Moonshiner kirjoitti: Pe Tammi 02, 2026 5:52 am
psavo kirjoitti: Ma Joulu 29, 2025 3:45 pm
Idioottien foorumi kirjoitti: Ke Joulu 24, 2025 5:00 pm
Metsätyksestä saatava ravinto on merkityksetöntä ja kokonaisuuden kannalta täysin turhaa. Sillä on ainoastaan luonnon normaalia toimintaa sekoittava vaikutus, koska ihminen ei kuulu enää siihen normaaliin kiertoon, vaan ainoastaan sotkee sen toimintaa ulkopuolelta käsin, ilman että sillä on vaikutusta ihmislajin määrään.
Höpö höpö. Tietysti sillä on suurikin merkitys monille. Yhtä suuri kuin kaupasta saatavalla. Se on ihan siitä kiinni missä asuu ja mitä haluaa syödä. Osalle riittää soija tai lenkkimakkara.
Ituhipit on kyllä ihan sekasin. Puhuvat niin itsensä pussiin.
Metsästyksellä ja kalastuksella saatu ravinto on todella merkityksellistä. Kokonaisuudenkin kannalta.
Ituhipin käsikirjan mukaan siis Suomen ilmastopäästötkin on täysin merkityksetöntä.
On ne mutkilla.
Susikanta tosiaan paisunut ja ihmispelko niiltä kadonnut kun 13 takkuturkkia nurin ensimmäisenä päivänä.
Luke tainna saaha sellaista vihervasemmistlaista poliittista ohjausta, kun niiden laskelmat mm.susikannasta ja metsien hiilinieluista olleet päin peetä ...
Kalastusta ei pidä sekoittaa metsästykseen, eikä käytetyn lihan tilastoihin, joissa se ei ole mukanakaan.
Kaiken metsästyksestä saatavan lihan osuus kuuluu Suomen lihankulutuksessa 2%:in muut lihat osioon jossa mukana on myös poron- ja hevosenliha, joten puhutaan kokonaiskulutuksen kannalta täysin merkityksettömästä määrästä.
Esim. vuonna 2024 lihan kokonaiskulutus oli noin 78,2 kiloa henkilöä kohti, kun mukaan on laskettu riistaliha ja syötävät elimet. Ja tuosta kattaa naudan-, sian-, lampaan- ja siipikarjanlihaa syötiin noin 76,2. Siihen kun lisätään vielä poron ja hevosen liha, niin voi helposti päätellä, kuinka mitättömästä määrästä metsästetystä riistanlihasta puhutaan. Siksi onkin absurdia, miksi noin mitättömän kuriositeetin takia, aiheutetaan niin paljon tuhoa luonnolle ja Suomen luonnovaraisille lajeille. Ihmisen harrastuksen ja hupitappamisen vuoksi ollaan valmiita ajamaan eri eläinlajien kantoja sukupuuton partaalle, jotta se harrastaminen ja siinä työkaluina käytettävien lemmikkieläinten olisi riskitöntä.
Onneksi tuo nykyinen kiintiömetsästys rajattiin noin lyhyeksi ja tarkoille määrille/alueille, esim. tänne Itä-Suomeen, jossa itse asun, ei näyttänyt määritetyn ollenkaan kiintiöitä, vaikka paikalliset metsästäjät ovat viimeiset 30 vuotta demonisoineet susien määrällä ja vaarallisuudella, tosin maalla-asuvat ja metsässä liikkujat eivät sitä uhkaa ole koskaan konkreettisesti nähneet

.
Toivottavasti viranomaisilla riittä resursseja ja toivottavasti saavat haluamansa lisäresurssit hankittua, koska tuon kiintiömetäsätyksen sallimisen jälkeen, tulee metsästäjien toimesta tehtyjä ylilyöntejä tapahtumaan runsaasti ja niistä täytyy tekijät saada vastuuseen ja tuomiolle.