Jopa 21 poliisiasemaa lakkautusuhan alla – Katso lista

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
Eräs1
Axel Foley
Viestit: 2045
Liittynyt: La Tammi 01, 2022 5:36 pm

Jopa 21 poliisiasemaa lakkautusuhan alla – Katso lista

Viesti Kirjoittaja Eräs1 »

Poliisi suunnittelee jopa 21 toimipisteen tai poliisiaseman sulkemista Suomessa, uutisoi Aamulehti.

Asia selviää Poliisihallituksen poliisilaitoksille lähettämästä kirjeestä.

Aamulehden saamien tietojen mukaan seuraavat poliisiasemat ovat lakkautusuhan alla: Kirkkonummi, Nurmijärvi, Kangasala, Saarijärvi, Virrat, Huittinen, Kemiönsaari, Juankoski, Kitee, Outokumpu, Suonenjoki, Alajärvi, Kannus, Laihia, Lapua, Haapavesi, Muhos, Sotkamo, Taivalkoski, Enontekiö ja Utsjoki.

Poliisihallitus perustelee AL:n mukaan suunnitelmia sillä, että Suomessa on tapahtunut viime vuosikymmenien aikana merkittävää muuttoliikettä kasvukeskuksiin ja harva-alueet ovat entisestään harventuneet. Nykyinen poliisiasemien verkosto ei vastaa tämän päivän tai tulevaisuuden operatiivisen poliisitoiminnan tarpeita, poliisiylijohtaja Ilkka Koskimäen allekirjoittamassa kirjeessä kerrotaan lehden mukaan.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ee85 ... 494278d5d7

Sittenpähän vaan välimatkat pitenevät tarvittaessa poliisipartiota näille paikkakunnille.
Confusius
Jack Bauer
Viestit: 925
Liittynyt: Ke Joulu 15, 2021 8:46 pm

Re: Jopa 21 poliisiasemaa lakkautusuhan alla – Katso lista

Viesti Kirjoittaja Confusius »

Tämä on iso virhe. Ei voi olla todellista. Venäjän sodan aikana ja lisääntyvä huumekauppa. Tämä johtaa suoraan rikollisuuden kasvuun maaseudulla.
mijuheto
Sofia Karppi
Viestit: 413
Liittynyt: Ke Tammi 14, 2026 11:41 am

Re: Jopa 21 poliisiasemaa lakkautusuhan alla – Katso lista

Viesti Kirjoittaja mijuheto »

tämä on vasta alkua,ja vihervamistolaisten maahan päästämät laittomat maahantunkeuja rikollisetkin täytyy elättää.
DJ M€atballz

Re: Jopa 21 poliisiasemaa lakkautusuhan alla – Katso lista

Viesti Kirjoittaja DJ M€atballz »

Confusius kirjoitti: Ti Maalis 10, 2026 3:03 pm Tämä on iso virhe. Ei voi olla todellista. Venäjän sodan aikana ja lisääntyvä huumekauppa. Tämä johtaa suoraan rikollisuuden kasvuun maaseudulla.
Vääjäämätön kehityssuunta. Kaupungit alkavat olla varsinaisia helvetin esikartanoita no go-alueineen ja raivoavine vihavasemmistolaisten laumoineen joten resursseja keskitetään sinne missä niitä kiireellisimmin tarvitaan.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17408
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Jopa 21 poliisiasemaa lakkautusuhan alla – Katso lista

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

poliisin operatiivista suorituskykyä halutaan tehostaa poliisiasemien verkostoa kehittämällä.
Joo, ja kehittäminen tarkoittaa aina keskittämistä ja keskusten ulkopuolisten alueiden palvelutason laskua.
Poliisipartioden partioalueet kasvavat ja kohteiden saavuttaminen hidastuu.
Jää kotiväkivallan harjoittamiseen ja lopulliseen ratkaisuun enemmän aikaa.

Ehkä se on positiivistä kehitystä
Avatar
Eräs1
Axel Foley
Viestit: 2045
Liittynyt: La Tammi 01, 2022 5:36 pm

Re: Jopa 21 poliisiasemaa lakkautusuhan alla – Katso lista

Viesti Kirjoittaja Eräs1 »

Keskustan kansanedustajat Petri Honkonen, Hanna Räsänen ja Mika Riipi lähettivät tiistaina vaatimuksen sisäministeri Mari Rantaselle (ps).

Vaatimus koskee tiistaina ilmi tullutta tietoa, että Poliisihallitus suunnittelee 21 toimipisteen tai poliisiaseman sulkemista. Syyksi kerrottiin operatiivisen suorituskyvyn tehostaminen.

Lakkautuksia on kaavailtu Itä-Suomen, Itä-Uudenmaan, Lapin, Lounais-Suomen, Länsi-Uudenmaan, Oulun, Pohjanmaan ja Sisä-Suomen alueille.

Vaatimus on osoitettu Rantaselle, sillä sisäministeriö ohjaa ja valvoo poliisitoimintaa ja valmistelee sitä koskevan lainsäädännön.

– Rantasella on lopullinen päätösvalta lakkautusuhan alle nyt joutuneiden poliisiasemien kohtalosta sekä vastuu siellä asuvien ihmisten turvallisuudesta ja turvallisuuden tunteesta, Riipi sanoo tiedotteessa.

Keskusta on korostanut koko Suomen turvallisuudesta huolehtimista johdonmukaisesti, ja puolue on tukenut poliisin rahoituksen ja kenttäpoliisien määrän kasvattamista, vaatimuksessa todetaan.

– Lopputulos ei voi olla, että peräti 21 paikkakunnalta poliisi uhkaa kadota kokonaan, Honkonen toteaa tiedotteessa.

Poliisiasemien sulkeminen heikentäisi turvallisuutta harvaan asutuilla alueilla, ja kasvattaisi etäisyyksiä palveluihin, edustajat toteavat. Myös poliisin reagointikyvyn uskotaan heikkenevän, jos lakkautukset toteutuvat.

Lisäksi muutos nähdään heikentävän ihmisten turvallisuudentunnetta.

– Näinä haastavina turvallisuuden aikoina valtiovallan ei pitäisi ruokkia alueille lisää epävarmuutta, Räsänen varoittaa.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011871606.html
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5967
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Jopa 21 poliisiasemaa lakkautusuhan alla – Katso lista

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

Eräs1 kirjoitti: Ti Maalis 10, 2026 2:31 pm Sittenpähän vaan välimatkat pitenevät tarvittaessa poliisipartiota näille paikkakunnille.
Muista en tiedä, mutta eipä tuo Kirkkonummen sulkeminen taida vaikuttaa mihinkään muuhun kuin lupapalveluiden saatavuuteen. Tosin aika harvoin ne lupapalvelut on Kirkkonummella muutenkaan olleet auki.
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
MustaNaamion
Poliisikoira Rex
Viestit: 279
Liittynyt: Ma Maalis 09, 2026 6:02 pm

Re: Jopa 21 poliisiasemaa lakkautusuhan alla – Katso lista

Viesti Kirjoittaja MustaNaamion »

Oikeus ennen kaikkea kirjoitti: Ti Maalis 10, 2026 4:03 pm
poliisin operatiivista suorituskykyä halutaan tehostaa poliisiasemien verkostoa kehittämällä.
Joo, ja kehittäminen tarkoittaa aina keskittämistä ja keskusten ulkopuolisten alueiden palvelutason laskua.
Poliisipartioden partioalueet kasvavat ja kohteiden saavuttaminen hidastuu.
Jää kotiväkivallan harjoittamiseen ja lopulliseen ratkaisuun enemmän aikaa.

Ehkä se on positiivistä kehitystä
Ensin terveyspalvelut, nyt poliisilaitokset. Seuraavaksi katujen kunnossapito? Mitä jää jäljelle, mihin kaikki verot oikein menevät? 90-luvulla oli suuri lama, mutta palvelut säilyivät.
Avatar
H.Moilanen
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4971
Liittynyt: Ti Marras 12, 2019 1:30 pm

Re: Jopa 21 poliisiasemaa lakkautusuhan alla – Katso lista

Viesti Kirjoittaja H.Moilanen »

Confusius kirjoitti: Ti Maalis 10, 2026 3:03 pm Tämä on iso virhe. Ei voi olla todellista. Venäjän sodan aikana ja lisääntyvä huumekauppa. Tämä johtaa suoraan rikollisuuden kasvuun maaseudulla.
Aikoinaan kun pikkupaikkakunnalla asuin, siellä asui myös useampi poliisi perheineen. Eivät olleet mitään poliisivoimien kiiltokuvapoikia, vaan kaikkea muuta. Heidän tempuistaan yritti aika monikin tietääkseni laverrella, mutta eihän tavan taaveja kuunneltu. Onneksi aina löytyy joku taho, joka kuuntelee ja jopa ottaa todesta. Sen kuitenkin sanon, että jos pikkupaikkojen asemia karsimalla päästään eroon yhdestäkin mätääntyneestä ja rikollisuuteen kapsahtaneesta poliisiringistä, muutos on enemmän kuin tervetullut.

Ja sattumalta tänään julkaistiin myös alla oleva uutinen...!
10.3.2026
https://yle.fi/a/74-20214549

Järjestäytyneen rikollisuuden soluttautumis­yritykset ovat tuttu ilmiö Poliisiammatti­korkeakoulussa – tapauksia vähän

Poliisiammatti­korkeakoulun rehtorin Marko Laitisen mukaan nykyiset selvitykset ovat tehokkaita hakijoiden mahdollisten rikoskytkösten paljasta­miseksi.

Poliisiammattikorkeakoulussa (Polamk) on törmätty järjestäytyneen rikollisuuden yrityksiin soluttautua poliisiin, kertoo oppilaitoksen rehtori Marko Laitinen. Laitisen mukaan tapauksia on kuitenkin hyvin vähän suhteessa hakijoiden määrään.

Ilmiö nousi esiin tiistaina suojelupoliisin (supo) tiedotustilaisuudessa Helsingissä.

Supon päällikkö Juha Martelius sanoi kansallisen turvallisuuden katsauksen julkistamisen yhteydessä Pikkuparlamentissa, että järjestäytynyt rikollisuus on pyrkinyt viime vuosina soluttautumaan yhä voimakkaammin yhteiskunnan rakenteisiin.

Martelius mainitsi rikollisia kiinnostaviksi kohteiksi esimerkiksi satamat sekä turvallisuusviranomaiset, kuten poliisin.

Marteliuksen mukaan esimerkiksi Polamkin hakijoiden joukosta on löytynyt supon turvallisuusselvitysten kautta henkilöitä, joilla on yhteyksiä järjestäytyneeseen rikollisuuteen.

– Viimeisten vuosien, ehkä 3–5 vuoden aikana, meillä on muutamia tapauksia, joissa turvallisuusselvityksen perusteella on evätty pääsy opiskelemaan Poliisiammattikorkeakouluun, rehtori Marko Laitinen kertoo.

Turvallisuusselvitys tehdään niille opiskelijoille, jotka pääsisivät valintakokeiden perusteella opiskelemaan. Nämä hakijat saavat kokeiden jälkeen niin kutsutun ehdollisen hyväksymispäätöksen. Tämän jälkeen suojelupoliisi tekee heistä perusmuotoisen turvallisuusselvityksen.

Selvityksen valmistumisen jälkeen arvioidaan jokaisen hakijan kohdalla erikseen, onko turvallisuusselvityksessä noussut esille jotakin sellaista, joka estää opiskelijaksi hyväksymisen.

Kytköksiä moottoripyöräjengeihin

Vuodessa turvallisuusselvitys tehdään noin 400–500:sta Polamkiin opiskelijaksi hakevasta.

Supon päällikön Marteliuksen mukaan soluttautumisesta ovat kiinnostuneita esimerkiksi moottoripyöräjengit. Selvityksissä on noussut Laitisen mukaan esiin kytköksiä moottoripyöräjengeihin, mutta myös muita tekijöitä.

Ylipäätään rikoshistoria voi johtaa siihen, että ei pääse opiskelemaan poliisiksi. Laitisen mukaan yleistyksiä ei voi tehdä, koska tapauksia on niin vähän.

Laitinen arvioi, että prosessi hakijoiden mahdollisen rikostaustan selvittämiseksi toimii nykyään hyvin.

Vuonna 2025 Polamkiin haki 4 968 henkilöä ja koulutukseen hyväksyttiin 434 henkilöä. Polamk ei tilastoi hakijamääriä kalenterivuoden mukaan, vaan koulutuksen aloitusvuoden mukaan.
Etsivän Keskuspoliisin mukaan Suomeen jääneet emigrantit olivat poliittisesti epäluotettavia. Lisäksi monet olivat juutalaisia, joita Etsivä Keskuspoliisi luonnehti lausunnoissaan ”epämieluisiksi henkilöiksi”.
Aiheesta lisää täällä.
nilpertti
Theo Kojak
Viestit: 1113
Liittynyt: To Elo 21, 2025 6:24 pm

Re: Jopa 21 poliisiasemaa lakkautusuhan alla – Katso lista

Viesti Kirjoittaja nilpertti »

MustaNaamion kirjoitti: Ti Maalis 10, 2026 6:24 pmEnsin terveyspalvelut, nyt poliisilaitokset. Seuraavaksi katujen kunnossapito? Mitä jää jäljelle, mihin kaikki verot oikein menevät? 90-luvulla oli suuri lama, mutta palvelut säilyivät.
Miksi joku aina alkaa vertaa tätä päivää jonneki 30+ vuoden takaiseen aikaan? Ihanko sinne olis joku tie takaisin jossain?

Kerropa mitä yhteistä 1990 lamalla on 2026 arkipäivään? Ei montaakaan asiaa ole samoin maapallossa että niitä voista verrata keskenään. No se että täällä on ihmisiä edelleen.

Vertaat vielä 1990 luvun palveluja nykypalveluihin?
nilpertti
Theo Kojak
Viestit: 1113
Liittynyt: To Elo 21, 2025 6:24 pm

Re: Jopa 21 poliisiasemaa lakkautusuhan alla – Katso lista

Viesti Kirjoittaja nilpertti »

"Vuonna 2025 Polamkiin haki 4 968 henkilöä ja koulutukseen hyväksyttiin 434 henkilöä. "


Vissiin melko paljon vajakkeja hakee kytiksi kun vain noin joka kymmenes pääsee kouluun? Varmaan jotain luonnehäiriöisiä,mielisairaita paljon joista näkee heti haastattelussa ettei saatana,ei tätä ainakaan.
Loko187
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 104
Liittynyt: To Marras 08, 2018 9:14 pm

Re: Jopa 21 poliisiasemaa lakkautusuhan alla – Katso lista

Viesti Kirjoittaja Loko187 »

Ihan naurettavaa, että esimerkiksi Kangasalalla on ollut erillinen poliisiasema tähän asti. Sehän on Tampereen lähiö. Ei Hervannassa tai Teiskossakaan ole omaa poliisiasemaa.
Avatar
H.Moilanen
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4971
Liittynyt: Ti Marras 12, 2019 1:30 pm

Re: Jopa 21 poliisiasemaa lakkautusuhan alla – Katso lista

Viesti Kirjoittaja H.Moilanen »

nilpertti kirjoitti: Ti Maalis 10, 2026 7:18 pm "Vuonna 2025 Polamkiin haki 4 968 henkilöä ja koulutukseen hyväksyttiin 434 henkilöä. "


Vissiin melko paljon vajakkeja hakee kytiksi kun vain noin joka kymmenes pääsee kouluun? Varmaan jotain luonnehäiriöisiä,mielisairaita paljon joista näkee heti haastattelussa ettei saatana,ei tätä ainakaan.
On siellä paljon hyviä hakijoita, jotka jäävät rannalle. Opiskelupaikkoja on rajatusti, joten enempää ei valita, vaikka hyviä hakijoita tarjolla olisikin. Vähän niinkuin hissinkään ei mahdu kuin maksimimäärä matkustajia, vaikka olisi sadan metrin hissijono...
Etsivän Keskuspoliisin mukaan Suomeen jääneet emigrantit olivat poliittisesti epäluotettavia. Lisäksi monet olivat juutalaisia, joita Etsivä Keskuspoliisi luonnehti lausunnoissaan ”epämieluisiksi henkilöiksi”.
Aiheesta lisää täällä.
MustaNaamion
Poliisikoira Rex
Viestit: 279
Liittynyt: Ma Maalis 09, 2026 6:02 pm

Re: Jopa 21 poliisiasemaa lakkautusuhan alla – Katso lista

Viesti Kirjoittaja MustaNaamion »

nilpertti kirjoitti: Ti Maalis 10, 2026 7:18 pm "Vuonna 2025 Polamkiin haki 4 968 henkilöä ja koulutukseen hyväksyttiin 434 henkilöä. "


Vissiin melko paljon vajakkeja hakee kytiksi kun vain noin joka kymmenes pääsee kouluun? Varmaan jotain luonnehäiriöisiä,mielisairaita paljon joista näkee heti haastattelussa ettei saatana,ei tätä ainakaan.
Melko vajakkia ajatella, että kun kouluun otetaan tietty määrä ihmisiä vuosittain niin ne tuhannet, jotka eivät pääse haluamaansa kouluun olisivat jotain vajakkeja.
RL11/6
Watson itse
Viestit: 5587
Liittynyt: Pe Elo 07, 2020 9:53 am

Re: Jopa 21 poliisiasemaa lakkautusuhan alla – Katso lista

Viesti Kirjoittaja RL11/6 »

Poliisi on täysin epäonnistunut tehtävässään ja sen vuoksi onkin loistava päätös sulkea poliisin toimipisteet maakunnissa ja luovuttaa turvallisuudesta vastuu maakuntajoukoille, jotka ovat turvallisuuselimenä kokonaisvaltaisesti toimivampi ratkaisu kuin poliisisekoilijat. Suomea on viimeiset 20 vuotta rakennttu poliisitariseksi poliisivaltioksi ja siihen on hyvä lyödä kylkeen aitoa militariaa niin kuin DDR:ssä, jossa ei esiintynyt rikollisuutta juuri lainkaan sen militaristisen luonteensa vuoksi. Poliisi ei ole koskaan luonut kuria ja järjestystä, vaan mielivaltaista ja ennen kaikkea mielipuolista kostomentaliteettia ammattikoulupohjalta. Jokainen vitun hevosten vetämä heinäkärry tullaan nyt tutkimaan maaseudulla, jonne voisin itsekin sarkapukuisena sukurutsan vastustajana muuttaa kuin Totenkopf-upseeri konsanaan hillitsemään hallitsevaa hovifaktoriongelmaa. Ensitöikseni ratsauttaisin maaseutupoliisien asunnot ja palauttaisin niistä kotietsinnällä löytyneet perämoottorit ja ruohonleikkurit oikeille omistajilleen.
Itsenäisen Suomen Kansallisen Taistelujoukon Rintaman kunniajäsen jo vuodesta 1997. Tarkemmin alkukesästä, kun Captain Jack soi listahittinä radioaalloilla ja maailmassa oli vielä kaikki hyvin.
Vastaa Viestiin