Iltalehti 12.3.2026 / https://www.iltalehti.fi/ravit/a/31237b ... 86ff9491aa
Iäkäs mies ahdisteli naista tämän harrastuksessa – Karut seuraukset
Uhri kärsi vakavista mielenterveysongelmista tekojen jälkeen.
Päijät-Hämeen käräjäoikeus tuomitsi noin 70-vuotiaan miehen seksuaalisesta ahdistelusta helmikuun lopulla. Teot tapahtuivat tammikuun 2023 ja toukokuun 2024 välillä Lahden seudulla hevostallilla.
Käräjäoikeuden mukaan mies on useita kertoja kosketellut uhria takapuolesta, ehdotellut seksuaalista kanssakäymistä, kommentoinut uhrin ulkonäköä ja vartaloa seksuaalisella tavalla sekä tehnyt kielellään suuseksiin viittaavia liikkeitä.
Teot jatkuivat, vaikka uhri oli pyytänyt miestä lopettamaan.
Toistuvan ja pitkäaikaisen ahdistelun seurauksena uhri alkoi kärsiä psykosomaattisista oireista. Hänen mielialansa ja toimintakykynsä laskivat. Teot ovat tapahtuneet uhrin kotitallilla hevosten hoidon ja kasvatuksen parissa, mikä on varjostanut uhrille tärkeää harrastusta.
Uhrilla diagnosoitiin traumaperäinen stressihäiriö ja vaikea-asteinen masennustila tapahtumien jälkeen.
Mies myönsi oikeudessa syytteen ja teonkuvauksen. Rangaistukseksi määrättiin 80 päiväsakkoa, mikä tekee hänen tuloillaan 120 euroa. Lisäksi mies velvoitettiin korvaamaan uhrille psyykkisestä tilapäisestä haitasta 5 000 euroa ja kärsimyksestä 1 200 euroa sekä uhrin asianajokuluja noin 2 600 euron edestä. Tuomio on lainvoimainen.
Vuosikymmeniä hevosten parissa työskennellyt mies on aiemmin toiminut raviohjastajana ja -valmentajana.
...
Hevosmies ahdisteli naista tämän harrastuksessa
Hevosmies ahdisteli naista tämän harrastuksessa
- Sarjahurmaaja
- Jane Marple
- Viestit: 1016
- Liittynyt: To Loka 19, 2023 11:22 pm
Re: Hevosmies ahdisteli naista tämän harrastuksessa
Oon kuulevinani kulmahousujen kahinaa.
-
Cosmic_cowboy
- Hercule Poirotin viikset
- Viestit: 103
- Liittynyt: To Helmi 19, 2026 11:16 pm
Re: Hevosmies ahdisteli naista tämän harrastuksessa
Eikö päiväsakon vähimmäismäärä ole 6 euroa? Mitenkä vaikeaa on lähteenä käytetyn uutisen lisääminen julkaisuun?
Re: Hevosmies ahdisteli naista tämän harrastuksessa
Mitä lässytät? Siinähän se on kokonaisuudessaan kuten Iltalehti sen julkaisi. Jos sitä on päivitetty myöhemmin niin sen voi itse lisätä tähän ketjuun.Cosmic_cowboy kirjoitti: To Maalis 12, 2026 7:52 pm Eikö päiväsakon vähimmäismäärä ole 6 euroa? Mitenkä vaikeaa on lähteenä käytetyn uutisen lisääminen julkaisuun?
Jos sinulla on Hevosurheilu-lehden lukuoikeus niin anna palaa. Odotellaan porukalla tarkempia yksityiskohtia siitä miten hevosmiehen käsi on taas eksynyt teinitytön perseelle.
https://www.hevosurheilu.fi/ravit/uutis ... distelusta
Re: Hevosmies ahdisteli naista tämän harrastuksessa
Iltalehti 16.3.2026 / https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4c6c ... a83b2cfcc2
Nainen koki hirveyksiä tallilla Hämeessä
Kokeneen hevosharrastajan teoista järkyttyneen naisen terveys horjui vakavasti.
Hevostallilla paljon oleskeleva ikämies tarttui naista yllättäen lanteilta ja veti tätä takapuoli edellä etumustaan kohti. Nainen oli tuolla hetkellä puhdistanut karsinassa hevosen kavioita.
Tapaus ei ollut ainutlaatuinen, vaan mies ahdisteli naista toistuvasti. Hän oli useilla eri kerroilla muun muassa kosketellut uhriaan takapuolesta, ehdotellut seksiä ja kommentoinut ulkonäköä seksuaalisella tavalla. Nainen oli turhaan kieltänyt miestä tekemästä näin.
Syyttäjä vaati miehelle rangaistusta seksuaalisesta ahdistelusta.
Syyllistyi kaikkeen
Rikokset tapahtuivat hämäläisen kaupungin ravitallissa vuosina 2023 ja 2024. Talli on naisen kotitalli, jossa myös ravivalmentajana menestystä saavuttanut mies oleskeli.
Nykyään 68-vuotias mies myönsi oikeussalissa lähes kaiken, mutta kiisti kiinni tarttumisen ja sukupuoliyhteyden matkimisen.
Käräjäoikeus kuitenkin hänet tuomitsi hänet kaikesta.
Palautuu mieleen
Nainen vaati ahdistelijaltaan huomattavia korvauksia. Hän perusteli vaatimustaan sillä, että miehen menettely aiheutti hänelle vakavia terveydellisiä oireita. Hänellä diagnosoitiin traumaperäinen stressihäiriö ja vaikea-asteinen masennustila.
Naisen mukaan rikokset tapahtuivat hänelle rakkaan hevosharrastuksen parissa, mikä vaikeuttaa tapahtuneen unohtamista.
Yli 6 000 euron korvaukset
Käräjäoikeus tuomitsi pitkän linjan hevosmiehen seksuaalisesta ahdistelusta 80 päiväsakkoon. Sakoista kertyy miehelle maksettavaa 1 120 euroa sekä 40 euron rikosuhrimaksu.
Tuomitun tulee korvata uhrilleen psyykkisestä tilapäisestä haitasta 5 000 euroa sekä kärsimyksestä 1 200 euroa. Korvauksiin on lisättävä viivästyskorot viimeisestä rikospäivästä lukien.
Helmikuun lopussa istunnossa luettu tuomio on saanut nyt lainvoiman.