Jep, ymmärsin. Kommentoin ikään kuin sinun tueksi että kyllähän nimen saa jo siinä vaiheessa, kun tulee vangitseminen.Perilla kirjoitti: Ke Maalis 11, 2026 9:02 pmEn tarkoittanut sinua vaan WalkingDiasteriaLeaSommer kirjoitti: Ke Maalis 11, 2026 8:37 pmSaisihan sen nimen vangitsemispäätöksestä lokakuulta, jos vain pyytäisi. Toki syytön kunnes toisin todetaan, mutta kyllähän tässä äkkiseltään haiskahtaa, että kakkua tulossa.Perilla kirjoitti: Ke Maalis 11, 2026 8:30 pm ^^
Ainahan tekijän nimi vuotaa julkisuuteen, en ymmärrä miksi sinä järkevänä kirjoittajana sitä ihmettelet.
...![]()
Järkyttävä rikosepäily Oulussa: Mies, 29, raiskasi uhrinsa kuoliaaksi
Re: Järkyttävä rikosepäily Oulussa: Mies, 29, raiskasi uhrinsa kuoliaaksi
-
Hanna-Mari
Re: Järkyttävä rikosepäily Oulussa: Mies, 29, raiskasi uhrinsa kuoliaaksi
Kiitos,hyvin olen pärjäillyt. Tätä voisi kutsua "matkaksi" tätä 5kk,oikeudenkäynti on viimeinen,missä olen,sitten lähden matkoille ym. Asiaa etenee tulevina vuosina eri oikeusasteissa,en enää osallistu itse niihin. Muistelen hyviä muistoja ,ja annan lopultakin surun tulla. Tätä samaa, en toivoisi ikinä kenellekään. Siksi en ole sen koommin "salannut" itseäni,koska minulla ei ole salattavaa asiasta. Ihan hyvä, ja huumorintajuinen palsta...Bird kirjoitti: Ke Maalis 11, 2026 9:11 pm Osanottoni menetyksestäsi, Hanna-Mari. Tuota on todella raskas lukeakin, enkä voi edes kuvitella miltä se tuntuu äitinä.
Kun lukee kuvaustasi tapahtumista, niin väistämättä herää ajatus, että jokin on tosiaan mennyt pahasti pieleen.
Minfossa usein analysoidaan yksityiskohtia hyvinkin tarkasti, ja näitä kirjoituksilla esiin nostetaan. Asiatasolla, kun puhutaan, niin se saattaa vaikuttaa välillä vaikkapa empatian puutteelta. Sitäkin se saattaa joidenkin osalta välillä olla, mutta henkkoht en usko, että kaikki asiakommentoijat on oikeasti empatiakyvyttömiä.
Näillä tiedoilla moni meistä minfolaisista varmasti miettii myös samoja kysymyksiä kuin sinäkin: miksi hälytyskellot eivät soineet aiemmin.
Ymmärrän myös hyvin, jos luottamus poliisiin on tällä hetkellä mennyt. Tuollaisen jälkeen se on monelle täysin luonnollinen reaktio. Samalla toivon, että asian selvittäminen menee perinpohjaisesti läpi ja mahdollisista virheistä myös opitaan, jotta seuraavalla kerralla joku toinen saisi apua ajoissa.
Ja vaikka tässä tapauksessa on todnäk/on voinut tapahtua vakava virhe, se ei poissulje sitä, etteikö monet poliisit (parhaimmassa tapauksessa suurin osa) yritä tehdä työnsä mahdollisimman hyvin. En tiedä, mutta toivottavasti tämänkin tapauksen kautta järjestelmää saadaan paremmaksi.
Voimia sinulle ja kiitos osallistumisestasi.![]()
Re: Järkyttävä rikosepäily Oulussa: Mies, 29, raiskasi uhrinsa kuoliaaksi
Harvinaisen rumia ovat, kun kävin stalkkaamassa. Ihan kun sarvikuonon ja apinan yhdistelmiä. Olisi kiva nähdä näiden vanhemmat. Onko serkuksia?Hiiohooi kirjoitti: Su Maalis 08, 2026 2:33 amAi Sammyko on hänen veli? Se on sekin melkonen kaveri…
-
JohanPomppas
- Javier Pena
- Viestit: 1842
- Liittynyt: Su Loka 20, 2019 12:44 am
Re: Järkyttävä rikosepäily Oulussa: Mies, 29, raiskasi uhrinsa kuoliaaksi
No mutta haittaax se? Onko asia vähemmän totta, jos sen kertoo vaikka seiskassa? Siis jos seiska nyt olis vaikkapa ainut aviisi, joka asiaan tarttuu ja omaiset pääsee kertomaan asian julkisuuteen...McPanty kirjoitti: Ke Maalis 11, 2026 9:55 am
...Todennäköisesti kohta Seiskassa myös kertomassa asiasta.
Re: Järkyttävä rikosepäily Oulussa: Mies, 29, raiskasi uhrinsa kuoliaaksi
Eli Oulun poliisi on taas sössinyt infernaalisesti. Tämä ei ole itselleni uutta, olen läheltä seurannut toista sössimistä, jonka seurausvaikutukset tuntuvat vieläkin vuosikymmenten jälkeen uhreilla. Pyysivät yhdeltä uhrilta sentään koko laitoksen puolesta anteeksi. Yksi poliisi jatkoi uhrin savustamista. Anteeksipyyntö ei pyyhi tekoa, jolla tehtiin lapsille ikuinen vahinko. Voimia sinulle.Hanna-Mari kirjoitti: Ke Maalis 11, 2026 8:13 pmEli uhri on ma 6.10 normaalisti työssä.LeaSommer kirjoitti: Ke Maalis 11, 2026 4:07 pmMinulla ei ole tarvetta epäillä sinua tai surusi aitoutta. Voimia taisteluun kaiken surun keskellä.Hanna-Mari kirjoitti: Ke Maalis 11, 2026 11:01 am Laitoin eilen tänne minuutti minuutilta,poliisin toimet koskien asiaa,mutta se ei mennyt läpi.
Tässä tapauksessa oysin lääkäri on soittanut poliisit,jolloin vasta kenttäjohto kerennyt kiinnostua asiasta,ennenkuin tekijäki uhrin perässä oysissa.
Kyllä voidaan ihmetellä,mitä toimia on tehty 8.10, ja 9.10?
Minua ei haittaa laisinkaan, minä vastaan 600 poliisia tässä asiassa.
Ja ei haittaa haukkua,minä ja poliisit kyllä tietävät ,että vihkoon meni.
Sellaisen,joka ei tiedä koko jutusta,turha puhua,poliisit on tervetulleita kertomaan omia näkemyksiään koskien asiaa minulle.
Asiat asiana.
Ymmärränkö siis oikein, että uhri on ollut töissä ma 6.10. Tämän jälkeen on tapahtunut se, mitä on tapahtunut, lehtiartikkelin mukaan "Poliisi vaati miestä alun perin vangittavaksi törkeästä pahoinpitelystä ja törkeästä raiskauksesta, joiden tekoaika oli 8.–9. lokakuuta. Uhri kuoli samana päivänä, kun miehen vangitsemista käsiteltiin oikeudessa, eli 13. lokakuuta. Eli teko ollut pitkäkestoinen, tapahtuen ke-to 8.-9.10. ? Joskus tämän jälkeen uhri viestittänyt hädästään läheisille ja useampi läheinen edelleen häkeen. Tähän ei ole reagoitu? Ja vasta myöhemmin (pe 10.10.?) uhrin mentyä tai jouduttua Oysiin, on lääkäri soittanut poliisit ja vasta sitten poliisit reagoineet? Ja miehen vangitseminen oli seuraavana maanantaina 13.10., samana päivänä jolloin uhri kuoli.
Ti 7.10 olen uhrin kanssa 6 tuntia. Sovitaan aamuksi meno n.klo 9.
Yöllä tullut viestiä "kuolee kohta". "Pelottaa kuolema" jne.
8.10 emme tavoita sovittuun aikaan. Tutkimme asunnon.
Soitan hätäkeskukseen,poliisi soittaa tunnin päästä.
"Asiassa ei ole syytä epäillä rikosta",vaikka hän roikkuisi hirressä,emme saa paikannuslupaa,kannustavat 2-3vrk päästä käymään keskustan poliisiasemalla. "Vaikka kyseessä on tyttärenne,asiassa ei ole syytä epäillä rikosta" ja nuilla tuntomerkeillä löydämme hänet varmaankin.
Viimeksi muokannut hhdg, Ke Maalis 11, 2026 11:17 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Re: Järkyttävä rikosepäily Oulussa: Mies, 29, raiskasi uhrinsa kuoliaaksi
Poliislaitosten työkulttuureissa on eroja, ja se näkyy ulospäin meille pulliaisille. Mainitsin edellisessä kommentissani tuntemani tapauksen vuosikymmenten takaa, jonka Oulun poliisi sössi pahasti. Uhrit muuttivat sittemmin Oulusta pois. Uudella paikkakunnalla poliisi on toiminut todella nopeasti, jos sitä on tarvittu.WalkingDisaster kirjoitti: Ke Maalis 11, 2026 8:21 pm Minä en ole menettänyt tämän tapauksen yhteydessä luottoa Suomen poliisiin. Vielä. Ja kyllä aiemmin on mainittu siitä, miten poliisi normaalisti toimii katoamistapauksissa. Sitä emme tiedä, onko tämä ollut niin poikkeuksellinen tilanne, että katoamisilmoitukseen olisi välittömästi pitänyt suhtautua toisin, kuin nyt oltiin tehty. Kuten joku aiemmin mainitsikin, omaiset eivät välttämättä pysty suhtautumaan tapahtumiin objektiivisesti ja se ymmärrä toki.
Vielä täysin auki, mitä on tapahtunut sen lisäksi, että joku aivokääpiö käynyt naisen kimppuun ja pahoinpidellyt niin, että jopa murhatuomio saattaa odottaa.
Se tässä hiukan hämmentää, että oikeudenkäyntiä ei olla vielä edes aloitettu ja oletetun tekijän nimikin jaettu julkisuuteen (ja taisi joku sotkea tämän kaverinkin asiaan). Syytön, kuten toisin todistetaan, niin sen pitäisi mennä, kuten aina.
No, perjantaina saamme virallista reittiä ainakin jotain tapahtumista. Tuskin silloin vielä tuomiota kuitenkaan luetaan, toki voin sen suhteen olla täysin väärässäkin. Pari päivää vielä siis menee.
Edit: Edellisen tekstin luettuani totean, että mikäli poliisi on toiminut asiassa väärin, kyllä siitä sisäinen tutkinta käynnistetään.
Re: Järkyttävä rikosepäily Oulussa: Mies, 29, raiskasi uhrinsa kuoliaaksi
Kiinnostaisi kyllä, miksi tappaja on soittanut häkeen, onko se halunnut poliisia, palokuntaa vai lääkäriä?
Onko häkepäivystäjä edes yhdistnyt puhelua minnekään, nykyäänhän ne eivät suostu edes tilaamaan ambulanssia vaikka olisi pää kainalossa. Onko häkepäivystäjän toiminta tutkittu?
Onko häkepäivystäjä edes yhdistnyt puhelua minnekään, nykyäänhän ne eivät suostu edes tilaamaan ambulanssia vaikka olisi pää kainalossa. Onko häkepäivystäjän toiminta tutkittu?
Suomessa loisii 5% nuorten muslimimiesten joukko
joista 60% elää sosiaalituilla
joista 60% on työttömiä
jotka tekevät 60% raiskauksista
jotka tekevät 60% katuryöstöistä
jotka tekevät 80 % huumerikoksista
Älä ole vassuli, älä kannata 60/80 kerhoa
joista 60% elää sosiaalituilla
joista 60% on työttömiä
jotka tekevät 60% raiskauksista
jotka tekevät 60% katuryöstöistä
jotka tekevät 80 % huumerikoksista
Älä ole vassuli, älä kannata 60/80 kerhoa
Re: Järkyttävä rikosepäily Oulussa: Mies, 29, raiskasi uhrinsa kuoliaaksi
Veikkaisin että tappajan tarkoituksena ei ole ollut tappaa, todennäköisesti raiskaustilanne vaan karannut käsistä ja tekijä on jälkeenpäin ollut itsekin huolissaan uhrille aiheuttamistaan vammoista ja kun uhrin tila on alkanut huomattavasti heikentyä niin että on näyttänyt siltä että uhri ei ehkä selviä vammoista ilman hoitoa eikä itse enää pysty soittamaan apua on tekijä yrittänyt hälyttää uhrille apua.Perilla kirjoitti: To Maalis 12, 2026 7:51 am Kiinnostaisi kyllä, miksi tappaja on soittanut häkeen, onko se halunnut poliisia, palokuntaa vai lääkäriä?
Onko häkepäivystäjä edes yhdistnyt puhelua minnekään, nykyäänhän ne eivät suostu edes tilaamaan ambulanssia vaikka olisi pää kainalossa. Onko häkepäivystäjän toiminta tutkittu?
En syyttäisi tilanteen huonosta hoidosta pelkästään poliisia, tuon perusteella vaikuttaisi siltä että hätäkeskuspäivystäjäkään ei ole jostain syystä ymmärtänyt että apua todella tarvittaisiin kiireesti jos tekijä on ehtinyt jo neljä kertaa soittaa apua odottaessaan.
Toki sitähän me emme tiedä millä lailla tekijä on uhrin vointia ja tilannetta hätäkeskukseen kuvaillut.
-
Hanna-Mari
Re: Järkyttävä rikosepäily Oulussa: Mies, 29, raiskasi uhrinsa kuoliaaksi
Varmasti joku ihan hullu, jos kerta,raiskaa, ja tappaa ja soittelee häkeen, ja ja meinaa vielä tulla kattoon mukaan kuolemista....jos enstex touhuillu tuommosta. Monissa juttuissa nykyään tuo,että tekijä(t )soittelee 2-3vrk sisään ambulansseja? Joku uus ilmiö,ei se lievennä tuomiota,kuoleeko minne....luulisin,että hädissään mietitään,miten päästä jollain konstein vainajasta "siististi" eroon. Näitä nyt ollut useita,että soitellaan poliisitkin itselle,kun hoksataan,ettei tästä livistetä mihinkään.damfin kirjoitti: To Maalis 12, 2026 8:03 amVeikkaisin että tappajan tarkoituksena ei ole ollut tappaa, todennäköisesti raiskaustilanne vaan karannut käsistä ja tekijä on jälkeenpäin ollut itsekin huolissaan uhrille aiheuttamistaan vammoista ja kun uhrin tila on alkanut huomattavasti heikentyä niin että on näyttänyt siltä että uhri ei ehkä selviä vammoista ilman hoitoa eikä itse enää pysty soittamaan apua on tekijä yrittänyt hälyttää uhrille apua.Perilla kirjoitti: To Maalis 12, 2026 7:51 am Kiinnostaisi kyllä, miksi tappaja on soittanut häkeen, onko se halunnut poliisia, palokuntaa vai lääkäriä?
Onko häkepäivystäjä edes yhdistnyt puhelua minnekään, nykyäänhän ne eivät suostu edes tilaamaan ambulanssia vaikka olisi pää kainalossa. Onko häkepäivystäjän toiminta tutkittu?
En syyttäisi tilanteen huonosta hoidosta pelkästään poliisia, tuon perusteella vaikuttaisi siltä että hätäkeskuspäivystäjäkään ei ole jostain syystä ymmärtänyt että apua todella tarvittaisiin kiireesti jos tekijä on ehtinyt jo neljä kertaa soittaa apua odottaessaan.
Toki sitähän me emme tiedä millä lailla tekijä on uhrin vointia ja tilannetta hätäkeskukseen kuvaillut.
Re: Järkyttävä rikosepäily Oulussa: Mies, 29, raiskasi uhrinsa kuoliaaksi
Ymmärrän kyllä täysin vihasi ja tuskasi, itse tuntisin varmasti aivan samoin sinun asemassasi, enkä voi kuin pahoitella ja ottaa osaa.Hanna-Mari kirjoitti: To Maalis 12, 2026 9:06 amVarmasti joku ihan hullu, jos kerta,raiskaa, ja tappaa ja soittelee häkeen, ja ja meinaa vielä tulla kattoon mukaan kuolemista....jos enstex touhuillu tuommosta. Monissa juttuissa nykyään tuo,että tekijä(t )soittelee 2-3vrk sisään ambulansseja? Joku uus ilmiö,ei se lievennä tuomiota,kuoleeko minne....luulisin,että hädissään mietitään,miten päästä jollain konstein vainajasta "siististi" eroon. Näitä nyt ollut useita,että soitellaan poliisitkin itselle,kun hoksataan,ettei tästä livistetä mihinkään.damfin kirjoitti: To Maalis 12, 2026 8:03 amVeikkaisin että tappajan tarkoituksena ei ole ollut tappaa, todennäköisesti raiskaustilanne vaan karannut käsistä ja tekijä on jälkeenpäin ollut itsekin huolissaan uhrille aiheuttamistaan vammoista ja kun uhrin tila on alkanut huomattavasti heikentyä niin että on näyttänyt siltä että uhri ei ehkä selviä vammoista ilman hoitoa eikä itse enää pysty soittamaan apua on tekijä yrittänyt hälyttää uhrille apua.Perilla kirjoitti: To Maalis 12, 2026 7:51 am Kiinnostaisi kyllä, miksi tappaja on soittanut häkeen, onko se halunnut poliisia, palokuntaa vai lääkäriä?
Onko häkepäivystäjä edes yhdistnyt puhelua minnekään, nykyäänhän ne eivät suostu edes tilaamaan ambulanssia vaikka olisi pää kainalossa. Onko häkepäivystäjän toiminta tutkittu?
En syyttäisi tilanteen huonosta hoidosta pelkästään poliisia, tuon perusteella vaikuttaisi siltä että hätäkeskuspäivystäjäkään ei ole jostain syystä ymmärtänyt että apua todella tarvittaisiin kiireesti jos tekijä on ehtinyt jo neljä kertaa soittaa apua odottaessaan.
Toki sitähän me emme tiedä millä lailla tekijä on uhrin vointia ja tilannetta hätäkeskukseen kuvaillut.
Mutta tapaus kuitenkin vaikuttaa siltä että ehkä tappajan ei ollut tarkoitus tappaa, ehkä hän siksi lopulta oli itsekin hädissään uhrin tilasta ja yritti saada hänelle apua kun tajusi tilanteen.
En toki puolustele tekijää millään lailla, raiskaajat ja naisten tappajat ansaitsevat kyllä kaiken paskan niskaansa ja kovemman tuomion mitä näistä yleensä ikävä kyllä annetaan.
Mutta hyvin useinhan nämä naisiaan hakkaavat perheväkivallan harjoittajat toimivat juuri siten että vihastuksissaan pahoinpitelevät kumppaniaan, ja sitten seuraavana päivänä ovat katuvaisina anelemassa anteeksi ja vannomassa että eivät enää ikinä tee niin, vaikka kuitenkin sortuvat samaan aina uudestaan.
Armoa tekijää kohtaan ei tarvitse tuntea, mutta silti on hyvä ymmärtää että ehkä hän oikeasti yritti saada tyttärellesi apua, eikä halunnut vain päästä katsomaan hänen kuolemistaan, jos olisi halunnut vain katsella uhrin kuolevan niin ei kai hän mihinkään häkeen olisi soitellut silloin kun uhri oli vielä elossa, elossahan hänet kuitenkin sairaalaan toimitettiin, vaikkakin ikävä kyllä liian myöhään.
-
Huutaja Jaana
- Horatio Caine
- Viestit: 6084
- Liittynyt: Pe Joulu 09, 2022 7:54 am
Re: Järkyttävä rikosepäily Oulussa: Mies, 29, raiskasi uhrinsa kuoliaaksi
Oli niin brutaalit sessiot että kuoli 2 kertaaDuo niskalaukaus kirjoitti: Su Maalis 08, 2026 8:42 pm Aumari, keskiviikkona tapettu, maanantaina kuollut?Loistavaa debattia. Tätä lisää.
Re: Järkyttävä rikosepäily Oulussa: Mies, 29, raiskasi uhrinsa kuoliaaksi
IL:ssä liveseuranta oikeudenkäynnistä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/db69 ... 490ae1db0c
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/db69 ... 490ae1db0c
9:17
Syytteet julki
Oikeudenkäynti alkaa. Ensin syyttäjä kertoo syytteistä.
Syytetyn väitetään tappaneen uhrin muun muassa lyömällä ja kuristamalla.
Syyttäjän mukaan syytetty on ollut vakavan väkivallan jälkeen sukupuoliyhteydessä uhrin kanssa ilman saatettuaan tämän avuttomaan tilaan. Syyttäjän mukaan raiskaus oli erityisen raaka, julma ja nöyryyttävä.
Syytteet tekojen osalta ovat tappo ja törkeä raiskaus.
Uhrin omaiset vaativat syytetylle rangaistusta tapon sijaan murhasta.
Re: Järkyttävä rikosepäily Oulussa: Mies, 29, raiskasi uhrinsa kuoliaaksi
Siellähän on hyväkuntoisen ja ryhdikkään näköinen nuorimies naamaansa peittelemässä.
Täytyy kyllä sanoa, että jos mun kämpille tulis pahoinpidelty nainen, niinkuin tämä väittää, ei hommat kyllä seksiin etenisi.
Täytyy kyllä sanoa, että jos mun kämpille tulis pahoinpidelty nainen, niinkuin tämä väittää, ei hommat kyllä seksiin etenisi.
Re: Järkyttävä rikosepäily Oulussa: Mies, 29, raiskasi uhrinsa kuoliaaksi
Helvetin valehtelija, tuo jätkä. Että uhri olisi pahoinpidelty ennen kuin tuli kylään ja sitten kylässä syytetty olisi lyönyt vain avokämmenellä ja kaatanut sänkyyn. Ja sitten seksiä harrastettu yhteisymmärryksessä.
Tyyppi on pahoinpidellyt naista koko seurustelun ajan.
Voi luoja mä toivon Suomeen kuolemantuomiota
!!!
Tyyppi on pahoinpidellyt naista koko seurustelun ajan.
Voi luoja mä toivon Suomeen kuolemantuomiota
Re: Järkyttävä rikosepäily Oulussa: Mies, 29, raiskasi uhrinsa kuoliaaksi
Mä en ymmärrä miksei tapauksesta ole PIHAHDETTUKAAN.
Jos mä olisin ollut tuon uhrin äiti, mä en olisi lähtenyt mukaan poliisin hys hys -leikkeihin, vaan toitottanut koko maailmalle mitä tapahtui!
Jos mä olisin ollut tuon uhrin äiti, mä en olisi lähtenyt mukaan poliisin hys hys -leikkeihin, vaan toitottanut koko maailmalle mitä tapahtui!