DNA:n rakenteen keksijä on kuollut – James Watson menetti maineensa rotupuheiden takia

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
Birch Tree Headland
Martin Riggs
Viestit: 633
Liittynyt: Ma Maalis 20, 2023 5:03 pm

DNA:n rakenteen keksijä on kuollut – James Watson menetti maineensa rotupuheiden takia

Viesti Kirjoittaja Birch Tree Headland »

James Watson oli tieteen juhlittu sankari, kunnes hänelle annetut kunnianosoitukset peruttiin.

Yhdysvaltalainen tiedemies James Watson on kuollut 97-vuotiaana, kertoo Britannian yleisradio BBC.

Watsonille myönnettiin Nobelin lääketieteen palkinto hänen osallisuudestaan DNA:n kaksoiskierre-rakenteen löytämiseen. Kyseessä on yksi 1900-luvun tieteen suurimpia läpimurtoja.

– Olemme löytäneet elämän salaisuuden, hän luonnehti löytöä.

Watsonin maine kuitenkin kärsi pahoin hänen ihmisroduista antamiensa lausuntojen takia. Hän toisteli käsitystään, että eri ihmisrodut ovat eri älyllisyyden tasolla ja että afrikkalaiset ovat älyltään eurooppalaisia alemmalla tasolla.

Puheiden seurauksena tiedeyhteisö hylkäsi Watsonin ja häneltä riistettiin yliopistolliset kunnianosoitukset. Pettyneenä tiedeyhteisöön Watson myi Nobel-mitalinsa.
Koko artikkeli: https://yle.fi/a/74-20192878

James Watson Wikipediassa: https://en.wikipedia.org/wiki/James_Watson

Olipa mielenkiintoinen tutkija. Aniharva on joko miettinyt (tai uskaltaa sanoa ääneen) mahdollisuutta että entä jos Watson oli oikeassa ja jonkin tärkeän jäljillä? Harvassa ovat myös he, jotka osaavat asiaa pohtia puhtaasti tieteellisesti, eikä ideologisella kiihkolla.

Watsonin kohut aiheuttaneet puheet vähemmästä älykkyydestä eivät tarkoittaneet tyhmyyttä; hän itsekin sanoi että siinä missä toisen älyllisyys näkyy yliopisto-opinnoissa, toinen älyllisesti loistaa sosiaalisesti esimerkiksi auttamistyössä.

Hän myös lahjoitti kaikki mitalien myymisestä saamansa rahat tieteelliseen tutkimustyöhön (ja sai itse asiassa mitalit vielä takaisin).

Näinä aikoina mahdollista piilossa olevaa merkitystä tuskin löydetään, mutta ehkä tulevaisuudessa.
"You Need A Fucking Kick Up The Ass For Being A Bitch, Cunt, Gold-digging Whore - With A Pussy Son."

"I Deserve To Be Blown - FIRST - Before The Fucking Jacuzzi."

- Mel
Rapsuttaja
Martin Beck
Viestit: 788
Liittynyt: La Maalis 26, 2022 12:24 pm

Re: DNA:n rakenteen keksijä on kuollut – James Watson menetti maineensa rotupuheiden takia

Viesti Kirjoittaja Rapsuttaja »

Birch Tree Headland kirjoitti: La Marras 08, 2025 10:47 am Olipa mielenkiintoinen tutkija. Aniharva on joko miettinyt (tai uskaltaa sanoa ääneen) mahdollisuutta että entä jos Watson oli oikeassa ja jonkin tärkeän jäljillä? Harvassa ovat myös he, jotka osaavat asiaa pohtia puhtaasti tieteellisesti, eikä ideologisella kiihkolla.
Toisaalta erot eri ryhmien välillä ovat suurempia kuin yksilöiden väliset erot, eli vaikka kuuluisikin "tyhmien rotuun", se ei välttämättä kerro mitään yksilön älykkyydestä.

Mutta, pelkkä joidenkin asioiden huomaaminen on nykyään rasismia.
Millions must go.
Vastaa Viestiin