Susku London kirjoitti: Ke Loka 29, 2025 4:33 pm
Kulut, kuten harrastukset ja lomat, korvataan erikseen. Maksoiko sossu Arin superjahdin polttoaineet kahdelta kuukaudelta merellä? Ostiko Ari oman videokameran, vai saiko lainaan Santaojalta, tai Valkamalta?
Tämä on vähän pitkä. Seikkaperäisyydelle on kuitenkin syynsä; väitän tietäväni nämä asiat keskitasoa paremmin.
Perhehoidon korvaukset:
Perhehoidon palkkiot ja korvaukset vaihtelevat alueittain. Joku alaraja on saatettu lakiinkin kirjata, mutta yleensä ne ylitetään varsinaisessa toimintaohjeessa johon kunnat (nykyisin hyvinvointialueet ) sitoutuvat. Perhehoidon toimintaohjeesta on vastannut Turun alueella sijaishuoltoyksikkö Tammi (jolla silläkin saattaa olla jo uusi nimi). Perhehoitajan ”palkka” (ei työsuhde vaan toimeksianto) koostuu perhehoitajan palkkiosta ja kiinteästä kulukorvauksesta. Lisäksi on olemassa normeja harkinnanvaraisille korvauksille, kuten lomille. Ja käynnistämiskorvaus. Korvauksia verotetaan huomattavasti kevyemmin kuin palkkaa tai palkkiota. Kiinteä korvaus on noin 40 prosenttia koko summasta, loput maksetaan palkiona. Viimeksi kun noiden kanssa olen askarrellut (2023) perusmuotoinen palkkio ja korvaus oli yhteensä noin 2200e/lapsi. Vaikeahoitoisuus korottaa korvausta enimmillään 100 prosenttia. Lisäksi perhehoitaja saa lapsilisän. Vaikeahoitoisuuskorotuksen peruste on muiden muassa juuri esim traumatausta tai tuhriminen. Mikäli lasten tilanne on ollut sellainen, että perhehoitajalla on vaikeahoitoisuuden vuoksi ollut pakottava syy jäädä tai pysyä pois työelämästä, perustelee se jo lähtökohtaisesti korotusta.
Täällä on esitetty arvioita, että Ari ja Minna ovat saaneet kolmen lapsen perhehoidosta n 9000 e/kk. Kaikki edellä lausuttu huomioiden arvio sopii hyvin yhteen sen kanssa miten perhehoidon toimintaohje palkkauksen perusteet määrittelee.
Vähän vai paljon rahaa?
Ainakaan minulle mistään mitättömistä summista ei ole ollut kyse. Jokainen arvioikoon omaan tulotasoonsa verraten. Jos verrataan Minnan ja Arin edeltävään tulotasoon, niin voidaan mlelestänk jopa väittää että perhehoidon palkkioilla ja korvauksilla Ari ja Minna ovat nousseet kroonistuneesta palkkakuopastaan kertaheitolla. Hyvin pienituloinen pari on yhtäkkiä alkanut saamaan 8000 - 10 000 e/kk tuloa jota verotetaan varsin maltillisesti. Verottamista on mahdollista keventää suunnittelulla vielä niin, että lapset jaetaan perhehoidettavien kesken. Jos tätä osattu hyödyntää, niin veroa ei ole mennyt yli 20 pinnaa missään nimessä. Muutenkin varsin vähän. Voutikaan ei pääse väliin jos on vaikka jäänyt velkaa yritystoiminnasta tms, raha kun on tarkoitettu lasten hoitoon. Päivähoitomaksuja ei ole jos todetaan että päivähoito lapsen sosiaalisen kehityksen kannalta välttämätöntä. Terapiakulutkin ovat erityisiä kuluja, jotka myönnetään harkinnalla erikseen käytännössä aina. Kyllä noilla pystyy lyhentämään esim venelainaa. Kameroitakaan ei tarvitse kytiltä lainailla.
Oli vähän pitkä joo. Tämä siksi, että jos joku oikeasti ajattelee, että ei perhehoidosta ei nettoa, niin siitä vaan edellisiä faktoja yksi kerrallaan tarkastelemaan.
Lopuksi vielä + motiivi?
Ari ja Minnahan olivat lastensuojelun tekemän rikosilmoituksen yhteydessä itkeneet poliisille, kuinka niukkaa ja vaativaa on perhejhoitajan elämä. Henkiseti ja taloudellisesti. Henkiseen puoleen en ota kantaa. Taloudellisesti asiat ovat olleet varsin jiirissä. Lähinnä raivostuttavan huvittavaa, että myös taloudellinen uhrikortti on kehdattu pelata. Varmaankaan taloudellista motiivia väärän ilmiannon osalta ei pystytttäisi sillä tavoin osoittamaan että jostain löytyisi tälle kiistaton materiaalinen todiste. Ja rikoksenakin vanhentunut? Jokainen voi kuitenkn mielessään pohtia, että johtuiko Arin ja Minnan palava halu ottaa ja pitää lapset puhtaasta ”rakkaudesta lajiin” vai olisiko taiustalla myös muita ajureita. Lasten sijoittaminen heille ei ainakaan heikentänyt tulotasoa, siitä voi olla täysin vakuuttunut.