Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
vanhellsing

Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä

Viesti Kirjoittaja vanhellsing »

^^
Tuosta Seiskan jutusta:
Pääjohtajan pöydässä oli alkoholijuomia brysseliläiseen tyyliin.

Lassen edessä oli olutlasillinen, ja hänen kädessään oli valkoviinilasi. Pöydän viinicoolerissa oli pullo jäähtymässä. Ruokajuomat eivät olleet kahdelle ihmisille millään tapaa ylimitoitettuja.

– Hän ei vaikuttanut olevan humalassa, Seiskalle korostetaan.

– Huomioni kiinnittyi siihen, miten hitaasti ja vaivalloisesti hän popsi simpukoita.
Aika selkeää se että alkoholia on otettu reissussa, kuvatkin siellä Seiskassa missä pöydässä on juomia. Tuo "brysseliläiseen tyyliin" varmaan tarkoittaa sitä että otetaan vaikka A-olut siinä alkuun janojuomaksi kun ruokaa odottelee, vähän ennen ruokaa joku aperatiivi, alkupalan kanssa jotain viiniä, jokaiselle aterialle oma viini ja aterioitten välissä joku välidrinksu.

Ite joskus tuhlasin jooitakin satasia kun söin ravintolassa silleen bisnesmiäs tyyliin, siinä kun oli 7 pienen aterian maistelumenuu niin aika huppeliin tuli kun tarjoilija joka välissä suositteli jotain juomaa ja kohteliaana ihmisenä en kieltäytynyt mistään.

Huonoa viestintää jos kiistetään kokonaan alkoholin osuus asiaa, kuitenkin Seiskoista on nähtävissä että alkoholia on juotu ja valheet syövät uskottavuudetta koko tarinalta. "miten hitaasti ja vaivalloisesti hän popsi simpukoita" Vanhuksilla olen nähnyt joskus sen että muitten mukana jossain juhlassa ottaa muutaman lasillisen ja menee pahaan kuntoon ja tuolleen hitaalle voi vetää jos on lääkitystä pohjilla, joten ei nyt välttämättä niin että pelkästään alkohilista on kyse, mutta silti sillä alkoholilla voi olla merkittävä osuus tässäkin. Sairauslomalla ei kannata alkoholia ottaa, lähes aina hidastaa toipumista ja ainakin jos on lääkkeitä saanut niin on syytä tarkistaa että miten sopii alkoholin kanssa.

Faktoina voi sanoa että alkoholia on otettu ja sairauslomalla on oltu. Muu spekulaatiota.
Eki-setä
Agentti Scully
Viestit: 664
Liittynyt: Ma Joulu 17, 2018 7:27 am

Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä

Viesti Kirjoittaja Eki-setä »

⬆️ Toimittajat varmaan kaivavat julki, mihin Lehtosen KelaGoldia käytettiin hänen sairasloma-työmatkansa aikana.

Maksoiko Kela myös seuralaisen matka- ja hotellikuluja? Mikäli maksoi, hänkin lienee silloin kelalaisia. Hän ei kuitenkaan ollut Brysselin kentällä huolehtimassa Lehtosta Helsingin koneeseen.
kantavapalju
Rico Tubbs
Viestit: 1201
Liittynyt: Ke Syys 07, 2022 9:09 am

Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä

Viesti Kirjoittaja kantavapalju »

Harmi kun vaimo oli kotona, ei noista rakastajista oo ku harmia..
Pikkuryssät Pietarissa näkee pahaa unta, Venäjä on rajamaa ja Suomi valtakunta.
Stonedar
Axel Foley
Viestit: 2212
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2023 8:45 am

Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä

Viesti Kirjoittaja Stonedar »

Ehkä Lehtonen ei oo vaan huomannu että Rysselissä oluet tuplasti vahvempia kuin täällä…
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17398
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

”Täysin epäammattimaista”
Kohu Kelan ympärillä paisuu jälleen. Nyt tikunnokkaan on noussut täysin uusi henkilö: Lasse Lehtosen pomo eli Kelan hallituksen puheenjohtaja Vertti Kiukas. Soitimme sisäpiiriläisille. Syytökset ovat rajuja.

Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on ollut rajun kohun keskellä jo viikkoja. Tilanne kärjistyi viime perjantaina. Viimeisimpien tietojen mukaan sairaalan viety pääjohtaja on sairauslomalla loppuvuoden.
Nyt kritiikkiä on alkanut sataa henkilölle, joka on operoinut kohun keskiössä sen alusta saakka. Selvitimme tilannetta sisäpiiristä. Kommentit ovat rajuja.
Erityisesti kokoomuksessa ärsyttää hallituksen puheenjohtajan Vertti Kiukkaan toiminta. Osa arvostelusta on kovaa ja kärkevää.
Taustalla on värikäs poliittinen veivaus, jonka etulinjassa on toiminut kokoomus itse.
Iltalehti selvitti kokoomuksen ja perussuomalaisten sisäpiiristä, mitä pitkän linjan SDP-vaikuttaja Kiukkaan toiminnasta todella ajatellaan ja mitä sen taustalla väitetään olevan.

Poliittinen virkanimitys
Lasse Lehtonen valittiin Kelan pääjohtajaksi huhtikuussa värikkään poliittisen teatterin päätteeksi.
Kelan toimintaa valvovaa hallitusta voi pitää valtuuston tapaan poliittisena, koska sen jäsenistä monilla on vahva puoluetausta.
Kelan nykyhallituksen poliittiset voimasuhteet heijastelevat viime vaalikautta, jolloin pääministeripuolue oli SDP.
Valtuustossa hallituspuolueilla on taas enemmistö ja suurinta valtaa käyttää pääministeripuolue kokoomus, joka voi perussuomalaisten tuella juntata päätökset mielensä mukaisiksi.

Näin kävi Kelan pääjohtajan valinnassa
Hallitus esitti Kelan pääjohtajaksi alun perin Maatalousyrittäjien eläkelaitoksen Melan toimitusjohtajaa Heli Backmania, mutta valtuuston hallituspuolueiden edustajat ajoivat tehtävään entistä työministeriä Arto Satosta (kok). Satosen saamista heikoista konsulttiarvioista nousi kohu, joten tehtävään valittiin lopulta kompromissina kokoomuslainen Lehtonen.
Valinnan aikaan kokoomusta syytettiin Satosen junttaamisesta tehtävään poliittisin perustein, mutta nyt kokoomuksesta syytetään Kelan hallitusta asian politisoimisesta.
Hallituksen puheenjohtaja Kiukas kommentoi pääjohtajarekrytoinnin erikoisia käänteitä heti tuoreeltaan.
– En minä nyt sanoisi, että tämä mikään farssi on, mutta kyllähän tässä on sellaisia käänteitä, jotka olisi voinut jäädä poiskin, Kiukas sanoi Iltalehdelle huhtikuun alussa ennen lopullista valintaa.

Ärsytys leviää
Kiukas on ollut mediassa esillä jatkuvasti Lehtosen kohun eri käänteissä, mikä ärsyttää kokoomusta.
Kritiikkiä on alkanut sataa julkisesti muualtakin. Esimerkiksi Talouselämä-lehden päätoimittaja Jussi Kärki on kirjoittanut kommentissaan, että Kiukas on kaivanut maata Kelan pääjohtajan alta toistuvilla lausunnoillaan.
Iltalehden tietojen mukaan kokoomuksessa on käynnissä keskustelu siitä, miten Kelan hallituksen puheenjohtajan pitäisi keskittyä tukemaan pääjohtajaa eikä esittää kritiikkiä ennen kuin asiat on loppuun asti selvitetty. Kokoomuksesta muistutetaan, että puheenjohtajan tehtävänä on tukea pääjohtajaa.
Toisaalta kokoomuksessa on IL:n tietojen mukaan aiemmin katsottu, että jatkuvasti kohujen silmässä olevan Lehtosen olisi parasta jättää tehtävänsä. Terveyteen liittyvät syyt tekevät asiasta monimutkaisemman.
Lehtonen joutui alun perin kohun keskelle Iltalehden uutisoitua, että hänen johtamistyylinsä uusien etätyölinjausten ajamisessa koettiin sanelevaksi ja henkilöstöä vähätteleväksi. Iltalehti sai haltuunsa muun muassa asiakirjoja, jotka paljastivat hurjia tietoja Kelan sisältä.

Kriisikokous ja sairaalareissu
Kriisin paisuessa Lehtonen joutui selittämään toimintaansa Kelan hallituksen kriisikokouksessa. Kokouksen jälkeen Kiukas kuvaili Lehtosen sanamuotoja hyvin epäonnistuneiksi ja sanoi, ettei tällaista viestiä pitäisi tulla asiantuntijalaitoksen johdolta.
Kohu kärjistyi äärimmilleen viime viikon perjantaina, kun sekavasti Brysselin lentokentällä käyttäytynyt Lehtonen saateltiin ensiapuun poliisin voimin. Tilanne aiheutti hämmennystä, ja Kiukas kertoi Iltalehdelle, ettei ollut saanut Lehtosta kiinni tai tiennyt hänen tilanteestaan lentokentällä.
Myöhemmin Kela tiedotti Lehtosen joutuneen Brysselissä sairaalahoitoon fyysisten oireiden vuoksi.
Kokoomuslähteistä kritisoidaan Kiukkaan tapaa kommentoida medialle Lehtosen sairauslomia tai sitä, että häntä ei ole saatu kiinni. Jotkut kokoomuslaisista kokevat, että Kiukas on spekuloinut Lehtosen tilanteella julkisuudessa, kun häntä ei ole tavoitettu.
– Täysin epäammattimaista, eräs lähde tiivistää.

Vertti Kiukas saa kritiikkiä
Jotkut kokoomuslaiset huomauttavat, että mediakin on luonut olosuhteet, joissa Kelan hallituksen puheenjohtajan toiminta on voinut näyttää epäedulliselta. Silti asioiden ”yllättävän hanakka” kommentointi julkisuudessa nähdään erikoisena.

Vuodesta 2011 sosialidemokraatteihin kytkeytyvää Soste Suomen sosiaali ja terveys ry:tä johtanut Kiukas on pitkän linjan SDP-taustavaikuttaja.

Soste toimii valtakunnallisena sosiaali- ja terveysalan järjestöjen kattojärjestönä. Aiemmin Kiukas on toiminut muun muassa Elämäntapaliiton puheenjohtajana ja SDP:n puoluehallituksessa.
Kiukkaan kanssa työskennelleet kuvailevat häntä vahvasti poliittiseksi ja ideologiseksi henkilöksi, mutta pahaa sanottavaa hänen aiemmasta toiminnastaan ei ole. Kiukkaan kerrotaan olevan tehtävissään tiukka ja periksiantamaton.


Poliittinen suhmurointi?

Jotkut sanovat olevansa jopa ”tyrmistyneitä” Kiukkaan toiminnasta ja katsovat, että hän ei ole toiminut hyvin hallituksen johdossa Lehtosen kohun aikana.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b ... a90c2136ff
Stonedar
Axel Foley
Viestit: 2212
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2023 8:45 am

Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä

Viesti Kirjoittaja Stonedar »

^ Tässäkin uutisessa mainittiin että fyysisten oireiden takia joutui sairaalaan. Ei kerro yhtään mitään mistään, onhan viinakramppikin fyysinen oire. Tai päänsärky ja oksennus krapulassa.
aivoriihi
David Starsky
Viestit: 4503
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 8:16 am

Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä

Viesti Kirjoittaja aivoriihi »

Oma arvaukseni on, että mies lymyilee jossain matalalla profiililla, kunnes voi incognito palata Suomeen, ilman että toimittajalaumat odottavat hyeenan innolla koneen laskeutumista.

Tavallaan ymmärrän :( .
"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson
siiantaika
Vic Mackey
Viestit: 1938
Liittynyt: Su Loka 18, 2020 6:58 pm

Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä

Viesti Kirjoittaja siiantaika »

Stonedar kirjoitti: To Joulu 11, 2025 1:46 pm ^ Tässäkin uutisessa mainittiin että fyysisten oireiden takia joutui sairaalaan. Ei kerro yhtään mitään mistään, onhan viinakramppikin fyysinen oire. Tai päänsärky ja oksennus krapulassa.
Kyllä siinä myös sanottiin Kelan hallituksen pj:n olleen tyytymätön Lehtosen tarjoamiin selityksiin maanantain kriisikokouksessa. Viittaa siihen, että kyse on ihan puhtaasti Lehtosen tötöilyistä.
jmit
Axel Foley
Viestit: 2018
Liittynyt: Pe Loka 02, 2009 2:55 pm

Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä

Viesti Kirjoittaja jmit »

'Kyllä siinä myös sanottiin Kelan hallituksen pj:n olleen tyytymätön Lehtosen tarjoamiin selityksiin maanantain kriisikokouksessa. Viittaa siihen, että kyse on ihan puhtaasti Lehtosen tötöilyistä.'

Tai sitten puheenjohtaja on aivan tavanomainen SDP:n kusipää. Työmiehestä ei tule ikinä kunnon johtajaa.
Paikalla
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5729
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Oikeus ennen kaikkea kirjoitti: To Joulu 11, 2025 1:00 pm
Poliittinen suhmurointi?

Jotkut sanovat olevansa jopa ”tyrmistyneitä” Kiukkaan toiminnasta ja katsovat, että hän ei ole toiminut hyvin hallituksen johdossa Lehtosen kohun aikana.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b ... a90c2136ff
No voi jumalauta. Kokoomus itse junttaa sammakoita suustaan sarjatulella ampuvan viinaratin Kelan pääjohtajaksi melkein isoimman mahdollisen luupin alle ohi kaikkien suositusten ja sitten kun sillä jää ränni päälle ollessaan saikulla ja kuitenkin työmatkalla ulkomailla, ruvetaan itkemään suhmuroinnista ja ajojahdista. Ei sillä, etteikö Vertti Kiukas vaikuttaisi ihan klassiselta demarikyrvältä, eli mikään hänen puolustuspuheensa tämä ei ole. Tulee taas lämmin ja pörröinen olo suomalaisena veronmaksajana, kun puolueille tuntuu olevan tärkeämpää valtapelien pelaaminen ja kikkelimiekkailu keskenään kuin se, että Kansaneläkelaitoksen johtotehtävissä olisi edes jokseenkin siihen hommaan kykenevät ihmiset.
EevasTiina
Jack Taylor
Viestit: 17
Liittynyt: Ti Maalis 18, 2025 11:07 am

Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä

Viesti Kirjoittaja EevasTiina »

Kokoomus on vajonnut uusiin syvyyksiin väittäessään, etteivät Kiukas sekä media ole tukeneet kokkareiden surullisen hahmon pääjohtajaa.

Todellisuudessa Kiukas on silotellut ja selitellyt pääjohtajan tötöilyjä huolellisin sanakääntein ja media vain uutisoinut saagan käänteitä kansalle, joka maksaa Kelankin viulut.

Ainoa järjellinen teko kokoomukselta olisi irtisanoutua Lehtosesta ja alkaa katsella Kelan johtoon parempaa ehdokasta. Sellaisen löytäminen ei pitäisi olla ylivoimaista.
Paikalla
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5729
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

EevasTiina kirjoitti: To Joulu 11, 2025 5:32 pm Kokoomus on vajonnut uusiin syvyyksiin väittäessään, etteivät Kiukas sekä media ole tukeneet kokkareiden surullisen hahmon pääjohtajaa.

Todellisuudessa Kiukas on silotellut ja selitellyt pääjohtajan tötöilyjä huolellisin sanakääntein ja media vain uutisoinut saagan käänteitä kansalle, joka maksaa Kelankin viulut.

Ainoa järjellinen teko kokoomukselta olisi irtisanoutua Lehtosesta ja alkaa katsella Kelan johtoon parempaa ehdokasta. Sellaisen löytäminen ei pitäisi olla ylivoimaista.
Kiukkaan pesti Kelan hallituksen pj:nä päättyy vuoden lopussa, eli tässä vaiheessa hän varmaankin haluaa lähinnä välttää polttamasta mitään siltoja itseltään pikemminkin kuin suojella Lehtosta. Se on totta, että Kokoomuksen tulisi heivata Lehtonen tai vaikka perustaa hänelle joku höpöhöpövirka puolueen omaan organisaatioon, jos eivät halua työttömäksi jättää.
vanhellsing

Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä

Viesti Kirjoittaja vanhellsing »

EevasTiina kirjoitti: To Joulu 11, 2025 5:32 pm ...
Ainoa järjellinen teko kokoomukselta olisi irtisanoutua Lehtosesta ja alkaa katsella Kelan johtoon parempaa ehdokasta. Sellaisen löytäminen ei pitäisi olla ylivoimaista.
Varmasti ovat katelleet jo jonkin aikaa parempaa ehdokasta. Se Lehtosesta irtisanoutuminen taas haastavampaa, silloin myönnettäisiin että tehtiin virhe kun tuo Persujen kanssa äänestettiin virkaan.

Kokoomukselle olisi myös huono juttu se että Lassella olisi päihde ja/tai mielenterveysongelmia ja eroon kun siitä pitää kuitenkin päästä niin hyvä vaihtoehto on se että sillä on vähän virkaan astumisen jälkeen tullut yllättävä fyysinen sairaus, kansalta tulee sympatiaa fyysiseen sairauteen vs että juoppo ja kokoomus ei kärsi mainehaittaa.

Ja kyllä se Kokoomukselle tuntuu olevan vaikeaa löytää sopivaa johtajaa, Satonen jos oisi niin olisi varmaan parempaa viihdettä luvassa :D
Sipi
Perry Mason
Viestit: 3751
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:58 pm

Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä

Viesti Kirjoittaja Sipi »

EevasTiina kirjoitti: To Joulu 11, 2025 5:32 pm Ainoa järjellinen teko kokoomukselta olisi irtisanoutua Lehtosesta ja alkaa katsella Kelan johtoon parempaa ehdokasta. Sellaisen löytäminen ei pitäisi olla ylivoimaista.
Ei, etenkään kun rima ei nyt ole kovin korkealla. Voisin ottaa homman. En tiedä suomalaisesta sosiaaliturvasta juuri mitään, mutta sen voin luvata, että hoitaisin homman takuuvarmasti paremmin kuin Lehtonen. Ja kokomuslaisten tarhakettuna Lehtonenkaan tuskin on ollut mikään sosiaalitukien ykkösasiantuntija. Hänet on valittu "muiden ominaisuuksien" perusteella.

Jos kriteerinä on ollut vahva johtamistaito, ovat tainneet ne suosittelijoiden arviot HUS:n ajoilta hukkua postissa. Myös psykologiset testit ovat jääneet puolitiehen ja sairauskertomuksethan ovat salaista tietoa. Saivat sitten omasta, sisäsiittoisesta koristaan poimimalla äkkiväärän ja juopon patriarkan, jolla on vielä mielensäpahoittamis- ja vastuunvälttelemistaipumusta.

Ainoa plus, joka on sarakkeeseen saatu on varmasti tämä puolueuskollisuus. Ja sehän ihmisestä pätevän tekee. Kuten nyt on huomattu.
Avatar
Lauha
Sabrina Duncan
Viestit: 351
Liittynyt: Ke Syys 07, 2011 1:11 pm

Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä

Viesti Kirjoittaja Lauha »

On vaan oikeudellisesti helvetin vaikeaa heittää Lehtonen pihalle, ellei itse eroa. Alkoholi aivan taatusti on tässä isossa osassa ja sen kanssahan työnantajan pitäisi virallisesti ohjata henkilö hoitoon, mutta kun kyseessä on näin julkinen virka, kukaan ei meinaa edes tunnustaa sitä.

Siksipä veikkaan, että Lehtoselle leivotaan kunnon irtisanoutumispaketti, mikä takaa vähintään puolen vuoden palkan plus muita etuja.

Eihän hyvää miestä nyt kadulle heitetä.
Vastaa Viestiin