https://www.is.fi/ulkomaat/art-20000118 ... ost=469003
WSJ: Trump on valmis lopettamaan sodan suljetusta Hormuzinsalmesta huolimatta
Presidentti Donald Trump on kertonut neuvonantajilleen olevansa valmis lopettamaan Yhdysvaltojen sotatoimet Iranissa, vaikka Hormuzinsalmi pysyy suljettuna. Asiasta kertovat hallinnon lähteet Wall Street Journalille.
Trumpin ja neuvonantajien kerrotaan arvioineen, että pyrkimykset avata salmi väkisin voisivat pitkittää sotaa alkuperäisestä aikataulusta.
Lähteiden mukaan Trump on päättänyt, että Yhdysvaltojen pitäisi tavoitella Iranin laivaston rampauttamista ja ohjusvarastojen tuhoamista. Muutoin nykyisiä sotatoimia tulisi liennyttää ja pyrkiä diplomaattisin keinoin painostamaan Teherania salmen avaamiseksi.
Jos se ei onnistu, Trumpin hallinto yrittäisi painostaa Eurooppaa ja muita Persianlahden maita ottamaan vastuu salmen avaamisessa.
Lähteiden mukaan presidentillä on käytössään myös sotilaallisia keinoja, mutta hän ei pidä niitä ensimmäisenä vaihtoehtona.
Varhain maanantaiaamuna Trump jälleen uhkasi Irania Truth Socialissa. Hänen mukaansa Yhdysvallat tulisi päättämään "ihanan vierailunsa" Iranissa räjäyttämällä ja kokonaan tuhoamalla kaikki maan sähkövoimalat ja öljylähteet mukaan lukien Khargin saari.
Kaikki etenee aivan kuten oli suunniteltu kohta Israel jätetään yksin projektinsa kanssa aivan kuten kävi Ukrainalle.
Mielenkiintoista on nyt seurata aikooko Israel ja USA tosiaankin hyökätä Iranin energia infraa vastaan ja samalla tuhota koko lähialueen energia infra puhumattakaan veden puhdistus laitoksista.
Petrodollarin hylkäävät maat pääsevät kulkemaan Hormuzin salmesta.