Raumalla on käynnissä poliisitehtävä 24.2.2026

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Dunlop
Sofia Karppi
Viestit: 406
Liittynyt: To Heinä 15, 2021 1:10 am

Re: Raumalla on käynnissä poliisitehtävä 24.2.2026

Viesti Kirjoittaja Dunlop »

Rauman rikosvyyhti paisuu: Poliisi jälleen moottoripyöräkerholla, taas yksi epäilty vangittu

Samaan rikosepäilyyn liittyen on nyt vangittu viisi miestä.

RAUMAN väkivaltarikosvyyhti sen kuin paisuu. Poliisi ratsasi jälleen torstaina raumalaisen moottoripyöräkerhon tilat. Kun Satakunnan Kansa kävi paikalla iltapäivällä, kiinteistöllä oli poliiseja, mutta ei tunnuksellisia poliisiautoja. Tilanne oli rauhallinen.

Poliisin mukaan kyseessä oli tutkinnallinen poliisitehtävä, josta ei ollut vaaraa sivullisille. Enempää tiedotettavaa asiasta ei poliisin mukaan ole.

Tällä kertaa tutkinta kohdistui Kortelassa sijaitseviin kerhotiloihin. Aiemmin 24. helmikuuta poliisi iski näyttävästi Nummen alueella eri kerhon tiloihin ja otti sieltä kiinni kaksi miestä.

Yhteensä viisi vangittu

Torstaina vangittiin myös jälleen uusi epäilty liittyen ystävänpäivän tapahtumiin Raumalla. Satakunnan käräjäoikeus on vanginnut nyt poliisin esityksestä yhteensä viisi miestä liittyen epäiltyyn törkeään pahoinpitelyyn, joka on tapahtunut 14. helmikuuta Raumalla.

Vangitut miehet ovat syntyneet vuosina 1982, 1984, 1986, 1988 ja 1989.

Olemme aiemmin kertoneet vanhimman miehen olevan sittemmin jo lopetetun Cannonball-moottoripyöräkerhon entinen jäsen. Häntä epäillään myös törkeästä huumausainerikoksesta, törkeästä dopingrikoksesta ja törkeästä ampuma-aserikoksesta.

Vuonna 1986 syntyneen miehen olemme kertoneet olevan raumalaisen moottoripyöräkerhon presidentti. Kyseessä on se kerho, jonka tiloissa poliisi torstaina suoritti tutkintaa.

Uusin epäilty Seinäjoelta

Torstaina todennäköisin syin vangittu vuonna 1984 syntynyt mies asuu osoitetietojen mukaan Seinäjoella. SK:n hankkimien tietojen mukaan hän on tai on ollut aiemmin paikallisen moottoripyöräkerhon jäsen.

Miehellä on jonkinlaista rikoshistoriaa. Hänet on tuomittu vuosina 2019-21 kahdesti törkeästä rattijuopumuksesta, törkeästä velallisen epärehellisyydestä ja muista pienemmistä rikoksista.

Talousrikokset liittyivät siihen, että mies siirsi edustamansa korjaamoyrityksen varoja itselleen tai käytti niitä noin 50 000 euron edestä. Hän sai teostaan 7 kuukautta ehdollista vankeutta, liiketoimintakiellon ja joutui korvaamaan epärehellisesti ottamansa rahat konkurssipesälle.

https://www.satakunnankansa.fi/satakunt ... 61517.html


Semmosta, jo viides vangittu. Kerrotaanko siellä nimiä vai poliisi saanut oman tutkinnan kautta selville? Siinä pohtimista tuleeko vielä lisääkin vangittuja.
»Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen.»
- General Heinz Guderian
Pöllölä
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 13
Liittynyt: To Maalis 05, 2026 10:16 pm

Re: Raumalla on käynnissä poliisitehtävä 24.2.2026

Viesti Kirjoittaja Pöllölä »

Jotenkin tuntuu hullulta 2 sormesta 5 otettu kiinni. Ihan kuin jotain jäisi sanomatta.
heikkipesola
Alokas
Viestit: 9
Liittynyt: Ke Joulu 17, 2025 8:57 pm

Re: Raumalla on käynnissä poliisitehtävä 24.2.2026

Viesti Kirjoittaja heikkipesola »

Pöllölä kirjoitti: To Maalis 05, 2026 10:33 pm Jotenkin tuntuu hullulta 2 sormesta 5 otettu kiinni. Ihan kuin jotain jäisi sanomatta.
Itsellä sama ajatus. Tulossa kyllä mielenkiintoinen keissi, missä varmasti tulee tuomiota muusta kuin törkypitelystä viidelle ukolle..
Geraldine McEwan
Alokas
Viestit: 8
Liittynyt: Su Touko 26, 2024 6:51 pm

Re: Raumalla on käynnissä poliisitehtävä 24.2.2026

Viesti Kirjoittaja Geraldine McEwan »

Kukahan on viides vangittu?
GAMBINA
Alokas
Viestit: 8
Liittynyt: Ke Kesä 28, 2017 5:58 pm

Re: Raumalla on käynnissä poliisitehtävä 24.2.2026

Viesti Kirjoittaja GAMBINA »

HILJATTAIN vangitulla entisellä Cannonball-miehellä on yllättävä yhteys keilahallin konkurssitapaukseen. Lisäksi Satakunnan Kansan tekemä selvitys paljastaa, että mies oli joutumassa takaisin vankilaan jo ennen kuin hän päätyi epäillyksi viime aikoina otsikoissa olleen rikosvyyhdin ytimeen.

Vankilasta vapauduttuaan ex-moottoripyöräkerholainen lähti mukaan keilailubisnekseen. Hänestä tuli nimenkirjoitusoikeudellinen vastuuhenkilö yritykseen, joka pyöritti Euran keilahallia aina kevääseen 2025 asti.

Mikä oli rooli keilahallilla?

Toukokuun tienoilla keilahallin ovet menivät kiinni. Yrittäjä ilmoitti lopettavansa. Myöhemmin Satakunnan käräjäoikeus asetti keilahallia pyörittäneen taustayhtiön SK-bit oy:n konkurssiin, joka sai lainvoiman alkuvuodesta.

Mikä oli tuomitun huumerikollisen rooli keilahallilla? SK:lle kuvaillun mukaan miestä näkyi hallilla silloin tällöin, mutta toiminnan pyörittämisestä vastasi toinen mies, yrittäjä itse.

Konkurssipesän pesänhoitaja Toni Läspä toteaa, että kuten kaupparekisteristä selviää, mies on ollut syksystä 2024 lähtien yhtiössä prokuristina ja hallituksen varsinaisena jäsenenä.

”Yhtiön operatiivisesta johtamisesta on vastannut toinen taho, joten pesänhoito ei ole edellyttänyt yhteydenpitoa kyseisen henkilön kanssa”, Läspä sanoo.

Sen tarkemmin pesänhoitaja ei halua asiaa kommentoida selvityksen ollessa kesken. Konkurssihakemuksen perusteella keilahalliyhtiön suurin velkoja oli Verohallinto, jolla oli saatavia vähän yli 30 000 euron edestä. Muitakin velkojia on.

Euran keilahalli avasi ovensa jälleen lokakuussa. Uudesta yrittäjästä on haku päällä. Väliaikaisesti toimintaa pyörittää Euran uima- ja urheiluhalliyhtiö.

Entinen Cannonball-mies on saanut useita ehdottomia vankeustuomioita törkeistä huumausainerikoksista.

Esimerkiksi vuonna 2019 Vaasan hovioikeus vahvisti kaksi erillistä vankeustuomiota, joilla oli mittaa yhteensä 3 vuotta ja 10 kuukautta. Näiden kahden huumejutun yhteydessä miehen hallusta takavarikoitiin noin 30 000 euroa käteistä rahaa.

Toinen tuomio liittyi niin sanottuun Cannonball-huumejuttuun, jossa Ulvilassa toimineen moottoripyöräkerho Cannonball MC Midwestin jäseniä syytettiin Satakunnan historian suurimman amfetamiinikaupan järjestämisestä.

Cannonball MC on sittemmin määrätty oikeuden päätöksellä lopetettavaksi, koska se katsottiin järjestäytyneeksi rikollisryhmäksi.

Euralaismies myönsi olleensa Cannonballin jäsen ja tehneensä kerholla väijyvuoroja, mutta kiisti tietäneensä mitään siellä säilytetyistä huumeista tai kuuluneensa rikollisryhmään. Syyte järjestäytyneen rikollisryhmän toimintaan osallistumisesta kaatuikin hänen osaltaan oikeudessa.

Sen sijaan ex-jäsenen hallusta on löytynyt huomattavia määriä huumeita. Esimerkiksi maaliskuussa 2018 miehen kotiosoitteesta Eurasta löytyi lähes 90 grammaa erilaisia huumausaineita, muun muassa kokaiinia ja amfetamiinia.

Saman vuoden loppupuolella mies jäi vielä Turussa kiinni suuren huumelastin kanssa. Siitä hyvästä Turun hovioikeus vahvisti hänelle tammikuussa 2020 vielä kolmannen tuntuvan vankeustuomion: 2 vuotta ja 6 kuukautta.

Entinen Cannonball-mies ei malttanut pysyä erossa huumeista vankilasta vapaalle jalalle päästyään. Satakunnan käräjäoikeuden alkuvuodesta antama tuore tuomio paljastaa, että hänet päästettiin keväällä 2022 ehdonalaiseen vapauteen, jonka koeaika jatkui huhtikuuhun 2025 asti. Koeajalla mies jatkoi rikollista toimintaa.

Joulun alla 2024 hän kärähti ratista käytettyään kokaiinia, jota löytyi myös kuljettajan maton alta. Poliisi löysi kotietsinnällä miehen autotallista muovipussillisen huumeita. Aineita oli esillä myös keittiössä.

Yhteensä miehen hallusta löytyi yli 60 grammaa eripitoista amfetamiinia, noin 10 grammaa kokaiinia ja pienempiä määriä muita huumeita.

Mies selitti, että huumeet olivat peräisin ajalta ennen hänen vankilaan joutumistaan, eikä hän vapauduttuaan ole sellaisia hankkinut. Hän kertoi, että oli löytänyt huumeet halkopinosta sekä sokkelin takaa vesivahingon korjauksen yhteydessä, ja siirtänyt ne sitten keittiön hyllylle ja autotalliin. Hän ei ollut huumeita hävittänyt, mutta ei myöskään käyttänyt.

Rattijuopumustaan mies selitti niin, että joku laittoi kokaiinin hänen juomaansa ja autoonsa. Hän huomautti, että oli käynyt vapautumisensa jälkeen huumeseuloissa, ja ne olivat olleet puhtaat 8–10 kuukauden ajan.

Oikeus ei ostanut selityksiä, vaan tuomitsi miehen jälleen huumausainerikoksesta. Aiempi rikoshistoria painoi, sillä oikeus mittasi vankeusrangaistuksen pituudeksi 1 vuoden ja 2 kuukautta. Se on istuttava ehdottomana.

Tuomiosta ei valitettu, joten se on saanut jo lainvoiman.

Nyt entistä Cannonball-miestä saattaa odottaa hänen isoin kakkunsa. Poliisi epäilee häntä raskaista rikoksista.

Miehen epäillään liittyvän niin sanottuun Rauman sormenkatkaisujuttuun, josta olemme aiemmin uutisoineet. Tapaukseen liittyen on vangittu jo viisi miestä, joita kaikkia epäillään ystävänpäivänä Raumalla tapahtuneesta törkeästä pahoinpitelystä.

Entinen Cannonball-mies otettiin kiinni 24. helmikuuta, kun poliisi iski Raumalla moottoripyöräkerhon tiloihin. Aiemmin ei ole kerrottu, että poliisi teki samana päivänä kaikessa hiljaisuudessa myös toisen ratsian Eurassa. Se kohdistui SK:n tietojen mukaan asuntoon, johon ex-Cannonballilla on postiosoite.

Euran iskun perusteella poliisilla on syytä epäillä miestä myös törkeästä ampuma-aserikoksesta, törkeästä huumausainerikoksesta ja törkeästä dopingrikoksesta. Käräjäoikeus määräsi miehen vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä näistä rikoksista.

Pelkästään törkeästä pahoinpitelystä ja törkeästä huumausainerikoksesta tuomitaan yksinäänkin aina vähintään vuosi vankeutta. Teoreettinen yhteinen maksimirangaistus kaikista epäillyistä rikoksista on 13 vuotta vankeutta.

Satakunnan kansan lehtijutusta.
Geraldine McEwan
Alokas
Viestit: 8
Liittynyt: Su Touko 26, 2024 6:51 pm

Re: Raumalla on käynnissä poliisitehtävä 24.2.2026

Viesti Kirjoittaja Geraldine McEwan »

Tämä on aiemmin vangittu. Neljä nimeä on jo mainittu tämä mukaan lukien, mutta kukahan on se viides, torstaina kiinni otettu?
Dunlop
Sofia Karppi
Viestit: 406
Liittynyt: To Heinä 15, 2021 1:10 am

Re: Raumalla on käynnissä poliisitehtävä 24.2.2026

Viesti Kirjoittaja Dunlop »

Geraldine McEwan kirjoitti: La Maalis 07, 2026 3:01 pm Tämä on aiemmin vangittu. Neljä nimeä on jo mainittu tämä mukaan lukien, mutta kukahan on se viides, torstaina kiinni otettu?
Toivotaan että Oikeus Ennen Kaikkea kaivaa nimen KO:lta esiin.
»Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen.»
- General Heinz Guderian
hulahula
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: To Huhti 27, 2023 10:20 am

Re: Raumalla on käynnissä poliisitehtävä 24.2.2026

Viesti Kirjoittaja hulahula »

Yllättävän vähän tästä tapauksesta mitään keskustelua. Eikö oo tietoa porukoilla vai eikö vaan kiinnosta jakaa.
Niko M. on siis Boom Boom bikers Rauman pressa. Tietääkseni ainakin joskus vuosia sitten ollu poliisien seurannassa huumeisiin liittyen. Eiköhän se Seinäjokelainen kiinni otettu kuulu samaan kerhoon, mut Seinäjoen osastoon.
Dunlop
Sofia Karppi
Viestit: 406
Liittynyt: To Heinä 15, 2021 1:10 am

Re: Raumalla on käynnissä poliisitehtävä 24.2.2026

Viesti Kirjoittaja Dunlop »

hulahula kirjoitti: Ma Maalis 09, 2026 9:01 am Yllättävän vähän tästä tapauksesta mitään keskustelua. Eikö oo tietoa porukoilla vai eikö vaan kiinnosta jakaa.
Niko M. on siis Boom Boom bikers Rauman pressa. Tietääkseni ainakin joskus vuosia sitten ollu poliisien seurannassa huumeisiin liittyen. Eiköhän se Seinäjokelainen kiinni otettu kuulu samaan kerhoon, mut Seinäjoen osastoon.
Näin oletan kans, ja Niko Mattilan nimi on mainittu tuolla jo ylempänä. Tussinaama pressa.
Eiköhän tuo vielä selviä mitä kaikkea liittyy jos viisi vangittuna. Pöytäkirjoja odotellessa onko siellä kerrottu nimiä vai poliisi saanut ne selville omien tutkimuksien kautta.
»Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen.»
- General Heinz Guderian
Jenkkipenaattori
Alokas
Viestit: 5
Liittynyt: Ti Maalis 10, 2026 12:24 pm

Re: Raumalla on käynnissä poliisitehtävä 24.2.2026

Viesti Kirjoittaja Jenkkipenaattori »

Dunlop kirjoitti: Ti Maalis 10, 2026 11:30 am
hulahula kirjoitti: Ma Maalis 09, 2026 9:01 am Yllättävän vähän tästä tapauksesta mitään keskustelua. Eikö oo tietoa porukoilla vai eikö vaan kiinnosta jakaa.
Niko M. on siis Boom Boom bikers Rauman pressa. Tietääkseni ainakin joskus vuosia sitten ollu poliisien seurannassa huumeisiin liittyen. Eiköhän se Seinäjokelainen kiinni otettu kuulu samaan kerhoon, mut Seinäjoen osastoon.
Näin oletan kans, ja Niko Mattilan nimi on mainittu tuolla jo ylempänä. Tussinaama pressa.
Eiköhän tuo vielä selviä mitä kaikkea liittyy jos viisi vangittuna. Pöytäkirjoja odotellessa onko siellä kerrottu nimiä vai poliisi saanut ne selville omien tutkimuksien kautta.
Sormeton Sopraano lienee laulanut varmaan koko toimitusketjunsa. Kyseessä alimman kastin velkaantunut nisti.
Mielenkiintoista seurata kuinka pitkälle lonkerot vielä ulottuvat
Jonkeri
Susikoski
Viestit: 35
Liittynyt: Ma Kesä 07, 2021 6:07 am

Re: Raumalla on käynnissä poliisitehtävä 24.2.2026

Viesti Kirjoittaja Jonkeri »

Jenkkipenaattori kirjoitti: Ti Maalis 10, 2026 2:47 pm
Dunlop kirjoitti: Ti Maalis 10, 2026 11:30 am
hulahula kirjoitti: Ma Maalis 09, 2026 9:01 am Yllättävän vähän tästä tapauksesta mitään keskustelua. Eikö oo tietoa porukoilla vai eikö vaan kiinnosta jakaa.
Niko M. on siis Boom Boom bikers Rauman pressa. Tietääkseni ainakin joskus vuosia sitten ollu poliisien seurannassa huumeisiin liittyen. Eiköhän se Seinäjokelainen kiinni otettu kuulu samaan kerhoon, mut Seinäjoen osastoon.
Näin oletan kans, ja Niko Mattilan nimi on mainittu tuolla jo ylempänä. Tussinaama pressa.
Eiköhän tuo vielä selviä mitä kaikkea liittyy jos viisi vangittuna. Pöytäkirjoja odotellessa onko siellä kerrottu nimiä vai poliisi saanut ne selville omien tutkimuksien kautta.
Sormeton Sopraano lienee laulanut varmaan koko toimitusketjunsa. Kyseessä alimman kastin velkaantunut nisti.
Mielenkiintoista seurata kuinka pitkälle lonkerot vielä ulottuvat
No ketäs tää sopraano mahtaa olla? 🧐
Sil5
Martin Beck
Viestit: 805
Liittynyt: La Elo 21, 2021 10:36 pm

Re: Raumalla on käynnissä poliisitehtävä 24.2.2026

Viesti Kirjoittaja Sil5 »

Jenkkipenaattori kirjoitti: Ti Maalis 10, 2026 2:47 pm
Dunlop kirjoitti: Ti Maalis 10, 2026 11:30 am
hulahula kirjoitti: Ma Maalis 09, 2026 9:01 am Yllättävän vähän tästä tapauksesta mitään keskustelua. Eikö oo tietoa porukoilla vai eikö vaan kiinnosta jakaa.
Niko M. on siis Boom Boom bikers Rauman pressa. Tietääkseni ainakin joskus vuosia sitten ollu poliisien seurannassa huumeisiin liittyen. Eiköhän se Seinäjokelainen kiinni otettu kuulu samaan kerhoon, mut Seinäjoen osastoon.
Näin oletan kans, ja Niko Mattilan nimi on mainittu tuolla jo ylempänä. Tussinaama pressa.
Eiköhän tuo vielä selviä mitä kaikkea liittyy jos viisi vangittuna. Pöytäkirjoja odotellessa onko siellä kerrottu nimiä vai poliisi saanut ne selville omien tutkimuksien kautta.
Sormeton Sopraano lienee laulanut varmaan koko toimitusketjunsa. Kyseessä alimman kastin velkaantunut nisti.
Mielenkiintoista seurata kuinka pitkälle lonkerot vielä ulottuvat
Näin se yleensä menee...Uhriksi joutunutta halveksitaan ja näyttää olevan tarpeen syyllistää julkisestikin. Ehkä sillä tavoitellaan jonkinlaista oikeutusta paljon, paljon suuremmalle rikollisuudelle ja rikollisille kuin tässä tapauksessa esiin nousseelle väkivaltaiselle velanperinnälle.

Tännekin referoitujen lehtitietojen myötä on käynyt selville että varsinaiset päätekijät ovat talous- ja huumerikollisuuteen organisoituneita pitkän linjan ammattirikollisia. Heidän tavoitteensa on hankkia varoja=rahaa itselleen ja huumeorganisaatiolle. Siis hankkia ja levittää kaikille huumeiden käyttäjille mahdollisimman tehokkaasti erilaisia huumausaineita.
Varsinaiset huumeiden käyttäjät ovat näille päätekijöille ainoastaan välikappaleita, huumeisiin kiinnijääneitä "nistejä" jotka yleensä hankkivat aineisiin käyttämänsä varat kaikenlaisilla rikoksilla.
- usein surkeimpaan asemaan joutuneita käyttäjiä myös houkutellaan velkaantumaan huumeiden jakelijoille.
- ja sen jälkeen näitä päättymättömiä "huumevelkoja" peritään niin rahana ja/tai uhkaillaan sekä kiristetään uhriksi joutuneita monilla muilla tavoilla.

Toivotaan että viranomaiset saa selvitettyä "kuinka pitkälle lonkerot vielä ulottuvat". Ja ennen kaikkea sitä että nämäkin rikolliset saadaan aikanaan tuomiolle.

Viranomaisten onneksi näitäkään rikollisia liene siunattu kovin mittavalla järjen määrällä. Ilmeisesti koko rosvoporukka ja organisaatio paljastui heidän rikollisen toimintansa suhteen mitättömän, jopa täysin turhan väkivallan, koston (tai huumevelan) johdosta. Ehkä oikeus ymmärtää palkita väkivaltaiset huumekauppiaat mahdollisimman runsaalla mitalla.
Jenkkipenaattori
Alokas
Viestit: 5
Liittynyt: Ti Maalis 10, 2026 12:24 pm

Re: Raumalla on käynnissä poliisitehtävä 24.2.2026

Viesti Kirjoittaja Jenkkipenaattori »

Jonkeri kirjoitti: Ke Maalis 11, 2026 1:04 pm
Jenkkipenaattori kirjoitti: Ti Maalis 10, 2026 2:47 pm
Dunlop kirjoitti: Ti Maalis 10, 2026 11:30 am

Näin oletan kans, ja Niko Mattilan nimi on mainittu tuolla jo ylempänä. Tussinaama pressa.
Eiköhän tuo vielä selviä mitä kaikkea liittyy jos viisi vangittuna. Pöytäkirjoja odotellessa onko siellä kerrottu nimiä vai poliisi saanut ne selville omien tutkimuksien kautta.
Sormeton Sopraano lienee laulanut varmaan koko toimitusketjunsa. Kyseessä alemman kastin velkaantunut nisti.
Mielenkiintoista seurata kuinka pitkälle lonkerot vielä ulottuvat
No ketäs tää sopraano mahtaa olla? 🧐
Mikäli paikallinen tietotoimisto on oikeassa, kyseessä S.R.R., joka yritti joskus itsekin leikkiä gangsteria siinä onnistumatta. Löytyy sosiaalisesta mediasta posettamassa tämän jutun pääepäilynkin kanssa.
PeppiTyttö
Nikke Knatterton
Viestit: 169
Liittynyt: Pe Heinä 23, 2010 11:28 pm

Re: Raumalla on käynnissä poliisitehtävä 24.2.2026

Viesti Kirjoittaja PeppiTyttö »

Simo Rontti Ruuska, vahvojen huhujen mukaan tää jolta lähti sormet
Avatar
Tenderloin
Remington Steele
Viestit: 247
Liittynyt: Ma Touko 03, 2021 1:43 pm

Re: Raumalla on käynnissä poliisitehtävä 24.2.2026

Viesti Kirjoittaja Tenderloin »

Mikäli tiedot uhrin henkilöllisyydestä pitävät paikkansa niin en ole varsinaisesti yllättynyt. Näöltä tuttu jantteri Rauman iltaelämästä tiskin kummaltakin puolelta. Itselleni syntyi aikanaan mielikuva että kyseiselle hepulle oli tärkeää rakentaa liivimiehen imagoa ja tämä oli ilmeisen olennainen osa identiteettiä. Projekti nyt ei ilmeisesti kaikilta osin mennyt ihan nappiin, vaikka toki sormien puute voi oikein selitettynä myös auttaa siinä jännämiehen imagon rakentamisessa.
Vastaa Viestiin