Maahanmuuttoviraston agentti ampui autolla kiihdyttävän aktivistinaisen Minneapolisissa

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
ChingShih
Martin Beck
Viestit: 758
Liittynyt: Ke Syys 07, 2022 6:38 pm

Re: Maahanmuuttoviraston agentti ampui autolla kiihdyttävän aktivistinaisen Minneapolisissa

Viesti Kirjoittaja ChingShih »

ICE agent should have de-escalated the situation, former Minneapolis police chief says

Former Minneapolis Police Chief Medaria Arradondo has described to CNN ways in which an ICE agent who fatally shot a woman in the city could have de-escalated the situation.

He said police departments “are trained specifically when you’re dealing with individuals in a vehicle. De-escalation. But you’re also trained to do what you can as a law enforcement officer to eliminate your risk and to eliminate the public’s risk,” he told CNN’s Laura Coates.

When asked to explain, Arradondo said: “Get out of the way of the car.”

Given the woman was not the immediate target of the operation, ICE agents could have let her go and revisited her case later, Arrandondo said.
“You can always, if you need, to get the license plate of the vehicle,” he said. “If there’s people around or witnesses around who can identify her, then you can let her go. Come back.”

“To use deadly force…the elements of that have to be so concerning to open up fire on an individual,” he said.

Homeland Security Secretary Kristi Noem has defended the ICE agent’s actions, saying that he was using his training.
“I do believe that this officer used his training in this situation and will let the FBI continue the investigation to get it resolved,” she said.

Witness Ugene Bentley said he saw an agent take a video of the front and rear of the victim’s car before the shooting.
“I’m thinking at that time that they can follow up,” he said, noting that he assumed they recorded her license plate.
https://www.cnn.com/us/live-news/minnes ... 6pjjiuc4rb

Ota rekkari talteen, poistu auton edestä, palaa asiaan myöhemmin.
Bentley said he saw an SUV blocking both lanes of traffic, and heard the driver blowing a whistle and yelling out an open window of her vehicle to let people know that ICE agents were nearby.
https://www.cnn.com/us/live-news/minnes ... 6ptiimaoxg

Tuon mukaan uhri olisi ollut varoittamassa muita asukkaita ICEn läsnäolosta.
Candida pro causa ense candido
ASierra
Theo Kojak
Viestit: 1105
Liittynyt: Ma Tammi 24, 2022 11:15 pm

Re: Maahanmuuttoviraston agentti ampui autolla kiihdyttävän aktivistinaisen Minneapolisissa

Viesti Kirjoittaja ASierra »

Ampuja oli musta? Ja ampui valkoisen naisen eli tupla WLM
Knobster kirjoitti: ↑Kaikillahan se on tiedossa että tiettyjen maiden seonneet pakolaiset raiskaavat paljon suhteessa lukuunsa.
Tupla
Rico Tubbs
Viestit: 1204
Liittynyt: Pe Kesä 14, 2024 9:49 am

Re: Maahanmuuttoviraston agentti ampui autolla kiihdyttävän aktivistinaisen Minneapolisissa

Viesti Kirjoittaja Tupla »

Salmari kirjoitti: To Tammi 08, 2026 5:39 pm Miksi tuo akka lähti pakoon kun viranomainen roikkui vielä ovessa kiinni?
. . .
Noudatti mulkun käskytystä ajaa pois paikalta.

Tässä tuolta linkatulta Wikisivulta.
Oli laillinen tarkkailija ICEn toiminnalle.
. Yhdysvaltain hallitus
DHS:n tiedottaja Tricia McLaughlin sanoi, että ICE-upseeri "henkensä edestä peläten" ampui naista itsepuolustukseksi sen jälkeen, kun tämä yritti ajaa heidän ylitseen. McLaughlin kuvaili tätä "kotimaan terrorismiksi". [ 17 ] DHS raportoi, että useita poliiseja loukkaantui, mutta heidän odotettiin toipuvan. The Guardianin samana päivänä julkaisemassa raportissa todettiin, ettei videoissa ollut "näkyviä merkkejä" ICE-upseerien vammoista tapahtumassa. [ 1 ]

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kuvaili Goodia "erittäin häiritseväksi, toimintaa jarruttavaksi ja vastarintaa tekeväksi, joka sitten ajoi väkivaltaisesti, tahallaan ja ilkeämielisesti ICE-upseerin yli, joka näyttää ampuneen häntä itsepuolustukseksi". Hän jatkoi sanomalla, että hänen oli "vaikea uskoa, että [agentti] on elossa, mutta toipuu nyt sairaalassa". Kyseinen ICE-upseeri pysyi jaloillaan koko tapahtuman ajan. [ 56 ] DHS:n sihteeri Kristi Noem sanoi Goodin "hyökänneen heidän ja heidän ympärillään olevien kimppuun ja yrittäneen ajaa heidän ylitseen ja törmätä heihin ajoneuvollaan. Yksi upseerimme toimi nopeasti ja ampui puolustuksellisesti suojellakseen itseään ja ympärillään olevia ihmisiä." [ 22 ]
. Hänen äitinsä sanoi, ettei Good ollut osallisena missään mielenosoituksissa ICE:n kanssa [ 11 ] , mikä on ristiriidassa DHS:n turvallisuusministeri Kristi Noemin lausunnon kanssa , jonka mukaan Good oli "vainoinut ja estänyt" ICE:tä koko päivän. [ 14 ] Good opiskeli aiemmin luovaa kirjoittamista Old Dominion Universityssä , jossa hän voitti vuonna 2020 yliopiston Academy of American Poets -palkinnon runostaan ​​"On Learning to Dissect Fetal Pigs". [ 11 ] [ 15 ] Kaupungin viranomaisten mukaan Good toimi laillisena tarkkailijana valvoen ICE:n toimintaa hänen surmansa tapahtuessa. [ 14 ] [ 16 ]
Potus:" – Tulee kaveri, jolla on hyvä puheenparsi. Sitten hänet valitaan, ja yhtäkkiä ollaan jumissa miehen kanssa, joka on idiootti, Trump sanoi skenaariosta, jossa presidentiksi valitaan henkilö, joka ei ole läpäissyt kognitiivista testiä."
Keplotteleva konna
Perry Mason
Viestit: 3964
Liittynyt: To Huhti 04, 2024 12:07 am

Re: Maahanmuuttoviraston agentti ampui autolla kiihdyttävän aktivistinaisen Minneapolisissa

Viesti Kirjoittaja Keplotteleva konna »

Eli mutanaama ampui valkoisen vasurilesbon. Toinen rauhoihin ja toinen lautoihin -"next case".
"Kunniaväkivaltaa vaikea torjua" -POLIISI-
Ulkomaalaisten epäiltyjen osuuden kasvusta lähisuhdeväkivaltatapauksissa etenkin pääkaupunkiseudulla.
Lähes puolet Espoossa lähisuhdeväkivallasta epäillyistä ovat syntyneet ulkomailla.
ns_
Hetty Wainthropp
Viestit: 457
Liittynyt: Ma Marras 10, 2008 12:27 pm
Paikkakunta: hki

Re: Maahanmuuttoviraston agentti ampui autolla kiihdyttävän aktivistinaisen Minneapolisissa

Viesti Kirjoittaja ns_ »

Koljattii kirjoitti: To Tammi 08, 2026 5:44 pm
Tupla kirjoitti: To Tammi 08, 2026 5:36 pm
Koljattii kirjoitti: To Tammi 08, 2026 5:24 pm

Tyhmyyttään kuollut autokuski.
Ai se, jonka käskettiin ajaa pois tieltä ja toisaalta tulla ulos tapettavaksi.
Ei sitä käsketty ajaa pois. Hysteerisen ämmän kuvaamalta videolta saa hyvin selvää että käskytetään ulos autosta. Jos olisi antanut auton olla paikoillaan ja tullut ulos, eikä yrittänyt ajaa agentin yli, tyhmä lesbo olisi hengissä. Oma valinta, tämä on oikeastaan jo esimerkki virkavallan avulla tehdystä itsemurhasta. Teki itsestään vajakkien marttyyrin.
Käskytettiin myös ajamaan pois.
Avatar
nipsunapsu
Axel Foley
Viestit: 2415
Liittynyt: Ma Kesä 22, 2020 3:29 pm

Re: Maahanmuuttoviraston agentti ampui autolla kiihdyttävän aktivistinaisen Minneapolisissa

Viesti Kirjoittaja nipsunapsu »

Salmari kirjoitti: To Tammi 08, 2026 5:39 pm Miksi tuo akka lähti pakoon kun viranomainen roikkui vielä ovessa kiinni?
Tässä kait se kysymys on jota mediassakin kuuluisi kysellä. Syyhän voi olla vaikka päälle unohtunut uuni piparia hieroessa vähäosaisille Minnesotan päiväkoti somaleille, tai anfotynnyri takakontissa valmiina räjähtämään siellä somalien päiväkodissa.

Ei ihmiset ole mitään ajatustenlukijoita.

Ota nyt sitten riski tuossa, ujellus on taattu kumminpäin tahansa. Typerintä asiassa on heittää lisää bensaa liekkeihin ja alkaa syyttämään ketään muuta kuin itse kuskia. Josko se homman juju joskus juurtuisi näidän päähän, että kun käsketään pysähtymään ja selvittämään asia, niin pysähdy ja selvitä - jos tätä saatanan vinkumista natseista ja gestapoista ei lietsottaisi joka viiitun ikinen kerta..

Tälläkin akalla aika varmasti asenne on valmiiksi ollut "ja vittu teitähän en tottele. natsi, NATSI!!!1", kerta sinne paikan päällä on pitänyt oikein tulla vahtaamaan, että virkavalta hoitaa homman laillisesti.
CBS:n virkamieslähteiden mukaan kuollut oli Yhdysvaltain kansalainen ja paikalla tarkkailemassa, noudattaako ICE toiminnassaan lakia. Nainen ei ollut ICE:n pidätyslistalla.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011736077.html
Oppiipahan, toivottavasti loputkin.
🇪🇺🇺🇦🏳️‍🌈🏳️‍⚧️☮️✊🏿💉💉💉💉💉💉😷
Unfit for the Future: The Need for Moral Enhancement
https://academic.oup.com/book/12206
Avatar
Lauha
Sabrina Duncan
Viestit: 351
Liittynyt: Ke Syys 07, 2011 1:11 pm

Re: Maahanmuuttoviraston agentti ampui autolla kiihdyttävän aktivistinaisen Minneapolisissa

Viesti Kirjoittaja Lauha »

URSA kirjoitti: To Tammi 08, 2026 4:31 pm On päivänselvää että agentti tulee saamaan tuomion. Melkoista liioittelua ampua kolme laukausta kasvoihin vain sen takia, että joku yritti U-käännöstä sattumalta huonona hetkenä.
Jos tästä aletaan tuomiota leipomaan, eiköhän Trump armahda agentin ennen kuin päästään oikeuteen asti vatvomaan asiaa.
Avatar
rikkalapio
Vic Mackey
Viestit: 1969
Liittynyt: Ke Joulu 31, 2025 12:34 pm

Re: Maahanmuuttoviraston agentti ampui autolla kiihdyttävän aktivistinaisen Minneapolisissa

Viesti Kirjoittaja rikkalapio »

No ei kyllä pitäisi olla mitään epäselvää tässä asiassa harvinaisen selkeä tapaus . Lopputulos oli juuri sellainen kuin kuvitella saattoi. Rynnimällä autolla kohti viranomaista käskytyksistä piittaamatta takaa aina saman lopputuloksen USA:ssa.
Ei Eurooppa ole mikään USA:n vasalli muualla kun Venäjän propagandassa
- Schimanski -

"Iran on lyöty. Kukaan ei ole koskaan voittanut näin. MINÄ pelastin Yhdysvallat ja maailman siinä sivussa.

Tiedättehän te."

-Trump-
blindpedestrian
Agentti Scully
Viestit: 689
Liittynyt: Ma Heinä 18, 2016 9:26 pm

Re: Maahanmuuttoviraston agentti ampui autolla kiihdyttävän aktivistinaisen Minneapolisissa

Viesti Kirjoittaja blindpedestrian »

Laillinen tarkkailija
Jonkin jutku ngo:n provokaattori, jolla ei ole mitään valtaa. Suomessakin pitäisi kieltää ulkomaalaiset ngo:t.
“It's easier to fool people than to convince them that they have been fooled.”
Iranilla on oikeus puolustautua israelin laittomalta hyökkäyssodalta
ChingShih
Martin Beck
Viestit: 758
Liittynyt: Ke Syys 07, 2022 6:38 pm

Re: Maahanmuuttoviraston agentti ampui autolla kiihdyttävän aktivistinaisen Minneapolisissa

Viesti Kirjoittaja ChingShih »

The same agent was also hit by a car in the line of duty in June, Noem said.
https://www.bbc.com/news/articles/c0jvnl4j1n4o

Siis tykkääkö tuo ampuja useamminkin oleskella liikkuvien autojen edessä "de-eskaloimassa".
Tottakai tuo väitetty aiempi tapaus on voinut olla tyystin erilainen.
Candida pro causa ense candido
Koljattii
Theo Kojak
Viestit: 1107
Liittynyt: Su Elo 18, 2024 6:03 pm

Re: Maahanmuuttoviraston agentti ampui autolla kiihdyttävän aktivistinaisen Minneapolisissa

Viesti Kirjoittaja Koljattii »

ChingShih kirjoitti: To Tammi 08, 2026 6:14 pm
The same agent was also hit by a car in the line of duty in June, Noem said.
https://www.bbc.com/news/articles/c0jvnl4j1n4o

Siis tykkääkö tuo ampuja useamminkin oleskella liikkuvien autojen edessä "de-eskaloimassa".
Tottakai tuo väitetty aiempi tapaus on voinut olla tyystin erilainen.
Saattaapi tästä syystä myös olla hieman herkempi ampumaan.
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5967
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Maahanmuuttoviraston agentti ampui autolla kiihdyttävän aktivistinaisen Minneapolisissa

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

Tupla kirjoitti: To Tammi 08, 2026 5:53 pm Tässä tuolta linkatulta Wikisivulta.
Oli laillinen tarkkailija ICEn toiminnalle.
"Legal observer" ei ole "laillinen tarkkailija", vaikka Google sen niin kääntääkin. "Ihmisoikeustarkkailija" mitä Suomessa on muutamissa mielenosoituksissa on näkynyt on oikeampi termi. Täysin epävirallista touhua.
Toki Yhdysvalloissa tuostakin on pitänyt tehdä tavaramerkki, mitä saa käyttää vain tietyn yhdistyksen koulutuksen käyneet henkilöt. Kyseisen yhdistyksen asianajajat olivat muuten 1970-1990 luvuilla toimineen äärivasemmistolaisen militanttiryhmän suurin rahoittaja...
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
Avatar
nipsunapsu
Axel Foley
Viestit: 2415
Liittynyt: Ma Kesä 22, 2020 3:29 pm

Re: Maahanmuuttoviraston agentti ampui autolla kiihdyttävän aktivistinaisen Minneapolisissa

Viesti Kirjoittaja nipsunapsu »

Rescuer kirjoitti: To Tammi 08, 2026 6:21 pm
Tupla kirjoitti: To Tammi 08, 2026 5:53 pm Tässä tuolta linkatulta Wikisivulta.
Oli laillinen tarkkailija ICEn toiminnalle.
"Legal observer" ei ole "laillinen tarkkailija", vaikka Google sen niin kääntääkin. "Ihmisoikeustarkkailija" mitä Suomessa on muutamissa mielenosoituksissa on näkynyt on oikeampi termi. Täysin epävirallista touhua.
Toki Yhdysvalloissa tuostakin on pitänyt tehdä tavaramerkki, mitä saa käyttää vain tietyn yhdistyksen koulutuksen käyneet henkilöt. Kyseisen yhdistyksen asianajajat olivat muuten 1970-1990 luvuilla toimineen äärivasemmistolaisen militanttiryhmän suurin rahoittaja...
Anna kun arvaan, jos sillä joku virkamerkkiin verrattavissa oleva läpyskäkin on vielä ollut, se on ollut samanlainen itse printattu "medic" lappu kuin taannoin antifanteilla bläck lives mättörs melskeissä? :lol:

Tai "Press" kun larppaavat lehdistön edustustoa..
🇪🇺🇺🇦🏳️‍🌈🏳️‍⚧️☮️✊🏿💉💉💉💉💉💉😷
Unfit for the Future: The Need for Moral Enhancement
https://academic.oup.com/book/12206
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5967
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Maahanmuuttoviraston agentti ampui autolla kiihdyttävän aktivistinaisen Minneapolisissa

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

nipsunapsu kirjoitti: To Tammi 08, 2026 6:27 pm Anna kun arvaan, jos sillä joku virkamerkkiin verrattavissa oleva läpyskäkin on vielä ollut, se on ollut samanlainen itse printattu "medic" lappu kuin taannoin antifanteilla bläck lives mättörs melskeissä? :lol:

Tai "Press" kun larppaavat lehdistön edustustoa..
Tuskin oli heidän "virkapukuunsa" pukeutunut...
Kuva
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
ASierra
Theo Kojak
Viestit: 1105
Liittynyt: Ma Tammi 24, 2022 11:15 pm

Re: Maahanmuuttoviraston agentti ampui autolla kiihdyttävän aktivistinaisen Minneapolisissa

Viesti Kirjoittaja ASierra »

Nainenhan lähti pakoon kun toinen agentti roikkui ikkunassa ja toinen seisoi edessä.

Onko media unohtanut kokonaan kysyä miksi?

Moraaliposeerauskiimassa unohtunut?
Knobster kirjoitti: ↑Kaikillahan se on tiedossa että tiettyjen maiden seonneet pakolaiset raiskaavat paljon suhteessa lukuunsa.
Vastaa Viestiin