31 v. Katja Mäkisen henkirikos 11/2025 Helsinki/Nurmijärvi

Otsikon mukaisesti. Myös onnettomuudet pienistä suuriin. Pohjustamattomat keskustelunavaukset.
Filleri
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 113
Liittynyt: Ti Joulu 13, 2022 5:38 pm

Re: 31 v. Katja Mäkisen henkirikos 11/2025 Helsinki/Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Filleri »

Joosua kirjoitti: Pe Marras 21, 2025 8:21 pm
Filleri kirjoitti: Pe Marras 21, 2025 8:02 pm
aivoriihi kirjoitti: Pe Marras 21, 2025 7:50 pm Eiköhän nyt jo riitä tämä FAS-keskustelu? Tuskin hänen äitinsä kuitenkaan häntä tappoi.

Ketjun otsikko: 31 v. Katja Mäkisen henkirikos 11/2025 Helsinki/Nurmijärvi
Mielestäni tästä on kyllä ihan hyvä keskustella, koska FAS vaikuttaa myös luonteeseen ja ajatteluun noin muutenkin. Eli Katja on saattanut olla hyvinkin luottavainen muihin ihmisiin ja sen takia tämä nyt tapahtunut.
Jos nainen ajautuu narkkiporukoihin niin ei tarvitse mitenkään erityisen luottavainen kun voi helposti henki lähteä. Tietty mitä paremman eväät ihmisellä on elämään niin todennäköisemmin pysyy pois huumepiireistä. Ja tätä kautta mahdollinen vajavuus vaikuttaa enemmän.
No pääsääntöisestihän narkkipiireihin päätyy ihmiset joilla on jonkinlaista ongelmaa elämässä, jokunen prosentti toki niitä jotka lähteneet huvikäyttämään ja päätyy sinne. Itselääkitseminen on se juttu suurella osalla nisteistä, mikä tosin yleensä vie pahempaan. Vajavuus johtuu pääsääntöisesti siitä että ei ole apua saatavilla tai sitä ei olla osattu hakea. FAS menee juuri sinne että ongelmat on syntyjään ollut.
Hirsimaki
Alokas
Viestit: 2
Liittynyt: Pe Marras 21, 2025 11:29 pm

Re: 31 v. Katja Mäkisen henkirikos 11/2025 Helsinki/Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Hirsimaki »

Pitää nyt itsekin tänne kirjoittaa, kerta porukka jakanut mun nimee täällä ja puhuu asioista niinkuin ne tietäis muka jotain. Joo kyllä Katja oli mukana siinä mun ryöstönyritykses ja siinä tuli puukosta. Joka tapauksessa tuohon aikaan olen viettänyt täysin erilaista elämää mitä nykyään. Olin päihde ja vankilakierteessä. Kuitenkin nykyään olen jo pitkään elänyt täysin päihteetöntä kunnollista perhekeskeisiä elämää eikä minulla ole enää minkäänlaisia siteitä mihinkään alamaailmaan tai huumekuvioihin. Myös kiitos sille henkilölle joka puolustit minua kommentissaan ja se onkin täysin totta tuo mitä kirjoitit :) sinä joka spekuloit että voisin olla jollain tavalla tähän asiaan kytköksissä niin en ole. Itseasiassa ennen kun lähdin pois Helsingistä näin Katjaa ja annoin hänelle anteeksi tuon asian eikä meille jäänyt mitään vihanpitoa enkä todellakaan olisi toivonut hänelle mitään pahaa. Hän oli myös pahoillaan kovasti. Voimia hänen läheisilleen.
Svimba
Roger Murtaugh
Viestit: 883
Liittynyt: Pe Maalis 30, 2018 4:54 pm

Re: 31 v. Katja Mäkisen henkirikos 11/2025 Helsinki/Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Svimba »

^ohhoh, hienoa! Ize en usko että olisin antanut anteex.
jee, MV-LEHTI on taas hengissä!!
Spede87
Alokas
Viestit: 4
Liittynyt: La Marras 22, 2025 12:27 am

Re: 31 v. Katja Mäkisen henkirikos 11/2025 Helsinki/Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Spede87 »

Mun veikkaus: Joku majoittanut päihdeongelmaista naista, tullut riitaa, tappanut. Pakko kuskata pois kämpiltä jonnekin, auto ollut käytössä. Jos olisi ollut suunnitelmallisempi teko, olisi varmaan haudannut, nyt hankkiutui nopeasti eroon.

Hirsimaki tsemppiä, hienoa että elämä saatu raiteilleen.
Kerranvain
Alibin satunnaislukija
Viestit: 66
Liittynyt: To Tammi 04, 2024 1:57 pm

Re: 31 v. Katja Mäkisen henkirikos 11/2025 Helsinki/Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Kerranvain »

Miten varmaa on, että Katja olisi ollut Moringin kyydissä? Hänen tuttunsa mainitsee kirjoituksessa aikaisemmin, että Katja on itse kertonut olleensa Mikan kyydissä. On voinut olla keksitty tarina, kuten mahdollinen tarina sijaisperheen isän ahdisteluista. Tarinat ehkä huomionhakuisuutta Katjalta.

Epäilen teon taustalla järjestäytynyttä rikollisuutta.
En usko pelkkiin övereihin jonkun kotinurkissa ja siitä johtuvaan ruumiin piilottamisyrirykseen noin kaukana Kurvista. Poliisi tutkii kuitenkin tappona. Kurvissa kun on nähnyt peukkuporukkaa, vaikuttaa ruumiin päätyminen Nurmijärvelle työläältä ja vaativalta tehtävältä alueen Peukkujen toimesta, niin on sekavaa touhua.

Vaihtoehtoisia motiiveja:
A. K. on suututtanut jonkun keksityillä tarinoillaan.
B. On pöllinyt jonkun kamat tai epäilys siitä.
C. On myynyt itseään ja tekijä on pikaistuksissa tappanut sen yhteydessä tuttu tai tuntematon.
D. On tullut itse ryöstetyksi ja tapetuksi ollessaan itse lähempänä paikkaa, jos on ollut kyseessä esim. huumekätkö, eikä kätköä ole löytynyt tai muuten vaan haluttu hiljentää. Ruumista oli siirretty, ilmeisesti jälkiä ruumiissa raahaamisesta, joten kuollut ei ole niille sijoilleen. Kaksi olisi voinut nostaa ruumiin, tekijä ehkä yksin.

Tekijä on toimintakykyinen, hänellä tai lähipiirillä on auto käytössään ja motiivi piilottaa ruumis, ettei sitä löydetä. Toki huonosti piilotettu. Onko tullut mutkia matkaan, ajateltu haudata paremmin myöhemmin, mutta koira ehtinyt hätiin vainunsa kanssa? Ehkä Katja on viime aikoina yleensäkin oleillut Nurmijärven lähialueilla, eikä Kurvissa, tekijä on joku paikallistuntemuksen omaava. Tekijä on joku joka tuntee alueet, ei pelkkä Kurvin peukuttaja.
SeitsenpistePirkko
Remington Steele
Viestit: 237
Liittynyt: To Tammi 14, 2021 7:42 pm

Re: 31 v. Katja Mäkisen henkirikos 11/2025 Helsinki/Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja SeitsenpistePirkko »

Kerranvain kirjoitti: La Marras 22, 2025 8:12 am Miten varmaa on, että Katja olisi ollut Moringin kyydissä? Hänen tuttunsa mainitsee kirjoituksessa aikaisemmin, että Katja on itse kertonut olleensa Mikan kyydissä. On voinut olla keksitty tarina, kuten mahdollinen tarina sijaisperheen isän ahdisteluista. Tarinat ehkä huomionhakuisuutta Katjalta.
Kirjoittaja taisi mainita lukeneensa tuon facesta. Joku Joona -niminen (muistaakseni) Katjan tuntenut oli kirjoittanut tuon.
Abraham Lincoln: "On parempi olla hiljaa ja vaikuttaa hölmöltä – kuin avata suu ja poistaa viimeisinkin epäilys".
nilpertti
Theo Kojak
Viestit: 1113
Liittynyt: To Elo 21, 2025 6:24 pm

Re: 31 v. Katja Mäkisen henkirikos 11/2025 Helsinki/Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja nilpertti »

Kerranvain kirjoitti: La Marras 22, 2025 8:12 amEpäilen teon taustalla järjestäytynyttä rikollisuutta.
Rappionarkkariporukoissa, vähän samako sanoo puliukkojen olevan italian mafian ikessä?

Toi koko katjan kaveriporukka(kaverilista facessa julkinen) on tuota pohjatason pilleriporukkaa jotka tappelee subuvedoista,tai yhdestä rivatrillistä,ovat katkoilla ja mies sankarit lusivat sakkoja tai toistensa muksimisia neljänkympin veloista. Noissa porukoissa ei ole mikään ihme jos menettää henkensä kun syö toisen pillerin,tai pilleri katoaa jonneki yön aikana,tippuu esimerkiksi sohvan väliin eikä osu HETI silmään. Joku kuolee.

Toki,ohan ne tietyllä tavalla järjestäytyneet, että ne kaikki asiat tapahtuu niiden omissa porukoissa, sama piiri pyörii ja pyörittää koko sirkusta.
Tarjis
Armas Tammelin
Viestit: 80
Liittynyt: Su Loka 06, 2019 8:25 pm

Re: 31 v. Katja Mäkisen henkirikos 11/2025 Helsinki/Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Tarjis »

e18 kirjoitti: Pe Marras 21, 2025 9:41 pm Näillä teidän FAS fantasioilla ei ole mitään arvoa kun se tässä tiedetään ilmankin ettei välttämättä ihan koulun eturivin tytöstä ole kyse.
On Katjan äiti yhteen kuvaa kirjoittanutki ni sieltä vähä näkee... Jos nyt on hänen äitinsä.
liukaslahna
Neuvoja-Jack
Viestit: 578
Liittynyt: Ma Joulu 02, 2024 2:17 pm

Re: 31 v. Katja Mäkisen henkirikos 11/2025 Helsinki/Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja liukaslahna »

SeitsenpistePirkko kirjoitti: La Marras 22, 2025 8:22 am
Kerranvain kirjoitti: La Marras 22, 2025 8:12 am Miten varmaa on, että Katja olisi ollut Moringin kyydissä? Hänen tuttunsa mainitsee kirjoituksessa aikaisemmin, että Katja on itse kertonut olleensa Mikan kyydissä. On voinut olla keksitty tarina, kuten mahdollinen tarina sijaisperheen isän ahdisteluista. Tarinat ehkä huomionhakuisuutta Katjalta.
Kirjoittaja taisi mainita lukeneensa tuon facesta. Joku Joona -niminen (muistaakseni) Katjan tuntenut oli kirjoittanut tuon.
tempImageyyjmKW.gif
tempImageyyjmKW.gif (231.68 KiB) Katsottu 4246 kertaa
https://www.youtube.com/@KaruselliDocs/videos
https://www.facebook.com/profile.php?id=100081024493786

Jokainen voi itse miettiä sitten mikä on totta ja mikä keksittyä.
Stonedar
Axel Foley
Viestit: 2212
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2023 8:45 am

Re: 31 v. Katja Mäkisen henkirikos 11/2025 Helsinki/Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Stonedar »

"Pari vuotta myöhemmin sulle käy noin vittu vittu, lepää rauhassa". Hyvin sanottu!
Joosua
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4841
Liittynyt: Pe Helmi 15, 2019 10:35 pm

Re: 31 v. Katja Mäkisen henkirikos 11/2025 Helsinki/Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Joosua »

Tarjis kirjoitti: La Marras 22, 2025 10:07 am
e18 kirjoitti: Pe Marras 21, 2025 9:41 pm Näillä teidän FAS fantasioilla ei ole mitään arvoa kun se tässä tiedetään ilmankin ettei välttämättä ihan koulun eturivin tytöstä ole kyse.
On Katjan äiti yhteen kuvaa kirjoittanutki ni sieltä vähä näkee... Jos nyt on hänen äitinsä.
Noi fas- veikkailut äidistä ja tyttärestä voisi jättää pois tästä keskustelusta. Ei edes ole mitään tietoa asiasta. Eikä täällä kannata veikkailla mitään ao.n isästäkään. Jokin vaikutus hänelläkin on varmaan ollut tyttären uravalintaan, mutta kun ei tiedetä niin turhaa veikkaillakaan.

Moni nainen on noissa piireissä hyvin huonossa asemassa eikä kohtalo todellakaan ole hyvä vaikka henki vielä pihiseekin. Näkeehän sen siitäkin kun Immun videossa vielä jonkun aikaa hyvässä kunnossa ollut Jani oli muodoltaan melkoisesti muuttunut, niin kyllä voi arvata että naisille ei ainakaan paremmin käy.
Lurkkeri
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 109
Liittynyt: Su Tammi 24, 2010 1:24 am

Re: 31 v. Katja Mäkisen henkirikos 11/2025 Helsinki/Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Lurkkeri »

Hirsimaki kirjoitti: Pe Marras 21, 2025 11:54 pm Pitää nyt itsekin tänne kirjoittaa, kerta porukka jakanut mun nimee täällä ja puhuu asioista niinkuin ne tietäis muka jotain. J
Hieno homma, että olet päässyt pois piireistä. Tsemppiä!
"Luulekko ettei löyvy?"
Huutaja Jaana
Horatio Caine
Viestit: 6084
Liittynyt: Pe Joulu 09, 2022 7:54 am

Re: 31 v. Katja Mäkisen henkirikos 11/2025 Helsinki/Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Huutaja Jaana »

Lurkkeri kirjoitti: La Marras 22, 2025 1:51 pm
Hirsimaki kirjoitti: Pe Marras 21, 2025 11:54 pm Pitää nyt itsekin tänne kirjoittaa, kerta porukka jakanut mun nimee täällä ja puhuu asioista niinkuin ne tietäis muka jotain. J
Hieno homma, että olet päässyt pois piireistä. Tsemppiä!
Myös täältä, hieno homma.
punch kirjoitti: Su Heinä 20, 2025 2:44 am Tällaisella foorumilla te ihmiset kirjoittelette.
SeitsenpistePirkko
Remington Steele
Viestit: 237
Liittynyt: To Tammi 14, 2021 7:42 pm

Re: 31 v. Katja Mäkisen henkirikos 11/2025 Helsinki/Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja SeitsenpistePirkko »

Tarjis kirjoitti: La Marras 22, 2025 10:07 am
e18 kirjoitti: Pe Marras 21, 2025 9:41 pm Näillä teidän FAS fantasioilla ei ole mitään arvoa kun se tässä tiedetään ilmankin ettei välttämättä ihan koulun eturivin tytöstä ole kyse.
On Katjan äiti yhteen kuvaa kirjoittanutki ni sieltä vähä näkee... Jos nyt on hänen äitinsä.
Katjan äidin facea kun katselee niin onhan hän ei_niin_perusmutsi, mutta ei hänestä kuitenkaan sen perusteella juoppoa saa. Tosin viimeisin päivitys vuosi sitten.
Abraham Lincoln: "On parempi olla hiljaa ja vaikuttaa hölmöltä – kuin avata suu ja poistaa viimeisinkin epäilys".
Avatar
K9Wifey
Adrian Monk
Viestit: 2623
Liittynyt: Pe Loka 02, 2020 11:20 am

Re: 31 v. Katja Mäkisen henkirikos 11/2025 Helsinki/Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja K9Wifey »

Noniin...
Mikä sen äiti-ihmisen FB sitten on?
RL11/6 kirjoitti: Ma Tammi 13, 2025 7:22 pm Poistettu mielipuolista mölinää.
-NILS-
Vastaa Viestiin