Uunisurma. Kokemäki 1960

Suomessa tapahtuneet vielä selvittämättömät henkirikokset
mauser
Scooby-Doo
Viestit: 26
Liittynyt: Ke Marras 26, 2008 10:14 pm

Viesti Kirjoittaja mauser »

kirjassa lukee että. joka tapauksessa hän oli uuniin muurattaessa tajuton. hänet oli ehkä ensin lyöty tai tukahdutettu, mahdollisesti kuristettu tajuttomaksi. toinen vaihtoehto oli myrkytys, mutta siitä ei näkynyt merkkejä oikeuskemiallisissa tutkimuksissa.
Valdovas
Axel Foley
Viestit: 2427
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 12:25 pm
Paikkakunta: Paikallinen ryhmä, Orionin haara 4 B 13

Viesti Kirjoittaja Valdovas »

Tampereen Tyttö kirjoitti: Vainajan asento oli "sikiö"-tyyppinen. Ei vain voitu löytää ulkoisen väkivallan tai hukkumisen merkkejä, josta syystä myöskään elävältä hautaamista ei voida sulkea pois. -Ehkä Pentti tukehdutti vaimonsa. Tällöin sikiöasentoon vetäytyminen ei tunnu luonnollisesta. Tai tämä oli tajuton kun nostettiin osittain purettuun uuniin. Tai sitten äijällä oli sellainen auktoriteetti, että pakotti tämän kiipeämään itse uuniin. Uhkailemalla vaikka lapsiin kohdistuvilla teoilla?
En nyt kyllä oikein jaksa uskoa, että kukaan uhkailtunakaan vapaaehtoisesti kiipeäisi uuniin elävältä muurattavaksi. Todennäköisemmältä tuntuisi kyllä, että Hilkka oli joko kuristettu kuoliaaksi tai kalautettu tajuttomaksi ja sen jälkeen nostettu uunin sisälle. Dokkarin piirrostenkin perusteella sikiöasento näyttää ainoalta, jossa ruumis sinne ylipäätään mahtuu ja tajutonta tai vastakuollutta ihmistähän on varsin helppo myös taivutella sopiviin asentoihin. Se sitten heräsikö Hilkka vielä uunin sisällä ja tajusiko missä oli ja kauanko siellä kitui, jäänee avoimeksi kysymykseksi. Hapenpuute tosin varmaan kyllä piti huolen siitä, ettei mahdollinen kituminen kovin pitkäksi ehtinyt muodostua.

Toinen juttu sitten on, että uunin avaaminen ja operaation valmistelu ovat varmasti vieneet aikansa ja onko Hilkka ehtinyt nähdä ne ja osannut kenties aavistaa mitä edessä on...

PS. Jutussahan todettiin myös, että Pentti oli herättänyt huomiota paikallisessa kirjastossa lainaamalla 75 erilaista rikosaiheista kirjaa, oppimistarkoituksissa ilmeisesti, joten jos ja kun monet minfolaisetkin epäilemättä ko. kirjallisuutta usein kirjastoista lainailevat, niin älkää ihmetelkö, jos kirjastonhoitajat katsovat hiukan pitkään... ;)
Werwolf
Scooby-Doo
Viestit: 26
Liittynyt: To Loka 09, 2008 9:38 pm
Paikkakunta: Somewhere In Time

Viesti Kirjoittaja Werwolf »

litmanen kirjoitti:Siinä ohjelman lopussa näytettiin vanhan sanomalehden kirjoitusta aiheesta, ja siinä lehdessä oli yksi hyvin epäselvä mustavalkoinen kuva ihmisestä (kasvot näkyi). Oliko tämä se kuuluisa paikallislehden julkaisema kuva muumiosta? Ei sitä kyllä muumioksi edes huomannut.
Lopussa nähtävä sanomalehtikirjoitus on kyllä Ilta-Sanomien artikkeli aiheesta ja kuvassa täytyy olla joko Pentti tai Seppo (toivottavasti nimet meni oikein). Muumiolta se ei näytä..
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

Tänään torstaina 27.11.2008 televisiossa Rikostarinoita historiasta: Murha maalaiskylässä -jaksossa käsitellään sympaattisen Jarmo Mäkisen juontamana juurikin tätä klassikkoa eli ns. uunisurma-tapausta. TV 2 klo. 22.05.
PS. Jutussahan todettiin myös, että Pentti oli herättänyt huomiota paikallisessa kirjastossa lainaamalla 75 erilaista rikosaiheista kirjaa, oppimistarkoituksissa ilmeisesti, joten jos ja kun monet minfolaisetkin epäilemättä ko. kirjallisuutta usein kirjastoista lainailevat, niin älkää ihmetelkö, jos kirjastonhoitajat katsovat hiukan pitkään... Wink
Naurettiin just miehen kanssa sitä. Christien kirjatkin (Murha maalaiskylässä ja se toinen joka siinä mainittiin) ovat täysin haitattomia eikä niistä niiden ominaislaadun takia ole murhaoppaaksi. :)

Todettiin että ei sovi meikäläisen työpaikalla kertoa, että iltaisin ei uni tule jos en lue paria sivua Viiltäjästä kertovia juttuja. Maailma alkaa olla niin vinossa, että rehellinen murhaharrastaja saattaa herättää kummastusta asiaa ymmärtämättömien keskuudessa. Pitää teeskennellä olevansa "ihan normaali" ettei joudu silmälläpidon alaiseksi.
Nothing is quite what it seems
mauser
Scooby-Doo
Viestit: 26
Liittynyt: Ke Marras 26, 2008 10:14 pm

Viesti Kirjoittaja mauser »

toi hilkka saarinen oli 157cm pitkä ja laiha joten aikuinen mies on varmaan aika helposti saanu pikku tokkurassa olevan vaimonsa aseteltua uuniin. olikohan se mies jo valmiiksi purkanut sitä uunia ja suunnitellu kun niitä kirjojakin oli lukenut ja kun vaimo palasi taas takas kotiin reissultaan 23päivä niin äijä pisti toimeksi.
villivadelma
Jane Marple
Viestit: 1067
Liittynyt: Ke Huhti 18, 2007 8:14 am

Viesti Kirjoittaja villivadelma »

Onko tuossa kuvassa Hilkka Saarinen?:

http://www.productum.fi/rth/osat.htm
Werwolf
Scooby-Doo
Viestit: 26
Liittynyt: To Loka 09, 2008 9:38 pm
Paikkakunta: Somewhere In Time

Viesti Kirjoittaja Werwolf »

villivadelma kirjoitti:Onko tuossa kuvassa Hilkka Saarinen?:

http://www.productum.fi/rth/osat.htm
Näin luulisin. Eipä toi kuva sovi oikein muihinkaan noista tapauksista.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

Öö, miksi Hilkka olisi paloina? Eihän tuo kuva välttämättä liity mihinkään mainituista tapauksista.
Avatar
maija turjukka
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4939
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 8:58 pm

Viesti Kirjoittaja maija turjukka »

^Luulisi kyllä liittyvän, koska kuva on Rikostarinoita historiasta -sivuilta. Ohjelman voi muuten katsoa Ylen Areenasta, näyttäisi olevan katsottavissa aina kuukauden ajan tv-esityksen jälkeen. Tässä suora linkki ko. jaksoon

http://areena.yle.fi/toista?id=1683768
-Suru on hinta, jonka maksamme rakkaudesta.-
villivadelma
Jane Marple
Viestit: 1067
Liittynyt: Ke Huhti 18, 2007 8:14 am

Viesti Kirjoittaja villivadelma »

Kylli tiesi kertoa, että tuossa kuvassa on miehen pää jne.

Sinänsä jänskää, kun käyttävät tuota kuvaa myös alkutunnuksessa, vaikka tuolla ei ole tekemista sarjan tapausten kanssa.
Ja jos joku nyt on kyselemässä, että miten niin jänskää, niin minusta se vain on. Aivan sama kuin omilla nettisivuillani olisi kuva vaikka Tuksu Tukiaisesta...
mauser
Scooby-Doo
Viestit: 26
Liittynyt: Ke Marras 26, 2008 10:14 pm

Viesti Kirjoittaja mauser »

eiköhä siinä alkutunnarissa varmaakin vilise aika paljo kuvia jolla ei ole kyseisten tarinoide kanssa mitään tekemistä. kuhan on ollu tarpeeksi raflaavia kuvia.
Pester
Alokas
Viestit: 2
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 6:17 pm

Viesti Kirjoittaja Pester »

Itse olen asunut lähes koko ikäni Kokemäellä ja on tullut siis tämäkin tapaus tutuksi. Voin kertoa sen verran nyt heti, että ko. herraa ei ole kutsuttu/kutsuta miksikään "vapaa muurariksi" vaan käytössä on nimike "uunimuurari". Tämän myös vanhemmat sukulaiseni todistaa etteivät ole koskaan kuulleet puhuttavan mistään "vapaamuurarista".
Arlene
Christopher Lorenzo
Viestit: 1688
Liittynyt: Ke Joulu 12, 2007 7:30 pm
Paikkakunta: Pentonville

Viesti Kirjoittaja Arlene »

Pester kirjoitti:Itse olen asunut lähes koko ikäni Kokemäellä ja on tullut siis tämäkin tapaus tutuksi. Voin kertoa sen verran nyt heti, että ko. herraa ei ole kutsuttu/kutsuta miksikään "vapaa muurariksi" vaan käytössä on nimike "uunimuurari". Tämän myös vanhemmat sukulaiseni todistaa etteivät ole koskaan kuulleet puhuttavan mistään "vapaamuurarista".
Tiedätkö mitä pariskunnan lapsille kuuluu?
Bombay
Adrian Monk
Viestit: 2830
Liittynyt: Ma Touko 07, 2007 9:25 am

Viesti Kirjoittaja Bombay »

Jack the Ripper kirjoitti:
Maybrick kirjoitti:
Ja Tattarisuon tapaus, kuten Kylli kertoi. Onkos kyseessä tämä sama keissi, missä "jäljet johtavat sylttytehtaaseen?"
Tattarisuon arvoituksesta tietää Kokki kertoa. Siinä jäljet johtivat sylttytehtaalle.
Mikä Tattarisuon tapaus? Saisiko linkin näkyville ko. ketjuun?
Tuossapa : http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... tattarisuo
Avatar
-GreenCharlotte-
Jack Taylor
Viestit: 16
Liittynyt: Ke Marras 05, 2008 5:21 pm

Viesti Kirjoittaja -GreenCharlotte- »

Asun täs Kokemäen lähel ja nyt vast kuulen täst !: D Mummo kerto et se muija ois elävänä käsketty sin uuniin tai et se ois ollu jossai sellases asennos ettei sitä ois oikee saanu sin laitettuu sillee tai jotai o_O eri asia mist se on sen keksiny.. :roll:

Ja ko jotku tääl ihmetteli et eik sil jätkäl yhtää omatunto kolkutellu ni ko ottaa huomioo millast porukka on tääl päi ni en yhtää ihmettel et äijä on pystyny elää ittensä kans ton jälkee :D
"I've sent my right hand to dispose of you."
"Your right hand comes off?"
Vastaa Viestiin