Kirje tarjoaa valoa pimeään tapaukseen
Satakunnan Kansan toimitukseen ja keskusrikospoliisille saapui joulukuussa kirje, jossa nimetään mies Ulvilan murhan tekijäksi.
Kirjeen mukaan mies olisi päihtyneenä kertonut yksityiskohtaisesti Jukka S. Lahden murhasta vuonna 2006.
Lähettäjät eivät paljastaneet henkilöllisyyttään. Saatekirjeen allekirjoitus oli ”Ryhmä porilaisia asiaa seuranneita” ja itse kirjeen signeeraus kuului ”Pieni ryhmä asiaa läheltä seuranneita henkilöitä”.
Puhumme kirjeen laatijoista monikossa, vaikka täyttä varmuutta kirjoittajien määrästä ei ole.
Joka tapauksessa kirjeen sisältö on mielenkiintoinen. Siinä nimetään perustelujen kera mies, joka kirjoittajien mukaan murhasi Jukka S. Lahden kotiinsa Ulvilassa Tähtisentiellä.
Kirjeessä sanotaan, että väitetty murhamies olisi päihtyneenä kertonut yksityiskohtaisesti henkirikoksen tekemisestä. Kirjoittajat ovat miehen syyllisyydestä ”vahvasti sitä mieltä”.
KRP:kin sai vihjeen
Toimitukseen tullutta kirjettä ei laadittu ensisijaisesti uutisvinkiksi. Saatekirjeen mukaan kirje lähetettiin hieman aiemmin keskusrikospoliisille (KRP), joka avasi Ulvilan murhatutkinnan uudelleen loppuvuonna 2024.
Tutkinnanjohtajana toimiva rikosylikomisario Olli Töyräs vahvistaa, että kyseinen kirje saapui KRP:lle viime vuoden lopulla.
”Vihjeen jatkoa ja mahdollisia tutkintatoimia en voi kommentoida”.
Töyräs kuvailee Ulvilan tapauksessa poikkeukselliseksi sellaista vihjettä, jossa suoraan nimetään mahdollinen tekijä. Hän korostaa, että kaikki vihjeet otetaan vastaan ja käsitellään luottamuksellisesti.
Tämän talven aikana Ulvilan murhatutkinnassa on tehty todistajakuulusteluja. Niiden sisältöjä tai teemoja Töyräs ei kommentoi.
Jokin herätti vihan?
Millainen on henkilö, joka kirjeen mukaan on 2000-luvun suurimman suomalaisen rikosmysteerin takana? Miksi mies olisi tehnyt raa’an veriteon?
Kirje ei kerro tarkkaa syytä, miksi mies olisi tehnyt henkirikoksen. Ihmissuhteet mainitaan kuitenkin mahdolliseksi motiiviksi.
”Voimakas viha ja raivo”. Kirjeen mukaan tällaiset tunteet roihahtivat väitetyllä murhamiehellä Jukka S. Lahtea kohtaan, kun murhaajaehdokas työskenteli Ulvilassa.
Mies ei ollut samassa työpaikassa kuin henkilöstöhallinnon tehtävissä toiminut Lahti. Murhaajaksi väitetty mies työskenteli yleisesti arvostetulla alalla. Vihjekirjeessä kerrotaan tarkalleen miehen työnantaja ja titteli.
Tarkistimme lähteistämme, että mies todella työskenteli työnantajalla, joka kirjeessä mainitaan. Siinä sanotaan myös, ettei mies ole enää työelämässä.
Kirje vaikuttaa siltä, että kirjoittajat tunsivat väitetyn murhaajan ainakin välillisesti. Ulvilan henkirikoksen jälkeen miehellä havaittiin viitteitä ongelmallisesta alkoholinkäytöstä, ja hän sai raivokohtauksia, kirjeessä kerrotaan. Miehen luonteesta esitetään myös muunlaisia ikäviä kuvailuja.
Mystinen veitsi
Teknisistä todisteista kirjeessä mainitaan kaksi löydöstä rikospaikalta. Ne ovat kengänjälki ja keittiöveitsi.
Kirjeessä sanotaan, että väitetyllä murhamiehellä oli kotonaan samanlainen fileerausveitsi ja kengät, joissa oli vastaava kuvio kuin rikospaikalta löytyi.
Vanha Fiskars-veitsi löytyi takkahuoneesta läheltä takaovea. Anneli Auer kiisti ensin, että veitsi olisi kuulunut perheelle. Vuonna 2009 tehdyssä kuulustelussa Auer piti mahdollisena, että veitsi olisi peräisin heidän keittiönsä laatikosta.
Hajutunnistustutkimuksessa poliisikoira ei tunnistanut hajuyhteyttä Auerin ja veitsen välillä. Veitsessä ollut veri teki kuitenkin tutkimuksesta epävarman.
Mysteerikirjeessä nimetty mies ei ole ensimmäinen teoria, joka selittäisi veitsen alkuperän. Se jäi esitutkinnassa avoimeksi asiaksi.
Alkuperäisen murhatutkinnan aikana tuli vinkkejä henkilöiltä, jotka arvelivat veitsen olleen aiemmin heidän omaisuuttaan.
Kuulusteltu mies sanoi samanlaisen veitsen kadonneen häneltä rakennustyömaalla Helsingissä. Eräs nainen ilmoitti laittaneensa samanlaisen veitsen myytäväksi kirpputoripöydälleen Pirkanmaalla. Veitsen kahvassa oli huomattava kulumajälki, joka lisäsi tunnistamisen mahdollisuutta.
Kirjeessä esitetään väitetystä murhaajasta väite, joka on vähintään yhtä villi
Sen mukaan Ulvilan murha ei olisi ainoa henkirikos, johon syyllistymisestä mies on humalassa puhunut. Miehen väitetään sanoneen tietävänsä, missä on Porissa vuonna 2010 kadonneen naisen ruumis.
Alkuvuonna 2024 poliisi tiedotti, että naisen katoamista tutkitaan tappona. Tuolloin neljä henkilöä pidätettiin epäiltyinä. Ilmeisesti riittävää näyttöä ei löytynyt. Tutkinnanjohtaja totesi toukokuussa 2024 tutkinnan jatkuvan aktiivisena.
Uudet kulmat haussa
”Isokokoinen, jopa yli 190 senttimetriä. Aika tavallisen näköinen. Silmät olivat enemmän suurikokoiset kuin pienet, ja ne olivat enemmän erillään toisistaan kuin lähellä, mutta ei kuitenkaan silmiinpistävästi. Kulmakarvat eivät olleet voimakkaan väriset. Ne olivat suorat ja laskeutuivat kauempaa alaspäin.”
Näin Anneli Auer kuvaili alle viikko henkirikoksen jälkeen miestä, joka hänen mukaansa murtautui perheen kotiin ja surmasi hänen aviomiehensä.
Anonyymissä vihjekirjeessä sanotaan, että sen laatijat vihjasivat poliisille Ulvilan murhaajaksi esitetystä miehestä jo vuosia sitten. Kirjoittajien mukaan silloinen tutkinnanjohtaja ei perehtynyt vinkkiin riittävästi.
Miestä ei selvästikään pidetty uskottavana epäiltynä, jos väite vihjeen antamisesta tutkinnan alkuperäisessä vaiheessa pitää paikkansa. Kirjeessä mainitun miehen nimeä ei nimittäin löydy esitutkintamateriaalista.
Mieheen ei siis nähtävästi kohdistettu paikkaetsintää tai muita pakkokeinoja, häntä ei kuulusteltu eikä hänestä näy mainintaa muiden henkilöjen kuulusteluissa.
Saatekirjeessä todetaan, että kirjelmän laatijat uskovat heidän teoriallaan olevan nyt aiempaa parempi mahdollisuus päätyä tutkittavaksi.
https://www.satakunnankansa.fi/satakunt ... 76045.html