoksesta
Poliisi on edistynyt Luumäellä tapahtuneen epäillyn henkirikoksen tutkinnassa.

Poliisi sai maanantaina 20. lokakuuta ilmoituksen vainajasta, joka oli löytynyt maastosta Luumäeltä. Vainaja on tunnistettu ja kyseessä on nainen, joka ilmoitettiin kadonneeksi elokuun loppupuolella. Poliisi alkoi tutkia naisen katoamista henkirikoksena pian katoamisen jälkeen.

Poliisi epäilee naisen surmaamisesta hänen aviopuolisoaan. Noin 60-vuotiasta miestä epäillään taposta ja hautarauhan rikkomisesta. Mies vangittiin todennäköisin syin tappoon epäiltynä 3. lokakuuta Etelä-Karjalan käräjäoikeuden päätöksellä. Poliisi epäilee miestä myös hautarauhan rikkomisesta, sillä vainaja oli kätketty kuoleman jälkeen.

Epäilty on edelleen vangittuna ja poliisi on kuulustellut häntä useita kertoja. Hän ei ole tunnustanut tekoa.

Poliisilla on tiedossa, että epäilty on käyttäytynyt puolisoaan kohtaan väkivaltaisesti aiemmin suhteen aikana. Poliisille on viime vuosien aikana ilmoitettu väkivallasta muutamia kertoja. Tämän asian esitutkinnassa on noussut esiin viitteitä siitä, että naisen ja miehen suhteessa on ollut väkivaltaa useamminkin. Asia on selvinnyt muun muassa, kun poliisi on kuullut todistajia parin lähipiiristä. Kaikesta väkivallasta ei ole ilmoitettu poliisille.

Poliisi nostaa menehtyneen ja rikoksesta epäillyn välisen perhesuhteen esille, koska asiassa epäillään lähisuhdeväkivaltaa.

Poliisi jatkaa asian tutkintaa muun muassa teknisen tutkinnan toimenpiteillä ja kuulusteluilla. Tämän hetken arvion perusteella esitutkinta valmistuu vuodenvaihteessa ja asia tulee etenemään syyteharkintaan vuoden 2026 tammikuussa.

Apua lähisuhdeväkivallan uhreille ja tekijöille
Lähisuhdeväkivalta ei ole yksityisasia, vaan hyvin vakava ja yleinen väkivaltarikollisuuden muoto.

Lähisuhdeväkivallalla on taipumus pahentua ajan myötä, joten siitä on tärkeää ilmoittaa mahdollisimman varhain. Jos sinulle on tehty väkivaltaa tai epäilet, että läheisesi on lähisuhdeväkivallan uhri, älä jää asian kanssa yksin. Hae rohkeasti apua myös, jos olet itse käyttänyt väkivaltaa jotakuta läheistäsi kohtaan tai pelkäät tekeväsi niin. Voit olla yhteydessä luottamuksellisesti poliisiin ja esimerkiksi terveydenhuoltoon.

Poliisilla on paitsi velvollisuus puuttua lähisuhdeväkivaltaan, myös osaamista ja työvälineitä, joilla sekä uhria että tekijää voidaan auttaa. Löydät lisätietoa ja hyödyllisiä linkkejä muun muassa poliisin sivuilta: Lähisuhdeväkivalta tapahtuu usein kodeissa tai muilla yksityisillä paikoilla - Poliisi

Jos tarvitset apua heti, soita 112.

https://poliisi.fi/-/luumaella-kadonnut ... rikoksesta
agee
Remington Steele
Viestit: 220
Liittynyt: Su Heinä 07, 2019 7:30 pm
Paikkakunta: Lounaisrannikko

Re: Poliisi epäilee, että paikallinen mies surmasi naisen Luumäellä

Viesti Kirjoittaja agee »

Onko paikallisilla mitään tietoa et mistä päin olis mahdollisesti löytynyt? Toki siellä on koskematonta maastoa vaikka ja miten, kun ei ihan vieri viereen ole asuttu.
canis lupus
Jessica Fletcher
Viestit: 3178
Liittynyt: Pe Tammi 10, 2020 10:35 pm

Re: Poliisi epäilee, että paikallinen mies surmasi naisen Luumäellä

Viesti Kirjoittaja canis lupus »

"Luumäellä? Vai sillä löi, sillä löi..."
Mens malus in corpore sano
Paikalla
aivoriihi
David Starsky
Viestit: 4508
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 8:16 am

Re: Poliisi epäilee, että paikallinen mies surmasi naisen Luumäellä

Viesti Kirjoittaja aivoriihi »

Tuttavat kertovat Luumäellä surmatun naisen viimeisistä ajoista: ”Tämä ei hyvin pääty”

Uhria kuvaillaan ystävälliseksi, kunnon ihmiseksi, joka oli ajoittain töissä paikallisessa palvelukeskuksessa.

Kuusikymppiseen naiseen kohdistunut epäilty henkirikos on järkyttänyt asukkaita Luumäellä Etelä-Karjalassa.

Elokuussa kadonneeksi ilmoitetun naisen ruumis löytyi 20. lokakuuta metsästä Luumäeltä. Löydöstä keskiviikkona tiedottaneen poliisin mukaan naisen aviopuolisoa epäillään taposta ja hautarauhan rikkomisesta.

Yksi tapauksen surullisista piirteistä on se, että naisen ja hänen aviopuolisonsa tunteneet eivät ole yllättyneet tapahtuneesta.

– Kyllä minä ajattelin, että tämä ei hyvin pääty. Jollekin käy jotain pahaa, sanoo pariskunnan läheisesti pitkään tuntenut mies.

Ilta-Sanomat haastatteli torstaina Luumäellä erikseen kahta ihmistä, jotka molemmat ovat tunteneet uhrin ja hänen aviopuolisonsa eri yhteyksistä vuosia. IS ei julkaise haastateltavien nimiä, mutta heidän henkilöllisyytensä on toimituksen tiedossa.

Haastateltavien mukaan uhri oli inkerinsuomalainen nainen, joka oli asunut Suomessa hyvin pitkään.

Uhria kuvaillaan ystävälliseksi, kunnon ihmiseksi, joka oli ajoittain töissä paikallisessa palvelukeskuksessa.

– Hän oli hyvin lämmin henkilö, IS:n haastattelema nainen kertoo uhrista.

IS:n tietojen mukaan uhri oli hyvin pidetty, täsmällinen työntekijä. Hänen kohtalonsa on järkyttänyt ja yllättänyt palvelukeskuksessa.

Pariskunnan paremmin tunteneet eivät ole yllättyneet yhtä paljon. Heidän mukaansa mies olisi ollut ajoittain aggressiivinen humalassa. Myös poliisin mukaan epäilty on käyttäytynyt useasti väkivaltaisesti uhria kohtaan.

Puoliso on vangittu taposta todennäköisin syin epäiltynä, mutta hän ei ole tunnustanut tekoa. Hänet on tuomittu aiemmin muun muassa pahoinpitelystä.

IS:n tietojen mukaan uhri soitti vuosien varrella monta kertaa ystävilleen ja pyysi apua.

Vuonna 2020 pari haki avioeroa, mutta eroa ei viety loppuun.

– Mies meni aina takaisin sinne uhrin asunnolle, parin tuttava kertoo.

----

Suomeen tulleita ulkomaalaisia pitkään auttanut mies kuvailee parin tilanteen olleen ongelmallinen ja monimutkainen, ja työllistäneen viranomaisia pitkään. Hän on huolissaan siitä, miten vaikeaa monelle ulkomaalaistaustaiselle on kielimuurin ja mahdollisten muiden seikkojen takia työllistyä ja sopeutua Suomeen oikeasti.

Mies kokee, että lähisuhdeväkivallan uhrin auttaminen voi olla erityisen vaikeaa, jos pari ei ole integroitunut suomalaiseen yhteiskuntaan samalla tavalla kuin kantasuomalaiset.

----

Koko artikkeli: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011607428.html
"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson
Akka123
Jack Taylor
Viestit: 15
Liittynyt: Pe Maalis 01, 2024 6:01 pm

Re: Poliisi epäilee, että paikallinen mies surmasi naisen Luumäellä

Viesti Kirjoittaja Akka123 »

Huhujen mukaan, jostain päin kaitjärven mettiä löytynyt. Ilmeisesti metsästäjä sekä koira tehnyt löydön. Oli vähän peitellyt. Pressuun kääritty, hakattu.
Ja muiden huhujen mukaan mistä täyttä varmuutta ei ole, mutta istunut siellä venäjälläkin linnassa puukotuksista. Tehnyt velanperintä keikkaa. Hyviä kavereita olleet tämän kimmo kiljusenkin kanssa, tämä herra vitalis. Kaikkea se leipä ja täällä suomen maassa elättääpi. Kuvottava miekkonen kaiken kaikkiaan. Syytä olisi heittää jonkinsortin mielentilatutkimukseen. Esittänyt mitään tietämätöntä rouvan katoamisen jälkeen ja elämää jatkanut kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan. Sellainen miestimantti se.
Akka123
Jack Taylor
Viestit: 15
Liittynyt: Pe Maalis 01, 2024 6:01 pm

Re: Poliisi epäilee, että paikallinen mies surmasi naisen Luumäellä

Viesti Kirjoittaja Akka123 »

Korjaan;

Suomessa ilmeisesti istunut linnassa puukotuksista.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17399
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Poliisi epäilee, että paikallinen mies surmasi naisen Luumäellä

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Nainen, 56, soitti hätäkeskukseen huolestuttavan puhelun kello 23 – poliisia odotti bussipysäkillä surullinen näky
56-vuotias nainen soitti toukokuisena yönä hädissään hätäkeskukseen.
Hän oli juuri ajanut pakoon miestään kotinsa lähellä sijaitsevalle bussipysäkille Etelä-Karjalan Luumäellä.
– Mie soitan, että mie tarviin ihan tosissaan apua, poliisin, nainen sanoi hätäkeskuspäivystäjälle 3. toukokuuta 2019 noin kello 23.
Naisen puhelu oli sekava, ja paikalle hälytettiin poliisit.

Nainen kertoi toukokuussa 2019 poliisille karmean illan tapahtumista, kun hän joutui pakenemaan miestään omasta kodistaan keskellä yötä.
Nainen saapui kotiin töistä noin kello 20 aikaan. Mies oli juonut kotona hieman alkoholia, ja pariskunta jatkoi illanviettoa yhdessä.
Minkäänlaista riitaa ei ollut. Nainen meni nukkumaan noin 21.30. Mies jäi ulos tupakalle.
Reilun tunnin päästä tunnelma muuttui täysin.
Naisen mukaan mies tuli makuuhuoneeseen, tarttui häntä yhtäkkiä kiinni kaulasta ja kuristi.
Naisen mukaan mies huusi, että nainen pitäisi tappaa. Nainen pääsi miehen otteesta ja pinkaisi vessaan. Hän ehti laittaa päälleen vain aamutakin.
Nainen ajoi humalassa läheiselle bussipysäkille, jossa hän soitti hätääntyneenä hätäkeskukseen.
Kun nainen tuotiin kotiin verikokeista noin kello kolmelta aamuyöllä, myös mies oli tullut talolle kavereidensa kanssa. Poliisit sopivat miehen kanssa, että tämä lähtee pois ja tulee kotiin vasta seuraavana päivänä.

Nainen kävi nukkumaan, mutta noin kymmenen minuutin päästä aviomies koputti ikkunaan.
– Hän huusi, että avaa ovi tai hän särkee oven tai ikkunan. Menin vessaan ja soitin taas poliisit. Näin sitten, kun poliisit hakivat [miehen], nainen kertoi kuulusteluissa.
Nainen ei vaatinut rangaistusta miehelleen, minkä vuoksi pahoinpitelyn esitutkinta päätettiin.

Kolme vuotta myöhemmin toukokuussa 2022 nainen soitti jälleen hätäkeskukseen.
Kotitalolla nainen kertoi poliiseille, että mies oli edellispäivänä käynyt häneen käsiksi ja rikkonut hänen puhelimensa. Seuraavana päivänä mies oli naisen mukaan lyönyt häntä kasvoihin, mistä syystä nainen kertomansa mukaan soitti hätäkeskukseen.
Poliisi päätti tutkinnan vuonna 2023, sillä nainen ei vaatinut miehelle rangaistusta ja rikos oli poliisin mukaan ”vähäinen”.

Poliisi alkoi epäillä naisen joutuneen henkirikoksen uhriksi kuluvan vuoden elokuussa, jolloin läheiset ilmoittivat naisen kadonneeksi.
Maanantaina 20. lokakuuta poliisi sai ilmoituksen maastosta löytyneestä vainajasta Luumäellä. Metsästäjän koira oli löytänyt vainajan maastosta.
Poliisi epäilee naisen surmaamisesta hänen aviopuolisoaan.
Mies vangittiin todennäköisin syin epäiltynä henkirikoksesta, mutta itse hän on poliisin mukaan kiistänyt teon.
Poliisi epäilee miehen riistäneen vaimon hengen samana elokuisena viikonloppuna, jolloin naisesta tehtiin viimeiset havainnot.

Vaimonsa tappamisesta epäilty mies on ollut syytteessä rattijuopumuksista, törkeistä rattijuopumuksista sekä pahoinpitelyistä vuosien mittaan. Hänet on tuomittu ainakin yhdestä pahoinpitelystä. Tuomioon johtaneen pahoinpitelyn uhri ei ollut miehen vaimo.
Poliisin mukaan henkirikoksen esitutkinnassa on noussut esiin viitteitä siitä, että naisen ja miehen suhteessa on ollut väkivaltaa useamminkin. Poliisin mukaan kaikki tapaukset eivät ole olleet poliisin tiedossa.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011717572.html
Kummisetä
Michael Knight
Viestit: 4280
Liittynyt: Ma Joulu 16, 2019 3:52 pm

Re: Poliisi epäilee, että paikallinen mies surmasi naisen Luumäellä

Viesti Kirjoittaja Kummisetä »

Voihan Vitalis! Kelkka voidaan palauttaa venäjälle niin eiköhän se pääse pian Ukrainaan etulinjaan dronemaaliksi.
Turhaan suomalaiset veronmaksajat sen elatusta enempää maksaa.
Oulun_Kungas kirjoitti: To Elo 28, 2025 8:35 pm täh? elää kerrostalossa. varmaan yli puolet suomalasista elää. tekeekö se heistä huonoissa oloissa eläviä? itekeki asun vittu
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17399
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Poliisi epäilee, että paikallinen mies surmasi naisen Luumäellä

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Poliisi sai valmiiksi Luumäellä tapahtuneen henkirikoksen esitutkinnan
Esitutkinta siirtyi syyteharkintaan perjantaina 16. tammikuuta 2026. Poliisi kiittää kansalaisia havainnoista ja vihjeistä asiaan liittyen.

Kaakkois-Suomen poliisi on saanut valmiiksi esitutkinnan asiassa, jossa 57-vuotiaan miehen epäillään surmanneen aviopuolisonsa Luumäellä vuoden 2025 elokuussa. Poliisi tutki asiaa tappona ja hautarauhan rikkomisena.

64-vuotias nainen ilmoitettiin kadonneeksi elokuun loppupuolella. Poliisi alkoi tutkia asiaa henkirikoksena pian katoamisen jälkeen. Teosta epäiltiin naisen aviomiestä. Mies vangittiin todennäköisin syin tappoon epäiltynä 3. lokakuuta Etelä-Karjalan käräjäoikeuden päätöksellä.

Nainen löydettiin menehtyneenä Luumäeltä maanantaina 20. lokakuuta. Hänet oli kätketty maastoon.

Poliisi on tutkinnan aikana kuulustellut miestä useita kertoja. Mies on kuulusteluissa kiistänyt syyllisyytensä henkirikokseen. Hän on kertonut olleensa paikalla, kun nainen menehtyi ja myöntänyt kätkeneensä ruumiin maastoon.

Asia on siirtynyt syyteharkintaan perjantaina 16. tammikuuta, eikä poliisilla ole asiasta enempää tiedotettavaa.

https://poliisi.fi/-/poliisi-sai-valmii ... itutkinnan
kipukone
Alokas
Viestit: 4
Liittynyt: Ke Syys 11, 2024 1:30 am

Re: Poliisi epäilee, että paikallinen mies surmasi naisen Luumäellä

Viesti Kirjoittaja kipukone »

Jees, sieltä sais nyt diaaritiedot varmasti kysyttyä jos ihmisiä kiinnostelee kuka mahtoi olla aviomies 57. Tulkkia kuitenkin tarvittu paikalla, niin tuskin löytyy Seppo Virtasia. IS/IL jutuissakin naamat sensuroitu, mutta iltalehden videolla kuulee kuinka puhuu murtaen suomea. Iltalehden artikkelissa myös "reaaliaikainen" seuranta/raportointi tilanteesta.

16.2 kello 9 alkanut istunto Etelä-Karjalan käräjäoikeudessa Lappeenrannassa
[email protected] / 029 564 5900

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011817527.html
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a10f ... 5a062e2929

8:59
Hyvää huomenta Etelä-Karjalan käräjäoikeudesta Lappeenrannasta, jossa 57-vuotiaalle miehelle luetaan tänään syyte taposta.
Miehen epäillään tappaneen vaimonsa viime vuoden elokuun lopulla ja kätkeneen ruumiin maastoon.
Istunnon on tarkoitus alkaa kello 9.
Oikeudenkäyntiä paikan päällä seuraa toimittaja Janne Niiranen.

9:06 Syytetty medialle: "Hyvä"
Syytetty ei peitellyt kasvojaan istunnon alussa. Kun hänen avustajansa kertoi, että lehdistö ottaa kuvia, ilmoitti hän "Hyvä" ja kyseli, mistä mediasta kuvaajat ovat. Syytetyllä on oikeudenkäynnissä apunaan tulkki.

9:11 Kaivoi kuopan ja hautasi
Syyttäjän mukaan mies tappoi vaimonsa tuntemattomalla tavalla 23. elokuuta Luumäellä ja kätki ruumiin maastoon. Ruumis löytyi vasta kahden kuukauden päästä. Löydettäessä ruumis oli pahasti hajonnut. Epäilty henkirikos tapahtui naisen asunnolla.

Syyttäjän mukaan mies jätti lattialle päihtyneenä kaatuneen naisen oman onnensa nojaan, eikä hankkinut hänelle apua, vaan poistui paikalta. Mies palasi syyttäjän mukaan myöhemmin asunnolle, otti ruumiin mukaansa ja hautasi sen kotinsa lähelle Kaitjärvelle kaivamaansa kuoppaan.

9:22 Kiistää lähes kaiken
Syytetty myöntää hautarauhan rikkomisen. Kaiken muun hän kiistää.

9:26 Yhteydenpito loppui
Viimeiset havainnot uhrista tehtiin päivällä 23. elokuuta. Nainen oli muun muassa laittanut tuttavalleen viestin, jossa oli kuva takkatulesta. Myös tytär oli yhteydessä äitiinsä. Seuraavana päivänä hän ei saanut enää yhteyttä, mitä hän piti outona, koska he pitivät yhteyttä päivittäin. Tytär teki katoamisilmoituksen joitakin päiviä myöhemmin.

9:30 Kaivoi haudan
Poliisi alkoi tutkia naisen katoamista henkirikoksena, jolloin epäilyt kääntyivät naisen aviomieheen. Syyttäjän mukaan mies sepitti kuulusteluissa poliisille tarinoita, joissa kertoi, mihin nainen muka olisi lähtenyt. Muun muassa televalvontatiedoista näkyi, että mies oli ollut naisen kuolinpäivänä tämän luona. Miehen tarina naisen kuolemasta menee syyttäjän mukaan tiivistettynä niin, että päihtynyt nainen nousi, kaatui ja kuoli. Tämän jälkeen mies sammutti vaimonsa puhelimen, kuljetti ruumiin autolla maastoon, kaivoi matalan haudan ja hautasi ruumiin ihreän pressun päälle.

9:38 Puolustus: Hengitys lamaantui
Puolustuksen mukaan nainen oli nauttinut päivän mittaan alkoholia ja lääkkeitä, ja yhdistelmä aiheutti hengityksen lamaantumisen. Mikään ei puolustuksen mukaan viittaa pahoinpitelyyn. Mies ja nainen olivat naimisissa, mutta olivat asuneet jo vuosia erillään. Puolustuksen mukaan mies vieraili vaimonsa luona vain, kun vaimo pyysi.

9:52 Keitto jäi kattilaan
Oikeus käy nyt läpi kirjallisia todisteita siltä osin kuin ne ovat julkisia, kuten televalvontatietoja. Niistä ilmenee, että naisen puhelin sammui 23. elokuuta kello 17.09. Miehen televalvontatiedoista puolestaan näkyy, että mies menee tapahtumapäivänä naisen asunnolle, poistuu hetkeksi ja palaa myöhemmin uudestaan. Hänen puhelimensa paikantuu myös Kaitjärvelle, josta ruumis löytyi.

10:03 Takka siivottu
Naisen asunnossa ei ollut juurikaan verijälkiä. Yhden pöydän alla lattialla oli vähän verta. Lisäksi verijälkiä oli imurissa ja kylpytakissa. Syyttäjän mukaan naisen asunnon takan vieressä ollut tuhkaämpäri on kadonnut. Ämpärin reuna näkyi vielä kuvissa, joita nainen lähetti iltapäivällä. Nainen oli pitänyt tulta takassa iltapäivällä. Poliisin ottamissa kuvissa takka on siivottu. Syyttäjän mukaan takassa oli myös jäämiä sulaneesta materiaalista. Syyttäjän mukaan mies oli laittanut penkinsuojaimen vaimonsa päähän ennen kuin hautasi hänet. Penkinsuojaan oli jäänyt naisen hiuksia. Ruumiin löytöpaikalta löytyi pressu sekä punainen viltti, jossa oli sydänkuvioita.

10:12 Syytetty supattelee paljon
Kun syyttäjä käy julkisia valokuvatodisteita, supattelee syytetty kiivaseen sävyyn avustajalleen ja välillä myös tulkille. Hän osoittelee välillä käsillään kohti oikeussalin näyttöjä. Hänen avustajallaan ei kuitenkaan ole lausuttavaa todisteista.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a10f ... 5a062e2929
Jos muistan/jaksan niin varmaan editoin loput raportit myöhemmin, iltalehdellä on paha tapa piilottaa nuo uutiset plussatilien taakse kun aikaa kuluu...
Viimeksi muokannut kipukone, Ma Helmi 16, 2026 10:15 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Crishélle
Nikke Knatterton
Viestit: 150
Liittynyt: Ti Maalis 27, 2012 5:06 pm

Re: Poliisi epäilee, että paikallinen mies surmasi naisen Luumäellä

Viesti Kirjoittaja Crishélle »

Aivan kamala tapaus. En ihmettele, etteivät monet uskalla ilmoittaa lähisuhdeväkivallasta, koska tällaisten tilanteiden estämiseen ei ole kunnollisia keinoja käytössä eikä voida varmuudella mahdollistaa sitä, etteikö väkivallan tekijä kostaisi ennemmin tai myöhemmin.

Mielestäni väkivaltaiset ihmiset ja vainoajat pitäisi saada heti telkien taakse ja jos kuntoutuksesta ei ole apua, myös pysymään siellä telkien takana. Ja koska se ei ole mahdollista, pahimmassa tapauksessa lopputulos on tämä. Yhtään ei ajatella sitä uhria, joka joutuu elämään pelossa ehkä loppuelämänsä ellei henki lähde, jolloin on todella pahasti liian myöhäistä. Liian paljon liian pahaa pitää tapahtua, että tekijä saadaan edes pariksi vuodeksi linnaan.
✊️♀️
Vastaa Viestiin