Raumalaisesta yksityisasunnosta löytynyt useita kuolleita koiria

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Sotakoiramusti
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 12
Liittynyt: Ma Maalis 16, 2026 2:21 pm

Re: Raumalaisesta yksityisasunnosta löytynyt useita kuolleita koiria

Viesti Kirjoittaja Sotakoiramusti »

Tästä kannattaisi nyt tilata pöytäkirjat, tuomio tulossa tämän kuun aikana. Esitutkinta lie hyvin mielenkiintoista luettavaa....
Julmaleikki11
Scooby-Doo
Viestit: 24
Liittynyt: Su Joulu 18, 2022 9:13 pm

Re: Raumalaisesta yksityisasunnosta löytynyt useita kuolleita koiria

Viesti Kirjoittaja Julmaleikki11 »

https://www.satakunnankansa.fi/satakunt ... 75164.html

Kauhujen talon kärsimykset

Kieroutuneeksi kuvaillun raumalaisnaisen teot johtivat kymmenien eläinten kärsimykseen. Ruumiita löytyi pakastimesta ja jopa vaatekaapista. Valvontaeläinlääkäriä vastaan nostettiin syyte tapauksen peittelyyn liittyen. Poliisin esitutkintamateriaali paljastaa koko vuosia kestäneen karmeuden. Jutun sisältö saattaa järkyttää.


HEINÄKUUSSA 2021 Rauman poliisiasemalle asteli nainen, joka halusi tehdä rikosilmoituksen. Naisen mukaan hänen entinen poikaystävänsä oli kavaltanut häneltä koiran. Tästä ilmoituksesta lähti purkautumaan rikosvyyhti, joka lienee yksi karmeimpia päivänvaloon tulleita tapauksia Satakunnassa. Kun poliisi aloitti tutkinnan, naisen rooli muuttui nopeasti asianomistajasta epäillyksi.

Nainen haikaili takaisin koiraa, joka oli jäänyt parisuhteen päättyessä entiselle poikaystävälle. Saadakseen koiran takaisin hän oli käskenyt koiran kasvattajaa väärentämään kauppakirjan, josta poistettiin entisen poikaystävän nimi.

Esitutkinnassa kuultiin entisen poikaystävän äitiä, joka kertoi tehneensä huolestuttavia havaintoja naisen koirista. Naisella oli ennestään toistakymmentä koiraa, joista naapuri oli tehnyt useita eläinsuojeluilmoituksia. Poikaystävän äidin tietojen mukaan koiria haettiin pakettiautolla pois ennen tarkastuskäyntejä, jotta kaikki vaikuttaisi olevan kunnossa.

Koska nainen ei vastannut poliisin yhteydenottoihin, partio lähti loppuvuodesta 2021 käymään hänen asunnollaan. Poliisi havaitsi tuolloin ikkunan kautta, että asunnossa oli koiria, joilla ei näyttänyt olevan ruoka- tai juomahuoltoa.

Poliisi ilmoitti asiasta Rauman kaupungin valvontaeläinlääkärille. Eläinlääkäri suhtautui asiaan vastahakoisesti. Vasta useiden eläinsuojeluilmoitusten jälkeen ja poliisin painostamana elokuussa 2022 valvontaeläinlääkäri suoritti tarkastuksen naisen asuntoon.

Tarkastus, jota yritettiin välttää

Asunto oli Paroalhon kaupunginosassa sijainnut yksikerroksinen omakotitalo, jonka pihaa kiersi korkea metalliverkkoaita. Valvontaeläinlääkärin mukaan lähti poliisipartio ja kaksi Eläinten hyväksi ry:n (Ehy) työntekijää. Jo ulko-ovella tulijat havaitsivat epämiellyttävän, mädäntyvää lihaa muistuttavan hajun voimistuvan.

Kun ovi murrettiin, selvisi, mikä hajun aiheutti.

Olohuoneesta löytyi kouristeleva saksanpaimenkoira, joka ei kyennyt enää liikkumaan tai liikuttamaan edes päätään. Koira toimitettiin välittömästi lopetettavaksi. Kituvan koiran kanssa samassa saastaisessa huoneessa eli myös kaksi siperianhuskyn pentua.

Asunnon pesutilaan oli lukittuna kaksi huskya ilman ruokaa tai puhdasta vettä.

Eräässä huoneessa ei ollut tarkastushetkellä koiria, mutta lattialla oli erityisen paljon ulostetta ja koiran karvaa. Tarkastuksella olleet epäilivät, että huoneessa oli mahdollisesti syöty koira.

Asunnon kellarista paljastui pilkkopimeä pannuhuone, josta löytyi kaksi hyvin arkaa siperianhuskya. Koirat pakenivat tarkastuksen suorittajia öljypolttimen ja seinän väliseen rakoon. Huoneen ainut pieni ikkuna oli peitetty styroksilevyllä niin, ettei valo päässyt sisään.

Yhteensä asunnosta löydettiin kymmenen kuoleman kielissä ollutta koiraa. Eläimet olivat vakavasti aliravittuja, hoitamattomia ja huonokuntoisia. Kaikesta päätellen koirat olivat eläneet karmeissa oloissa vuosikausia. Kaikkialla oli virtsaa, ulostetta ja saastaa.

Kiinteistön piha-alueella oli kolme koskematonta koirankoppia ja pitkää kasvustoa, mikä viittasi siihen, ettei koiria oltu pidetty ulkona aikoihin.

”Se näytti siltä, ettei ihminen ole siellä pitkään aikaan enää asunut”, Ehyn työntekijä kuvaili myöhemmin poliisikuulusteluissa.

Talossa asunut nainen oli kuitenkin kuvannut vielä edellisenä päivänä videon lattialla kituneesta koirasta ja jättänyt sen sitten samaan paikkaan.

Eläinlääkäri herätti epäilykset

Valvontaeläinlääkärin toiminta herätti poliisin epäilykset. Eläinlääkäri ei esimerkiksi tarkastanut kaikkia tiloja, ei ollut kiinnostunut kellarista löytyneen jätesäkin sisällöstä, ei kuolleista koirista, eikä ollut vielä paria päivää myöhemmin toimittanut poliisille tarkastusraporttia tai tehnyt rikosilmoitusta.

Poliisi kirjasi ilmoituksen itse ja teki asunnolle kotietsinnän. Tulokset olivat – jos mahdollista – vielä aiempaa tarkastusta karmeampia.

”Asunnossa olevaa tuoksua ja sen voimakkuutta on mahdotonta ymmärrettävästi kuvailla. Tehtäviimme kuuluvat päivittäisenä osana vainajiin liittyvät tehtävät sekä elämänhallintansa menettäneiden henkilöiden kohtaaminen. En ole koskaan urani aikana kohdannut mitään vastaavaa”, yksi poliisi kuvaili.

Asunnosta ei löydetty nyt eläviä koiria, vaan kymmenen kuolleen koiran jäänteet. Niitä löytyi eri puolelta kiinteistöä jätesäkeistä, jäteastiasta, pakastimista ja jopa vaatekaapeista.

Suurikokoisen autotallin ovi oli suljettu riippulukolla. Tilassa oli seitsemän arkkupakastinta, joista osa oli päällä ja osa ei. Haju oli tyrmäävä. Yhdessä päällä olleesta pakastimesta löytyi sekä ruuaksi tarkoitettua lihaa että kahden kuolleen koiran jäänteet.

Myöhemmin toisen kotietsinnän ja purkutöiden yhteydessä löytyi vielä kahden koiran jäänteet. Yhteensä kiinteistöltä löydettiin siis 12 kuollutta koiraa.

Sekä pelastettavissa olleet että kuolleet koirat toimitettiin Ehylle. Jäänteet kuljetettiin myöhemmin Ruokaviraston tutkittavaksi. Suurin osa koirista pystyttiin tunnistamaan.

Asunnolta löydetyt tunnistetut koirat

Kaksivuotias siperianhusky Katla oli yksi talosta henkihieverissä pelastetuista koirista. Koiran kylkiluut näkyivät yhä, kun EHY kuvasi sen myöhemmin.
Kaksivuotias siperianhusky Katla oli yksi talosta henkihieverissä pelastetuista koirista. Koiran kylkiluut näkyivät yhä, kun EHY kuvasi sen myöhemmin.

Makita (saksanpaimenkoira, 2v)
Leva (siperianhusky, pentu 9kk)
Jääkiteen joiku (siperianhusky, 4,5v)
Psyko (siperianhusky, noin 6v)
Igor (siperianhusky, noin 6v)
Vaino (siperianhusky, pentu 9kk)
Nuutti (siperianhusky, noin 7v)
Kriisi (siperianhusky, noin 3v)
Katla (siperianhusky, 2v)
Krampus (siperianhusky, 2v)
Lobo (siperianhusky)
Tuska (siperianhusky)
Rutto (siperianhusky)
Riimi (siperianhusky)
Dio (saksanpaimenkoira)
Hercules (koirasusi)
Minni (grönlanninkoira)
Zilivonkkelis Lemmus Lemmus (siperianhusky)

Naisella oli lähes 40 koiraa

Poliisi sai selville, että talossa asuneella naisella oli ollut vuosina 2018–2022 ainakin 37 koiraa, joista 13 hän oli myynyt tai luovuttanut eteenpäin. Naisella olisi tullut olla hallussaan asianmukaisella hoidolla vain 22 koiraa.

Poliisi epäili kaikkien koirien joutuneen kokemaan tuskaa ja kärsimystä naisen hallinnassa.

Poliisi laski naisen saaneen vähintään 15 000 euron rikoshyödyn siitä, ettei ruokkinut koiriaan tai käyttänyt niitä esimerkiksi eläinlääkärissä. Pentujen myynnillä nainen oli poliisin arvion mukaan tienannut ainakin 3 750 euroa.

Naisen läheisen mukaan koirienpito alkoi riistäytyä tämän käsistä vuosien 2017–2018 aikana, kun nainen muutti äitinsä omakotitaloon. Naapurin ja naisen tunteneiden havaintojen mukaan hän alkoi pyöriä tuon jälkeen yhä enemmän päihteidenkäyttäjien parissa.

SK:n selvityksessä päälle kolmekymppiseltä naiselta ei löytynyt merkittävää rikoshistoriaa. Hänet on tuomittu vuosina 2018–2019 rattijuopumuksesta ja ajokorttirikkomuksesta, kun nainen luovutti autonsa kortittoman huumekuskin käyttöön.

Eläinlääkäri kiisti kuulusteluissa

Poliisi epäili valvontaeläinlääkärin saaneen vuosina 2018–2022 kymmeniä eläinsuojeluilmoituksia koirienpidosta. Valvontaeläinlääkäri suhtautui asiaan välinpitämättömästi, eivätkä hänen tekemänsä tarkastukset johtaneet tilannetta parantaviin jatkotoimenpiteisiin.

Keväällä 2022 valvontaeläinlääkäri sai kuvan kuolleesta koirasta naisen pihalla. Tästä huolimatta hän suoritti varsinaisen tarkastuksen asunnolle vasta 100 vuorokautta myöhemmin poliisin painostuksesta.

Poliisilla oli lisäksi syytä epäillä, että valvontaeläinlääkäri vääristeli karua tilannetta paremmaksi kirjoittamissaan tarkastusraporteissa. Kirjausten perusteella valvontaeläinlääkäri piti esimerkiksi asuntoa siistinä ja koirien säilyttämistä kellarissa hyväksyttävänä, koska ”se oli vain satunnaista”.

Samoihin aikoihin naisen naapuri alkoi jo havaita talolta voimistuvaa pahaa hajua ja pihalla parveilevia raatokärpäsiä, jotka tunkeutuivat jopa naapurin auton tiivisteisiin. Naapurin ilmoituksiin eläinlääkäri turhautui niin, että poisti koko viestiketjun työpuhelimestaan.

Valvontaeläinlääkäri kiisti vääristelyn poliisikuulusteluissa.

”Aina jos siellä jotain oli, niin mainitsin siitä. En todellakaan ole mitään parempia papereita kirjoitellut”, hän sanoi.

Erikoisen läheiset välit

Törkeästä eläinsuojelurikoksesta epäillyn naisen läheinen kertoi poliisille, että naisella ja valvontaeläinlääkärillä oli erikoisen läheiset välit. Muutkin todistajat olivat kiinnittäneet asiaan huomiota.

Läheisen mukaan eläinsuojeluilmoitukset lähinnä naurattivat naista, koska tämän mukaan "ilmoituksen tekijät eivät tienneetkään, että valvontaeläinlääkäri on hänen kaverinsa ja kertoo tulevasta tarkastuksesta aina etukäteen hänelle".

”Tuo on ihan kakkaa. Ei me todellakaan olla mitään kavereita. Sitä en tiedä, onko hän luullut meidän olevan kavereita, mutta minun nähden emme ole olleet mitään kavereita”, valvontaeläinlääkäri kiisti poliisille.

Kuitenkin hän viestitteli naiselle pahoittelevaan sävyyn vielä pari pari päivää ennen ratkaisevaa tarkastusta.

”Mun pitäis ehdottomasti puhuu sun kans nyt. En mä oo vihanen, vaan surullinen. Poliisi soitti mulle toisenkin kerran tänään, ja oli ihan raivona, kun mä en tee mitään tässä tapauksessa’”, eläinlääkäri muun muassa kirjoitti.

Sama valvontaeläinlääkäri oli ollut naisen kanssa ensimmäisen kerran tekemisissä jo vuonna 2012. Tuolloin nainen oli hylännyt omistamansa siperianhuskyt silloiseen asuntoonsa, ja valvontaeläinlääkäri teki kärsivistä koirista kiireellisen uuden sijoituspäätöksen.

Tästä huolimatta valvontaeläinlääkäri jopa suositteli naista koirienomistajille ja kuvaili häntä jonkinlaiseksi ”husky-ammattilaiseksi”.

Surullinen sivujuonteensa tapauksessa on, että muutamaa vuotta aiemmin valvontaeläinlääkäri oli määrännyt osan rääkätyistä koirista otettavaksi pois eläinsuojelurikoksesta tuomitulta euralaisnaiselta. Koirat luovutettiin myöhemmin raumalaisnaisen haltuun – kaltoin kohdeltaviksi uudelleen.

Hän käytti minua röyhkeästi hyväksi”

Poliisin selvityksen mukaan törkeästä eläinsuojelurikoksesta epäilty nainen on taitava puhumaan, esiintymään ja kykenevä ihmisten manipulointiin. Häntä kuvailtiin esitutkinnassa narsistiseksi, häijyksi, kieroutuneeksi ja vittumaiseksi ihmiseksi. Hänen kerrottiin jopa kerskailleen lopettaneensa työnteon, koska saa muulla tavoin kaiken haluamansa.

Naisen epäiltiin manipuloineen valvontaeläinlääkäriä vuosien ajan. Tämän eläinlääkärikin myönsi.

”Tässä oli hyväuskoisen ja hyväksikäyttäjän suhde. Hän käytti minua röyhkeästi hyväksi”, valvontaeläinlääkäri tuhahti.

”Minä olen todella vihainen asiasta. Hän on kusettanut minua todella pahasti ja sen jälkeen poliisi kehtaa vielä syyttää minua.”

Läheiselleen nainen viestitti, että tulee tarpeen tullen vetoamaan syyntakeettomuuteen ”hullujen papereilla.”

Poliisilla oli pitkään vaikeuksia tavoittaa naista, kunnes elokuussa 2022 hänet otettiin kiinni. Kuulusteluissa nainen vähätteli tilannetta ennen kuin vaihtoi lähes kokonaan en kommentoi -linjalle.

”Mielestäni ei ole mitään sen ihmeellisempää tapahtunut. Kyllä se varmaan paperilla näyttää todella pahalta. Minun mielestäni tilanne ei ole ihan niin paha. Tilanne on ihan ok”, nainen ilmoitti.

Kuitenkin naisella vaikutti olevan joku aavistus tilanteen vakavuudesta, kun poliisi kysyi, mitä raatoja hän arveli asunnosta löytyneen.

”Varmaan koirien. Toivottavasti ei ihmisten”, nainen vastasi.

Syytetyt tunnustivat loppusuoralla
Rauman koirajutun päätyminen tuomioistuimen käsittelyyn kesti pitkään. Poliisi epäili törkeän eläinsuojelurikoksen alkaneen 16.9.2018 ja tiedotti esitutkinnan valmistumisesta 13. marraskuuta 2023.

Syyttäjän syyteharkinta kesti lähes kaksi vuotta. Syksyllä 2025 raumalaisnaista vastaan nostettiin syytteet törkeästä eläinsuojelurikoksesta, eläinsuojelurikoksesta, väärennyksestä, väärästä ilmiannosta ja kahdesta petoksesta. Petossyytteet liittyivät koiranpentujen myymiseen ja toinen eläinsuojelurikos hevosten hoitamisen laiminlyöntiin.

Valvontaeläinlääkäriä epäiltiin avunannosta törkeään eläinsuojelurikokseen, mutta syyte nostettiin vain virkavelvollisuuden rikkomisesta.

Asia käsiteltiin Satakunnan käräjäoikeudessa 20. tammikuuta 2026.

Yksi käänne tapahtui oikeudenkäynnin kynnyksellä. Haastehakemuksen perusteella jutussa piti kuulla yhteensä 17 henkilöä asianomistajana tai todistajana, mutta salissa kuultiin lopulta vain muutamaa henkilöä. Esimerkiksi erikoissyyttäjä ja syytetty valvontaeläinlääkäri eivät olleet paikalla ollenkaan.

Jutun toisena syyttäjänä toimineen aluesyyttäjä Petra Salosen mukaan selitys on varsin tavanomainen: vastaajat myönsivät pääpiirteittäin rikokset teonkuvauksen mukaisesti. Näin kattavalle todistelulle ei ollut enää tarvetta.

Käräjäoikeuden on tarkoitus antaa asiassa tuomio 20. maaliskuuta.




Lisäksi jutussa kuvia koirien oloista kun asuntoon on poliisien toimesta menty sekä kuvia valvontaellin ja syytetyn välisistä tekstiviesteistä.
Sotakoiramusti
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 12
Liittynyt: Ma Maalis 16, 2026 2:21 pm

Re: Raumalaisesta yksityisasunnosta löytynyt useita kuolleita koiria

Viesti Kirjoittaja Sotakoiramusti »

Voiskohan tämän ketjun siirtää ajankohtaisiin, tuomio tulee huomenna. Saisko joku laitettua jutun kuvat, ei oo tunnuksia Satakunnan kansaan?
~queridos perros sobre todo~
Julmaleikki11
Scooby-Doo
Viestit: 24
Liittynyt: Su Joulu 18, 2022 9:13 pm

Re: Raumalaisesta yksityisasunnosta löytynyt useita kuolleita koiria

Viesti Kirjoittaja Julmaleikki11 »

Kuva
IMG_6241.jpeg
IMG_6241.jpeg (228.49 KiB) Katsottu 10013 kertaa
Liitteet
IMG_6240.jpeg
IMG_6240.jpeg (397.82 KiB) Katsottu 10013 kertaa
IMG_6239.jpeg
IMG_6239.jpeg (238.33 KiB) Katsottu 10013 kertaa
Viimeksi muokannut Julmaleikki11, To Maalis 19, 2026 9:25 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Julmaleikki11
Scooby-Doo
Viestit: 24
Liittynyt: Su Joulu 18, 2022 9:13 pm

Re: Raumalaisesta yksityisasunnosta löytynyt useita kuolleita koiria

Viesti Kirjoittaja Julmaleikki11 »

Kuva
IMG_6244.jpeg
IMG_6244.jpeg (405.34 KiB) Katsottu 10012 kertaa
Liitteet
IMG_6243.jpeg
IMG_6243.jpeg (363.98 KiB) Katsottu 10012 kertaa
IMG_6242.jpeg
IMG_6242.jpeg (328.65 KiB) Katsottu 10012 kertaa
Julmaleikki11
Scooby-Doo
Viestit: 24
Liittynyt: Su Joulu 18, 2022 9:13 pm

Re: Raumalaisesta yksityisasunnosta löytynyt useita kuolleita koiria

Viesti Kirjoittaja Julmaleikki11 »

Kuva
IMG_6246.jpeg
IMG_6246.jpeg (316.33 KiB) Katsottu 10006 kertaa
Liitteet
IMG_6245.jpeg
IMG_6245.jpeg (534.71 KiB) Katsottu 10006 kertaa
Sotakoiramusti
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 12
Liittynyt: Ma Maalis 16, 2026 2:21 pm

Re: Raumalaisesta yksityisasunnosta löytynyt useita kuolleita koiria

Viesti Kirjoittaja Sotakoiramusti »

Hienoa toimintaa valvontaeläinlääkäri Kotilaiselta, ei saatana. Toivottavasti ei jatka päivääkään virassaan tuomion jälkeen. Täysin epäpätevä luuseri, ei ole tässä parin vuoden aikana käynyt läheskään kaikilla valvontakäynneillä missä olisi pitänyt. Ei uskalla, eikä halua soittaa poliiseja mukaan vaikka viran puolesta niin kuuluu tehdä.
~queridos perros sobre todo~
Julmaleikki11
Scooby-Doo
Viestit: 24
Liittynyt: Su Joulu 18, 2022 9:13 pm

Re: Raumalaisesta yksityisasunnosta löytynyt useita kuolleita koiria

Viesti Kirjoittaja Julmaleikki11 »

Sotakoiramusti kirjoitti: To Maalis 19, 2026 10:11 pm Hienoa toimintaa valvontaeläinlääkäri Kotilaiselta, ei saatana. Toivottavasti ei jatka päivääkään virassaan tuomion jälkeen. Täysin epäpätevä luuseri, ei ole tässä parin vuoden aikana käynyt läheskään kaikilla valvontakäynneillä missä olisi pitänyt. Ei uskalla, eikä halua soittaa poliiseja mukaan vaikka viran puolesta niin kuuluu tehdä.
Niin kun miettii että valvontaeläinlääkäri yleensä tekee käynnin jo vaikka vain yksi elsu ois tehty. Tämä ignooraa virkavelvollisuutensa, vaikka samasta henkilöstä oltiin tehty kymmeniä elsuja!
Avatar
Eräs1
Axel Foley
Viestit: 2039
Liittynyt: La Tammi 01, 2022 5:36 pm

Nainen säilytti kuolleita koiria kotonaan - tuomittiin pysyvään, kaikkia eläimiä koskevaan eläintenpitokieltoon

Viesti Kirjoittaja Eräs1 »

Satakunnan käräjäoikeus tuomitsi perjantaina 32-vuotiaan naisen ehdolliseen vankeuteen muun muassa koirien vakavasta kaltoinkohtelusta.

Oikeuden mukaan naisella oli lukuisia koiria, joista suurin osa oli husky-rotuisia. Vuosina 2020–2022 nainen laiminlöi koirien hoitoa. Rikokset tapahtuivat Raumalla.

– (Hän) on säilyttänyt koiria täysin ala-arvoisissa olosuhteissa ilman ravintoa, juomaa ja hoitoa ja pyrkinyt lykkäämään valvontaeläinlääkärin käyntejä tiloissa sekä harhauttamaan eläinlääkäriä esittelemällä tälle vain osan koirista, jotta koirien todellinen tilanne ja olosuhteet eivät eläinlääkärille paljastuisi, tuomiossa sanotaan.

Oikeuden mukaan naisen asunnolta löytyi kymmenen heikkokuntoista koiraa. Nainen telkesi koiria omakotitalon huoneisiin, kellariin, pannuhuoneeseen ja pesutiloihin, tuomiossa sanotaan.

Tuomion mukaan nainen myös kuvasi lattialla kouristellutta koiraa hankkimatta sille apua. Tämä osoitti oikeuden mukaan täydellistä välinpitämättömyyttä eläimen kärsimyksestä.

Aiempi tuomio

Elävien koirien lisäksi naisen luota löytyi kymmenen kuollutta koiraa.

– Kellaritiloissa on ollut täysin mädäntynyt puolikas koiran raato. Asunnosta on löytynyt jätesäkkiin pakattuina ainakin neljän mätänemistilassa olleiden koirien ruumiit sekä kymmeniä kiloja koiran ulostetta, tuomiossa sanotaan.

Oikeus tuomitsi naisen myös vuosina 2019–2022 tapahtuneesta perusmuotoisesta eläinsuojelurikoksesta, jonka uhrina oli kaksi hevosta.

Tuomiossa sanotaan, että nainen syyllistyi samankaltaiseen tekoon vuonna 2012. Tällöin hän jätti kolme koiraa vaille hoitoa.

Nainen myönsi syytteet. Hän sanoi rikosten johtuneen loppuunpalamisesta ja hänen terveydentilastaan.

Oikeus tuomitsi naisen vuoden ja kahdeksan kuukauden ehdolliseen vankeuteen ja sataan päiväsakkoon. Lisäksi se määräsi hänet pysyvään ja kaikkia eläimiä koskevaan eläintenpitokieltoon.

– (Naista) on pidettävä pysyvästi kykenemättömänä tai soveltumattomana omistamaan, pitämään tai hoitamaan eläimiä taikka muuten vastaamaan niiden hyvinvoinnista.

https://www.karjalainen.fi/uutissuomalainen/9318123
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17398
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Raumalaisesta yksityisasunnosta löytynyt useita kuolleita koiria

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Naisen hallusta löytyi kymmenen kuollutta koiraa – oikeus langetti pysyvän eläintenpito­kiellon ja ehdollista vankeutta
Satakunnan käräjäoikeuden mukaan koirien hoidon laiminlyönyt nainen osoitti täydellistä välin­pitämättömyyttä eläinten tuskalle.
Raakuudellaan ja julmuudellaan järkyttänyt koirien kaltoinkohtelu Raumalla on johtanut pysyvään eläintenpitokieltoon.

Satakunnan käräjäoikeus tuomitsi noin 30-vuotiaan naisen perjantaina muun muassa törkeästä eläinsuojelurikoksesta ja muista, pääosin eläintenpitoon liittyvistä laittomuuksista vuoden ja 8 kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.
Tämän vuosikymmenen alussa tapahtunut eläinten kaltoinkohtelu selvisi elokuussa 2022 tehdyssä eläinsuojelutarkastuksessa.
Naisen koirienpitopaikkana pitämästä asunnosta löytyi kymmenen kuollutta ja kymmenen heikkokuntoista koiraa, joiden hoidon hän oli laiminlyönyt pitkäkestoisesti
Tarkastajat löysivät asunnosta muun muassa mätänemistilassa olevien koirien ruumiita ja kymmeniä kiloja koirien ulosteita.

Täydellistä välinpitämättömyyttä
Oikeus piti tuomitun menettelyä raakana ja julmana. Toiminta osoitti tuomion perustelujen mukaan täydellistä välinpitämättömyyttä eläimen kärsimyksestä.
Nainen tunnusti toimineensa syytteiden mukaisella tavalla. Hän sai tuomion törkeän eläinsuojelurikoksen lisäksi muun muassa perusmuotoisesta eläinsuojelurikoksesta ja kahdesta petoksesta.
Oikeuden mukaan naiselle langetettu pysyvä eläintenpitokielto on perusteltu muun muassa teon vakavuuden vuoksi.

Myös eläinlääkärille tuomio
Satakunnan käräjäoikeus tuomitsi tapaukseen liittyen myös valvontaeläinlääkärin tuottamuksellisesta virkavelvollisuuden rikkomisesta sakkorangaistukseen.
Sen mukaan eläinlääkäri oli saanut lukuisia ilmoituksia koirien huonosta hoidosta tuomitun osoitteessa muun muassa vuoden 2022 alkupuolella.
Valvontaeläinlääkäri teki eläinsuojelutarkastuksen ilman tuomitun läsnäoloa kuitenkin vasta saman vuoden elokuussa.
Oikeus katsoi, että valvontaeläinlääkärin laiminlyönnit johtivat osaltaan siihen, että tuomitun kaltoinkohtelemat koirat eivät saaneet ajoissa tarvitsemaansa apua.

Tuomiot eivät ole lainvoimaisia, niistä voi valittaa ylempiin oikeusasteisiin.

https://yle.fi/a/74-20216512
Julmaleikki11
Scooby-Doo
Viestit: 24
Liittynyt: Su Joulu 18, 2022 9:13 pm

Re: Raumalaisesta yksityisasunnosta löytynyt useita kuolleita koiria

Viesti Kirjoittaja Julmaleikki11 »

Nyt tuli tuomio Rauman törkeästä eläinsuojelurikoksesta – 32-vuotiaalle naiselle elinikäinen eläintenpitokielto


Törkeästä eläinsuojelurikoksesta tuomittu nainen ei saa enää koskaan pitää mitään eläimiä.

”MITÄ lähemmäksi talon ulko-ovea oli tultu, sitä voimakkaammaksi oli tullut epämiellyttävä haju, joka oli lähinnä muistuttanut mätänevän lihan hajua. Olohuoneen oven lähellä oli ollut kouristeleva, epilepsiaa sairastava saksanpaimenkoira.”

Sitaatti on raportista, joka liittyy eläinsuojelutarkastukseen, joka tehtiin elokuussa 2022 Raumalla sijaitsevaan omakotitaloon.

Kyseinen saksanpaimenkoira jouduttiin lopettamaan vielä samana päivänä kunnaneläinlääkärin vastaanotolla. Koira ei koskaan palannut tajuihinsa kohtauksestaan.

Kaikki tämä oli vain alkua, kun poliisi, valvontaeläinlääkäri ja Eläinten hyväksi ry:n edustajat alkoivat tutkia taloa.

Talosta löytyi kymmenen kuolleen koiran jäännökset. Lisäksi talosta löytyi 10 elossa ollutta, mutta aliravittua ja heikkokuntoista koiraa. Koirien elinolosuhteet olivat karmeat.

SATAKUNNAN käräjäoikeus antoi perjantaina 20. maaliskuuta tuomionsa Satakunnan lähihistorian karmeimmassa eläinsuojelurikosasiassa. Oikeus tuomitsi 32-vuotiaan naisen törkeästä eläinsuojelurikoksesta, eläinsuojelurikoksesta, väärennyksestä, väärästä ilmiannosta ja kahdesta petoksesta 1 vuoden ja 8 kuukauden vankeusrangaistukseen, joka määrättiin ehdollisena. Lisäksi naisen maksettavaksi määrättiin 100 päiväsakkoa, mikä hänen tuloillaan tekee 600 euroa.

Nainen määrättiin myös pysyvään eläintenpitokieltoon, joka alleviivaa vuosia kestäneen eläinten kaltoin kohtelun vakavuutta. Kielto koskee kaikkia eläimiä.

Koirien lisäksi nainen kohteli kaltoin myös hevosia, jotka hän hylkäsi vuokratallille pitämättä hevosista huolta.

Petokset liittyivät naisen myymiin siperianhusky-pentuihin ja väärennös taas erään koiran kauppakirjaan. Väärässä ilmiannossa puolestaan oli kyse valheellisesta väitteestä, että eräs mies olisi anastanut 32-vuotiaan naisen koiran.

SATAKUNNAN käräjäoikeus katsoi naisen laiminlyöneen koirien hoidon lukuisilla tavoilla. Koirat eivät saaneet riittävästi ravintoa tai liikuntaa ja niiden elinolosuhteet olivat puutteelliset.

Naisen toiminnasta kertoi olennaisen se, että hän videoi lattialla kouristellutta saksanpaimenkoiraa pyrkimättä hankkimaan sille hoitoa.

Käräjäoikeus piti naisen menettelyä kokonaisuudessaan raakana ja julmana. Rikollinen toiminta oli myös suunnitelmallista, sillä nainen pyrki toistuvasti perumaan ja siirtämään valvontaeläinlääkärin tekemiä tarkastuksia. Kun eläinlääkäri kävi asunnolla, nainen pyrki rajoittamaan tämän pääsyä kaikkiin tiloihin. Nainen myös valehteli koirien lukumäärän.

JUTUSSA tuomittiin myös valvontaeläinlääkäri tuottamuksellisesta virkavelvollisuuden rikkomisesta. Hän oli saanut viideltä eri ihmiseltä 13 eläinsuojeluilmoitusta raumalaistalon koirien kaltoin kohtelusta, mutta teki taloon eläinsuojelutarkastuksen ilman 32-vuotiaan naisen läsnäoloa vasta vuosien päästä elokuussa 2022, koska poliisi puuttui asiaan.

Eräs nainen tuomittiin lisäksi petoksesta, koska hän laati väärennetyn kauppakirjan, jota 32-vuotias nainen hyödynsi tehdessään väärän ilmiannon poliisille.

Satakunnan käräjäoikeuden tuomio ei ole vielä lainvoimainen. Siihen voi hakea muutosta valittamalla Vaasan hovioikeuteen.


https://www.satakunnankansa.fi/satakunt ... 94413.html
Avatar
vivy
Jack Bauer
Viestit: 914
Liittynyt: Ma Joulu 08, 2008 12:11 pm

Re: Raumalaisesta yksityisasunnosta löytynyt useita kuolleita koiria

Viesti Kirjoittaja vivy »

Mahtaakohan eläinlääkäri saada pitää virkansa?
Julmaleikki11
Scooby-Doo
Viestit: 24
Liittynyt: Su Joulu 18, 2022 9:13 pm

Re: Raumalaisesta yksityisasunnosta löytynyt useita kuolleita koiria

Viesti Kirjoittaja Julmaleikki11 »

vivy kirjoitti: Pe Maalis 20, 2026 6:41 pm Mahtaakohan eläinlääkäri saada pitää virkansa?
https://tietolaari.ruokavirasto.fi/tietolaari/sheets/11 Tuolta selvinnee lähitulevaisuudessa
Adrenaline
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 14
Liittynyt: Ke Joulu 08, 2021 1:39 pm

Re: Raumalaisesta yksityisasunnosta löytynyt useita kuolleita koiria

Viesti Kirjoittaja Adrenaline »

Ehdollista ja 600e sakot... 🙄 ja eläintenpitokielto jota tuskin kukaan valvoo.

Mutta siis. Tää daami asui koirineen mutsinsa talossa? Onks nää kaikki jotenkin tavallista heikkolahjaisempaa porukkaa vai miten äitiä ei kiinnosta tyttärensä tekemä eläinrääkkäys tai edes se mitä se aiheuttaa kiinteistölle, ulosteet, mätänevät ruumiit ym? Miten tän akan lähipiiri ei puuttunut tähän?!!!? Missä vaikuttaa nykyään? Ja kuka pitää huolen ettei hanki enään milloinkaan ainoatakaan eläintä?🤨
Julmaleikki11
Scooby-Doo
Viestit: 24
Liittynyt: Su Joulu 18, 2022 9:13 pm

Re: Raumalaisesta yksityisasunnosta löytynyt useita kuolleita koiria

Viesti Kirjoittaja Julmaleikki11 »

Tuo eläintenpitokielto on yksi vitsi, koska aina voi laittaa eläimet jonkun kaverin tms nimiin.
Vastaa Viestiin