Somesta tuttujen koirien isäntä Torsti Nieminen, 57, on kuollut.
Niemisen läheiset vahvistavat antiikkialan yrittäjänä toimineen Niemisen kuoleman Hämeen Sanomille. Nieminen menehtyi 9. marraskuuta tapaturman seurauksena saamiinsa vammoihin.
Lehdessä 23. marraskuuta julkaistussa kuolinilmoituksessa kerrotaan, että Nieminen kuoli 9. marraskuuta.
Monet somekäyttäjät muistavat Niemisen Pertti-nimisen koiran isäntänä. ”Perseilevän Pertin” seikkailuja päästiin seuraamaan Facebookissa ja Instagramissa, ja labradorinnoutajalla oli kymmeniä tuhansia seuraajia. Pertti kuoli kuusivuotiaana vuonna 2022.
Torsti Nieminen oli Pertin somesisältöjen mukaan Pertin ”someassistentti” ja ”nahkafatsi”. Nieminen oli siis Pertin omistaja, joka vähän vahingossa teki lemmikistään sometähden.
Tulipahan Pertin seikkailuja sivuilta seurattua.
https://www.is.fi/viihde/art-2000011647904.html
"Perseilevän" Pertti labradorinnoutajan isäntä Torsti Nieminen on kuollut, 11,2025
Re: "Perseilevän" Pertti labradorinnoutajan isäntä Torsti Nieminen on kuollut, 11,2025
Voi ei
,
Minkälainen onnettomuus oli kyseessä?
Minkälainen onnettomuus oli kyseessä?
Re: "Perseilevän" Pertti labradorinnoutajan isäntä Torsti Nieminen on kuollut, 11,2025
Yritin googlettaa, mutta en löytänyt tapaturman syytä. Sen sijaan Etelä-Suomen Sanomissa Torsti kertoi Pertin lisänimen saannista näin:
"Pertin isäntä kertoi vuonna 2020 koiran saaman lisänimen synnystä.
– Sen touhu oli jo pentuna perseilyä, ja on vieläkin. Kaikki syödään ja tuhotaan, mitä löytyy. Alkupaloiksi menee alkkareita ja jälkiruoaksi sukkia. Kerran se paskansi puskaan pitkän raitasukan."
https://www.ess.fi/uutissuomalainen/9024018
Kuudenikäinen: https://lyrics.lyricfind.com/lyrics/kat ... denikainen