Samaa mieltä, olisi mukava kuulla Miska Nymanin ajatuksia tästä rikoksesta, ovat sitten sukulaisia tai ei.Sipi kirjoitti: Ma Joulu 08, 2025 5:57 pm
----
Nyman myös sanoi, että miehen malli on romuttunut, suvun vanhmímpia patriarkkoja ei enää ole ja niitä harvoja ei kunnioiteta samoin kuin ennen. Vankila ei pelota, päin vastoin sitä saatetaan pitää elämään olennaisena osana kuuluvana asiana -onhan linnassa jo koko suvun muutkin miehet, isät, veljet ja enot. Ongelmia aiheuttaa nykyään enenevässä määrin mustalaisten sijoittaminen vankiloihin, joissa väistämisvelvollisuutta on toisinaan hyvin vaikeaa noudattaa. Kun heidän väestöosuuteensa suhteutettuna mustalaisia on linnassa todella paljon, on välillä tosi hankalaa löytää lusimispaikka jollekin.
Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että tätä kulttuurista lakia ei Suomen valtion tarvitsisi noudattaa. Samoin kuin ei sitäkään, että muslimit saavat jotain saatanan possuvapaita paistinpannujaMolemmat ovat kulttuurista erityiskohtelua, johon ei laissa löydy perusteita. Toki mahdollisuuksien mukaan joo voidaan ottaa toiveita huomioon, mutta jos ei ole vapaita paikkoja niin vanki sijoitetaan sinne missä paikka on. Oli sitten väistämisvelvollinen tai ei.
----
EDIT!! Onkohan tämä Miska Nyman muuten tekijä Aleksi Nymanille läheistäkin sukua... olisi kiva kuulla Miskan ajatuksia tästä rikoksesta.
Mitä tulee väistämisvelvollisuuksien noudattamiseen vankiloissa, on täyttä pelleilyä jos tällaista romanien omakeksimää "kulttuurilakia" vankiloissa yritetään noudattaa.
Jos romani rikkoo Suomen lakia ja joutuu vankilaan: Suomen lain puitteissa lusitaan. Mitkään väistämisvelvollisuudet ei siihen kuulu.
Sama pätee muslimeihin: jos ei vankilan possupaistinpannu kelpaa, älä syö paistettua ruokaa.
Ihme hyysäämistä, ei suomalainen vanki maailmalla ole oikeutettu mihinkään erikoiskohteluun kansalaisuutensa, kulttuurinsa tai uskonnollisen vakaumuksensa perusteella. Maassa maan tavalla, vaikka kuinka ankeata olisi.