Siihen miksi riippumaton venäläinen media ei toimi Venäjällä on omat syynsärikkalapio kirjoitti: Ti Helmi 03, 2026 12:32 pm
Riippumaton venäläismedia The Moscow Times.
Riippumaton Venäjästä jopa niin paljon ettei toimi edes Venäjällä vaan Hollannissa.
Trumpin horinat Intiasta voi sivuuttaa paikkansa pitämättömänä tai ainakaan Intia ei ole sanallakaan tällaisesta Venäjän energiasta irtaantumisesta maininnut kenellekkään. Trump esitti samaa tarinaa viimeksikin kun uhkaili 200% tullimaksuilla Intiaa ja Intia jatkoi normaalisti kaupankäyntiä Venäjän kanssa.
Venäläinen journalisti Georgi Tšentemirov oli lähtenyt Venäjältä jo kuusi kuukautta ennen kuin Venäjän oikeusministeriö leimasi hänet vieraan vallan agentiksi.
”En voi sanoa, että se olisi tullut yllätyksenä, mutta kyllä se silti huolestutti”, Tšentemirov kertoo puhelinhaastattelussa Kirkenesistä, Venäjän rajakaupungista Norjan puolella.
Hän on yksi lukuisista venäläisistä journalisteista, joiden on ollut pakko lähteä maasta.
Venäjällä hän toimi journalistisen työnsä ohella Karjalan journalistiliiton puheenjohtajana.
”Nyt näemme disinformaatiokoneiston toimivan täydellä teholla, mutta kannattaa muistaa, että Vladimir Putin loi sen jo vuonna 2005”, Alfonso Bauluz muistuttaa.
Häirintä ei rajoitu venäläisiin toimittajiin, ja monet ulkomaiset journalistit ovatkin joutuneet jättämään maan. Kaksi amerikkalaista toimittajaa on vangittu.
”Jo ennen Ukrainan sotaa Venäjällä työskentely oli vaikeaa ja vaarallista. Nykyään voimme kuitenkin sanoa, ettei Venäjällä enää ole journalismia”.
”Venäjän media elää terrorin ilmapiirissä ja Kremlin tiedotus on yhtä valeuutisten orgiaa. Ulkomaankirjeenvaihtaja puolestaan kohtaa byrokraattisen painajaisen, kun viisumit täytyy uusia kolmen kuukauden välein ja maahanmuuttovirastolta saada työskentelylupa, ja asunnon vuokraaminenkin on tehty hankalaksi”, Marginedas kertoo.
https://maailmankuvalehti.fi/2023/12/ma ... lkomaille/
Mitä Intiaan tulee niin Intia ei ole Trumpin väitettä vahvistanut, mutta ei sitä voi tässä vaiheessa sivuuttaa paikkaansa pitämättömänä väitteenä. Toteutuuko tuo ihan oikeasti riippuu ihan täysin siitä voittaako Intia siinä jotain. Jos USA tarjoaa Intialle riittävästi keppiä ja porkkanaa niin kyllähän se toteutuu.



