Jaa sitten tuo on muuttunut, itse muutama vuosi sitten sörkässä ja suokissa olin ja sielä oli noin kuinka kirjoitin, ja useampi vuosi sitten keravalla vartijatkin hermostui, kun talvella oli jumalaton lumikaaos ja vangit sielä aurahommissa tienasivat vartijoiden mielestä liikaa..nilpertti kirjoitti: To Marras 27, 2025 9:30 pmVasta kesällä avotalosta vapautuneena fakta on sitten jotain muuta, kaikissa avovankiloissa on nykyään euron tuntipalkat. niissä avotaloissa joissa ei ole ruokailua kuten ylitorniossa saa ruokarahaa,maksimi tulo on 212 euroa joka toinen torstai joka sisältää kahden viikon MAKSIMI palkan,ruokarahan sekä makuurahan.artska kirjoitti: To Marras 27, 2025 12:08 amAvotalossa liksa on 3-5€/h riippuen talosta ja kauanko töitä tehty, maksimi tuon 5€/h ja lisäksi toki tuo 1.6€/vrk makuuraha
Maksimipalkka on 7.25€ työpäivältä avovankilassa vankilan töissä,oli sen pituus sitten tunnin tai kahdeksan tuntia.
Henkirikos yksityisasunnossa Espoossa 21.11.2025
Re: Henkirikos yksityisasunnossa Espoossa 21.11.2025
-
Neonataali
- Jack Bauer
- Viestit: 948
- Liittynyt: Ke Kesä 14, 2023 7:34 pm
Re: Henkirikos yksityisasunnossa Espoossa 21.11.2025
Tässä liikaa tienaamisessa on ihan validi pointti, vaikka sitä ei kalterien sisäpuolella tule ehkä ajatelleeksi. Olisi nimittäin melkoinen turvallisuusriski sekä vangille itselleen, että vankilasysteemille, jos rangaistusvangit tienaisi vankilan hommissa ihan ”oikeaa rahaa”. Ei kovin kauaa menisi, että alkaa ilmetä vankien keskuudessa ryöstöjä, kiristystä, lahjontaa yms. On ihan tarkoituksenmukaista, että työtoiminnalla pystyy omaa elintasoa parantamaan, mutta siihen ne rahat meneekin.artska kirjoitti: To Marras 27, 2025 9:39 pmJaa sitten tuo on muuttunut, itse muutama vuosi sitten sörkässä ja suokissa olin ja sielä oli noin kuinka kirjoitin, ja useampi vuosi sitten keravalla vartijatkin hermostui, kun talvella oli jumalaton lumikaaos ja vangit sielä aurahommissa tienasivat vartijoiden mielestä liikaa..nilpertti kirjoitti: To Marras 27, 2025 9:30 pmVasta kesällä avotalosta vapautuneena fakta on sitten jotain muuta, kaikissa avovankiloissa on nykyään euron tuntipalkat. niissä avotaloissa joissa ei ole ruokailua kuten ylitorniossa saa ruokarahaa,maksimi tulo on 212 euroa joka toinen torstai joka sisältää kahden viikon MAKSIMI palkan,ruokarahan sekä makuurahan.artska kirjoitti: To Marras 27, 2025 12:08 amAvotalossa liksa on 3-5€/h riippuen talosta ja kauanko töitä tehty, maksimi tuon 5€/h ja lisäksi toki tuo 1.6€/vrk makuuraha
Maksimipalkka on 7.25€ työpäivältä avovankilassa vankilan töissä,oli sen pituus sitten tunnin tai kahdeksan tuntia.
-
Neonataali
- Jack Bauer
- Viestit: 948
- Liittynyt: Ke Kesä 14, 2023 7:34 pm
Re: Henkirikos yksityisasunnossa Espoossa 21.11.2025
Edit: siis alkaisi ilmetä entistä enemmän em. ongelmia. Kyllähän niitä varmasti ilmenee nytkin, mutta mittakaava on pienehkö kun puhutaan marginaalisesti paremmista kanttiinirahoista.Neonataali kirjoitti: To Marras 27, 2025 10:38 pmTässä liikaa tienaamisessa on ihan validi pointti, vaikka sitä ei kalterien sisäpuolella tule ehkä ajatelleeksi. Olisi nimittäin melkoinen turvallisuusriski sekä vangille itselleen, että vankilasysteemille, jos rangaistusvangit tienaisi vankilan hommissa ihan ”oikeaa rahaa”. Ei kovin kauaa menisi, että alkaa ilmetä vankien keskuudessa ryöstöjä, kiristystä, lahjontaa yms. On ihan tarkoituksenmukaista, että työtoiminnalla pystyy omaa elintasoa parantamaan, mutta siihen ne rahat meneekin.artska kirjoitti: To Marras 27, 2025 9:39 pmJaa sitten tuo on muuttunut, itse muutama vuosi sitten sörkässä ja suokissa olin ja sielä oli noin kuinka kirjoitin, ja useampi vuosi sitten keravalla vartijatkin hermostui, kun talvella oli jumalaton lumikaaos ja vangit sielä aurahommissa tienasivat vartijoiden mielestä liikaa..nilpertti kirjoitti: To Marras 27, 2025 9:30 pm
Vasta kesällä avotalosta vapautuneena fakta on sitten jotain muuta, kaikissa avovankiloissa on nykyään euron tuntipalkat. niissä avotaloissa joissa ei ole ruokailua kuten ylitorniossa saa ruokarahaa,maksimi tulo on 212 euroa joka toinen torstai joka sisältää kahden viikon MAKSIMI palkan,ruokarahan sekä makuurahan.
Maksimipalkka on 7.25€ työpäivältä avovankilassa vankilan töissä,oli sen pituus sitten tunnin tai kahdeksan tuntia.
Re: Henkirikos yksityisasunnossa Espoossa 21.11.2025
juu,tuo alkoi 2025 kaikissa avotaloissa,tai näin ne pyhäselässä sanoi,jossa oli vankeja pitkin suomea, että se on toimintaraha,ei palkka enää vaikka sitä palkaksi Rise sanoo, vaikka teet metallissa tai puusepissä ihan oikeaa työtä klo 07-16 niin siitä jää vajaa euro tunnilta palkkaa.artska kirjoitti: To Marras 27, 2025 9:39 pm
Jaa sitten tuo on muuttunut, itse muutama vuosi sitten sörkässä ja suokissa olin ja sielä oli noin kuinka kirjoitin, ja useampi vuosi sitten keravalla vartijatkin hermostui, kun talvella oli jumalaton lumikaaos ja vangit sielä aurahommissa tienasivat vartijoiden mielestä liikaa..
Vähän se vaikuttaa siihen työnteon tehoon,tosin eipä ne työnjohtajatkaan enää paljon vaadi jos siellä vaan istuu eikä päasiasssa kiinnosta.
2012 ylitorniossaki oli muistaakseni jotain 5€ tuntipalkka ja kaksi ruokaa arkena klo 11 ja klo 16.
Ei ole enää ruokailua ollenkaan ja palkka tiputettu 80%. Ne työt on nyt 2020 luvulla lähinnä "ole paikan päällä,istu vaikka jos et muuta tee"-tyylisiä,toimintarahalla vaikka tehdään tavaroita myyntiin ja niitä myydään kokoajan. Moni ei voi käydä edes lomalla kun rahat ei riitä mitenkään matkoihin ja elämiseen.
-
utelija123
- Alokas
- Viestit: 9
- Liittynyt: La Syys 20, 2025 10:41 am
Re: Henkirikos yksityisasunnossa Espoossa 21.11.2025
En tiedä onko täällä tullut vielä ilmi, mutta uhrin tik tok käyttäjän (@maxmartikaine) uudelleenjulkaistuissa postauksissa on useita steroideihin viittaavia meemejä. Tällä voisi olla jokin yhteys siihen tekijään, joka nyt ihan ulkonäön perusteella ei todellakaan ole natu.
Re: Henkirikos yksityisasunnossa Espoossa 21.11.2025
Uhri seurasi myös huomattavaa määrää kehonrakentajia instagramissa. Pidin hieman outona, ottaen huomioon että ainakin kuvissa uhri näyttää siltä että luut katkeaisi jos yrittäisi nostaa kilon käsipainoa.utelija123 kirjoitti: La Marras 29, 2025 3:54 pm En tiedä onko täällä tullut vielä ilmi, mutta uhrin tik tok käyttäjän (@maxmartikaine) uudelleenjulkaistuissa postauksissa on useita steroideihin viittaavia meemejä. Tällä voisi olla jokin yhteys siihen tekijään, joka nyt ihan ulkonäön perusteella ei todellakaan ole natu.
- LiamNeeson
- Theo Kojak
- Viestit: 1194
- Liittynyt: Su Joulu 10, 2023 11:19 am
- Paikkakunta: Sattumakunta
Re: Henkirikos yksityisasunnossa Espoossa 21.11.2025
Mielestäni jossakin oli kommentti että uhri olisi ollut diileri? Selittäisi nuo seuraamiset.Bambino kirjoitti: Su Marras 30, 2025 8:44 amUhri seurasi myös huomattavaa määrää kehonrakentajia instagramissa. Pidin hieman outona, ottaen huomioon että ainakin kuvissa uhri näyttää siltä että luut katkeaisi jos yrittäisi nostaa kilon käsipainoa.utelija123 kirjoitti: La Marras 29, 2025 3:54 pm En tiedä onko täällä tullut vielä ilmi, mutta uhrin tik tok käyttäjän (@maxmartikaine) uudelleenjulkaistuissa postauksissa on useita steroideihin viittaavia meemejä. Tällä voisi olla jokin yhteys siihen tekijään, joka nyt ihan ulkonäön perusteella ei todellakaan ole natu.
Muutenhan tämä keskustelu on mennyt sivuraiteelle, kun kommentointi keskittyy vankilan töihin ja vankien tuntipalkkoihin.
☆Yksi kerta on sattumaa, toinen kerta on yhteensattumaa, ja kolmas kerta on järjestelmällistä toimintaa♤
Re: Henkirikos yksityisasunnossa Espoossa 21.11.2025
Jopas liiottelet,vai että "useita" . Lopeta juttujen värittäminen ja väärentäminen täällä.utelija123 kirjoitti: La Marras 29, 2025 3:54 pm En tiedä onko täällä tullut vielä ilmi, mutta uhrin tik tok käyttäjän (@maxmartikaine) uudelleenjulkaistuissa postauksissa on useita steroideihin viittaavia meemejä. Tällä voisi olla jokin yhteys siihen tekijään, joka nyt ihan ulkonäön perusteella ei todellakaan ole natu.
https://www.tiktok.com/@maxmartikaine
-
Käyttäjä555
- Susikoski
- Viestit: 32
- Liittynyt: Pe Touko 03, 2024 11:59 am
Re: Henkirikos yksityisasunnossa Espoossa 21.11.2025
No kyllähän siellä useita oli, 30% uudelleenjulkasuista liittyi steroideihin.nilpertti kirjoitti: Su Marras 30, 2025 9:45 amJopas liiottelet,vai että "useita" . Lopeta juttujen värittäminen ja väärentäminen täällä.utelija123 kirjoitti: La Marras 29, 2025 3:54 pm En tiedä onko täällä tullut vielä ilmi, mutta uhrin tik tok käyttäjän (@maxmartikaine) uudelleenjulkaistuissa postauksissa on useita steroideihin viittaavia meemejä. Tällä voisi olla jokin yhteys siihen tekijään, joka nyt ihan ulkonäön perusteella ei todellakaan ole natu.
https://www.tiktok.com/@maxmartikaine
Re: Henkirikos yksityisasunnossa Espoossa 21.11.2025
Anteeksi off topic, mutta ihan mielenkiinnosta kyselen. Saako vangit siis myös noiden "makuurahojen" ja "palkan" lisäksi kelalta jotain perustoimeentuloa? Kun tuossa linkin alussa puhutaan jostain perustoimeentulosta ja erikseen on sitten listattu ne muut tulot toimintaan osallistumisesta.nilpertti kirjoitti: Ke Marras 26, 2025 5:55 pmsuljetussa vankilassa palkka on 3€ päivä +hupiraha 1.60€ /vrk,avotalossa saa vankilan töistä euron tunnilta.Purliini kirjoitti: Ke Marras 26, 2025 5:48 pmKäsittääkseni vanki saa "palkkaa" noin euron tunnissa tehdystä "työstä". Toki lusimassa on rautaisia alansa ammattilaisia mutta motivaatio voi vaihdella saako työstä 16€/tunti vai 1€/tunti. Tämä siis kivitalossa. Avotaloissa kaiketi saa ihan palkkaakin.
https://rets.fi/tietoa/vankeusaika/vangin-toimeentulo/
-Miksi etiopialaisella lapsella on niin iso maha ja laihat kädet?
-Liian paljon ruokaa, liian vähän duunia
-Liian paljon ruokaa, liian vähän duunia
-
ukkopekkakalevi
- Alokas
- Viestit: 9
- Liittynyt: La Elo 30, 2025 4:05 pm
Re: Henkirikos yksityisasunnossa Espoossa 21.11.2025
Ei saa perustoimeentulotukea vankilaan perusosan osalta, koska vankilassa saa perusylläpidon, mm. ruoka. Vankeuden aluksi voi saada perustoimeentulotukea asumiskustannuksiin, mutta ei siis käyttörahaa muuten.T.T. kirjoitti: Su Marras 30, 2025 2:19 pmAnteeksi off topic, mutta ihan mielenkiinnosta kyselen. Saako vangit siis myös noiden "makuurahojen" ja "palkan" lisäksi kelalta jotain perustoimeentuloa? Kun tuossa linkin alussa puhutaan jostain perustoimeentulosta ja erikseen on sitten listattu ne muut tulot toimintaan osallistumisesta.nilpertti kirjoitti: Ke Marras 26, 2025 5:55 pmsuljetussa vankilassa palkka on 3€ päivä +hupiraha 1.60€ /vrk,avotalossa saa vankilan töistä euron tunnilta.Purliini kirjoitti: Ke Marras 26, 2025 5:48 pmKäsittääkseni vanki saa "palkkaa" noin euron tunnissa tehdystä "työstä". Toki lusimassa on rautaisia alansa ammattilaisia mutta motivaatio voi vaihdella saako työstä 16€/tunti vai 1€/tunti. Tämä siis kivitalossa. Avotaloissa kaiketi saa ihan palkkaakin.
https://rets.fi/tietoa/vankeusaika/vangin-toimeentulo/
Re: Henkirikos yksityisasunnossa Espoossa 21.11.2025
Ohoh, kiitos tiedosta! Jotenkin kuvittelin, että vangit saa jonkinlaista "päivärahaa" tms, kun kuitenkin on Suomesta kyse. Mut nekö ihan tosissaan ei saa muuta kuin tuon Nilpertinkin mainitseman reilu 400eur/kk?
-Miksi etiopialaisella lapsella on niin iso maha ja laihat kädet?
-Liian paljon ruokaa, liian vähän duunia
-Liian paljon ruokaa, liian vähän duunia
-
vanhellsing
Re: Henkirikos yksityisasunnossa Espoossa 21.11.2025
On tuo kuitenkin parempi tulo kuin siviilissä työttömänä tai matalapalkkatyössä, siis jos laskee sen mitä jää ruuan ja muitten pakollisten menojen jälkeen, vankilassa ei oikein rahaa tarvii välttämättä mihinkään. Ehkä jos on nopea aineenvaihdunta ja aktiivinen vankilassa niin jotain lisäenergiaa on pakko ostaa kanttiinista. Huumeet toki sitten osalla sellainen pakollinen tarve.T.T. kirjoitti: Su Marras 30, 2025 2:55 pm Ohoh, kiitos tiedosta! Jotenkin kuvittelin, että vangit saa jonkinlaista "päivärahaa" tms, kun kuitenkin on Suomesta kyse. Mut nekö ihan tosissaan ei saa muuta kuin tuon Nilpertinkin mainitseman reilu 400eur/kk?
EDIT: Sorry, tämän ketjun aihe ei ollutkaan vankilan liksat ja ei tainnut tekijä tekoa tehdessään pohtia että paljonko tästä saan palkkaa.
-
utelija123
- Alokas
- Viestit: 9
- Liittynyt: La Syys 20, 2025 10:41 am
Re: Henkirikos yksityisasunnossa Espoossa 21.11.2025
No en tiedä mikä käsitys sinulla on siitä, mikä on "useita". Reposteja on 10 kappaletta ja niistä kolmessa viitataan steroideihin eli nyt vähintään jotain kertoo jos 30% kaikessa jaetussa sisällössä puhutaan steroideista.nilpertti kirjoitti: Su Marras 30, 2025 9:45 amJopas liiottelet,vai että "useita" . Lopeta juttujen värittäminen ja väärentäminen täällä.utelija123 kirjoitti: La Marras 29, 2025 3:54 pm En tiedä onko täällä tullut vielä ilmi, mutta uhrin tik tok käyttäjän (@maxmartikaine) uudelleenjulkaistuissa postauksissa on useita steroideihin viittaavia meemejä. Tällä voisi olla jokin yhteys siihen tekijään, joka nyt ihan ulkonäön perusteella ei todellakaan ole natu.
https://www.tiktok.com/@maxmartikaine
- Kalle-Ville
- Adrian Monk
- Viestit: 2688
- Liittynyt: To Tammi 17, 2008 4:48 pm
Re: Henkirikos yksityisasunnossa Espoossa 21.11.2025
Kyllä avotalosta siviilitöissä käyvät saavat ihan oikeaa palkkaa.Neonataali kirjoitti: To Marras 27, 2025 10:38 pmTässä liikaa tienaamisessa on ihan validi pointti, vaikka sitä ei kalterien sisäpuolella tule ehkä ajatelleeksi. Olisi nimittäin melkoinen turvallisuusriski sekä vangille itselleen, että vankilasysteemille, jos rangaistusvangit tienaisi vankilan hommissa ihan ”oikeaa rahaa”. Ei kovin kauaa menisi, että alkaa ilmetä vankien keskuudessa ryöstöjä, kiristystä, lahjontaa yms. On ihan tarkoituksenmukaista, että työtoiminnalla pystyy omaa elintasoa parantamaan, mutta siihen ne rahat meneekin.artska kirjoitti: To Marras 27, 2025 9:39 pmJaa sitten tuo on muuttunut, itse muutama vuosi sitten sörkässä ja suokissa olin ja sielä oli noin kuinka kirjoitin, ja useampi vuosi sitten keravalla vartijatkin hermostui, kun talvella oli jumalaton lumikaaos ja vangit sielä aurahommissa tienasivat vartijoiden mielestä liikaa..nilpertti kirjoitti: To Marras 27, 2025 9:30 pm
Vasta kesällä avotalosta vapautuneena fakta on sitten jotain muuta, kaikissa avovankiloissa on nykyään euron tuntipalkat. niissä avotaloissa joissa ei ole ruokailua kuten ylitorniossa saa ruokarahaa,maksimi tulo on 212 euroa joka toinen torstai joka sisältää kahden viikon MAKSIMI palkan,ruokarahan sekä makuurahan.
Maksimipalkka on 7.25€ työpäivältä avovankilassa vankilan töissä,oli sen pituus sitten tunnin tai kahdeksan tuntia.