Ano Turtiainen

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Jak80
Jack Taylor
Viestit: 15
Liittynyt: Ke Heinä 20, 2022 11:03 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Jak80 »

Ei ole auvoista Anon ja Minnan elämä venäjän maalla kielitaidottomina uuvatteina. Muutaman Ruplan varmasti Isäntä rengille ja piialleen maksaa siitä hyvästä kun Ano kiertelee sohjoisessa Moskovassa tai Karjalassa ladakaupoissa tai ostoskeskuksissa kehuen kuinka kaikki on niin paljon paremmin kuin Suomessa.

Harmaa, ankea ja yksinäisyys on päällimäiset fiilikset mitkä välittyy muutaman Anon ja Minnan videon katsoneena vaikka miten yrittäisivät toista väittää ja hehkuttaa Venäjää.

Anosta ja ulosannistaan tulee lähinnä mieleen syvästi masentunut, katkera ja iloton ihminen. Ano ja Minna syyttävät Suomea ja suomalaisia syyksi epäonnistumisilleen ja toivovat Venäjästä rankaisijaa Suomelle mikä toisi balsamia yhä verestäville haavoille. Katkeruus ja ajatus äkkirikastumisesta ruplilla lienee pontimet ja motiivi Anon ja Minnan touhuilulle.

Ano Ja Minna on pakkoraossa ulosotto velkojensa vuoksi ja Venäjä nähty lypsylehmäksi sekä pelastajaksi. Liikkumavaraa ja vapautta on yhtä paljon kuin koiralla naruliekassaan.

Ei käy kateeksi elo "kultaisessa häkissä". Anolle ja Minnalle tuskin niin paljon maksetaan Venäjän toimesta että rikastumaan pääsisivät.

Edit. Vaikka voihan se olla että Ano ja Minna hurauttaa uuden karhealla mercedeksellä Juvan kylänraitille joku päivä kun bisneksiä hieman avitettu FSB:n toimesta. Tosin eipä näillä Bäckmaneilla, Putkosilla ja Hietasillikaan kovin mahtavasti mene joten eiköhän sinne jonon jatkoksi ja seuraan sovi Turtiaisetkin.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11462
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Jak80 kirjoitti: Ti Tammi 20, 2026 3:43 pm Anosta ja ulosannistaan tulee lähinnä mieleen syvästi masentunut, katkera ja iloton ihminen. Ano ja Minna syyttävät Suomea ja suomalaisia syyksi epäonnistumisilleen ja toivovat Venäjästä rankaisijaa Suomelle mikä toisi balsamia yhä verestäville haavoille. Katkeruus ja ajatus äkkirikastumisesta ruplilla lienee pontimet ja motiivi Anon ja Minnan touhuilulle.
Tuo masentuneisuus tihkui läpi tuolla viimeisimmällä videolla. Toisessa päässä taas hulluus alkoi ottaa otetta. En ole ikinä ollut seuraamassa hurmoshenkisiä saarnaajia, mutta netistä olen nähnyt, miten jonkinlaiseen hurmioon itsensä suggeroinut henkilö puhuu. Veikkaan että Anolla on varmasti jonkinlainen pahakin lapsuuden trauma liittyen kirkossa käyntiin tai kristinuskoon, joka on nyt aikuisiällä päässyt puhkeamaan psykiatrisiksi oireiksi. Hannu Lauerma on kirjoittanut aiheesta jo 2000.

https://www.duodecimlehti.fi/duo91931

Uskonnollinen kokemus vai psykiatrinen oire?


Eräillä uskonnollisiksi luettavilla ilmiöillä voi olla myös kielteisiä terveysvaikutuksia. Esimerkiksi usko hurmokselliseen ihmeparantamiseen tai "persoonallisen Saatanan" osuuteen mielisairauksien synnyssä ei ole kadonnut kulttuuristamme. Mm. skitsofreniaan, psykoottiseen depressioon, dissosiaatiohäiriöihin, ohimolohkoepilepsiaan, aivohalvaukseen ja lääkkeiden sivuvaikutuksiin liitetään joskus muitakin uskonnollisia selitysmalleja, jotka ovat vakavasti haitaksi sairauden ymmärtämiselle ja asianmukaiselle hoidolle. Uskonnollisten kokemusten painon ja "pyhyyden" vuoksi voi esimerkiksi profeetallisuudeksi tulkittu suuruusvainoharhainen psykoosi jäädä hoitamatta ja johtaa ihmishenkien menetykseen. Psykiatrinen hoito saattaa tällaisissa tapauksissa johtaa todellisuudentajun palaamiseen ilman, että se vaikuttaisi uskonnolliseen vakaumukseen.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Orge Gerwell
Olivia Benson
Viestit: 741
Liittynyt: Ma Marras 24, 2025 8:16 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Orge Gerwell »

Juvan Kyrpäjyrä varmaankin jossain vaiheessa kuvitteli, että videoiden katselumäärät jatkaisivat nousuaan aina sataan tuhanteen ja ylikin. No nyt näyttää siltä, että siihen kymppidonan kohdalle on laskuri videoilla jämähtänyt. Ja vaikea on kuvitella, että noista lukemista enää nousisi. Ainakaan pysyvästi.

Mitäs muuten luulette, että jos noista katsojista nappaa pois kaltaiseni Ano-videoiden viihdekäyttäjät, niin montako jää jäljelle? Puhutaankohan sadoista vai jopa tuhansista? Ei kai noita Kyrpäjyrän horinoita totena ottavia voi montaa sataa olla?
Tontta82
Harjunpää
Viestit: 323
Liittynyt: To Elo 10, 2023 5:09 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tontta82 »

Jak80 kirjoitti: Ti Tammi 20, 2026 3:43 pm Ei ole auvoista Anon ja Minnan elämä venäjän maalla kielitaidottomina uuvatteina. Muutaman Ruplan varmasti Isäntä rengille ja piialleen maksaa siitä hyvästä kun Ano kiertelee sohjoisessa Moskovassa tai Karjalassa ladakaupoissa tai ostoskeskuksissa kehuen kuinka kaikki on niin paljon paremmin kuin Suomessa.

Harmaa, ankea ja yksinäisyys on päällimäiset fiilikset mitkä välittyy muutaman Anon ja Minnan videon katsoneena vaikka miten yrittäisivät toista väittää ja hehkuttaa Venäjää.

Anosta ja ulosannistaan tulee lähinnä mieleen syvästi masentunut, katkera ja iloton ihminen. Ano ja Minna syyttävät Suomea ja suomalaisia syyksi epäonnistumisilleen ja toivovat Venäjästä rankaisijaa Suomelle mikä toisi balsamia yhä verestäville haavoille. Katkeruus ja ajatus äkkirikastumisesta ruplilla lienee pontimet ja motiivi Anon ja Minnan touhuilulle.

Ano Ja Minna on pakkoraossa ulosotto velkojensa vuoksi ja Venäjä nähty lypsylehmäksi sekä pelastajaksi. Liikkumavaraa ja vapautta on yhtä paljon kuin koiralla naruliekassaan.

Ei käy kateeksi elo "kultaisessa häkissä". Anolle ja Minnalle tuskin niin paljon maksetaan Venäjän toimesta että rikastumaan pääsisivät.

Edit. Vaikka voihan se olla että Ano ja Minna hurauttaa uuden karhealla mercedeksellä Juvan kylänraitille joku päivä kun bisneksiä hieman avitettu FSB:n toimesta. Tosin eipä näillä Bäckmaneilla, Putkosilla ja Hietasillikaan kovin mahtavasti mene joten eiköhän sinne jonon jatkoksi ja seuraan sovi Turtiaisetkin.
Hyvin huomaa miten sitä voi olla niikuin liikuntarajoitteinen ja arjen asioita vaikea hoitaa maassa jos ei osaa paikallista kieltä!!. voihan sitä kääntäjällä luikerella tilanteessa kuin tilasteessa mutta aika surkuhupaisaa
Avatar
rikkalapio
Vic Mackey
Viestit: 1970
Liittynyt: Ke Joulu 31, 2025 12:34 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja rikkalapio »

Ei Eurooppa ole mikään USA:n vasalli muualla kun Venäjän propagandassa
- Schimanski -

"Iran on lyöty. Kukaan ei ole koskaan voittanut näin. MINÄ pelastin Yhdysvallat ja maailman siinä sivussa.

Tiedättehän te."

-Trump-
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9311
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Eihän tästä puutukaan kuin että Turtiainen ryhtyisi julistelemaan että kuinka sai näyn että Trump pääsee takaisin valtaan, ja ryhtyy käyttäytymään tavalla jota kukaan ei osannut odottaa.

Olisi aika sorvata Nato uusiksi. Tällä kertaa ilman sekoilevaa vanhusta.
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11462
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Ohessa pätkiä Iltasanomien jutusta otsikolla "Hän haistoi rahan". Mielestäni on huolestuttavaa, että ihmisillä Juvalla ei ole kanttia tulla esiin omilla nimillään.

Tämä kertoo tietenkin siitä, että Ano ja Minna ovat saaneet - samaan aikaan kun ovat Juvalla leikkineet isojakin kihoja ja elostelleet ainakin 2021-23 muiden muassa tyyriitä venematkoja Saimaalla tekemällä (Jarno Vähäkainun kommentti lähteenä) sekä kaikkea muuta nastaa itselleen ostellen - luotua kotikylälleen painostuksen ja pelon ilmapiirin. En siis tätä kautta ihmettele, jos ovat saaneet paikalliseen kauppaan porttikiellon tarpeeksi pitkään pitäjässä mulkeroituaan.

Toivotaan, että tässä ajan kanssa joku panee pystyyn vaikkapa Facebookiin Ano Turtiaisen vastaisen kansanliikkeen. Tuollainen kahdesta megakyrvästä koostuva pariskunta ei sääliä ja hyväksyntää Suomessa kaipaa.

Millaisia tuntemuksia Minna Turtiainen herättää Anon operaation aivoina?

Jutusta muuten paljastuu, että todennäköisimmin mökki, jossa Ano poliiseihin pitkästyi, lainhuudatettiin Turtiaisille tammikuussa 2020. Hinnaksi sovittiin 40 000 euroa ja maksu 550 euron kuukausierissä. Tämä tarkoittaa että möksää maksettiin korkeintaan 2023 vuoden loppuun jos sinnekään, jolloin mökistäkin velkaa edelleen yli 10 000 euroa ellei enemmän.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011733148.html


”Hän haistoi rahan”

Ano ja Minna Turtiainen jättivät Suomeen jättivelat, joista ei ole aiemmin kerrottu koko totuutta. Etenkin vaimosta paljastuu uusia ja hämmentäviä tietoja. Lähipiiri kertoo, mitä tapahtui ennen Turtiaisten loikkaa Venäjälle. Heillä on selvä näkemys siitä, miksi pariskunta ”lähti karkuun” ja pelaa nyt Putinin pussiin.




Minna Turtiaista kuvaillaan IS:lle taustakeskusteluissa muun muassa ”kovaksi”.

– Hän on erittäin voimakasluonteinen ihminen. Ehkä Anon kanssa pitääkin olla sellainen, yksi Turtiaiset politiikasta tunteva juvalaislähde kertoo.

Toinen lähde miettii, voisiko Minna Turtiainen jopa olla niin sanotusti operaation aivot.

– Että onko Ano ollut johdateltavissa tässä asiassa ja ovatko ideat lähteneet Minnalta. Hänhän on tosi älykäs ihminen, Turtiaiset hyvin tunteva lähde Juvalta sanoo.

Lähteen mukaan Minna Turtiainen toimi aktiivisesti poliitikkomiehensä taustajoukoissa.

IS tavoitti myös Minna Turtiaisen sukulaisia. Yksi heistä sanoi pariskunnan ”uskovan asiaansa” mutta kieltäytyi kommentoimasta enempää. Muut eivät halunneet kommentoida Turtiaisten Venäjä-yhteyksiä lainkaan.

Yksi pariskunnan tunteva lähde sanoo, että asiasta ei juurikaan haluta puhua heidän entisellä kotiseudullaan.

– Paikallisesti täällä tämä Anon asia on suoranainen tabu.

IS yritti tavoittaa myös Ano ja Minna Turtiaista, mutta he eivät vastanneet yhteydenottopyyntöihin.
Eräs Turtiaisen hyvin tunteva lähde Juvalta muistaa Turtiaisen puhuneen jo takavuosina ihailevaan sävyyn Venäjästä.

Erityisesti yksi asia Vladimir Putinin hallitsemassa maassa viehätti Turtiaista, joka on tunnettu myös Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin kannattajana.

Siellä ei ollut hänen mielestään sellaisia ongelmia, joita maahanmuutto hänen mielestään aiheuttaa, lähde sanoo ja kuvailee Turtiaista ”erittäin rasistiseksi”.

(--)

Toinen Turtiaiset hyvin tunteva lähde uskoo samoin. Hänen mukaansa asiaan saattaa vaikuttaa se, että pariskunnalta jäi Suomeen ”selvittämättömiä asioita”.

– Heillä oli aika paljon kaikenlaisia hankkeita, niin varmasti heiltä jäi jotain maksamatta. On sitten hyvä lähteä karkuun, niin luultavasti ei tarvitse silloin maksaa.
Ilta-Sanomien hankkimista asiakirjoista käy ilmi, että pariskunta jätti Suomen loppuvuodesta 2025 raskaasti velkaantuneena. Molemmilla on jättisummia ulosotossa.

Ano Turtiaisen liki 130 000 euron veloista on uutisoitu jo aiemmin, mutta myös Minna Turtiaisella on pitkä ulosottorekisteri. Hänet on miehensä tavoin todettu ulosotossa varattomaksi.

Minna Turtiaiselta peritään ulosoton kautta lähes 200 000:ta euroa. Valtaosa saatavista on jäänyt perimättä varattomuusesteen tai suppean ulosoton esteen vuoksi. Jälkimmäinen tarkoittaa, että viranomaiset eivät ole löytäneet Turtiaiselta sellaista omaisuutta, joka olisi helposti muutettavissa rahaksi.

Minna Turtiaisen nimiin jäivät myös pariskunnan yhden yrityksen isot velat.

Häneltä peritään ulosoton kautta muun muassa noin 76 000 euron suuruista velkaa, jossa velkojana on Turtiaisten yhdessä perustaman yhtiön Gometal Oy:n konkurssipesä. Lisäksi Minna Turtiaisella on erilaisia velkoja rahoituslaitoksille useiden kymmenien tuhansien eurojen edestä.

Ilta-Sanomien selvityksessä käy ilmi, että pariskunnalla on Suomessa yhä omaisuutta.

Ano Turtiainen omistaa pariskunnan käytössä olleen omakotitalokiinteistön Juvan keskustan tuntumassa. Hän teki talosta kaupat vuonna 2004.

Pariskunta myös lainhuudatti itselleen vuoden 2020 alussa mökkikiinteistön Saimaan rannalta Juvan Koikkalasta. Kauppakirjan mukaan Ano ja Minna Turtiainen ostivat kiinteistön 40 000 eurolla. Kauppakirjassa sovittiin, että pariskunta maksaa kauppahinnan 550 euron kuukausierissä.

Lisäksi pariskunta on ainakin aiemmin omistanut Helsingin kantakaupungissa yksiön.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11462
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

On se kunnon ihmistenpelottelija tämä Juvan kuulapää. Olen joskus miettinyt sitä, että joku voisi näyttää vaikka reilun vuoden ikäiselle taaperolle Anon noita anon pahansuopia julistusvideoita. Varmasti alkaisi vauva itkeä. Ja Ano varmaan mielellään rintaan prenikan ottaisi siitäkin, että saa vauvan itkemään ryssän persettä lipovilla uhkailuillaan.

https://x.com/TurtiainenAno/status/2013 ... _&ref_url=

AT: - Miten @SuomenEduskunta ja edellisen kauden edustajakollegat on mennyt niin kuin omasta mielestä 😁? Sanoinko teille, että NATO tulee hajoamaan? Te huutelitte ”valta kuuluu kremlille” kun menin eduskunnan pönttöön puhumaan Natosta. Niin, teidän ansiosta sekin taitaa toteutua. 🤭
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11462
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Orge Gerwell kirjoitti: Ti Tammi 20, 2026 7:10 pm Juvan Kyrpäjyrä varmaankin jossain vaiheessa kuvitteli, että videoiden katselumäärät jatkaisivat nousuaan aina sataan tuhanteen ja ylikin. No nyt näyttää siltä, että siihen kymppidonan kohdalle on laskuri videoilla jämähtänyt. Ja vaikea on kuvitella, että noista lukemista enää nousisi. Ainakaan pysyvästi.

Mitäs muuten luulette, että jos noista katsojista nappaa pois kaltaiseni Ano-videoiden viihdekäyttäjät, niin montako jää jäljelle? Puhutaankohan sadoista vai jopa tuhansista? Ei kai noita Kyrpäjyrän horinoita totena ottavia voi montaa sataa olla?
Niitä uskollisia seuraajia voi olla sata. Facebookissa Anolla oli ainakin kavereita 2022 se täydet 5000. Anon kannattajien Facebook-sivujen evoluutio kuitenkin paljasti sen, että ryssän palkkalistoilla oltiin. Alussahan oli kaksi sivustoa eli

1) Ano Turtiaisen ja VKK:n kannattajat (julkinen)
2) Ano Turtiaisen ja VKK:n kannattajat (suljettu)

Suljettua ryhmää moderoi sittemmin Anoa kritisoimaan alkanut Samuel Gryning.

Ensimmäinen ryhmistä muuttui sitten Finlandia Rauhanyhdistyksen sivuksi ja myöhemmin
Venäläiset eivät ole vihollisiani-sivustoksi ilman että jäseniä infottiin. Muistan jonkun naisen ihmetelleen, miksi hän on tällaisessa ryhmässä.

Nyt Tuija Suni - Anon ja Minnan kaveri - joka on pitänyt Rajat auki!-sivua on perustanut vastaavan suljetun sivun suomalaisvenäläiselle yhteistyölle.
SU_VEN.jpg
SU_VEN.jpg (42.18 KiB) Katsottu 732 kertaa

Tervetuloa ryhmään "Suomi 🇫🇮 ❤️🤝❤️ 🇷🇺 Venäjä"!


Tämä ryhmä on Suomi–Venäjä ystävyysryhmä, joka kokoaa yhteen ihmisiä, joita yhdistää kiinnostus maiden väliseen kulttuuriin, historiaan, yhteyksiin – ja myös ajankohtaisiin asioihin. Tavoitteemme on edistää ystävyyttä, vuoropuhelua ja ymmärrystä Suomen ja Venäjän välillä – yli rajojen ja kielimuurien.
💬 Keskustelemme kulttuurista, kielistä, musiikista, ruoasta, matkailusta ja arjesta molemmissa maissa. 🗳️ Politiikka kuuluu myös keskusteluihimme – kunhan se tapahtuu kunnioittavasti ja rakentavasti. 🤝 Kannustamme avoimeen vuoropuheluun, jossa eri näkökulmat voivat kohdata rauhanomaisesti. 🌍 Toivotamme tervetulleiksi kaikki taustasta riippumatta – olitpa suomalainen, venäläinen tai muuten vain kiinnostunut aiheesta. Yhdessä voimme rakentaa siltoja, ei muureja. Liity mukaan ja tuo oma äänesi ystävyyden ja ymmärryksen puolesta!

– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11462
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

PIF:in etsivät oli kaivaneet Länsi-Savon Ano Turtiainen -jutun esiin. Löytyy linkistä alla.

https://imgur.com/eITjmBL
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9311
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Kaiken sen uskontojen ja isänmaan vastaisten ulostulojen jäljiltä joita Turtiaisella onkin tässä vuosien aikana jatkuvalla syötöllä riittänyt, niin pistää huvittamaan tuo hänen käyttämänsä kampanjateema.

"Koti, uskonto ja isänmaa".
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11462
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Virdon kirjoitti: Ke Tammi 21, 2026 2:43 am Kaiken sen uskontojen ja isänmaan vastaisten ulostulojen jäljiltä joita Turtiaisella onkin tässä vuosien aikana jatkuvalla syötöllä riittänyt, niin pistää huvittamaan tuo hänen käyttämänsä kampanjateema.

"Koti, uskonto ja isänmaa".
Veikkaan että Anolla tulee Suomea ikävä viimeistään siinä vaiheessa, kun joutuu tekemisiin Venäjän terveydenhuollon kanssa ja huomaa, että hoitoon pääsy tai lääkkeiden saaminen voi olla kiven takana.
Risto Pirhonen sanoo tuolla Anosta asioita suoraan (tai siteeraa tuota toista tyyppiä). En muista mitä Ano on puhunut sananvapaudesta, mutta aikoinaanhan täälläkin pyöri niitä tyyppejä, jotka puolustelivat Anon tekemisiä ja kovasti kehuivat häntä ihmisoikeuksien ja varmaan sananvapaudenkin puolustelijana. Huoh! Onneksi ne ajat ovat nyt ohi!!!

https://x.com/risto_pirhonen/status/2012915910558822470

@simppa_rc23
- Ano Turtiainen on ryssän kätyri, luopio ja viemärirotta. Ei ihme, että tuo hörhö lähti sinne, on sen verran velkoja molemmilla ulosotossa. 130 000 € ja 200 000 € ... Nämä kielitaidottomat koulupudokkaat, ryssä käyttää ja sylkee päälle
VKK_Ano_koulupudokkaat.jpg
VKK_Ano_koulupudokkaat.jpg (56.42 KiB) Katsottu 624 kertaa

https://www.hs.fi/suomi/art-2000011761792.html


Venäjälle muuttanutta Ano Turtiaista ei saatu taaskaan haastettua käräjille

Oikeudenkäynnit|Helsingin käräjäoikeus yrittää saada entisen kansanedustajan vastaamaan syytteisiin seuraavan kerran ensi vuonna.



Syynä istunnon peruuntumiselle on syyttäjän mukaan se, ettei Turtiaista ole onnistuttu haastamaan oikeudenkäyntiin. Istunto jouduttiin peruuttamaan samasta syystä myös viime vuoden helmikuussa.

Entinen Valta kuuluu kansalle -puolueen kansanedustaja on muuttanut Venäjälle. Hän on saanut sieltä pakolaisstatuksen.

Seuraavan kerran Turtiaista yritetään saada oikeussaliin ensi vuonna. Uudeksi istuntopäiväksi on määrätty 6. toukokuuta 2027.

Syyttäjä vaatii Turtiaiselle rangaistusta kolmesta kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Rikosepäilyt koskevat kirjoituksia, jotka hän julkaisi viestipalvelu Twitterissä (nykyinen X).
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
rikkalapio
Vic Mackey
Viestit: 1970
Liittynyt: Ke Joulu 31, 2025 12:34 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja rikkalapio »

Näyttää syyttäjä olevan kiukkuinen ja hampaaton kun ei päässytkään rankaisemaan Anoa totuuden puhumisesta :lol:

Onhan se sinänsä hienoa että täällä edes joku pitää Anoa hieman pinnalla kirjoittelullaan ettei mies vallan pääse unohtumaan. Nyt se alkaa pikkuhiljaa tulemaan esille kuinka oikeassa itseasiassa ANO monessa asiassa onkin ollut.
Ei Eurooppa ole mikään USA:n vasalli muualla kun Venäjän propagandassa
- Schimanski -

"Iran on lyöty. Kukaan ei ole koskaan voittanut näin. MINÄ pelastin Yhdysvallat ja maailman siinä sivussa.

Tiedättehän te."

-Trump-
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11462
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Ano "tanssii Putinin kanssa" Turtiainen on "puhunut totta" kovalla palkalla. Tällainen Venäjän propagandan kävelevä kaatopaikka - kuten ei komenteleva ylimielinen eukkonsakaan - ole tuota palkkaa ansainnut.

Ei varsinkaan silloin, kun eletään maanpettureina Potemkinin kulisseissa "yltäkylläisyydessä", lausutaan päivästä toiseen sotauhosta turvonnutta vihollismaan propagandaa ja toimitaan muutenkin maanpetoksellisesti. Ja kaikki tämä tapahtuu isänmaallisten Suomen kansalaisten lompakoista varastetuilla rahoilla.

VKK:n aikana Ano ehti kansanedustajana kammottavaa paskaa jauhamalla tyhjentää valtion pajatsoa ainakin 160 000 euron edestä. Pariskunnan puliveivaus todennäköisimmin alkoi jo alkuvuodesta 2022 jolloin Ano möi autonsa ja puliveivasi itselleen leasing-kaaran välttyäkseen ulosotolta.

Ulosotettavaa omaisuutta siirrettiin ulottumattomiin myös tuolloin, mutta samaan aikaan Ano ja Minna elivät Solsidan -elämää Juvalla, Juvan mökillään ja Saimaalla.

Kyllähän ajatus siitä että "Valta kuuluu kansalle" särähti korvaan tuolloin. Nyt kun on paljastunut, että sekä Ano ja Minna ovat kovan luokan talousrikollisia ja isänmaan pettureita, särähtää tuo vale korvaan entistä kovemmin. Kova on lasku Suomen kansalle pariskunnan valheista, jos näitä ei jossain vaiheessa saada Suomeen oikeuden eteen rikollisesta toiminnasta vastaamaan.

Anohan arvostaa itsenäisyyttä kovasti. Tässä Juvan "kyrpäjyrän" itsenäisyyspuhe vuoden takaa.

Ano toistelee videolla jälleen kerran näitä latteuksiaan, joiden mukaan Venäjä antoi Suomelle itsenäisyyden ja NL olisi voinut - Anon mukaan ryssän sotakone on jumalan ruoska, joka tuosta vaan kävelee rajojen yli ja ottaa maita itselleen - halutessaan tuosta noin vain kävellä Suomeen 1939-44.

Ano luonnollisesti juhlistaa Suomen itsenäisyyttä nostamalla salkoon venäjänkielisen yhdistyksensä eli "rauhanyhdistys" Finlandian lipun. Striimin voi hyvin kuunnella vaikka 1,5 - 2 -kertaisella nopeudella.


https://www.youtube.com/watch?v=MMrCXZX9bA0

VKK_Ano_rauhanlippu.jpg
VKK_Ano_rauhanlippu.jpg (60.87 KiB) Katsottu 581 kertaa
VKK_Ano_tapettiin_natsien_kanssa.jpg
VKK_Ano_tapettiin_natsien_kanssa.jpg (56.06 KiB) Katsottu 581 kertaa
VKK_Ano_vanja_astelee_rajan_yli.jpg
VKK_Ano_vanja_astelee_rajan_yli.jpg (55.24 KiB) Katsottu 581 kertaa
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
mijuheto
Sofia Karppi
Viestit: 413
Liittynyt: Ke Tammi 14, 2026 11:41 am

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja mijuheto »

suomalainen petturi ryssä turtiainen
Vastaa Viestiin