Arvaukseni on, että teltan pohjastakin on näytteitä otettu, mutta niistä on mahdollisesti ilmennyt Gustafssonin olleen ensimmäisiä verta vuotaneita ja kun se ei sopinut annettuun teoriaan tekijästä, enemmästä tutkinnasta pohjankin osalta on luovuttu. Jäihän tyynyliinakin vähemmälle tutkinnalle ja syyttäjätaho vähätteli sen merkitystä todisteena.
Verijälkiä tutkineiden henkilöiden lausumat ja hämmennys asiaa käsiteltäessä anta tukea otaksumalle, että tutkintaa ohjattiin sen mukaisesti, mitä tutkittaessa löytyi: teoriaan sopimattomat tai sen kyseenalaistavat tutkimustulokset mahdollisesti sivuutettiin.
Ehkä kyseessä on ns. Oittaan syndrooma: kun vanhaa kaatopaikka-aluetta tutkittiin, kaikki huonot löydöt jätettiin tutkimatta, toisiin sanoen sellaiset kairaukset, joissa oli viitteitä erään lääketehtaan alueelle 60- ja 70-luvulla sinne tuomista myrkyistä, joukossa autolasteittain tappavan myrkyllistä syanidia. Alueen kaivot ovat käyttökiellossa, pohjavesi on saastunut ja ennen pitkää alueen korostunut syöpäkuolleisuus toivon mukaan saa jonkun tahon tekemään asialle jotain.
Mainitun tutkimuksen tehnyt insinööritoimisto totesi raporttinsa lopuksi, että koko alueen maamassa tulee käsitellä ongelmajätelaitoksessa.
Mitään ei ole tapahtunut, asia on haudattu, onhan alueen omistava kirkko hautaamisen ammattilainen.