Tarkistan säännöllisesti että mukana on puhelin, avaimet, lompakko, taittoveitsi, valaisin, sytkäri ja savukkeet. Jos joku näistä puuttuu, vaikka olisin sen tarkoituksella jättänyt pois, sydän hyppää kurkkuun ja olen aina sen jälkeen aivan varma, että kohta tulee tilanne jossa niitä tarvitsisin. En tiedä teenkö sitten sen tilanteen alitajuisesti, mutta todellakin, aina tarvitsisin jotakin näistä jos ne jäävät kämpille. Ja siis tarkistan niiden paikoillaan olon aina kun mahdollista. Rasittavaa.
Tämä taas on vanha, ei enää voimassa oleva outous, mutta koska olen saanut kuulla tästä niin paljon, laitetaan tämäkin. Aselain muutos ja samoihin aikoihin vaihtunut tyttöystävä paransivat minut seuraavasta. Ennen siis nukuin ysimillinen viereisen tyynyn alla tai yöpöydän laatikossa. Tiesin ihan tasan tarkkaan, ettei sille ole pienintäkään tarvetta, mutta nukuin yöni paljon paremmin niin.
Nukun alasti tai nukun huonosti. Inhoan yöpaitaa ja kalsarit ahistaa.
Lasini on puoliksi tyhjä, ei puoliksi täysi. Ja kun lasini saavuttaa tämän puoli tyhjyyden, se täytyy täyttää. Ja kiehun sisäisestä raivosta, jos joku toinen juo lasini tämän puolivälin rajan alapuolelle ja jättää sen sitten täyttämättä.
Pidän koiria hyvinä ja oikeamielisinä. Ihmisiä pahoina ja kieroina. Siis oletusarvoisesti koiralla on aina syynsä kaikille teoilleen. Ihminen sen sijaan saattaa toimia vain, koska on paha tai ilkeä ja kaikki tuntemattomat ihmiset ovat pahoja tai kieroja, kunnes toisin todistetaan.
Luotan vaistooni. Jos en tiedä mitä tehdä, kuuntelen "mitä maha sanoo" ja toimin sen mukaan. Tästä on ollut suurta apua, mutta valitettavasti mahani on myös erehtyväinen. En myöskään voi kysyä mahaltani neuvoa, vaan se auttaa vain, kun olen täysin kujalla muuten. Jos päässä on jokin ajatus asiasta, maha on hiljaa eikä suostu auttamaan. Kaipa sitten maha on pakanan enkeli.
Asiat täytyy suunnitella. Ei tasan tarkkaan, koska suunnitelma pettää aina, mutta tietynlainen etukäteen tilanteen hahmottaminen on pakko tehdä kaikkeen, vessasta käynnistä alkaen...!
Kahvin jälkeen on pakko saada sikari, mieluiten kahvin kanssa samaan aikaan. Jos tiedän että siihen ei ole mahdollisuutta, en juo kahviakaan. (siis suunnittelen etukäteen myös tämän)
Liikkuessani yleisellä paikalla, etsin suojapaikkoja. Lisäksi poistumistiet on hyvä olla tiedossa. Varsinkin kauppakeskukset, elokuvateatterit jne. ovat paikkoja, joissa ei voi rentoutua, ennenkuin nämä ovat selvillä. Siinä sitten rentoutuessa voi vaikka katsella, onko jauhesammuttimien tarkastukset tehty ajallaan.
Jos karkkeja on erilaisia, ne on yritettävä syödä tasaisesti siten, että kaikkia on lopuksi yksi jäljellä. Nämä sitten todellakin syödään pahimmasta alkaen. Kuten myös muutkin asiat.
Tykkään asioista raakana sisältä, pinnasta valmistettuina. Ruuat eivät saa olla tasaista pullamössöä. Kananliha muodostaa tähän poikkeuksen, sen soisin olevan kypsä kuten myös perunan. Riisi, makaroni, leipä, pipari, pihvi, pulla, kasvikset jne. mikään ei saa olla läpikotaisin valmistettu ja makkara on parasta siten, että se on päältä hiukan hiiltynyt, mutta sisältä kylmä. Parhaat karkitkin ovat päältä kovia ja sisältä pehmeitä. Kontrastia täytyy olla ruuassakin.
Kaikki perverssin puolelle menevät asiat jääköön yksityisviestein selvitettäviksi.