https://yle.fi/a/74-20214461
Tulli epäilee: Suomessa toiminut yritys on vältellyt nikotiinipussikaupalla veroja yli kahden miljoonan euron edestä
Kokonaisuutta tutkitaan törkeänä veropetoksena ja törkeänä kirjanpitorikoksena.
Itä- ja Etelä-Suomessa toimineen yrityksen epäillään maahantuoneen ja myyneen nikotiinipusseja ja jättäneen tupakkaveroa maksamatta.
Asiasta tiedottaa Tulli.
Epäilyn mukaan nikotiinipussit on tuotu toisista Euroopan unionin jäsenvaltiosta. Tullin mukaan toiminta on ollut laajaa. Nikotiinipusseja on myyty muun muassa suomalaisille vähittäiskaupoille.
– Esitutkintamme ja Verohallinnon tekemän verotarkastuksen perusteella yhtiöllä on ollut hallussaan 1.7.2024 nikotiinipusseja yli 1,1 miljoonaa pakkausta. Kyseisistä nikotiinipusseista olisi tullut maksaa noin 2,5 miljoonaa euroa tupakkaveroa, tutkinnanjohtaja Sanna Kuparinen kertoo tiedotteessa.
Yritystä ei ollut merkitty tupakkaverovelvolliseksi. Yritys ei ollut antanut Verohallinnolle ennakkoilmoituksia nikotiinipussihankinnoistaan.
Nikotiinipussit tulivat tupakkaverovelvollisiksi tuotteiksi tammikuussa 2024.
Kokonaisuutta tutkitaan törkeänä veropetoksena ja törkeänä kirjanpitorikoksena.
Suomessa toiminut yritys möi nikotiinipusseja - liki 2 500 000 euroa tupakkaveroja maksamatta
- Tarkastaja Levisi
- James Bond (David Niven)
- Viestit: 11490
- Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm
Suomessa toiminut yritys möi nikotiinipusseja - liki 2 500 000 euroa tupakkaveroja maksamatta
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
-
lonesjucca
- Javier Pena
- Viestit: 1823
- Liittynyt: Ke Heinä 26, 2023 9:26 pm
Re: Suomessa toiminut yritys möi nikotiinipusseja - liki 2 500 000 euroa tupakkaveroja maksamatta
Onko kyseessä pussikauppa.com kenties? Tätähän mm. Jouko Kärkkäinen mainostaa eikä ole tosiaankaan sieltä lain paremmalla puolella olevasta päästä.