Kansanedustaja puolusti ilotulittamista ja hyökkäsi koiranomistajia vastaan

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Jeebutnoubat
Remington Steele
Viestit: 228
Liittynyt: Su Heinä 19, 2020 9:40 pm

Re: Kansanedustaja puolusti ilotulittamista ja hyökkäsi koiranomistajia vastaan

Viesti Kirjoittaja Jeebutnoubat »

meanbastard kirjoitti: Ti Joulu 30, 2025 11:10 pm Täällä on tullutkin jo moneen kertaan hyvin esiin, että miten sitä on ennen pärjätty? Itsekin hyvin muistan, kun -80- ja -90 -lvuilla tuli paukuteltua paljon uudenvuodenpaukkuja. Ei niistä kukaan valittanut ja niitähän oli myynnissä hyvissäajoin ennen uuttavuotta jo ja oli pelkästään pamahtavia, mitä sitten ostettiin hirmuisia määriä, niin riitti paukuteltavaa pitkäksi aikaa.

Ja joo, koiriakin ollut monta ja eipä ne sen kummemmin ole raketteja pelännyt, kun niitä ei ole siihen opetettu. Joskus itsekseen saattoivat jotkut niistä olla vaikkapa kopin alla suojassa, kun yksinään olivat, mutta sitten kun yhdessä katsomassa raketteja, niin yleensä reaktiot oli sellaisia, että pitäisi mennä raketin perään.

Jollain oli sekin hyvä huomio, että mitäs jos ajat muuttuukin pahemmaksi... Sitä ei tietty kukaan toivo, mutta mitäs valittajat sitten tekee, jos alkaa isommat ja vielä satunnaisemmat paukut? Kirjoitetaan facebookiin, että koira pelkää, niin lopettakaa heti!

Antakaa niiden ihmisten juhlia ilotulitteiden kera, jotka niin haluaa tehdä! Johan olette saanut esim tuon hyvin lyhyen rajoitetun ajan (vrt. eka kappale). Ja joo, kaikki ei sääntöjä ihan noudata, ei noudata muitakaan ja sille ei oikein mitään voi.
Kyllä ne paukut vitutti jo silloin 80-90 luvuilla kun pauke alkoi loka-marraskuussa jatkuen helmikuulle.
Sikäli nykyään on paremmin että se rajoittuu pääosin muutamaan päivään.
Transventtiili
Remington Steele
Viestit: 245
Liittynyt: Ma Syys 15, 2025 7:00 pm

Re: Kansanedustaja puolusti ilotulittamista ja hyökkäsi koiranomistajia vastaan

Viesti Kirjoittaja Transventtiili »

ViperFace kirjoitti: Ti Joulu 30, 2025 11:42 pm
Transventtiili kirjoitti: Ti Joulu 30, 2025 11:03 pm
ViperFace kirjoitti: Ti Joulu 30, 2025 10:51 pm En itsekään ole mikään mahdoton ilotulitefani nykyään, etenkään kun niitä on humalaisilla, joiden koheltamista saa välillä varoa, mutta vittu mitkään minä-minä-ja-minun-fifi -koirien omistajat ei tätä keskustelua sanele.

Ihan asiallinen huomatus nuo kadulla lojuvat paskat, raatelutapaukset, naapurien terrorisointi ulvomalla ja ihmisten säikyttely agressiivisesti räksyttämällä täysin yllättäen, kun taloyhtiön pihalla kohdaataan.

Voitaisi myös kysyä, että millä oikeudella yleensä ihmisellä on oikeus pitää toista elävää olentoa vankina omaksi ilokseen ja alkaa vaatimaan muilta pidättäytymistä ilotulituksesta vain siksi, että heillä nyt vain on oikeus ottaa hermoheikko eläinvanki ja ulista siitä, että vangikseen valitsemansa eläin ulisee kun kerran vuoteen kuuluu muutakin pauketta kuin ukkonen.

Jahka koirainomistajat saavat näihin vastattua, niin voidaan alkaa pohtimaan joko rakettikieltoa tai sitten sitä, että josko viesivät pelkurikoiransa johonkin oikein syrjäiseen eläinkotiin uudenvuoden ajaksi tai äänieristävät kämppänsä niin, että koira pärjää. Läheskään kaikki koirat eivät ole niin urpoja, että pelkäävät koko illan tajuamatta, että vaikka pauketta kuuluu, niin mitään pahaa ei kuitenkaan tapahdu. Kaverin koira oli pari vuotta sitten mukana kun muutama raketti ammuttiin ja oli täysin välinpitämätön rakettien suhteen ja keskittyi leikkimään löytämällään tyhjällä tölkillä. Ei ehkä kannattaisi hankkia ihmisyhteisön keskelle hermoheikkoa eläintä, joka ei kestä yhteisöstä lähteviä ääniä. Sehän on melkein eläinrääkkäystä. Avustuskoirien suhteen ymmärrän argumentit, mutta pelkkinä lemmikkeinä koiria pitävien suhteen kyseessä on pelkkä itsekeskeinen ulina.
Ei jumalauta ja taas yksi kelle ei tästä ketjusta vielä selvinnyt että ei se ole se yksi päivä mikä on ongelma, vaan ne kaikki muuta päivät jolloin niitä ammutaan. Eli 27.12. alkaen ja jokunen päivän ens vuoden puolelle. Ja voin myös luvata että mun koira ei ole mikään vanki, vaan enemmänkin on vankilasta mulle tullut ja nyt elelee ihan herroiksi vaikka tyttö onkin.
Ikävä juttu, että säännöistä luistetaan, mutta sen kanssa on vain valitettavasti elettävä. Kyllä koiristakin koituu kärsimystä. Naapurissa asui taanoin ahdistelijapiski, joka alkoi satunnaisesti, mutta toistuvasti täysin syyttä ja yllättäen rähisemään pihassa vastaantulijoille, niin että paskahalvaus meinasi tulla. Olisin halunnut ampua sitä piskiä raketilla joka ikinen kerta kun pihalla kohdattiin, mutta opin elämään asian kanssa valittamatta ja vaatimatta kaikkien koirien täyskieltoa tai ulkoiluaikarajoituksia sillä perusteella, että osa koirista sattuu olemaan sietämättömän vittumaisia tapauksia.
Valitettavaa toki tuollaiset koiratkin. No eipä se taida koirien täyskielto onnistua ikinä eikä myöskään mitkään rajoitukset ulkoilulle vaikka kuinka niitä vaatisit. Tämä rakettien täyskielto alkaa olemaan aika mahdoton välttää muutaman vuoden sisällä ellei niitä rajoituksia aleta noudattamaan. Mulla ei oo mitään agendaa vaatia täyskieltoa vaikka ei se mua mitenkään haittaisikaan tietty. Se itse uv ja sallittu paukutteluaika ei oo mulle ja koiralle mikään ongelma.
Koljattii
Theo Kojak
Viestit: 1107
Liittynyt: Su Elo 18, 2024 6:03 pm

Re: Kansanedustaja puolusti ilotulittamista ja hyökkäsi koiranomistajia vastaan

Viesti Kirjoittaja Koljattii »

Täytyy näköjään lisätä listaan vassareiden, pyöräilijöiden ja sukupuolivammaisten perään osa koiranomistajista. Niillä ei ole mitään velvollisuuksia, pelkkiä oikeuksia. Ollaan niin saatanan syvällä omassa hyvässä ettei näe kuplansa ulkopuolelle mitään. Tai sitten vaan niin kusipäisiä ettei kiinnosta muu kuin oma perse. Enkä nyt puhu kenestäkään henkilöstä, vaan ihan yleisesti.
Transventtiili
Remington Steele
Viestit: 245
Liittynyt: Ma Syys 15, 2025 7:00 pm

Re: Kansanedustaja puolusti ilotulittamista ja hyökkäsi koiranomistajia vastaan

Viesti Kirjoittaja Transventtiili »

Rubiskreebeli kirjoitti: Ti Joulu 30, 2025 11:45 pm
Transventtiili kirjoitti: Ti Joulu 30, 2025 11:37 pmMutta toi on hyvin helposti toteutettavissa että niitä paukkuja ammuttais vaan silloin kun se on sallittua.
Tässä olet kyllä väärässä.
No nyt se onnistuu jo sen 357 päivää vuodessa, niin ei se hankala oo kiristää tuosta sitä 7 päivää lisää pois. 4 päivää lähtee jo sillä että myydään vasta aattona. Mutta eipä tämä kauaa ole ongelma, koska perseilijät aiheuttaa sen täyskiellon.
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5729
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Kansanedustaja puolusti ilotulittamista ja hyökkäsi koiranomistajia vastaan

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Transventtiili kirjoitti: Ti Joulu 30, 2025 11:24 pm No jos niitä ammuttais vaan silloin kun on sallittua, niin tämä niistä hössöttäminen ja täyskiellon vaatiminen vähenisi aivan todella paljon. Tietysti on niitäkin ketkä ehdottomasti vaatii täyskieltoa mutta suurin osa olisi tyytyväinen kun pysyttäis vaan sallituissa rajoissa. Ja jokainen paukkuja puolusteleva sano aina ton sama "no se on vaan yks ilta vuodessa, koittakaa kestää". Mutta kun se ei ole yksi ilta vaan reilu viikko.
Siis mitä helvettiä? :D Paukun paukkua ei ole kuulunut vielä tänä vuonna, ja minä asun sentään melkoisessa junttilandiassa ison omakotitaloalueen kupeessa. Silloin kasarilla ja ysärillä kyllä paukkui ympäri vuoden, kun maassa räjähtäviä sai myydä lapsillekin.
Shakawkaw
Poliisikoira Rex
Viestit: 251
Liittynyt: La Touko 31, 2014 7:00 pm

Re: Kansanedustaja puolusti ilotulittamista ja hyökkäsi koiranomistajia vastaan

Viesti Kirjoittaja Shakawkaw »

Tinan valaminen kiellettiin. Kohta kielletään raketit. Nakitkin ovat lähes myrkkyä. Mitä perinteisestä uuden vuoden juhlinnasta jää enää jäljelle?
Cadi John
Axel Foley
Viestit: 2266
Liittynyt: Ma Kesä 12, 2023 3:05 pm

Re: Kansanedustaja puolusti ilotulittamista ja hyökkäsi koiranomistajia vastaan

Viesti Kirjoittaja Cadi John »

Kertoo kansanedustajasta itsestään tämä hänen kommentti.. samoin muutama nikki.. hohhoijaa taas.

Jokaisen kaupungin pitäisi järjestää kunnon ilotulitus show ja kieltää tavis köyhien paukuttelut raketeilla, joista ei aiheudu muuta kuin ääni- ja hajuhaittaa sekä veronmaksajille kustannuksia silmävaurioiden hoitamisesta.

Jos ei ole rahaa laittaa muutamia tuhansia hienoon esitykseen josta muutkin nauttii, niin parempi säästää nekin rahat.
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5729
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Kansanedustaja puolusti ilotulittamista ja hyökkäsi koiranomistajia vastaan

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Shakawkaw kirjoitti: Ke Joulu 31, 2025 8:05 am Tinan valaminen kiellettiin. Kohta kielletään raketit. Nakitkin ovat lähes myrkkyä. Mitä perinteisestä uuden vuoden juhlinnasta jää enää jäljelle?
Tähän väliin lienee hyvä muistuttaa, että laajalle levinnyt rakettien ampuminen on niinkin ikiaikainen kuin 1980-luvulta juontava perinne. Sitä ennen niitä ei ihmeemmin ammuttu, jonkin verran toki. Hullut vuodet olivat aivan kasarin lopusta ysärin puoleenväliin, minkä jälkeen alkoi tulla rajoituksia. Ensin kiellettiin myynti alaikäisille, sitten kaikki maassa räjähtävät kokonaan, sitten alkoi tulla rajoituksia että missä niitä saa ampua jne. Ei tässä mistään suomalaisen kulttuurin kivijalasta siis puhuta. Se ei silti tarkoita, että koiranomistajilla pitäisi olla sananvaltaa siihen, mitä kukakin omalla tontillaan tekee.
Shakawkaw
Poliisikoira Rex
Viestit: 251
Liittynyt: La Touko 31, 2014 7:00 pm

Re: Kansanedustaja puolusti ilotulittamista ja hyökkäsi koiranomistajia vastaan

Viesti Kirjoittaja Shakawkaw »

No voihan tuollaista 40 vuotta vanhaa tapaakin sanoa jo perinteeksi. Aika paljon on suomalaisia, joiden koko eliniän ajan on raketteja paukuteltu perheen kanssa joka uusi vuosi.
e18
Hetty Wainthropp
Viestit: 496
Liittynyt: To Syys 24, 2015 5:54 pm

Re: Kansanedustaja puolusti ilotulittamista ja hyökkäsi koiranomistajia vastaan

Viesti Kirjoittaja e18 »

Koljattii kirjoitti: Ti Joulu 30, 2025 11:52 pm Täytyy näköjään lisätä listaan vassareiden, pyöräilijöiden ja sukupuolivammaisten perään osa koiranomistajista. Niillä ei ole mitään velvollisuuksia, pelkkiä oikeuksia. Ollaan niin saatanan syvällä omassa hyvässä ettei näe kuplansa ulkopuolelle mitään. Tai sitten vaan niin kusipäisiä ettei kiinnosta muu kuin oma perse. Enkä nyt puhu kenestäkään henkilöstä, vaan ihan yleisesti.
Ihan samaa porukkaa. Voit ottaa vielä hiihtäjät tarkastelevan silmän alle uskon että mahtuu hyvin samaan sarakkeeseen.
Transventtiili
Remington Steele
Viestit: 245
Liittynyt: Ma Syys 15, 2025 7:00 pm

Re: Kansanedustaja puolusti ilotulittamista ja hyökkäsi koiranomistajia vastaan

Viesti Kirjoittaja Transventtiili »

viivahattu kirjoitti: Ke Joulu 31, 2025 7:55 am
Transventtiili kirjoitti: Ti Joulu 30, 2025 11:24 pm No jos niitä ammuttais vaan silloin kun on sallittua, niin tämä niistä hössöttäminen ja täyskiellon vaatiminen vähenisi aivan todella paljon. Tietysti on niitäkin ketkä ehdottomasti vaatii täyskieltoa mutta suurin osa olisi tyytyväinen kun pysyttäis vaan sallituissa rajoissa. Ja jokainen paukkuja puolusteleva sano aina ton sama "no se on vaan yks ilta vuodessa, koittakaa kestää". Mutta kun se ei ole yksi ilta vaan reilu viikko.
Siis mitä helvettiä? :D Paukun paukkua ei ole kuulunut vielä tänä vuonna, ja minä asun sentään melkoisessa junttilandiassa ison omakotitaloalueen kupeessa. Silloin kasarilla ja ysärillä kyllä paukkui ympäri vuoden, kun maassa räjähtäviä sai myydä lapsillekin.
No täällä missä itse asun, on kuulunut päivittäin pauketta satunnaisesti lauantaista asti. Ja somen perusteella myös naapurikunnissa sama homma.
loaded
Sofia Karppi
Viestit: 446
Liittynyt: To Syys 30, 2021 12:21 pm

Re: Kansanedustaja puolusti ilotulittamista ja hyökkäsi koiranomistajia vastaan

Viesti Kirjoittaja loaded »

Iltalehti 31.12.
"Raivo repesi kansanedustajan puheista – Eläinasiantuntijat: Tunnekylmää
– Jos pitää omaa hauskanpitoa eläinten hyvinvointia tärkeämpänä asiana, se kertoo henkilön arvomaailmasta paljon, sanoo eläinfilosofi Elisa Aaltola.
Eläinten oikeuksia puolustavat tahot eivät lämpene kokoomuspoliitikon kärkkäälle vertaukselle.
Kansanedustaja Tere Sammallahti (kok) on ottanut kantaa ilotulitteiden kieltämiseen sosiaalisessa mediassa. Hän vertaa ilotulitteita koirankakkaan.
Raketit aiheuttavat vahinkoa eläimille, olipa kyse lemmikeistä, tuotantoeläimistä tai luonnoneläimistä.
– Ilotulitteet aiheuttavat eläimille tutkitusti traumoja, toteaa Eläinoikeusakatemian toiminnanjohtaja Elisa Aaltola.
”Tunnekylmää”
Elisa Aaltolalla itsellään on neljä koiraa, joista yksi on erityisen paukkuarka. Kuvassa Aaltolan kanssa ovat hänen rescue-koiransa Siiri (pienempi) ja Darla. Roni Lehti
Aaltola kritisoi voimakkaasti ilotulitteiden käyttöä.
Aaltola korostaa, että kyseessä on eläimen hengen vaarantava ongelma, jota ei voi vähätellä vertaamalla sitä arkisiin harmeihin, kuten koirankakkaan astumiseen.
– Koirankakkaan astuminen ei vaaranna ihmisen hyvinvointia. Mutta eläimet kärsivät ilotulitteista. Jos pitää omaa hauskanpitoa tärkeämpänä kuin eläimen hyvinvointia, se kertoo ihmisen arvomaailmasta paljon, Aaltola sanoo.
Samoilla linjoilla on myös Oikeutta eläimille -eläinoikeusjärjestön viestinnän asiantuntija Mahla Kettunen.
– Ilotulitukset aiheuttavat eläimille ahdistusta ja hallitsemattomia pelkotiloja, jolloin eläin voi vahingoittaa itseään, ympäristöään sekä muita eläimiä ja ihmisiä, Kettunen sanoo.
Sammallahden ilotulitteiden vertailu koirankakkaan on Kettusen mielestä hyvin tunnekylmää.
– Koiran kakkaan astuminen on ärsyttävää. Se ei ole traumatisoivaa, eikä se aiheuta järkyttävää paniikkitilaa, Kettunen kommentoi.
Jopa hengenvaarallista
Uudenvuodenaatto on monelle koiranomistajalle ahdistavaa aikaa. Rakettien paukuttelu voi aiheuttaa rakkaalle lemmikille valtavaa pelkoa.
Pelko voi saada koiran tärisemään, hengästymään, liikkumaan levottomasti tai piiloutumaan. Joillakin koirilla pelko voi jatkua viikkoja tai jopa kuukausia uudenvuoden jälkeen.
Ääniherkkyys yleensä pahenee iän myötä. Jos koira on vanha tai sairas, pelko voi olla jopa hengenvaarallista.
Suurin ongelma on eläinten kuuloaistin yliherkistyminen. Eläinten aistimaailma on lajikohtainen, ja monilla lajeilla on ihmistä tarkempi kuulo ja laajempi kuuloalue.
Aaltolan mukaan ihmisen on vaikea kuvitella, kuinka pelottavalta räjähdys tuntuu eläimestä, joka aistii äänenvoimakkuuden ja taajuudet ihmistä voimakkaammin.
– Koirille uudenvuodenaattona paukkuvat raketit voivat aiheuttaa mahdollisesti koko elämänmittaisen stressitilan, Aaltola kertoo.
Uudenvuoden juhlinta voi jättää koiraan pitkäaikaisia jälkiä. Voimakas pelkokokemus saattaa herkistää lemmikin pysyvästi myös muille koville äänille.
Uudenvuoden jälkeen esimerkiksi ukkonen tai auton pakoputken pamahtaminen voivat Kettusen mukaan laukaista samanlaisen pelkoreaktion. Tällöin koira voi elää jatkuvassa pelossa.
Piikki karkaamisissa
Ilotulitteiden ampuminen ei rajoitu pelkästään uudenvuodenaattoon. Ilotulitteiden myynnin vapautuminen käynnistää rakettien ampumisen usein välittömästi myyntipäivänä, Kettunen muistuttaa.
Kettusella on myös omakohtainen kokemus. Hän oli oman koiransa kanssa valoisan aikaan kaupungin keskustassa. Heidän vieressään joku alkoi ampumaan raketteja ja Kettusen koira meni niin paniikkiin, että se meinasi juosta autotielle liikenteen sekaan.
Kettusen mukaan myös eläinlääkäriasemat ovat valmistautuneet siihen, että lemmikinomistajat ottavat heihin yhteyttä enemmän rakettikauden aikana.
– Monet omistajat joutuvat antamaan lemmikeilleen lääkkeitä ahdistuksen ja paniikin takia. Reseptipyyntöjen määrä kasvaa heti ilotulitteiden myynnin alettua, Kettunen kertoo.
Lisäksi uudenvuoden ilotulitteiden aikaan on Etsijäkoiraliiton mukaan koirien karkaamisten ruuhka-aika. Myös muita eläimiä, kuten kissoja ja hevosia karkaa ilotulitusten aikaan.
Vaarallista niin lampaille kuin sorsille
Raketit aiheuttavat stressiä myös tuotantoeläimille. Kuvituskuva. Pete Anikari
Lemmikkien lisäksi ilotulitteet aiheuttavat vakavaa vaaraa laitumella oleville tuotantoeläimille. Voimakas paniikki ja stressitila voivat johtaa eläimen loukkaantumiseen tai jopa kuolemaan.
– Hevoset ja muut kotieläimet saattavat paniikissa sännätä päin aitauksia ja loukkaantua vakavasti, Aaltola kertoo.
Eläinten hyvinvointikeskus (EHK) on raportoinut esimerkiksi tapauksesta, jossa Pohjois-Pohjanmaalla laiduntaneet lampaat olivat joutuneet paniikkiin elokuussa 2022 pidetyn venetsialaisjuhlan ilotulituksen vuoksi.
Osa eläimistä loukkaantui ja osa kuoli tilanteen seurauksena.
Lintujen suojelu- ja harrastusjärjestön mukaan vesilinnut reagoivat voimakkaasti ilotulituksiin. Sipe Myllyniemi
Myös luonnoneläimille rakettien pauke on haitallista. Muun muassa luonnonvaraisille linnuille uudenvuoden juhlinta voi olla hengenvaarallista.
– Luonnonvaraiset eläimet kärsivät räjähteistä erityisen paljon. Pimeässä nukkuvat linnut hätkähtävät kovia ääniä ja lähtevät paniikkilentoon, jolloin ne voivat törmätä rakennuksiin tai voimalinjoihin, Kettunen kertoo.
– Äkillinen lentäminen kuluttaa energiaa, mikä voi pakkasella aiheuttaa pikkulinnuille kohtalokkaan energiavajeen.
Luonnonvaraisten eläinten osalta BirdLife on raportoinut talvehtivien vesilintujen kärsivän ilotulitteista. Linnuilla on havaittu stressikäyttäytymistä ja stressiääntelyä.
Luonnonvaraisten eläinten reaktioiden tutkiminen on kuitenkin haastavaa, sillä stressi tapahtuu usein yöaikaan, ja aiheessa on vielä paljon tutkittavaa.
Äänihaittojen lisäksi ilotulitteista leviää luontoon haitallisia kemikaaleja. Koska eläimet syövät ulkona, ne altistuvat maastoon jääville myrkyille toisin kuin ihmiset.
”Perusteeton provokaatio”
Aaltola peräänkuuluttaa yhteiskunnallista muutosta, jossa otettaisiin vakavasti eläinten näkökulma ja luovuttaisiin ihmiskeskeisestä ajattelusta. Koska eläimet ovat tutkitusti tietoisia yksilöitä, ilotulitteista luopuminen olisi helppo tapa vähentää niiden kärsimystä.
– Olisi todella tärkeää miettiä muitakin lajeja kuin vain itseään. Se on muutenkin haaste koko yhteiskunnassa, ettei eläinten hyvinvoinnin näkökulmaa oteta vakavasti.
– Ilotulitteista luopuminen ei vaadi paljon. Varsinkin kun miettii, miten suurta kärsimystä se aiheuttaa eläimille.
Kettunen on samaa mieltä. Selkeä tutkimusnäyttö osoittaa Kettusen mukaan useiden eläinlajien kärsivän paukkeesta.
– Siksi asian vertaaminen koirankakkaan on perusteetonta provokaatiota. Ilotulitteet aiheuttavat vuosittain loukkaantumisia myös ihmisille, Kettunen sanoo.
– Osa uhreista on täysin ulkopuolisia, jotka eivät itse osallistu rakettien ampumiseen. Lisäksi ilotulitteet aiheuttavat merkittävää ympäristön roskaantumista."

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/250e ... 5c9a390416
MrAhab
Sofia Karppi
Viestit: 443
Liittynyt: Ti Syys 01, 2020 10:13 am

Re: Kansanedustaja puolusti ilotulittamista ja hyökkäsi koiranomistajia vastaan

Viesti Kirjoittaja MrAhab »

Transventtiili kirjoitti: Ti Joulu 30, 2025 11:32 am
e18 kirjoitti: Ti Joulu 30, 2025 10:43 am Tuttujen koirat ei pelkää pauketta pätkääkään. Tosin he niitä ampuu itsekkin.

Taitaa olla enemmän niin että omistajan negatiivinen suhtautuminen asiaan ja kaikenmaailman tuhahtelut turhautumisen näyttäminen ja pelkokin tarttuu siihen koiraan. Koira osaa myös varmasti uhriutua kun tietää että saa extra kohtelua raptutuksia ja herkkuja koko illan kun muutaman kerran moksahtaa.

Eli väittäisin koulutus. Koulutus. Koulutus.
Voin kertoa, että sellainen paniikissa kotona läähättävä koira ei syö ensimmäistäkään herkkua.
Js toiseksi, kaikkia koiria nyt vaan ei saa totutettua noihin raketteihin.
Eläinlääkäriltä saa reseptin rauhoittavaan lääkkeeseen, jonka voi antaa koiralle, jos tilanne on noin huono.
Transventtiili
Remington Steele
Viestit: 245
Liittynyt: Ma Syys 15, 2025 7:00 pm

Re: Kansanedustaja puolusti ilotulittamista ja hyökkäsi koiranomistajia vastaan

Viesti Kirjoittaja Transventtiili »

MrAhab kirjoitti: Ke Joulu 31, 2025 9:32 am
Transventtiili kirjoitti: Ti Joulu 30, 2025 11:32 am
e18 kirjoitti: Ti Joulu 30, 2025 10:43 am Tuttujen koirat ei pelkää pauketta pätkääkään. Tosin he niitä ampuu itsekkin.

Taitaa olla enemmän niin että omistajan negatiivinen suhtautuminen asiaan ja kaikenmaailman tuhahtelut turhautumisen näyttäminen ja pelkokin tarttuu siihen koiraan. Koira osaa myös varmasti uhriutua kun tietää että saa extra kohtelua raptutuksia ja herkkuja koko illan kun muutaman kerran moksahtaa.

Eli väittäisin koulutus. Koulutus. Koulutus.
Voin kertoa, että sellainen paniikissa kotona läähättävä koira ei syö ensimmäistäkään herkkua.
Js toiseksi, kaikkia koiria nyt vaan ei saa totutettua noihin raketteihin.
Eläinlääkäriltä saa reseptin rauhoittavaan lääkkeeseen, jonka voi antaa koiralle, jos tilanne on noin huono.
Ei meillä ole noin huono tilanne. Ja tuskin se rauhoitettunakaan mitään herkkuja syö. Tänään vaan katsellaan töllöä vähän kovemmalla volumella, niin se riittää meillä.
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3091
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Kansanedustaja puolusti ilotulittamista ja hyökkäsi koiranomistajia vastaan

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

Koljattii kirjoitti: Ti Joulu 30, 2025 11:52 pm Täytyy näköjään lisätä listaan vassareiden, pyöräilijöiden ja sukupuolivammaisten perään osa koiranomistajista. Niillä ei ole mitään velvollisuuksia, pelkkiä oikeuksia. Ollaan niin saatanan syvällä omassa hyvässä ettei näe kuplansa ulkopuolelle mitään. Tai sitten vaan niin kusipäisiä ettei kiinnosta muu kuin oma perse. Enkä nyt puhu kenestäkään henkilöstä, vaan ihan yleisesti.
Sen sortin koiranomistajakotkoihin voit lisätä naisen, joka somessa vaati että susia on metsästettävä että hän voi pitää koiriaan metsässä vapaana. Hänen koirana kuulemma kärsivät, jos eivät juosta reuhottaa irrallaan.

Itse epäkoiraihmisenä rajoittaisin paukuttamisen yhteen päivään, koska silloin sitä metakkaa osaa edes odottaa. Jostain syystä täällä susirajan takana missä asun, tämä on kutakuinkin pitänyt kutinsa. Siitä kiitos.

Kenen oikeudet sitten lienevät ne suurimmat... Aina vedotaan että ajatelkaa lapsia, ja lapsethan sitä paukuttelua eniten kaipaavat. Eli koska on lapset kyseessä, pitää saada roskata tienoot ja törsätä rahaa täyteen turhuuteen.

Jännä muuten etten ole kuullut kenenkään vaativan paukuttelun lopettamista sen takia, että sodan jaloista turvaan päässeet turvikset saattavat saada takauman ja trauma pahenee. Tässä kohdin suvakeilla on sokea piste?
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Vastaa Viestiin