Islam

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15333
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja URSA »

Nainen eikä tikkari

Jos uskonto ja ihmisoikeudet ovat ristiriidassa, uskontoa pitää muuttaa, ajattelee esikoiskirjailija, ihmisoikeusaktivisti Sara Al Husaini.

22.6.2023

Kirjan kannessa on tikkari, jonka päällyspaperi on avattu ja jonka ympärillä pyörii kärpäsiä. Kuva viittaa muslimimaissa yleiseen analogiaan, jonka mukaan huiviton tyttö tai nainen on kuin likainen tikkari.

Huivittomia ja siveyssäännöistä piittaamattomia tyttöjä ja naisia verrataan myös esimerkiksi likaisiin lautasiin, osittain syötyihin shawarmarulliin ja naarmuuntuneeseen iPhoneen. Heidät nähdään arvonsa menettäneinä käyttötarvikkeina tai esineinä.

Tyttöjä opetetaan pienestä pitäen luopumaan omasta tahdostaan ja huolehtimaan siveydestään ja maineestaan, Sara Al Husaini sanoo.

”Sanon kaikkea tätä aivopesua siveyskulttuurin groomaukseksi.”
Al Husaini ihmetteli pienestä pitäen, miksi tytöillä ja pojilla oli eri säännöt. Pojat saivat ulkoilla, uida ja seurustella muiden kanssa vapaasti. Tyttöjen piti helteelläkin pukeutua peittäviin, tukahduttaviin vaatteisiin, eikä huivia saanut riisua edes uidessa.

Veljellä oli oma huone, televisio ja Playstation, kun taas Al Husaini ja kolme siskoa joutuivat ahtautumaan kaikki yhteen huoneeseen, jossa ei ollut elektroniikasta tietoakaan.

Pojat olivat arabiyhteisön kruunuja ja me tytöt vain niiden kiillottajia, Al Husaini kiteyttää asetelman romaanissaan. Hän yritti pitkään omaksua islamin uskon, koska se olisi helpottanut sopeutumista omaan yhteisöön. Se ei kuitenkaan tuntunut omalta.
Aikuisena Al Husaini ilmoitti perheelleen luopuvansa sekä huivista että islamista. Vanhemmat ja osa sisaruksista olivat päätöksestä shokissa.

Muutaman kuukauden kuluttua vanhemmat onnistuivat houkuttelemaan Al Husainin Irakiin muka joululomalle. Perillä he takavarikoivat hänen passinsa. Passin polttamisella ja väkivallalla uhaten he pakottivat Al Husainin naimaan serkkunsa. Imaami siunasi liiton, ja se sinetöitiin Irakin valtion myöntämällä avioliittotodistuksella.

Irakin-matkalla sukupuolten välinen hierarkia näytti myös tragikoomisimmat kasvonsa. Kun parikymppinen, kouluja käynyt Al Husaini oli lähdössä yksin kauppaan, eno pakotti hänet ottamaan mukaan kolmivuotiaan pojan ”huoltajakseen”. Niin Al Husaini sitten meni kauppaan huoltajanaan pikkupoika, joka ei osannut edes kertoa omaa ikäänsä.

”Osaan ulkoa esimerkiksi suura Al-Nisan, koska sitä on toistettu minulle pitkin elämääni. Siinä naiset julistetaan miesten alamaisiksi ja miestä kehotetaan lyömään naista, jos tämä ei tottele. Monissa käännöksissä kohtaa on laimennettu.”

Al Husainin mukaan muun muassa Al-Nisaan vedotaan Irakissa jatkuvasti nykyäänkin. Tasa-arvo- ja ihmisoikeusjärjestöt yrittävät saada voimaan perheväkivallan kieltävää lakia, mutta se torpataan Koraanin vastaisena.

”Islam antaa patriarkaaliselle kontrollille ja väkivallalle jumalallisen oikeutuksen.”

Al Husainin mukaan islam kaipaisi kipeästi reformaatiota. Ensimmäinen askel olisi, että lakattaisiin vähättelemästä sitä, että Koraaniin ja hadithkirjallisuuteen sisältyy muun muassa väkivaltaan ja naisten alistamiseen yllyttäviä tekstikohtia. Sen jälkeen olisi syytä myöntää, että ne ovat ristiriidassa kansainvälisten ihmisoikeussopimusten kanssa eivätkä sovi nykymaailmassa noudatettaviksi.

Kun Al Husaini pääsi pakenemaan Irakista Suomeen sillä varjolla, että järjestelisi täällä asiat miehen saapumista varten, hän alkoi välittömästi vaatia avioliiton mitätöimistä. Se ei onnistunut. Lopulta Al Husaini sai avioeron, vaikka mies teki kaikkensa estääkseen sen ja uhkaili ja piinasi häntä pitkään.
https://suomenkuvalehti.fi/paajutut/nai ... ae3f3ad3-1
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3091
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

Kummasta johtuu, uskonnosta vai kulttuurista, että raiskailee mielellään puolikuollutta ihmistä jolta on käsistä ja toisesta jalasta jäljellä pelkkä tynkä? Kaikenlaistahan sodassa tapahtuu, mutta jonkinlaista inhimillisyyttä tai edes ihmisyyttä voisi kyllä osoittaa vihollisellekin. Tiedä kehtaako sanoa että jopa naiselle. Mutta kai se on täysin poissuljettu ajatus, että peräti naiselle.
The desert air in Southern Iraq was thick with the scent of burning oil and settling dust on February 27, 1991. The Gulf War was gasping its final breaths as the 100-hour ground offensive crushed the remains of the Republican Guard. Among the dunes, a downed F-16 pilot was missing, and the clock was ticking against his survival.

Major Rhonda Cornum sat in the vibrating belly of a Black Hawk helicopter as it skimmed the sand at 130 knots. As a flight surgeon, her hands were trained for the delicate precision of medicine, but her environment was pure chaos. This rescue mission was a gamble against enemy survivors who were still very much armed and dangerous.

Suddenly, the horizon erupted in streaks of green light. Anti-aircraft rounds tore through the helicopter's thin skin like paper, shredding the engines and sending the bird into a violent, spinning death roll. Metal screamed against the desert floor as the Black Hawk disintegrated at high speed.

When the dust settled, five of the eight crew members were dead. Rhonda woke up pinned under the wreckage, her body a map of catastrophic trauma. Both her arms were shattered into useless tangles of bone, a bullet hole burned in her back, and her knee was torn apart.

As Iraqi soldiers swarmed the crash site, they found a woman who should have been unconscious from shock. Instead, they found a doctor who understood the biology of her own agony. She looked at her broken limbs and whispered a five-word mantra that would become a legend of psychological warfare.

Nobody's ever died from pain.

For eight days, she lived those words. Her captors moved her like a ragdoll, ignoring her compound fractures and the grinding of bone on bone. She endured interrogations and sexual assault with a cold, clinical detachment that baffled her enemies.

She refused to let the physical sensations of her body dictate the terms of her surrender. Her story isn't just one of surviving a crash, it is about the moment a human being decides that their spirit is entirely separate from their nervous system. When she finally walked toward freedom on March 6, she wasn't just a survivor, she was the smartest strategist in the room.
Lähde: Facebook, The History Drop
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15333
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja URSA »

Opetushallitus muutti kohuttua linjaustaan tasa-arvosta islamissa

Tänään klo 21:19

Opetushallitus (OPH) on muuttanut kohua herättänyttä linjaustaan naisten ja miesten tasa-arvosta islamissa.

Kyse on OPH:n opettajille suuntaamasta Naiset islamissa aineistosta, jossa oli asetettu tavoitteeksi, että ”oppilas oppii, että miehet ja naiset ovat islamissa yhdenvertaisia.” Tavoite sisältyi 5.–6.-luokkalaisille annettavaan opetukseen.

OPH:n tavoite nousi taas julkisuuteen, kun perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen kysyi Facebook-kirjoituksessaan 30.3.2026, miksi Opetushallitus ”valkopesee islamia”.

Iltalehti kysyi asiaa Opetushallituksesta torstaina 2. huhtikuuta. OPH toimitti vastaukset Iltalehden sähköpostilla lähettämiin kysymyksiin viime perjantaina. Kysymyksiin vastasi OPH:n oppimateriaalit ja julkaisut -yksikön päällikkö Hanna Sokratous.

Samalla ilmeni, että OPH oli 2.–10.4. välisenä aikana muuttanut ”oppilas oppii, että miehet ja naiset ovat islamissa yhdenvertaisia” -tavoitteen muotoon ”oppilas oppii tarkastelemaan yhdenvertaisuuden kysymyksiä islamissa.”
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/f ... 440dc6ed0f
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3091
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

Nonni. Ei lapsille voi opettaa että maailma on vaaleanpunaista hattaraa, jos oikeasti maailma on paska.
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Avatar
Wildchild79
Rico Tubbs
Viestit: 1232
Liittynyt: Su Kesä 18, 2023 10:21 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Wildchild79 »

URSA kirjoitti: Ma Huhti 13, 2026 10:22 pm

Samalla ilmeni, että OPH oli 2.–10.4. välisenä aikana muuttanut ”oppilas oppii, että miehet ja naiset ovat islamissa yhdenvertaisia” -tavoitteen muotoon ”oppilas oppii tarkastelemaan yhdenvertaisuuden kysymyksiä islamissa.”
Kun ei kerran totuutta voi kertoa niin opetetaan "klikkiotsikoiden" hienoutta kiertoilmaisujen kautta ja puhutaan pelkkää paskaa,
Vittu että noi ämmät* on sekasin tuolla OPH-ssa.


* Oma oletus että siellä on taas jotain sinitukkasia lesboja, kiintiöhomo ja pari entistä kansanedustajaa päättämässä miten koulutusjärjestelmä romutettaisi mahd nopeasti koska kyllähän suomalaisetkin raiskaa/ryöstää/ei osaa lukea jne jne.
Ennen vaadittiin yrittämään, mutta nykyään opetetaan vaatimaan - Sotaveteraani Gunnar Kotiranta 103-v
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3091
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

Vielä mitä. Muslimimiesten vaimoja ja muita käännynnäisiä, nimistä päätellen.

Islam on niin ihana asia, että siihen pitää saada kaikki mukaan. Ihmettelen vaan että miksi suomalaiset naiset haluavat kaapuja ylleen kaduille. Onko se oma kroppa niin karmeaa katseltavaa, että kunnon peitto on saatava? Ja muutkin naiset pitäisi saada peitettyä, varsinkin kauniit. Ettei tarvitse kadehtia.
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Avatar
Wildchild79
Rico Tubbs
Viestit: 1232
Liittynyt: Su Kesä 18, 2023 10:21 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Wildchild79 »

Opetushallituksen johtokunta kaudella 10.2.2026–30.9.2027
Johtokunnan puheenjohtaja on kansanedustaja Sofia Vikman. Johtokunnan jäseniä ovat (suluissa varajäsen):

Kansanedustaja Sofia Vikman, Kansallinen Kokoomus r.p (Kansanedustaja Milla Lahdenperä)
Johtokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta, Suomen Sosiaalidemokraattinen Puolue (Kansanedustaja Pia Hiltunen)
Kansanedustaja Inka Hopsu, Vihreä liitto rp (Sivistys- ja hyvinvointijohtaja Anssi Lepistö)
Kansanedustaja Anne Kalmari, Suomen Keskusta r.p. (Kansanedustaja Markku Siponen)
Kansanedustaja Minja Koskela, Vasemmistoliitto r.p. (Kansanedustaja Timo Furuholm)
Kansanedustaja Mikko Ollikainen, Svenska folkpartiet i Finland r.p. (Alumnikoordinaattori Bella Alén)
Kansanedustaja Jaana Strandman, Perussuomalaiset r.p (Kansanedustaja Juha Mäenpää)
Johtava asiantuntija Mirja Hannula, Elinkeinoelämän Keskusliitto EK (Asiantuntija Mikko Vieltojärvi)
Koulutus- ja työllisyysasioiden päällikkö Mikko Heinikoski, Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry (Koulutus- ja työvoimapoliittinen asiantuntija Kirsi Rasinaho)
Kehittämispäällikkö Jarkko Lahtinen, Suomen Kuntaliitto ry (Kehittämispäällikkö Irmeli Myllymäki)
Koulutuspolitiikan johtaja Nina Lahtinen, Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry (Koulutuspolitiikan päällikkö Jaakko Salo)
Sosiaalipoliittinen asiantuntija Iiris Hynönen 10.2.2026–30.9.2026, Suomen Lukiolaisten Liitto ry (pääsihteeri Joonatan Laine, Suomen Opiskelija-Allianssi - OSKU ry, 10.2.2026–30.9.2026)
Edunvalvonnan asiantuntija Suvituuli Lundmark, Suomen Ammattiin Opiskelevien Liitto SAKKI ry, 1.10.2026–30.9.2027 (Sosiaalipoliittinen asiantuntija Iiris Hynönen, Suomen Lukiolaisten Liitto ry (SLL), 1.10.2026–30.9.2027)
Koulutuspolitiikan asiantuntija Heidi Rättyä, Suomen ylioppilaskuntien liitto (SYL) ry (Korkeakoulupolitiikan erityisasiantuntija Samuli Leppämäki, Suomen opiskelijakuntien liitto - SAMOK ry)
Professori Fritjof Sahlström, Helsingin yliopisto (Professori Sonja Kosunen, Itä-Suomen yliopisto)
Johtaja Taina Vallander, Toimihenkilökeskusjärjestö STTK ry (Asiantuntija, koulutus ja osaaminen Riina Nousiainen)
Rehtori, toimitusjohtaja Mona Forsskåhl, ARCADA (Professori Riho Grünthal, Helsingin yliopisto)
Lisäksi johtokuntaan kuuluvat jäseninä Opetushallituksen pääjohtaja sekä viraston henkilöstön keskuudestaan johtokunnan toimikaudeksi valitsema henkilö ja hänen varajäsenensä. Johtokunta valitsee keskuudestaan varapuheenjohtajan.
Ennen vaadittiin yrittämään, mutta nykyään opetetaan vaatimaan - Sotaveteraani Gunnar Kotiranta 103-v
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3091
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

"Sokratouksen mukaan Opetushallituksen kustantamien oppimateriaalien laatijat ovat oman alansa asiantuntijoita ja opettajia, eivät Opetushallituksen virkamiehiä.

– Oppimateriaalit laaditaan työryhmässä yhteistyönä, eikä eri lukujen tai yksittäisen virkkeen kirjoittajia ole mahdollista eritellä. Salam 5–6-oppimateriaalit ovat laatineet Sirkku Aboulfaouz, Mariam Hammoud-Rouhe, Suaad Onniselkä ja Hajar Sorsa."

Olivatko nämä paskan version takana, vai muutetun, vai sekä-että?
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Luciano Viskos

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Luciano Viskos »

Ifigeneia kirjoitti: Ti Huhti 14, 2026 2:13 pm "Sokratouksen mukaan Opetushallituksen kustantamien oppimateriaalien laatijat ovat oman alansa asiantuntijoita ja opettajia, eivät Opetushallituksen virkamiehiä.

– Oppimateriaalit laaditaan työryhmässä yhteistyönä, eikä eri lukujen tai yksittäisen virkkeen kirjoittajia ole mahdollista eritellä. Salam 5–6-oppimateriaalit ovat laatineet Sirkku Aboulfaouz, Mariam Hammoud-Rouhe, Suaad Onniselkä ja Hajar Sorsa."

Olivatko nämä paskan version takana, vai muutetun, vai sekä-että?
Nimien perusteella ehkä käännynnäisiä kantasuomalaisia. Heillähän olisi mahdollisuus viedä täällä islamin tulkintaa inhimillisempää suuntaan esimerkiksi naisten oikeuksien saralla, mutta näyttää siltä että he ovat aina niitä kaikkein fundamentalistisimpia.
Kun kantis "löytää" islamin, niin sitten mennäänkin heti siihen syvään päätyyn ja tulkitaan koraania kuin "piru raamattua".
Kun Eurooppa islamisoituu kiihtyvään tahtiin ja kantiksetkin kääntyvät islamiin, niin siinähän olisi mahdollisuus samanlaiseen uskonpuhdistuksen minkä Luther pani alulle aikoinaan.
Mutta naivia tietysti toivoa tällaista. 😒
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3091
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

Varmaan jostain akkain lehdestä lukenut suomalaisesta naisesta joka nai muslimin: mies oli sitä mieltä että ei tartte pukeutua uskonnon mukaisiin kuteisiin, mutta muija itse hinkuenvinkuen halusi.

Se on se, että kun jotkut supinaiset luulee että islam on hauska harrastus. Silloin pitää saada KAIKKI. Kerää koko sarja... Rytkyjä myöten. Kerran istuin bussissa, kun joku nuorehko, kahden pikkulapsensa kanssa liikkeellä oleva nainen luennoi suu vaahdossa islamista ystävättärelleen. Me tehdään niin, me tehdään näin, me me me.

Saahan sitä vapaasti olla idiootti, mutta voi laps'parkoja, jos syntyy tyttäriä.
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Luciano Viskos

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Luciano Viskos »

Ifigeneia kirjoitti: Ti Huhti 14, 2026 7:30 pm Varmaan jostain akkain lehdestä lukenut suomalaisesta naisesta joka nai muslimin: mies oli sitä mieltä että ei tartte pukeutua uskonnon mukaisiin kuteisiin, mutta muija itse hinkuenvinkuen halusi.

Se on se, että kun jotkut supinaiset luulee että islam on hauska harrastus. Silloin pitää saada KAIKKI. Kerää koko sarja... Rytkyjä myöten. Kerran istuin bussissa, kun joku nuorehko, kahden pikkulapsensa kanssa liikkeellä oleva nainen luennoi suu vaahdossa islamista ystävättärelleen. Me tehdään niin, me tehdään näin, me me me.

Saahan sitä vapaasti olla idiootti, mutta voi laps'parkoja, jos syntyy tyttäriä.
Joo, se on kyllä jännä että pelkkä päänsisäinen hengellisyys ei riitä, vaan oma usko täytyy buustata esille "Hei! Kattokaa kaikki... olen harras muslimi!".
Sama tietysti pätee kristittyjen tiettyihin lahkolaisiin, ortodoksijuutalaisiin, harekrisnalaisiin, hinduihin ym. Mutta käännynnäismuslimeissa tämä mielestäni korostuu eniten. Täällä voisit olla vapaa pukeutumissäännöistä mutta silloin kukaan ei noteeraisi sinua.

Hyvä esimerkki muslimista joka ei tuonut muslimiuttaan sen kummemmin julki elämöimällä ja muutenkaan, oli legendaarinen Hollywoodin ohjaaja/tuottaja Moustapha Akkad, mies joka tuotti esim. Halloweenin (1978) sekä ohjasi Islamin synnystä kertova massiivisen elokuvan The Messenger (1976) pääosissa Anthony Quinn ja Irene Papas. Elokuva löytyy luonnollisesti omasta leffahyllystä ja myös katsottu yleissivistävistä syistä.

Ikävä uutinen oli vuonna 2005 kun hän menehtyi tyttärensä kanssa hotelliin tehdyssä pommi-iskussa Jordaniassa.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Moustapha_Akkad
Moustapha Akkad.jpg
Moustapha Akkad.jpg (43.11 KiB) Katsottu 454 kertaa
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15333
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja URSA »

Hindut yrittävät karkottaa lemmikkisikojen avulla musliminaapureitaan Delhissä

18:41

Juttu tiivistettynä

Intian pääkaupungissa Delhissä osa hinduista on alkanut kasvattaa sikoja ärsyttääkseen musliminaapureitaan.
Muslimien mukaan tavoitteena on ajaa heidät pois alueelta. Hindut perustelevat toimintaansa väestönmuutoksella.
Jännitteitä on lisännyt aiemmin tapahtunut hindumiehen murha. Viranomaiset ovat lähettäneet alueelle turvallisuusjoukkoja.

Intiassa hindujen ja muslimien välit ovat kiristyneet osassa pääkaupunki Delhiä. Taustalla on muun muassa maaliskuussa tapahtunut hindumiehen murha Uttam Nagarin kaupunginosassa.

Jotkut hinduperheet ovat alkaneet kasvattaa ja palvoa sikoja keskiluokkaisella Tri Nagarin alueella Pohjois-Delhissä. Alueen hindut ovat myös ripustaneet talojen ulkoseinille julisteita, joissa näkyy villisianpäinen Varaha-jumala.

Naapuruston muslimit sanovat, että tekojen tavoitteena on ajaa heidät pois alueelta.

Asiasta ovat uutisoineet muun muassa hindinkieliset mediat, uutissivusto The Print ja aikakauslehti Outlook.

Hindunationalisteihin kytköksissä oleva uutiskanava Sudarshan News julkaisi maaliskuussa videon miehistä, jotka suorittavat rituaalia sikahäkin edustalla Tri Nagarissa. He muun muassa ripottelevat kukkien terälehtiä porsaan päälle.

Muslimit pitävät sikoja epäpuhtaina eläiminä. Siksi heidän mielestään porsaiden pito heidän kotiensa lähellä on provokaatio.

– He toivat ne ärsyttämään meitä, muslimiasukas Liyaqat Ali sanoi Outlookille.

Ali kertoi medioille, että hindut ovat antaneet porsailleen nimiä kuten Abdul ja Sultan ja huudelleet niitä musliminaapurien kulkiessa ohi.

”Väestönvaihtoteoria” intialaiseen tapaan

Tri Nagarissa asuvan hindun Sachin Kumar Sharman mukaan alueen kireä ilmapiiri ei johdu provokaatioista vaan ”demografisesta muutoksesta”.

Sharma sanoi The Printille, että aiemmin hinduenemmistöiset alueet ovat muuttuneet, kun niille on muuttanut muslimeita.

Hän väitti, että hinduperheet eivät vapaaehtoisesti myy asuntojaan muslimeille, vaan kiinteistönvälittäjät siirtävät omistajuuden salaa muslimiostajille näiden maksamien korkeampien välityspalkkioiden takia.

Lisäksi hän väitti, että monet muslimiasukkaat olisivat Bangladeshista ja Pakistanista tulleita maahanmuuttajia.

Helmikuun loppupuolella Tri Nagarissa tapahtui hindujen ja muslimien välinen yhteenotto. Tuolloin hindutemppelin luo kerääntyi nopeasti satoja ihmisiä, kertoo uutiskanava CNN-News18.

Myös jotkut kanavan haastattelemat Tri Nagarin asukkaat väittivät, että naapurusto on ”organisoidun demografisen muutoksen kohteena”. Todisteita tästä ei ole esitetty julkisuuteen.

Kaupunginosan tilanne on kiristynyt niin uhkaavaksi, että viranomaiset ovat lähettäneet alueelle turvallisuusjoukkoja.

Värien juhla muuttui väkivaltaiseksi

Outlook-lehden haastattelemat Tri Nagarin muslimit sanoivat, että alueen jännitteinen tilanne liittyy aiemmin toisessa kaupunginosassa tapahtuneeseen hindumiehen murhaan ja sen aiheuttamaan suuttumukseen.

Maaliskuun alussa Delhin länsiosassa Uttam Nagarin alueella joukko muslimeita hakkasi hindumiehen kuoliaaksi hindujen värien juhlan Holin aikaan.

Henkirikokseen johtanut välikohtaus sai alkunsa, kun hindutyttö heitti vesi-ilmapallon ja siitä roiskui vettä vahingossa naapurin musliminaisen päälle. Alkoi rähinä, joka ajoi naapuruston kaaokseen, kuvailee Times of India -lehti.

Lopulta astaloilla ja kivillä aseistautunut väkijoukko pahoinpiteli hindutytön sukulaismiehen. Hän kuoli vammoihinsa sairaalassa.

Delhin poliisi on pidättänyt 16 ihmistä Uttam Nagarin henkirikokseen liittyen. Alueella on yhä runsaasti poliiseja valvomassa turvallisuutta.
https://yle.fi/a/74-20220252
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3091
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »



Erinäisiä näkemyksiä Muhiksesta. Tiedä sitten lienevätkö kaikki totta, mutta en kyllä Muhikseen erityisen lääpälläni ole ollut ja jos olisin kristitty, varmaankin pitäisi häntä tosiaan vääränä profeettana.
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Avatar
Medborgare
Neuvoja-Jack
Viestit: 549
Liittynyt: Ma Joulu 10, 2012 10:40 pm

Re: Islam

Viesti Kirjoittaja Medborgare »

Ifigeneia kirjoitti: Su Huhti 19, 2026 10:50 am

Erinäisiä näkemyksiä Muhiksesta. Tiedä sitten lienevätkö kaikki totta, mutta en kyllä Muhikseen erityisen lääpälläni ole ollut ja jos olisin kristitty, varmaankin pitäisi häntä tosiaan vääränä profeettana.
https://www.youtube.com/@TheDavidWoodArchives/videos

Tuo on David Wood, yksi johtavista islamasiantuntijoista.
On kuuluisa jutuistaan islamin hulluudesta.
Kannattaa tutustua.
Maan tavan mukaan asialla ovat nimettömät sankarit, jotka ovat erityisen aktiivisia murha.info -sivustolla ja Iltalehden keskustelusivuilla, jotka ovat suomenkielisen netin surkeimmat likaviemärit.

http://www.mikkoniskasaari.fi/node/181
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11460
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Islamia opetetaan peruskouluissa lainvastaisesti - kirjoissa uskonnollisia ohjeita

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Pisti silmään myös se, että molemmat oppikirjat on koonnut pääosin suomalaisista muslimeiksi kääntyneistä naisista muodostuva porukka. Ei ihme, jos toisessa kirjoista opetetaan kuinka ”Islamin mukana tuli naisen tasa-arvo lain edessä. Naisella on samat mahdollisuudet osallistua yhteiskuntansa sosiaaliseen ja poliittiseen elämään. Hän on itsenäinen juridinen henkilö, ei miespuolisen sukulaisensa tai aviomiehensä jatke. Naisella on myös oikeus samoihin korvauksiin kuin miehellä, jos häntä on kohdeltu väärin.” Useita järjettömiä ohjeita löytyy. Muslimi ei muiden muassa saa olla alkoholin myynnin tai valmistuksen kanssa missään tekemisissä. Velvollisuuksia - kuten almuveron maksua - tulee noudattaa jo lapsesta

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5 ... 12#gallery

Islamia opetetaan Suomen peruskouluissa vastoin lakia – Opetushallitus myöntää virheen: ”Olemme pahoillamme”
Uskonnonopettaja: ”En käytä näitä kirjoja opetuksessa lainkaan.”


Uskonnonopetus on ollut Suomen peruskouluissa vuodesta 2004 ei-tunnustuksellista eli uskonnollisesti sitouttamatonta. Taustalla vaikuttaa 2003 voimaan tullut uusi uskonnonvapauslaki.

Sen siivittämänä muuttuivat uskonnonopetusta määrittävät lait.

Aikaisemmin oppilaan uskonnonopetusta kuvattiin termillä ”oppilaan tunnustuksen mukainen uskonnonopetus”, mutta lakimuutoksessa se muutettiin termiksi ”oppilaan oman uskonnon opetus”.

Opetuksen tavoitteena ei siis ole harjoittaa uskontoa, käännyttää oppilaita tai sitouttaa heitä tiettyyn vakaumukseen, vaan antaa yleissivistävää tietoa uskonnoista ja katsomuksista.

Todellisuudessa tätä linjausta rikotaan räikeästi erityisesti islamin opetuksessa.

Iltalehteen yhteyttä ottanut, pääkaupunkiseudulla uskonnanopettajana työskentelevä opettaja ihmettelee, miten on mahdollista, että islamin opetuksessa käytetään edelleen oppikirjoja, jotka sisältävät runsaasti tunnustuksellista sisältöä. Opettaja haluaa esiintyä tässä jutussa nimettömänä asian arkaluontoisuuden takia.

(--)

Asia on puhuttanut jo pitkään. Maria Heikkinen teki vuonna 2014 pro gradu -tutkielman aiheesta.

– Tutkimuksen pohjalta voidaan selkeästi todeta, että oppikirjojen Islam – yhteinen uskomme ja Salam – islamin polku 1–2 tekstit ovat teologisesti tunnustuksellisia ja näin ollen perusopetuslain vastaisia, Heikkisen johtopäätös kuuluu.

Salam – islamin polku 1–2 ilmestyi 2011. Kirja on edelleen laajassa käytössä Suomen peruskouluissa.

(--)


Iltalehti lähetti kysymykset OPH:lle sähköpostilla ja vastaukset tulivat niin ikään sähköpostilla.

Onko Opetushallituksella käytössä kaksoisstandardit eli islamin uskontoa saa opettaa eri tavalla kuin esimerkiksi evankelisluterilaista kristinuskoa?

– Kaikkien uskontojen opetus ja oppimateriaalit perustuvat voimassa olevaan opetussuunnitelmaan. Salam-sarja ei vastaa Opetushallituksen laatukriteerejä ja oppimateriaalia korjataan parhaillaan.

Miten on mahdollista, että OPH kustantaa kirjasarjaa, joka on suurelta osin opetussuunnitelman vastainen tunnustuksellisuuden takia?


– Minkään uskonnon opetus tai oppimateriaalit eivät saa olla oppilaita uskonnollisesti sitouttavia. Opetushallituksen laadunvarmistusprosessi Salam-oppimateriaalin tuotannossa ja päivityksissä on pettänyt. Oppimateriaalia korjataan parhaillaan.

Kirjasarjan kirjoittajat ovat kirjoittajien nimien perusteella muslimeja tai sellaisiksi kääntyneitä. Miksi kirjoittajajoukko on näin yksipuolinen?


– Perusopetuksen oppimateriaalien laatijat ovat yleensä kyseisen oppiaineen opettajia. Salam-sarjan oppikirjailijat ovat päteviä islamin uskonnon opettajia. Lisäksi työryhmän taustalla oli joukko muita asiantuntijoita. Oppimateriaalien kirjoittajien henkilökohtainen vakaumus on yksityisasia, jota ei oppimateriaaliprojekteissa käsitellä ja jota ei tule tuoda oppimateriaalityöhön.

Mitä OPH tavoittelee sillä, että islamia saa opettaa eri tavalla kuin esimerkiksi kristinuskoa?


– Kaikkia uskonnon oppimääriä tulee opettaa opetussuunnitelman mukaisesti ja uskonnollisesti sitouttamattomasti. Opetushallitus tarkistaa vuonna 2026 myös julkaisemiensa muiden uskontojen kuin islamin oppimateriaalien korjaustarpeet. Samalla kehitetään oppimateriaalien tuotantoprosesseja.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Vastaa Viestiin