Veikkaan edelleen. Jos olisi somaattinen vaiva, olisi omaiset ja työnantaja varmasti sen tuoneet julki jotta ei spekulaatioita tule. Joka tapauksessa mies on syyllistynyt rikkeeseen, lennellyt töihin, juonut ja syönyt työnantajan piikkiin. Potkut ja korvauksia työnantajalle. Voimia lataamoon.Jasonnn kirjoitti: Ti Joulu 16, 2025 6:59 pm No niin missä ne ulisijat on täällä jotka liputtivat alkoholin perään jutun ollessa tuore kun itse veikkasin sairaskohtausta?
Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä
Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä
Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä
Ei toi fakta ole, mutta 99 %. Alko ja mt ongelmat. Siinä sitten nyt hyvävelisysteemi yrittää peitellä.jekkumaisteri kirjoitti: Ti Joulu 16, 2025 8:59 pm Ryyppyputki ihan varmasti kaiken takana on. Ukko joutunut katkolle ja säälittävät omaiset yrittää valehdella ja peitellä todellista syytä alkoholismia ja mielenterveysongelmia.
Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä
Veikkaan kaksisuuntaisen mielialahäiriön puhkeamista, jossa nyt ensimmäinen kunnon maniajakso. Ulkomaan matkat ym. normi arjesta poikkeavat asiat usein vielä altistavat maniajaksolle kaksisuuntaista joko tietämättään tai jo tiedetysti sairastavilla.
Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä
No ei se uraputki välttämättä siihen katkea, ainahan voi suojatyöpaikaksi löytyä vaikkapa jostain viehättävästä Kaakkois-Suomen merenrantakaupungista esim. kaupunginjohtajan virka.Carelin kirjoitti: Ti Joulu 16, 2025 10:38 pmEi toi fakta ole, mutta 99 %. Alko ja mt ongelmat. Siinä sitten nyt hyvävelisysteemi yrittää peitellä.jekkumaisteri kirjoitti: Ti Joulu 16, 2025 8:59 pm Ryyppyputki ihan varmasti kaiken takana on. Ukko joutunut katkolle ja säälittävät omaiset yrittää valehdella ja peitellä todellista syytä alkoholismia ja mielenterveysongelmia.
Oulun_Kungas kirjoitti: To Elo 28, 2025 8:35 pm täh? elää kerrostalossa. varmaan yli puolet suomalasista elää. tekeekö se heistä huonoissa oloissa eläviä? itekeki asun vittu
Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä
Tätä sairautta olen veikannut alusta asti, koska se selittäisi samalla myös ulosannin ilmeisen pahenemisen viime aikoina. HUSissa pysynyt vielä sen verran kuosissa, että valittiin kokkareiden kakkosvaihtoehtona Kelaan, koska kansa älähti Satosen palkkiovirasta. Sitten vauhti kiihtyi entisestään ja keksi kaikenmoista omasta mielestään hienoa ja antoi lausuntoja, joita tuon tason johtajan ei pitäisi koskaan sortua sanomaan. Lopuksi postaili someenkin aivan mitä sattuu ja sekoili ulkomaanmatkalla lentokentällä niin pahasti, että useimmille tuli mieleen alkoholi ja meille bipolaarioireyhtymää tunteville se. "Fyysinen sairaus" lienee ollut hätävalhe, nyt sitä ei ole enää toisteltu. Toki aivoverenkiertohäiriökin on mahdollinen, mutta se tarkoittaisi, että hänellä olisi sen lisäksi huomattavan vakavia persoonallisuushäiriön piirteitä, koska aivoverenkiertohäiriö ei teettele tuloaan noin vakavin oirein vuosi- tai edes kuukausitolkulla. Aivokasvain toki voisi selittää sekä persoonallisuuden muutokset että pitkän sairausloman, mutta silti laittaisin ehkä muutaman sentin likoon kaksisuuntaisen puolesta.Maamyyrä kirjoitti: Ti Joulu 16, 2025 10:45 pm Veikkaan kaksisuuntaisen mielialahäiriön puhkeamista, jossa nyt ensimmäinen kunnon maniajakso. Ulkomaan matkat ym. normi arjesta poikkeavat asiat usein vielä altistavat maniajaksolle kaksisuuntaista joko tietämättään tai jo tiedetysti sairastavilla.
Mikäli kyseessä on bipolaarioireyhtymä tai aivokasvain, Lehtosta ei voine pitää syyntakeisena tekemisistään ja sanomisistaan, joten täytyy vain toivottaa pikaista toipumista. Kumpaankin on saatavilla hyvää hoitoa, joka parhaassa tapauksessa palauttaa työkyvyn ja koko ihmisen "perusasetuksille".
-
EevasTiina
- Jack Taylor
- Viestit: 17
- Liittynyt: Ti Maalis 18, 2025 11:07 am
Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä
Ambulanssilennon mainitseminen voi olla sumutusta, joka vahvistaa tarinaa vakavasta (fyysisestä) sairaudesta (joka ei liity alkoholiin).sörsse kirjoitti: Ti Joulu 16, 2025 8:58 pm Olisiko ambulanssilento järkätty sen vuoksi että Lasse pysyy median ulottumattomissa siirron ajan, eikä esim. joku lehdistö pääse kuvaamaan/jututtamaan häntä ja käsikirjoitus pysyy KELALLA hanskassa?
Se kuinka hyvin Lasse saadaan pidettyä muutama kuukausi "eristettynä" sitten Suomessa on varmaan oma projektinsa, tosin itse en kyllä ymmärrä miksi se olisi tarpeenkaan, mutta jotain tässä jutussa on kuitenkin salaperäistä kaikkine käänteineen!
Jos Lehtosen kunto on suinkin sallinut, hänet on tuotu Suomeen yksityisjetillä, jolloin on saatu pidettyä mies poissa median ulottuvilta.
Privaattijetti on kallis, mutta huokeampi kuin ambulanssilento.
Viestintätoimisto on varmasti opastanut kelaa ja kokoomusta, että salaperäisyyden verhoa pitää pystyä raottamaan. Siksi kerrotaan yksittäisiä yksityiskohtia, vaikka vetäydytäänkin terveystietojen salassapidon suojiin. Loogista tarinaa tapahtumien kulusta ei voida antaan veronmaksajien tietoon, jostain syystä.
Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä
Kunhan ensin toimittaa tiliotteet kaikista perheen tileistä sekä myös mahdollisista pelitileistä. Kaikki mahdolliset ja mahdottomat tositteet kissanruoadta kondomeihin. Voi kuinka haluaisin olla etuuskäsittelijänä vittuilemassa tässä tapauksessa.Dortmunder kirjoitti: Ti Joulu 16, 2025 8:21 pm Oli mikä tahansa sairaus nyt iskenyt niin KELA korvaa.
Ja ugan sama mikä korvaus rai etuus kyseessä, niin hylsy heti ja 3 sivua joutuvat tekstiä millä ditä perustellaan. Kela on yksi suuri rosvo organisaatio, jonka tehtävä on hyvästä maahanmuuttajia.
-
siiantaika
- Vic Mackey
- Viestit: 1938
- Liittynyt: Su Loka 18, 2020 6:58 pm
Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä
No voihan tätä nyt ilkeästi silläkin, että ei voinut päästää business-luokkaan ja loungeen ilmaisten drinkkien pariin.EevasTiina kirjoitti: Ke Joulu 17, 2025 5:58 amAmbulanssilennon mainitseminen voi olla sumutusta, joka vahvistaa tarinaa vakavasta (fyysisestä) sairaudesta (joka ei liity alkoholiin).sörsse kirjoitti: Ti Joulu 16, 2025 8:58 pm Olisiko ambulanssilento järkätty sen vuoksi että Lasse pysyy median ulottumattomissa siirron ajan, eikä esim. joku lehdistö pääse kuvaamaan/jututtamaan häntä ja käsikirjoitus pysyy KELALLA hanskassa?
Se kuinka hyvin Lasse saadaan pidettyä muutama kuukausi "eristettynä" sitten Suomessa on varmaan oma projektinsa, tosin itse en kyllä ymmärrä miksi se olisi tarpeenkaan, mutta jotain tässä jutussa on kuitenkin salaperäistä kaikkine käänteineen!
-
Paikallaviivahattu
- Watson itse
- Viestit: 5731
- Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am
Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä
Eivät Lehtosta johtajasopimuksen alaisena mitkään normaalit saikkukäytännöt koske. Kelan hallitus voi vain ilmoittaa sille, että sinä olet nyt "saikulla" puoli vuotta ja palkka juoksee normaalisti.Dortmunder kirjoitti: Ti Joulu 16, 2025 8:21 pm Oli mikä tahansa sairaus nyt iskenyt niin KELA korvaa.
Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä
Tai...EevasTiina kirjoitti: Ke Joulu 17, 2025 5:58 am Jos Lehtosen kunto on suinkin sallinut, hänet on tuotu Suomeen yksityisjetillä, jolloin on saatu pidettyä mies poissa median ulottuvilta.
Privaattijetti on kallis, mutta huokeampi kuin ambulanssilento.
Sattuivat eilen lehdessä olemaan niin sopivasti päällekkäin. Lentokoneen kuvan kun näin niin mieli ensin yhdisti Lehtosen lentoon. Vastaanotoksi sopiva biisi, ja presidentin tervehdys, kun sankari saapuu kotimaan kamaralle.
Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä
No toi on 100 % varma ettei veljeä jätetä.Kummisetä kirjoitti: Ti Joulu 16, 2025 10:51 pmNo ei se uraputki välttämättä siihen katkea, ainahan voi suojatyöpaikaksi löytyä vaikkapa jostain viehättävästä Kaakkois-Suomen merenrantakaupungista esim. kaupunginjohtajan virka.Carelin kirjoitti: Ti Joulu 16, 2025 10:38 pmEi toi fakta ole, mutta 99 %. Alko ja mt ongelmat. Siinä sitten nyt hyvävelisysteemi yrittää peitellä.jekkumaisteri kirjoitti: Ti Joulu 16, 2025 8:59 pm Ryyppyputki ihan varmasti kaiken takana on. Ukko joutunut katkolle ja säälittävät omaiset yrittää valehdella ja peitellä todellista syytä alkoholismia ja mielenterveysongelmia.
-
jekkumaisteri
- Jane Marple
- Viestit: 1068
- Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:55 am
Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä
Edelleen veikkaan alkoholia ja vahvaa päihtyneisyyttä ja jonkinlaista mielenterveysongelmaa holtittomaan käytökseen kentällä.Jaguaari2 kirjoitti: Ti Joulu 16, 2025 10:35 pmVeikkaan edelleen. Jos olisi somaattinen vaiva, olisi omaiset ja työnantaja varmasti sen tuoneet julki jotta ei spekulaatioita tule. Joka tapauksessa mies on syyllistynyt rikkeeseen, lennellyt töihin, juonut ja syönyt työnantajan piikkiin. Potkut ja korvauksia työnantajalle. Voimia lataamoon.Jasonnn kirjoitti: Ti Joulu 16, 2025 6:59 pm No niin missä ne ulisijat on täällä jotka liputtivat alkoholin perään jutun ollessa tuore kun itse veikkasin sairaskohtausta?
Jos olisi ollut oikeasti sairaskohtaus niin ei silloin poliisit ja vartiat olisi vieneet pois lentokentältä vaan sairaskohtauksen saaneen vie ambulanssi ei poliisi
Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä
Kyllähän poliisit ja vartijat turvaa ensihoitajia silloin kun he hoitavat tai kuljettavat sekavaa henkilöä oli kyse psykoosista tai mt ongelmista. Heillä on voimankäyttöoikeudet hoitajilla ei ole.jekkumaisteri kirjoitti: Ke Joulu 17, 2025 3:12 pmEdelleen veikkaan alkoholia ja vahvaa päihtyneisyyttä ja jonkinlaista mielenterveysongelmaa holtittomaan käytökseen kentällä.Jaguaari2 kirjoitti: Ti Joulu 16, 2025 10:35 pmVeikkaan edelleen. Jos olisi somaattinen vaiva, olisi omaiset ja työnantaja varmasti sen tuoneet julki jotta ei spekulaatioita tule. Joka tapauksessa mies on syyllistynyt rikkeeseen, lennellyt töihin, juonut ja syönyt työnantajan piikkiin. Potkut ja korvauksia työnantajalle. Voimia lataamoon.Jasonnn kirjoitti: Ti Joulu 16, 2025 6:59 pm No niin missä ne ulisijat on täällä jotka liputtivat alkoholin perään jutun ollessa tuore kun itse veikkasin sairaskohtausta?
Jos olisi ollut oikeasti sairaskohtaus niin ei silloin poliisit ja vartiat olisi vieneet pois lentokentältä vaan sairaskohtauksen saaneen vie ambulanssi ei poliisi
Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä
Nimenomaan turvaa eli hoitohenkilökunta pyytää heiltä virka-apua. Ei poliisilla ole mitään muuta tehtävää kun olla turvana. Hoitohenkilöt ovat silloin pääosassa. Täällä lentoasemalla herra kuljetettiin poliisi ja vartijasaattuessa. Ei ollut hoitajia näkyvissä. Kysymyksessä siis humalainen. Tajuttu varmaan myöhemmin, että äijä on ihan psykoosissa ja lääkäriin.Jasonnn kirjoitti: Ke Joulu 17, 2025 3:15 pmKyllähän poliisit ja vartijat turvaa ensihoitajia silloin kun he hoitavat tai kuljettavat sekavaa henkilöä oli kyse psykoosista tai mt ongelmista. Heillä on voimankäyttöoikeudet hoitajilla ei ole.jekkumaisteri kirjoitti: Ke Joulu 17, 2025 3:12 pmEdelleen veikkaan alkoholia ja vahvaa päihtyneisyyttä ja jonkinlaista mielenterveysongelmaa holtittomaan käytökseen kentällä.Jaguaari2 kirjoitti: Ti Joulu 16, 2025 10:35 pm
Veikkaan edelleen. Jos olisi somaattinen vaiva, olisi omaiset ja työnantaja varmasti sen tuoneet julki jotta ei spekulaatioita tule. Joka tapauksessa mies on syyllistynyt rikkeeseen, lennellyt töihin, juonut ja syönyt työnantajan piikkiin. Potkut ja korvauksia työnantajalle. Voimia lataamoon.
Jos olisi ollut oikeasti sairaskohtaus niin ei silloin poliisit ja vartiat olisi vieneet pois lentokentältä vaan sairaskohtauksen saaneen vie ambulanssi ei poliisi
Re: Työmatka keskeytyi - sairauslomalla töissä ollut Kela-johtaja kadonnut Brysselissä
Isoilla lentokentillä edelleen on poliiseja ja vartijoita paikalla. Luultavasti eka menneet paikalle vartijat ja sitten poliisit kun tilanne on ollut epäselvä.Carelin kirjoitti: Ke Joulu 17, 2025 3:25 pmNimenomaan turvaa eli hoitohenkilökunta pyytää heiltä virka-apua. Ei poliisilla ole mitään muuta tehtävää kun olla turvana. Hoitohenkilöt ovat silloin pääosassa. Täällä lentoasemalla herra kuljetettiin poliisi ja vartijasaattuessa. Ei ollut hoitajia näkyvissä. Kysymyksessä siis humalainen. Tajuttu varmaan myöhemmin, että äijä on ihan psykoosissa ja lääkäriin.Jasonnn kirjoitti: Ke Joulu 17, 2025 3:15 pmKyllähän poliisit ja vartijat turvaa ensihoitajia silloin kun he hoitavat tai kuljettavat sekavaa henkilöä oli kyse psykoosista tai mt ongelmista. Heillä on voimankäyttöoikeudet hoitajilla ei ole.jekkumaisteri kirjoitti: Ke Joulu 17, 2025 3:12 pm
Edelleen veikkaan alkoholia ja vahvaa päihtyneisyyttä ja jonkinlaista mielenterveysongelmaa holtittomaan käytökseen kentällä.
Jos olisi ollut oikeasti sairaskohtaus niin ei silloin poliisit ja vartiat olisi vieneet pois lentokentältä vaan sairaskohtauksen saaneen vie ambulanssi ei poliisi