Ja miksi ihmeessä olisi. Jos jää Thaimaassa tuosta kiinni niin lähtisi henki. Sekin mitä ei mainita on osa sanomaa. Elä lauo oletuksia ilman perusteita.nilpertti kirjoitti: La Marras 22, 2025 2:35 pmOulun_Kungas kirjoitti: La Marras 22, 2025 2:13 pmJa siinä taas ei lue, että nämä olisivat tulleet Thaimaasta.
Se lukemisen sisäistäminen...
Kerropa miten voi sisäistää jotain jos sitä ei edes lue?
Oletuksena hän on varmaan toimittanut ne thaimassta kun kerran siellä on oleillut ja on edelleen.
Rikosepäily: raumalaisnainen organisoi Suomeen huumeita lelupaketeissa
-
Oulun_Kungas
- Theo Kojak
- Viestit: 1108
- Liittynyt: Su Maalis 09, 2025 3:20 pm
Re: Rikosepäily: Suomeen 150 kiloa marihuanaa lelupaketeissa
Re: Rikosepäily: raumalaisnainen organisoi Suomeen huumeita lelupaketeissa
Thaimaasta ei tuoda piriä Suomeen, kuten tuossa yllä mainittiin niin henki voi lähteä jo hallussapidosta.. edelleenkin miksi pilveä Thaimaasta ja siihen päälle vielä pirisäädöt, oikein kutsuhuuto kiinnijäämiselle..
Re: Rikosepäily: raumalaisnainen organisoi Suomeen huumeita lelupaketeissa
Huomasin myöhemmin että olin katsellut uutisen silmät ristissä läpi. Oli muutenkin huono päivä ja tuli töräyteltyä mitä sattuu. Pahoitteluni.Oulun_Kungas kirjoitti: La Marras 22, 2025 2:12 pmTäh, ei oo kukaan kärsinyt? Sama nainen tuonut amfetamiinia ja kokaiinia kymmeniä kiloja Suomeen.Ifigeneia kirjoitti: Pe Marras 21, 2025 11:21 am Onko sellaisessa rikoksessa, jossa kukaan ei ole oikeasti kärsinyt, syytä huutaa syytetyn nimi koko kansalle?
On toki mahdollista että joku kannabista käyttävä voi seota päästään, jos hänellä on moiseen alttius. Mutta sekoaa jotkut viinankin kanssa. Useimmiten jopa aina uudestaan ja uudestaan, jokaikinen viikonloppu.
Omasta mielestäni kannabis pitäisi laillistaa ja valtion saada siitä verotuloja. Ja valvottaisiin että minkä sortin kamaa tarjolla on, ja ostaa saisi vain sanotaan nyt vaikka 21-vuotiaasta eteenpäin.
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Re: Rikosepäily: raumalaisnainen organisoi Suomeen huumeita lelupaketeissa
Epäilen että thaimaassa on laillistamisen myötä (eikä laillistamista edes peruttu, vaikka muuta vänistään) on laadukkaampaa tuotetta kuin kotisuomessa, jossa edes 2006 laillistettua lääkettä saa aniharva vaikka tarvitseisi vaikka urheilua varten voimassa olevan reseptin, ettei kyseessä olekaan dopingaine joka parantaa keuhkojen toimintaa 
Gravel is bicycle. Gravity is music. 24 years of composing. 6 years without drugs. Profession as Caretaker.
-
heikkipesola
- Alokas
- Viestit: 9
- Liittynyt: Ke Joulu 17, 2025 8:57 pm
Re: Rikosepäily: raumalaisnainen organisoi Suomeen huumeita lelupaketeissa
Onkohan joku tilannut käräjäoikeudelta nimilistan syytetyistä?