Jääkimpaleella rollaattori-naista päähän ja muita vastaavia tapauksia, tammikuu 2026

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Eräs1
Axel Foley
Viestit: 2059
Liittynyt: La Tammi 01, 2022 5:36 pm

Jääkimpaleella rollaattori-naista päähän ja muita vastaavia tapauksia, tammikuu 2026

Viesti Kirjoittaja Eräs1 »

Maanantai-iltana 26. tammikuuta noin kello 19 Espoossa, Kala-Maijan polulla nainen käveli rollaattorin kanssa, kun häntä kohti heitettiin jääkimpale. Jää osui naista takaraivoon ja aiheutti lieviä vammoja, poliisi tiedottaa.

Poliisin tietojen mukaan heittäjä liikkui useamman nuoren pojan joukossa. Pojat olivat arviolta 13–15-vuotiaita ja porukassa oli yhteensä arviolta neljä poikaa.

Poliisin tietojen mukaan pojat olivat heittäneet jäätä muitakin ihmisiä kohti ja muinakin päivinä. Poliisi tutkii maanantaista tapausta pahoinpitelynä.

Poliisi pyytää tapauksesta jotain tietäviä lähettämään vihjeensä sähköpostitse osoitteeseen [email protected] tai vihjepuhelimeen (ympärivuorokautinen puhelinvastaaja) 0295 438 488.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011778722.html
Veiko
Susikoski
Viestit: 38
Liittynyt: Su Heinä 09, 2023 12:50 am

Re: Jääkimpaleella rollaattori-naista päähän ja muita vastaavia tapauksia, tammikuu 2026

Viesti Kirjoittaja Veiko »

Siellä taas kuukerit osoittaneet kunnioitustaan kantaväestön vanhuksia kohtaan.
Anoteus
Axel Foley
Viestit: 2169
Liittynyt: Su Tammi 20, 2019 7:12 pm

Re: Jääkimpaleella rollaattori-naista päähän ja muita vastaavia tapauksia, tammikuu 2026

Viesti Kirjoittaja Anoteus »

Toivottavasti nämä sankarit ovat muistaneet kuvata.. mistä tuollainen kivitys kumpuaa, uskonnosta? Viikoksi pimeää kellariin nahkaremmin kautta..
McPanty
Agentti Scully
Viestit: 680
Liittynyt: Ke Kesä 19, 2013 12:05 am

Re: Jääkimpaleella rollaattori-naista päähän ja muita vastaavia tapauksia, tammikuu 2026

Viesti Kirjoittaja McPanty »

SIinä hienosti sulautunut kaksi maailmaa yhteen. On tapahtunut integroituminen. Etelän lapset ja pohjoinen, kylmä jääkokkare sulassa sovussa suorittamassa yhteistyötä.
QwertyKeyboard
Javier Pena
Viestit: 1744
Liittynyt: To Huhti 25, 2019 4:05 pm

Re: Jääkimpaleella rollaattori-naista päähän ja muita vastaavia tapauksia, tammikuu 2026

Viesti Kirjoittaja QwertyKeyboard »

McPanty kirjoitti: Ke Tammi 28, 2026 4:02 pm SIinä hienosti sulautunut kaksi maailmaa yhteen. On tapahtunut integroituminen. Etelän lapset ja pohjoinen, kylmä jääkokkare sulassa sovussa suorittamassa yhteistyötä.
Joo kyllä tässä on etelämmästä tulleet hedelmät heitelleet jäätä ja uhri on takuuvarmasti valkoihoinen vanhus kun tekijöiden etnisyyksiä ei mainita. Jos se olisi toisin päin kaikki mediat huutaisivat otsikot punaisina hirveästä valtaväestössä yleistyvästä rasismista. Näin päin se ei taas voi olla rasismia mitään reittiä pitkin kun pojat vähän purkivat paineita heittelemällä vanhusta jääkokkareilla.
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Jääkimpaleella rollaattori-naista päähän ja muita vastaavia tapauksia, tammikuu 2026

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

Kantasuomalaisia poitsuja olivat.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17422
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Jääkimpaleella rollaattori-naista päähän ja muita vastaavia tapauksia, tammikuu 2026

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Jääkimpaleita heitelleiden henkilöllisyydet selvitetty
Kerroimme 28.1. tiedotteessa tapauksesta, jossa rollaattorin kanssa kulkenutta naista päin heitettiin jääkimpale Espoossa. Samankaltaisia tekoja epäiltiin olevan useita.

Kyseisen tiedotteen perusteella poliisi sai yli 50 vihjettä tapaukseen liittyen.

Poliisi on nyt saanut selville neljän tekoon liittyneen nuoren henkilöllisyydet. He ovat alle 15-vuotiaita poikia ja heistä ainakin kolmen epäillään osallistuneen lumi- ja jääkimpaleiden heittelemiseen kohti useita ihmisiä.

Partiot ovat puhuttaneet tai puhuttavat kaikkia tapaukseen liittyneitä poikia sekä heidän huoltajiaan. Poikien ja huoltajien kanssa on keskusteltu tekojen vaarallisuudesta sekä mahdollisesta korvausvastuusta.

Kiitämme kaikkia, jotka lähettivät tapaukseen liittyviä vihjeitä. Muista, että jos koet joutuneesi rikoksen uhriksi, voit tehdä rikosilmoituksen esimerkiksi verkon välityksellä poliisin sähköisessä asiointipalvelussa.
Vastaa Viestiin