Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Albert Järvinen soitti kitaraa useammassakin biisissä Muskan kolmella ensimmäisellä pitkäsoitolla.
Kuten esimerkiksi tässä...
Pelkästään covereista koostuvalla ensimmäisellä albumilla taustabändi oli käytännössä Järvisellä, Antero Jakoilalla, Pepe Willbergillä ja Pave Maijasella vahvistettu Wigwam. Järjettömän tasokas kokoonpano ja yhdistävä tekijä oli tietenkin Love Records.
Viimeksi muokannut Schimanski, Ti Helmi 03, 2026 1:53 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Viimeksi muokannut Bird, Ti Helmi 03, 2026 4:07 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
“The fundamental cause of the trouble in the modern world today is that the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”— Bertrand Russell
acp kirjoitti: Ti Helmi 03, 2026 4:20 am
Juu meinaa aina välillä unohtua tämä ketju kun tulee käväistyä täällä foorumilla.
Laitetaan vielä yksi Birdin alati kasvavaan biisilistaan :
Tuli mieleen postaamastasi kipaleesta.
Kiitti, osa biiseistä löysi juuri tiensä Spotifyihini.
“The fundamental cause of the trouble in the modern world today is that the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”— Bertrand Russell
Järvinen ja Lindholm soittivat Sleeppareissa vuosina 1979-82 yhdessä ja erikseen samaan aikaan ja eri aikaan kuten soitti aikaisempina ja myöhempinä vuosina yhdessä ja erikseen moni muukin kitaristi. Kokoonpanot vaihtui muutenkin tiheään tahtiin ja ainoat pysyvät jäsenet olivat Mato ja Sakke.
Yksi kitaristeista oli Costello Hautamäki joka myös sanoitti ja sävelsi suurimman osan kappaleista Alma-tädin illuusio albumille (1983).
Costello pettyi lauluosuuksiin ja on edelleenkin sitä mieltä että koko levy pilattiin siinä aiheessa, mutta minun mielestä tuo yksi parhaimmista Sleeppari levyistä ollaan nyt sitten lauluosuuksista ihan mitä mieltä tahansa.
Tiina Tiikeri lauloi pitkäksi venyneen viikonlopun jälkeen ääni käheänä älykääpiöstä...
Mutta sehän tekee tuosta entistäkin osuvamman ja paremman.
Viimeksi muokannut Schimanski, Ti Helmi 03, 2026 5:33 pm. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
🠅
Kyllä varmaan melkein kaikki sliippareita tuntevat tietävät Dave Lindholmin vaikuttaneen yhtyeessä. Kysymys kuului, jotta soitattaako hän ko. esityksessä kanaa, kuten ehdotin. Jos kumikanakuristaja on tosiaan Lindholm, niin missä piileskelee Järvenpää?
Kinnunen eikä mahdollisesti kylläkin Lemola on mielestäni rummuissa ja Lehtinen soittaa bassoa.
Päädyn siihen, että kumikanaa ei kuristakaan Lindholm, vaan Järvenpää, sillä Tiina Tiikeri tykkäsi pitkistä miehistä, ja muistaakseni hänen tuolloinen miehensä Sakke on kuta kuinkin yhtä pitkä kuin oli edesmennyt Pitkä Lehtinen. Lindholmin pituus on vain 182 cm. Saattaa kuristaja silti olla Lindholm, kuten onkin, tai ainakin oli.
Viimeksi muokannut LexVeritas, Ti Helmi 03, 2026 5:50 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.