Kyllä tuo on ymmärretty.
Miksi ryssän kanssa tehtyjä "sopimuksia" pitäisi kunnioittaa?
Nuo olisi pitänyt "palauttaa" jo 1944, "sopimuksen" mukaan.
Mutta ei ryssälle pidä antaa muuta kuin nikkeliä otsaan.
Poistettu ltmtxtvp
Kyllä tuo on ymmärretty.
Kommarit duumassa ovat samaa asiaa ennustaneet siitä lähtien kun Putin nousi valtaan mitä luulet toteutuuko uhkauksetOnyxPhoenix kirjoitti: Ke Huhti 22, 2026 6:30 pm Ryssälän taloudessa menee niin vahvasti että kommarit duumassa ennustaa jo vallankumousta syksyksi.![]()
Tällä herralla rupesi päässä viiraamaan ja oli hieno asia että sai hoitoa ahdinkoonsa.Schimanski kirjoitti: To Huhti 23, 2026 11:06 am Valtiokapitalismi on eräänlaista kommunismia sekin joten ei se kommunistien nousu valtaan kovin paljon asioita muuttaisi![]()
Neuvostoliitossa toisinajattelijat leimattiin hulluiksi, mutta niin tehdään myös Putinin Venäjällä.
Vladimir Putinia kritisoinut venäläispropagandisti ja bloggari Ilja Remeslo avaa jälleen sanaista arkkuaan Venäjän nykytilasta.
Aiemmin Putinin vankkumattomana tukijana tunnetuksi tullut Remeslo kertoo Telegram-kanavallaan viettäneensä 30 päivää psykiatrisessa sairaalassa.
Remeslo, 42, joutui maaliskuussa osastolle vain päiviä sen jälkeen, kun julkaisi Putinia rajusti kritisoineen kirjoituksen.
Bloggari kuvailee psykiatrisen sairaalan olosuhteita pahemmiksi kuin rangaistussiirtolassa.
Vaikka Remeslo ei suoraan sano joutuneensa laitokseen aiempien julkaisujensa vuoksi, hän huomauttaa, että ”korkea-arvoisten valtion virkamiesten ankaralla kritisoinnilla on hintansa”.
– Mielestäni koko kysymyksenasettelu “miksi käänsit takkisi” toimii usein Kremlin hyväksi. Ja tätä tekevät myös niin sanotut liberaalit mielipidevaikuttajat, bloggari sanoo nyt.
Remeslon mukaan kyse ei ole takinkäännöstä, vaan siitä, että Venäjä on muuttunut.
– Puolustin valtiota, jota ei ole enää olemassa. Siksi minulla ei ole mitään velvollisuutta tukea nykyistä johtoa.
Remeslo jatkaa siitä mihin maaliskuussa jäi, ja syyttää Putinia Venäjän talouden alakulosta.
– Yksi putinistisen järjestelmän “saavutuksista”, jota en ole ehtinyt käsitellä kunnolla, on täysin tuhottu talous ja yritystoiminta.
Remeslo nostaa esiin maaliskuussa tehdyn kyselyn, jonka mukaan 95 prosenttia Venäjän pienistä ja keskisuurista yrityksistä kokee liiketoimintaedellytysten heikentyneen vuodesta 2025.
Bloggari syyttää tilanteesta Putinin verouudistusta sekä Venäjän keskuspankin korkeaa ohjauskorkoa. Myös suurteollisuus, kuten Venäjälle tärkeät Uralin ja Siperian kaivos- ja metalliteollisuus, on Remeslon mukaan ennennäkemättömissä vaikeuksissa.
– Kaikki tämä on Putinin 26-vuotisen valtiokapitalismin tulosta.
Ahkerasti Telegram-kanavaansa osastoreissun jälkeen päivittänyt Remeslo arvostelee myös Kremlin propagandisteja.
– Yhteiskunnan jakautumisen eteen eivät työskentele CIA tai MI6, vaan valtionmedioiden vakituiset propagandistit ja presidentinhallinnon korkeat virkamiehet.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/671 ... 799ed9768d
Kommunistit eivät ehkä nouse valtaan toista kertaa, mutta Putinin aika on päättymässä.
Vallan vaihtumiseen vaaditaan Venäjällä yleensä kaksi elementtiä joista toinen on huonosti sujunut sota ja toinen sakkaava talous. Näin on Putinin Venäjällä jo tapahtunut.
Vaikka Remeslo ei suoraan sano joutuneensa laitokseen aiempien julkaisujensa vuoksi
Ai löytyy yksi uutinen no onhan se vähän niin ettei niistä Venäjän talouden todellisista asioista paljoa mediassa huudella ainakaan Suomessa olisihan se aika noloa jos ihmiset tietäisivät missä nyt oikeasti mennäänJOMPPE kirjoitti: To Huhti 23, 2026 1:14 pm ^
Tuota tuhottua taloutta on mahdotonta enää harhaisten sekopäidenkään kiistää. Toki löytyy aina joku yksittäinen valonpilkahdus uutinen, jota jaetaan heti Venäjän talouden voittona. Fakta vaan on että talous, yritystoiminta ja niiden luotettavuus on romahtanut. Ja näitä ei pikaisesti saada kuntoon vaikka valta vaihtuisi.
Totuus kyllä on selvä kaikille täysjärkisille. Ei mene hyvin EU:llakaan mutta Venäjällä on katastrofi, josta toipumiseen menee vuosikymmenen vähintään. Kysy vaikka Grokilta.rikkalapio kirjoitti: To Huhti 23, 2026 6:49 pmAi löytyy yksi uutinen no onhan se vähän niin ettei niistä Venäjän talouden todellisista asioista paljoa mediassa huudella ainakaan Suomessa olisihan se aika noloa jos ihmiset tietäisivät missä nyt oikeasti mennäänJOMPPE kirjoitti: To Huhti 23, 2026 1:14 pm ^
Tuota tuhottua taloutta on mahdotonta enää harhaisten sekopäidenkään kiistää. Toki löytyy aina joku yksittäinen valonpilkahdus uutinen, jota jaetaan heti Venäjän talouden voittona. Fakta vaan on että talous, yritystoiminta ja niiden luotettavuus on romahtanut. Ja näitä ei pikaisesti saada kuntoon vaikka valta vaihtuisi.![]()
Kyllähän se nyt on todellisuudessa niin että EU:n talous on ajettu romahduksen partaalle lähtien vuodesta 2020 ja kiihtyen tähänpäivään. On hieman noloa lukea tällaisia copetuksia siitä kuinka Venäjällä nyt olisi mukamas talous romahduksen partaalla![]()
Huomannut kuinka mediassakin on otettu oikein kunnon kierroksia kun on käynyt selväksi että Ukrainan pikku diktaattorin tulevaisuuden näkymät eivät olekkaan niin ruusuiset kuin ollaan yritetty antaa kansalaisten ymmärtää![]()
Mikään ei kuitenkaan sitä estä että se totuus tulee kohta kaikille selväksi![]()
Kerrotko vielä kuinka se katastrofi nyt sitten ilmenee jookosta jookos. Kysy vaikka siltä Grokilta. On päivänselvää että kun Ukraina on kaatunut mahdottomuuteensa niin budjettipaineet helpottuvat ja investoinnit palaavat jopa EU:sta Venäjälle joka nyt käytännössä on siirtänyt oman mielenkiintonsa Aasiaan jossa ne tulevaisuuden markkinat sijaitsevat. 70% länsimaisista yrityksistä Venäjällä edelleenkin sijaitsee siellä konfliktista huolimatta.JOMPPE kirjoitti: To Huhti 23, 2026 7:00 pmTotuus kyllä on selvä kaikille täysjärkisille. Ei mene hyvin EU:llakaan mutta Venäjällä on katastrofi, josta toipumiseen menee vuosikymmenen vähintään. Kysy vaikka Grokilta.rikkalapio kirjoitti: To Huhti 23, 2026 6:49 pmAi löytyy yksi uutinen no onhan se vähän niin ettei niistä Venäjän talouden todellisista asioista paljoa mediassa huudella ainakaan Suomessa olisihan se aika noloa jos ihmiset tietäisivät missä nyt oikeasti mennäänJOMPPE kirjoitti: To Huhti 23, 2026 1:14 pm ^
Tuota tuhottua taloutta on mahdotonta enää harhaisten sekopäidenkään kiistää. Toki löytyy aina joku yksittäinen valonpilkahdus uutinen, jota jaetaan heti Venäjän talouden voittona. Fakta vaan on että talous, yritystoiminta ja niiden luotettavuus on romahtanut. Ja näitä ei pikaisesti saada kuntoon vaikka valta vaihtuisi.![]()
Kyllähän se nyt on todellisuudessa niin että EU:n talous on ajettu romahduksen partaalle lähtien vuodesta 2020 ja kiihtyen tähänpäivään. On hieman noloa lukea tällaisia copetuksia siitä kuinka Venäjällä nyt olisi mukamas talous romahduksen partaalla![]()
Huomannut kuinka mediassakin on otettu oikein kunnon kierroksia kun on käynyt selväksi että Ukrainan pikku diktaattorin tulevaisuuden näkymät eivät olekkaan niin ruusuiset kuin ollaan yritetty antaa kansalaisten ymmärtää![]()
Mikään ei kuitenkaan sitä estä että se totuus tulee kohta kaikille selväksi![]()
https://www.reuters.com/business/energy ... 026-04-14/Kansainvälisen energiajärjestön (IEA) mukaan
Venäjän öljy- ja polttoainevientitulot nousivat
noin 9,7 miljardista dollarista → noin 19 miljardiin dollariin maaliskuussa
Eli:
käytännössä lähes kaksinkertaistuivat kuukaudessa
Lisäksi:
hinnat nousivat voimakkaasti Iranin konfliktin vuoksi
vientimäärät kasvoivat hieman samaan aikaan