Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Viesti Kirjoittaja skoone »

joey kirjoitti:
Eikös siinä toisessa jalassa kuitenkin ollut jotakin vikaa, ts. Lahti liikkui hieman vaikeasti? Tällainen käsitys minulle on ainakin jäänyt.
Nimenomaan, tässäkin ketjussa on ollut tietoa, että JL lenkkasi (muistaakseni vasenta jalkaansa). Muistan tästä lukiessani miettinneeni, että a) hän oli ollut auto-onnettomuudessa ja saanut vamman siitä ja että ehkä joku oli kuollut samassa onnettomuudessa ja nyt olisi lähtenyt kostamaan jonkun omaisensa puolesta.

b) että jalka oli synnynnäisesti viallinen ja että nimenomaan Lahtea olisi pienuutensa (160 cm) ja jalkavammansa vuoksi koulukiusattu! Siis hän olisi ollut kiusaamisen kohde. Jospa hän myöhemmin "kosti" kiusaajilleen päästessään esim. vaikuttamaan entisen kiusaajansa työnsaantiin tms....?
Muista lähdekritiikki!
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

MissHolmes kirjoitti:niin.

Kyllä minusta on vaikeaa väittää vuoren varmasti, että joku joka pimeässä yössä hiippailee huppu päässä, olisi iältään 30-45 vuotias.
On tässä nyt tosiaan suuri vaara, että esimerkiksi 29-vuotiaat ja 46-vuotiaat karsiutuvat pois epäiltyjen listalta.
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
Avatar
Kokki
Agentti Scully
Viestit: 692
Liittynyt: Ke Huhti 18, 2007 4:16 pm
Paikkakunta: Stadi

Viesti Kirjoittaja Kokki »

Marsalkka kirjoitti: On tässä nyt tosiaan suuri vaara, että esimerkiksi 29-vuotiaat ja 46-vuotiaat karsiutuvat pois epäiltyjen listalta.
Ja nyt jo 47-vuotiaat.
A man's got to do what a man's got to do.
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

Kokki kirjoitti:
Marsalkka kirjoitti: On tässä nyt tosiaan suuri vaara, että esimerkiksi 29-vuotiaat ja 46-vuotiaat karsiutuvat pois epäiltyjen listalta.
Ja nyt jo 47-vuotiaat.
Siis karmeaa! On kyllä vaarallista poliisilta laittaa tuollaisia noin tarkkoja arvioita. Olisivat vain kertoneet, että epäilty on mies tai roteva nainen.
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
Avatar
ABC
Michael Knight
Viestit: 4406
Liittynyt: To Touko 31, 2007 2:23 am

Viesti Kirjoittaja ABC »

Lahden ulkoisen habituksen perusteella uskon, että hän on ollut ennemminkin koulukiusattu kuin -kiusaaja. Joka tapauksessa hänen kouluvuosistaan on jo aikaa, ja kuten tiedetään niin koulukiusaajille kostetaan aikuisena äärimmäisen harvoin - en muista yhtään tapausta.

Sen sijaan tieto, että Lahti oli Turussa työvoimatoimistossa töissä, on hyvin mielenkiintoinen. Olisi kiinnostavaa saada tietää, millaisena entiset asiakkaat hänet näkivät. Sen perusteella, millaista koulutusta hän tarjosi firmassaan, hän on varmaan ollut monen mielestä erittäin ärsyttävä tapaus: hän edusti näkemystä, että ihmisen on osattava myydä itseään saadakseen työpaikan, eli että kaikki on itsestä kiinni, vaikka paikkoja on kymmesosa niihin pyrkivien ihmisten määrästä. Voimme siis hyvin kuvitella yhteenotot, joita hänen näkemyksistään on syntynyt. Ehkä jollakin on jäänyt korvaukset saamatta, mennyt koti, perhe, mielenterveys tms.

En sen sijaan usko, että murhaaja olisi kuollut. Päinvastoin, uskon, että hyvin suunniteltu ja toteutettu henkirikos, kosto, saattaa siihen kykenevän mielessä jopa nostaa itsetuntoa niin, että henkilö esim. kykenee jälleen saamaan työpaikan.

Fileerausveitsi on muuten niin vanha, että se tuskin on tekijän oma, ainakaan alunperin. Luulen, että se on varastettu jostain.
Every ship must sail a world.
Jack the Ripper
Jessica Fletcher
Viestit: 3227
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jack the Ripper »

Mitähän tämä vanha silmänpuhkoja harrasti 2 vuotta sitten? Ikä täsmää, tukevuus täsmää, pituus täsmää, ilmeettömyys (kommandopipon takaa :wink:) täsmää. Täsmääkö ketteryys ja täsmääkö DNA? Mies myös myöntää vereävänsä keikoillaan itsensä ja paikat usein joten silmukka kiristyy...8)

Kuva 8
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Turku-Raisio -linja ja työkkäri.

Ei hassumpi.

Poliisi siis ei ole pahasti ollut hukassa, kun on etsinyt ahkerasti syyllistä luvatasta.....eli siis työtöntä...

Ja nuo pakolliset 'työllistämiskurssithan' on oikeasti ihan perseestä.

Jos tuo ikähaitari pitää yhtään paikansa, ei voida mennä viime lamaan asti, vaan korkeintaan kymmenen vuoden taakse. Eli juuri noihin Turun-Raision aikoihin.

Suosittelisin Porin poliisia pistämään kaikki patit siihen suuntaan ja aikaan :)

Muistaakseni kuitenkin arvio Keravan koripallokenttäsurmaajasta oli 30-40 vuotias ja todellisuudessa surmaaja oli lähes lapsi eli 18 v.

Taas mentiin pieleen se 10-20 vuotta.

Eli ilman pätevää osoitusta iästä, en lähtisi niin vannomaan tuon ikäarvion osuvuuteen.
Joskus 50-vuotiaskin voi olla ketterä ja jäntevä.

(edit: tarkennuksia keravan ikään ja pikkasen muuta.)
Nuotio & Äreät Tiput
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Kuten MissHolmes sanoi: "Muistaakseni kuitenkin arvio Keravan koripallokenttäsurmaajasta oli 30-35 vuotias ja todellisuudessa surmaaja oli lähes lapsi."

Tuo on totta! Vaikka näki kuvan ihan pärstäkertoimesta, ikinä ei olis voinut kuvitella tekijää noin nuoreksi.

Myös Ripperin ´vinkki´on mielenkiintoinen. Mites tuon Rissasen polku nyt kulkikaan? Täytyypä tutkia...
Avatar
ABC
Michael Knight
Viestit: 4406
Liittynyt: To Touko 31, 2007 2:23 am

Viesti Kirjoittaja ABC »

Asiakaspalvelutoimintaa Turun työkkärissä:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi? ... 0014963218

Lisäystä: Turun työkkäri tuntuu olevan poikkeuksellisen huonomaineinen. Se mainitaan esimerkiksi MOT:n ohjelmassa Apuraha-ansa, joka käsittelee tutkijoiden ja taiteilijoiden työttömyysturvaongelmia:

http://yle.fi/mot/mp071015/kasikirjoitus.htm
Laitoin ilmoituksen tälle taiteilijoiden ja tutkijoiden blogisivustolle ja pyysin kokemuksia työhallinnosta. Sain muutamassa päivässä kymmeniä yhteydenottoja. Erityisen paljon niitä tuli Turusta. Tässä muutamia niistä...
Viimeksi muokannut ABC, Ke Joulu 03, 2008 12:15 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Every ship must sail a world.
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Luin tuon Raija Muukkosen (surmaaja: Rissanen) tarinan läpi. Oli siinä kyllä mielenkiintoisia yhtymäkohtiakin: Rissanen vahingoittanut uhrin silmiä sekä yrittänyt äidiltään aikanaan puhkoa silmät. Eikös tässäkin tapauksessa puhutta=huhuttu silmien puhkomisesta.

Teko on ollut järjettömän raaka kuten tässäkin tapauksessa. Rissasesta olisi voinut muokata tekijän, mutta se pirun dna (vissiin rekisteröity) ja se, oliko Rissanen telkien takana Lahden surman aikoihin? Vanhoja rötöksiä hänellä oli tilillään ja siksi saikin kaksoisvankeuden.
Muukkosen tapaus sijoittuu pääkaupunkiseudulle ja tämä Porin seudulle. Kulkeehan ne junat tietty :roll: Mutta eiköhän se tekijä just tätä tyyppiä ole: ikkunasta tullaan!
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Viesti Kirjoittaja Ailar »

ABC kirjoitti:Asiakaspalvelutoimintaa Turun työkkärissä:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi? ... 0014963218
Ois mielenkiintoista tietää, miten noiden Nokialle töihin menneiden on lopulta käynyt. Onko paljon näitä, jotka ovat olleet päivän pari töissä ja saaneet lemput, kuten tuossa joku epäili käyvän kysyjälle.

Kuinka moni on kieltäytynyt ja saanut karenssin? Kaikille näköjään kuitenkin tyrkytettiin Nokiaa väriin ja ammattitaitoon katsomatta :D

Tuota Matulan "työkkärilinkkiä" kun kolmatta kertaa luin läpi, jäin jankkaamaan tekstiä:

"Tämä kirjoitus käsittelee tutkimusta, jonka tarkoituksena oli tuottaa työhallinnon käyttöön helposti käytettävä ja hallinnoitava arvioinnin väline, jota käyttäen kyettäisiin etukäteen ennustamaan työnhakuryhmien vaikuttavuutta ja auttaa ostajaa suosimaan vaikuttavaa koulutusta. (Lahti Jukka S. & Pihlaja, John: Muutosta mittaamassa, Varsinais-Suomen TE-keskuksen työvoimaosaston tutkimuksia -sarja. Sarjan toimittaa tutkija Juha Pusila.) Menettelynä oli tuottaa väline kouluttajien oman työn kehittämiseksi ja auttaa heitä tarkentamaan tavoitteenasetteluaan ja työtapojaan sekä lisätä koulutettavien laatutietoisuutta."

Siis nää tyypit Lahti, Pihlaja ja Pusila, ovat ensin tehneet tutkimuksen "luusereista", jotka tarvii koulutusta. Yllätys yllätys, juuri heillä on tarjota tuota sopivaa koulutusta! No niin justiinsa. Tuossa Matulan linkin alussa annetaan selvästi ymmärtää, että nyt niille saakelin työnvieroksujille pannaan kova kovaa vastaan, kunhan vaan ostatte meidän koulutuksen. No tämä lausunto näin vähän oikaisten, mutta luulenpa, että sisältö on oikea! Sitä tarjottiin. Pääsette luusereista työnvieroksujista eroon kunhan ostatte meiltä palvelut. Näin se vaan menee.
tollo_peloton
Alokas
Viestit: 5
Liittynyt: Pe Marras 28, 2008 12:32 pm

Puputti connection

Viesti Kirjoittaja tollo_peloton »

Mun mielestä se Pekka Puputin hukkuminen on täysin yhteydessä Jukka S. Lahden surmaan ja sillä on jotain tekemistä Lahden oman konsultointifirman kanssa jossa surmaaja on ollut joko osakkaana tai jonain muuna partnerina ja kaikki kolme ovat olleet jossain bisneksessä mukana ja osuuksista on tullut riitaa.

Jukka S. Lahtihan veti aikamoiset summat sen omistamansa konsultointifimansa kautta työkkärille myymillään huuhaakursseilla ja ei ole yhtään poissuljettu että hänen yrityksessään olisi ollut myös muita osakkaita.

Surmaaja on nostanut tod. koko osuudet itselleen ja tappanut ensin Jukka S. Lahden ja sen jälkeen hukuttanut Pekka Puputin.

Todennäköisesti vielä se henkilö jota Jukka S. Lahti kävi viikkoa ennen surmaansa tapaamassa Helsingin lasipalatsissa oli Pekka Puputti.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Re: Puputti connection

Viesti Kirjoittaja joey »

tollo_peloton kirjoitti:Mun mielestä se Pekka Puputin hukkuminen on täysin yhteydessä Jukka S. Lahden surmaan ja sillä on jotain tekemistä Lahden oman konsultointifirman kanssa jossa surmaaja on ollut joko osakkaana tai jonain muuna partnerina ja kaikki kolme ovat olleet jossain bisneksessä mukana ja osuuksista on tullut riitaa.
Muuten ihan hyvä teoria, mutta tällainen henkilö olisi kyllä jo löydetty. En pidä sitä kovinkaan todennäköisenä, että surmaaja olisi henkilö joka olisi (yhdessä Puputin kanssa tai ilman) ollut Lahden firman osakkaana ilman että nimeä löytyy mistään papereista. Ja ne paperithan on jo aikoja sitten tutkittu, kaksi vuotta miestyötunteina on aika paljon.

Tuosta kiusaamisesta on pakko sanoa vielä se, että usein hyökkäys mielletään parhaaksi puolustukseksi. En siis sulkisi sitä teoriaa pois vain siksi, että Lahti oli lyhyehkö ja linkutti toista jalkaansa (jota ei siis välttämättä edes tehnyt nuorempana).
tollo_peloton kirjoitti: Todennäköisesti vielä se henkilö jota Jukka S. Lahti kävi viikkoa ennen surmaansa tapaamassa Helsingin lasipalatsissa oli Pekka Puputti.
Muistaakseni poliisi ilmoitti tutkineensa tämän Helsingin-yhteyden ja totesi, ettei se liity juttuun mitenkään. Kyseinen henkilö on siis tavoitettu.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

(Tervetuloa TolloP joukkoon synkkään :))

Minä mielelläni linkitän Puputin myös tähän.

Poliisin eilisten kommenttien vuoksi en ainakaan sulje pois sitä mahdollisuutta, että Puputti olisi yhteydessä tähän.


On puhuttu paljon homosuhteista. Ja poliisi epäili, että tekijä voi myös olla kuollut...
Onko mahdollista, että Puputti sairasti aidsia? Onko mahdollista, että Puputti tartutti sen tietämättään johonkuhun muuhun? Onko mahdollista, että Puputti olisi väittänyt saaneensa sairauden Lahdelta?
Siksikö poliisi empii tekijän elossa oloa?


Tiedän, että ideani on kaukaa haettu, mutta ei välttämättä täysin pois suljettava vaihtoehto.


Se, että Lahti kävi Helsingissä tuolloin viikolla, on minusta merkittävää. Onko poliisi millä järjellä sulkenut tuon tavatun henkilön pois laskuista?
DNAlla?
Nuotio & Äreät Tiput
konsta
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4610
Liittynyt: Ma Huhti 02, 2007 1:09 am

Viesti Kirjoittaja konsta »

No huhhuh. Eikös nuo homo-suhteetkin ole ihan tuulesta temmattuja? No tuulesta on hyvä rakentaa, keveitä palikoita, helppo purkaa.
Lukittu