Saattaa olla ettei tule, sillä näissä jengimurhajutuista ja vastaavista on ollut uutisissa aiemmin juttua, että pystyisivät jonkun lakimuutoksen takia pitämään paatuneemmat määräämättömän ajan kiinni.Calabash kirjoitti: Pe Marras 28, 2025 9:21 pm Vai karkotetaan Suomen kansalainen Can Mikail Epyildrim Tuomi istumisen jälkeen Ruotsista. Sitten hän voikin tulla tänne. Maahanmuutto kuulemma vähentää työvoimapulaa. Se paikkaa työvoimapulaa erityisesti aloilla, joilla on suurin osaajapula. Can Mikail vahvistaa julkista taloutta. Hänen palkastaan maksetut verot kattavat sitten hänen saamiaan tulonsiirtoja ja palveluita. Hän lykkää huoltosuhteen heikkenemistä.
En ole nyt kyllä seurannut mikä tuon kanssa on tilanne, toteutuiko tuo vai ei, mutta ruotsalaiset päättäjätkin alkaa olla ihan mittari täynnä kivoja pelihetkiä ja eri laitoijen pelaajia.
No jos nuo tuon potkaisee Suomeen, niin voi olla hankaluuksia kielen kanssa, valtaosa väestöstä ei kuitenkaan paljon ruotsia jupise, eikä kyllä sitä muutakaan mikä tuon "suomalaisen" äidinkieli nyt sitten onkin, ei tuo kyllä nimestä päätellen, jos nyt sukunimeä ei mukaan lasketa, niin ainakaa ruotsinsuomalainen ole. Esim. mun ruotsinsuomalaisen kaverin jälkeläisistä ei muistaakseni yksikään puhu suomea vaikka noilla suomalainen sukunimi onkin, vaikka lapsesta asti Ruotsissa asunut isänsä sitä hyvin osaakin.