Yymm. Kyllä tästä taas saadaan me mustalaiset mitallin kaulaan! No mitäs sitä työkyvyttömänä on muutakaan tekemistä, kuin muijaansa kytätä, muutenkin päivät on aika tylsiä ja nehän ne keksii vaikka mitä ja toi naapurikin katsoo sitä kieltä lipoen, oon tsiigannut ikkunasta kun muija menee kauppaan ja tulee takas. Pitäisi fattan rahoilla saada kartano, niin ei olisi ketään mun rouvaa kyttäämässä tai ainakin olisi helpompi muijaa vahtia ja jos saisi fattan rahoilla parit kiikarit ja kamerat pihalle. Sit ois vielä yksi toivomus niin ketjut ja käsiraudat hevosille.Calabash kirjoitti: Ti Joulu 09, 2025 12:07 am No tämän kuitenkin teki mustalainen. Onko tästä vielä jollakulla jotain epäselvyyttä? Väheneekö rikos harhautuksella muihin aiheisiin, vai mikä tämä sivujuoni on?
Neljä ihmistä kuollut tulipalossa Savonlinna 6/12/25
Re: Neljä ihmistä kuollut tulipalossa Savonlinna 6/12/25
Re: Neljä ihmistä kuollut tulipalossa Savonlinna 6/12/25
No se Tampereen murha kadulla. Manne tappoi raskaana olevan puolisonsa ja samalla syntymättömän lapsensa. Minä pidän sitä perhesurmana.Jarmomurha kirjoitti: Ma Joulu 08, 2025 11:34 pm Nyt en jaksa itse googletella, mutta miten minusta tuntuu siltä, ettei tämmöiset perhesurmat ole romaneilla kovin yleisiä. Itselleni ei nyt äkkiseltään tule mieleen yhtään tapausta, jossa romani olisi tappanut lapsensa![]()
-
Poistettu runsaasti OT:tä.
Minfolainen Kumisilmä ottaa nyt viikon minfolevon, ja tutustuu sinä aikana palstan sääntöihin.
Säännöt löytyvät täältä:
https://murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?t=273
Poistettu runsaasti OT:tä.
Minfolainen Kumisilmä ottaa nyt viikon minfolevon, ja tutustuu sinä aikana palstan sääntöihin.
Säännöt löytyvät täältä:
https://murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?t=273
Re: Neljä ihmistä kuollut tulipalossa Savonlinna 6/12/25
Johan tästä puhuttiin. Älä unohda sitä Mäkkärissä tehtyä murhaa, jossa isä tappoi 2kk ikäisen vauvansa äidin kahden muun mannen avustuksella. Nainen olisi halunnut lähteä. Ei käynyt äijälle tämä järjestely. Vauva oli kaukalossa siinä ravintolassa mukana.jukkatm kirjoitti: Ti Joulu 09, 2025 1:19 am
No se Tampereen murha kadulla. Manne tappoi raskaana olevan puolisonsa ja samalla syntymättömän lapsensa. Minä pidän sitä perhesurmana.
- Yrjö Yrjönpoika
- Alibin Kestotilaaja
- Viestit: 5149
- Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am
Re: Neljä ihmistä kuollut tulipalossa Savonlinna 6/12/25
Valheellinen ja typerä, miesvihaa tihkuva väite. Naisen asema on tänä päivänä yhteiskunnassa vahvempi kuin milloinkaan aiemmin. Niin työssä sekä kotona kuin puutarhassakin.
X X X X X
-
Merimakkara
- Scooby-Doo
- Viestit: 27
- Liittynyt: Ma Elo 26, 2019 7:08 pm
Re: Neljä ihmistä kuollut tulipalossa Savonlinna 6/12/25
Vuokranantajan vakuutus voi mahdollisesti korvata aiheutetut vahingot. Jos sellainen on otettu. Ja mitä naisvihaan tulee, tutkimusten mukaan se on ikävä kyllä lisääntynyt. Sitä ei ehkä niissä piireissä niin huomaa, missä sitä on vähemmän.
-
Näin se vain on
- Sabrina Duncan
- Viestit: 350
- Liittynyt: To Loka 19, 2023 11:18 am
Re: Neljä ihmistä kuollut tulipalossa Savonlinna 6/12/25
Romaneita on Suomessa vain noin 12 tuhatta. Se nyt vielä puuttuisi että noin pieni porukka usein tekisi perhesurmia. Eihän niitä kovin usein tee satoja kertoja suurempi valtaväestökään.Jarmomurha kirjoitti: Ma Joulu 08, 2025 11:34 pm Nyt en jaksa itse googletella, mutta miten minusta tuntuu siltä, ettei tämmöiset perhesurmat ole romaneilla kovin yleisiä. Itselleni ei nyt äkkiseltään tule mieleen yhtään tapausta, jossa romani olisi tappanut lapsensa![]()
Jos taas aletaan suhteuttamaan tappoja ja murhia niin romaneilla on valtava yliedustus verrattuna valtaväestöön.
Re: Neljä ihmistä kuollut tulipalossa Savonlinna 6/12/25
Just luin jutun nuorten miesten ja naisten arvomaailmojen eriytymisestä. Se näkyy erityisesti vuosituhanteen vaihteen tienoilla syntyneessä sukupolvessa. Yhtenä juurisyynä on nyt huomattu se, että naisten arvot ovat huomattavasti liberalisoituneet, ja ero miehiin näkyy erityiesti tasa-arvokysymyksissä, identiteettipolitiikassa sekä seksuaalivähemmistöihin ja ilmastopolitiikkaan liittyvissä kysymyksissä.Yrjö Yrjönpoika kirjoitti: Ti Joulu 09, 2025 1:44 amValheellinen ja typerä, miesvihaa tihkuva väite. Naisen asema on tänä päivänä yhteiskunnassa vahvempi kuin milloinkaan aiemmin. Niin työssä sekä kotona kuin puutarhassakin.
Trendi on globaali ja koskettaa länsimaita. Brittimedia The Financial Times totesi, että nuorten miesten ja naisten arvomaailmat ovat jo niin eriytyneet, että niitä voisi melkein pitää kahtena eri sukupolvena.
No, miten tämä sitten näkyy näiden mannejen(kin) käytöksessä. Yhden tutkimuksessa esiintulleen väitteen mukaan (Financial Times, ei Suomessa) sanotaan, että itse asiassa nuorten miesten konservatiivisuus ei ole erityisesti lisääntynyt, mutta naisten liberaalit arvot ovat lisääntyneet hurjasti. Ero tulee siitä; naisten arvomaailma on muuttunut nopeasti mutta miesten pysynyt lähes ennallaan.
Alhaisen koulutuksen ja sosioekonomisen aseman omaavilla nuorilla miehillä on vaikeuksia pysyä kyydissä, ja he kokevat menettävänsä perinteisen valtansa perheen päänä suhteessa naisiin. He pelkäävät maskuliinisuutensa puolesta ja turvautuvat helpommin kontrollointiin. He kokevat naisten liberaalit arvot sekä tasa-arvovaatimuksen kodeissa helposti uhkana, joka kohdistuu suoraan heihin. He eivät tiedä, mitä tehdä vaan turvautuvat sellaisiin keinoihin, joita ovat tottuneet virheellisesti pitämään maskuliinisina ja joista kuvittelevat saavansa arvostusta. Romaniyhteisöissä, joka on melko suljettu ja konservatiivinen, tämä varmasti tuottaakin kunnioitusta etenkin vanhempien romanien silmissä: "Hyvä että se laittoi akkansa kuriin". Koulutetummassa väestöryhmässä ja suurissa kaupungeissa tämä ei ole niin suuri ongelma.
No mitä tästä sitten voimme päätellä. Pikkuinen savolaispaikkakunta, kouluttamaton elämänkallu ja ego, joka ei kestä naisen "liberaaliutta". Tällaiselle kaverille kun on liberaalia ajattelua naiselta jo se, ettei nainen suostu vapaaehtoisesti hakattavaksi. Se, että nainen haluaa muuttaa yksinään asumaan on jo liikaa.
Mitä tällainen mies siis tekee, kun kokee epävarmuutta eikä osaa keskustella, ei osaa tehdä kompromisseja eikä osaa hallita impulssejaan saati ymmärtää, mistä tunne johtuu?
Ketjun otsikko kertoo teille vastauksen.
Financial Timesin tutkimusta siteerasin tässä nyt ulkomuistista.
EDIT. Näköjään Ylekin on tehnyt aiheesta jutun 7.2.2024 otsikolla "Railo repesinuorten naisten ja miesten arvomaailmojen välille -tutkija näkee huolestuttavan kehityksen". En perehtynyt nyt siihen.
Viimeksi muokannut Sipi, Ti Joulu 09, 2025 2:16 am. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Re: Neljä ihmistä kuollut tulipalossa Savonlinna 6/12/25
Pientä huhua on myös et kelloja, nahkatakkeja, koruja ja autoja olisi kaupitellut, mut kun on työkyvytön niin eihän se mitenkään onnistu!Huutaja Jaana kirjoitti: Ti Joulu 09, 2025 12:27 amUnohdit mainita että kova tango ja ravimies!River kirjoitti: Ma Joulu 08, 2025 10:40 pm Oisko nyt ihan noin että työ kyvytön? Aleksi on ehtinyt tehdä jo vaikka mitä, eihän työkyvytön voi millään pystyä noihin saavutuksiin! Ja jos olen nyt yhtään hajulla hänen tulevaisuudesta, niin hänestä on tulossa ihan kortinpeluun ja ehkä jopa tikanheiton mestari.
Tango ja karaoke menee ihan työkyvyttömältäkin ja raveihin meni EX akan ja lapsien rahat. Nyt Aleksin facessa status on leski ja työkyvytön!
Re: Neljä ihmistä kuollut tulipalossa Savonlinna 6/12/25
Onko tämä nyt oikeasti totta? Toivottavasti ei. Melko härskiä kyllä. Ex-avopuolisonsa murhaaja pitää itseään leskenä?
Toivon, että tämä on pilaa...
Re: Neljä ihmistä kuollut tulipalossa Savonlinna 6/12/25
Eipä tuota mähnää sulata omatkaan
""Käyttäjän Nimetön osallistuja julkaisu
kaaleitten oma tappelu-juoru julkaisu ryhmä ·
Nimetön osallistuja
·
8 t
Tää vitun läski neekeri poika Aleksi Nyman poltti elävältä oman perheensä, 3 pientä lasta ja niiden äiti. Kuinka vitun sairas pitää olla. Voin sanoa että saa olla poika varuillaa ku linnaan joutuu, sinne ollaa oltu jo yhteyksissä kavereihin ketkä istuu että ottakaa vaa vastaan tää apina ja tehkää sille mitä haluutte. Toivon että saa kunnon kidutuksen. ""
https://www.hs.fi/suomi/art-2000011677624.html
""Käyttäjän Nimetön osallistuja julkaisu
kaaleitten oma tappelu-juoru julkaisu ryhmä ·
Nimetön osallistuja
·
8 t
Tää vitun läski neekeri poika Aleksi Nyman poltti elävältä oman perheensä, 3 pientä lasta ja niiden äiti. Kuinka vitun sairas pitää olla. Voin sanoa että saa olla poika varuillaa ku linnaan joutuu, sinne ollaa oltu jo yhteyksissä kavereihin ketkä istuu että ottakaa vaa vastaan tää apina ja tehkää sille mitä haluutte. Toivon että saa kunnon kidutuksen. ""
https://www.hs.fi/suomi/art-2000011677624.html
Re: Neljä ihmistä kuollut tulipalossa Savonlinna 6/12/25
Omakotitaloissa kiinteistönomistaja(vuokranantaja) vakuuttaa rakennuksen kiinteine kalusteineen, vuokralainen vakuuttaa kotivakuutuksellaan vain oman irtaimistonsa, siis sen minkä on muuttaessaan mukanaan tuonut tai itse kämppään hankkinut.Sipi kirjoitti: Ti Joulu 09, 2025 12:34 amMielenkiintoinen kysymys.Kaivelija kirjoitti: Ti Joulu 09, 2025 12:25 am Suurimpina kärsijöinä tässä on toki uhrit ja heidän omaiset sekä läheiset, mutta en voi olla myös miettimättä kuinka veemäinen tilanne on sen palaneen asunnon omistajan kannalta.
Olen käsityksessä että vakuutus ei korvaa tällaista vaan niitä korvauksia pitäisi yrittää oikeusteitse periä tekijältä. Se voi olla vuosien urakka jonka lopputulos on se, että joutuu vain itse maksajaksi kun ei tällä tekijällä ole varmaan mistä periä.
En ota kantaa talon omistajan varallisuuteen vaan pohdiskelen ihan yleisellä tasolla, että mitä jos ei ole varaa maksaa raunioiden purkua ja tontin siivousta, tällaisessa äkillisesti tapahtuneessa tilanteessa jossa vuokralainen on polttanut talon?
Jos vuokralaisella on ollut pakollisena vaadittu kotivakuutus, se kyllä voisi auttaa. Tekijähän ei ole ollut kirjoilla talossa. Ajattelisin sen menevän niin, että vakuutusyhtiö maksaa omistajalle palokorvaukset ja karhuaa niitä sitten edellisten jatkoksi tekijältä. Eli menisi vakuutusyhtiön tappioksi tämä.
Oulun_Kungas kirjoitti: To Elo 28, 2025 8:35 pm täh? elää kerrostalossa. varmaan yli puolet suomalasista elää. tekeekö se heistä huonoissa oloissa eläviä? itekeki asun vittu
- Yrjö Yrjönpoika
- Alibin Kestotilaaja
- Viestit: 5149
- Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am
Re: Neljä ihmistä kuollut tulipalossa Savonlinna 6/12/25
Niinkö? Se, mitä sinä luet joidenkin höpö höpö arvomaailmojen eriytymisestä, kuvastaa vain sitä, kuinka mielipiteesi ovat riippuvaisia muiden mielipiteistä, eikä suinkaan siitä maailmasta ja ympäristöstä, jossa sinä itse elät IRL.Sipi kirjoitti: Ti Joulu 09, 2025 2:12 amJust luin jutun nuorten miesten ja naisten arvomaailmojen eriytymisestä....Yrjö Yrjönpoika kirjoitti: Ti Joulu 09, 2025 1:44 amValheellinen ja typerä, miesvihaa tihkuva väite. Naisen asema on tänä päivänä yhteiskunnassa vahvempi kuin milloinkaan aiemmin. Niin työssä sekä kotona kuin puutarhassakin.
X X X X X
-
Huutaja Jaana
- Horatio Caine
- Viestit: 6084
- Liittynyt: Pe Joulu 09, 2022 7:54 am
Re: Neljä ihmistä kuollut tulipalossa Savonlinna 6/12/25
Mimmi tuskin oli myöskään kouluja käynyt kun oli ollut 16 vuotiaasta lähtien koko ajan paksuna.Sipi kirjoitti: Ti Joulu 09, 2025 2:12 am No mitä tästä sitten voimme päätellä. Pikkuinen savolaispaikkakunta, kouluttamaton elämänkallu ja ego, joka ei kestä naisen "liberaaliutta". Tällaiselle kaverille kun on liberaalia ajattelua naiselta jo se, ettei nainen suostu vapaaehtoisesti hakattavaksi. Se, että nainen haluaa muuttaa yksinään asumaan on jo liikaa.
-
Huutaja Jaana
- Horatio Caine
- Viestit: 6084
- Liittynyt: Pe Joulu 09, 2022 7:54 am
Re: Neljä ihmistä kuollut tulipalossa Savonlinna 6/12/25
Nyt Aleksin facessa status on leski ja työkyvytön!
Saako tästä kuvakaappauksen?
Saako tästä kuvakaappauksen?
Viimeksi muokannut Huutaja Jaana, Ti Joulu 09, 2025 4:35 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
Huutaja Jaana
- Horatio Caine
- Viestit: 6084
- Liittynyt: Pe Joulu 09, 2022 7:54 am
Re: Neljä ihmistä kuollut tulipalossa Savonlinna 6/12/25
Hyvät olis ollut eväät elämään jos olis selvinnyt. Ehkä parempi näin.jukkatm kirjoitti: Ti Joulu 09, 2025 1:19 am No se Tampereen murha kadulla. Manne tappoi raskaana olevan puolisonsa ja samalla syntymättömän lapsensa. Minä pidän sitä perhesurmana.