Minä ainakaan en ole väittänyt, että ambulanssimiehet olisivat repineet Björklundin ulos teltasta ja riisuneet häntä.Perry Mason kirjoitti: Ke Huhti 29, 2026 10:29 am Omituinen tämä sinun "oleppa hyvä....." kysymys. Tässä muutama henkilö.
Todistaja Harriet Johansson, s. Husman, (2.4.1966 kuulustelu, kuollut 14.5.1989) oli tapahtuma-aikaan 15-vuotias ja hän oli ollut aamulla 5.6.1960 Bodominjärvellä yhdessä sisarensa Marita Husmanin ja Nils Erik Blomqvistin kanssa. Todistaja ja Blomqvist olivat tulleet aivan leiripaikan viereen. Todistaja oli ensiksi ajatellut, että onpa siinä tapeltu. Täysissä pukimissa ollut Nils Gustafsson oli heiluttanut kättään ja puhunut jotain, joista sanoista ei ollut saanut selvää. Yksi nainen oli ollut alasti vatsallaan. Toisesta naisesta ja miehestä oli näkynyt vain hiukset ja jalkoja.
Jos aamulla on nähnyt naisen alasti vatsallaan näkyvillä, niin eiköhän tämä kerro siitä että ei ne ambulanssimiehet ole Irmeliä sieltä teltan sisältä repineet ulos ja riisuneet.
Todistaja Esko Johansson (30.6.1960 kuulustelu, kuollut 15.6.1992) oli mennyt Bodominjärven eteläpäässä oleville niemille uimaan 5.6.1960 noin kello 11 aikaan. Itäisemmän niemen keskipaikkeilla polun kohdalla oli ollut kasassa teltta, jonka päällä oli ollut verta ja neljä henkilöä, joista yksi oli elossa. Todistaja oli lähtenyt yhdessä Sigurd Vuolasmaan kanssa vesilaitoksen rakennustyömaan konttorihuoneeseen hälyttämään poliisin. Tämän jälkeen he olivat palanneet tapahtumapaikalle ja noin 15-20 minuutin kuluttua paikalle oli saapunut poliiseja Leppävaarasta ja vähän myöhemmin ambulanssi. Teltta oli ollut itä-länsi –suuntaisesti suuaukko itään päin. Elossa ollut mies oli maannut päällimmäisenä selällään kädet ristissä rinnan päällä ja poikkipäin teltan suuntaan nähden, sen oviaukon vastakkaisessa päässä.
Hänellä oli yllään farmarit, harmaa villapaita ja sukat. Asusteet olivat kunnossa. Miehen vieressä teltan oviaukon puolella oli ollut vasemmalla kyljellään koukussa, alaruumiiltaan osaksi paljaaksi riisuttu nainen. Toinen nainen oli ollut edellisiin nähden poikittain, ja maannut oikealla kyljellään siten, että pää oli ollut ensin mainitun naisen jalkojen välissä. Niemen kärjen puoleisen teltan sivulla oli ollut teltan peitossa, sen pituussuunnassa selällään makaamassa toinen nuori mies.
Tämän havainnon tehnyt henkilö joka hälytti poliisin + ambulanssin paikalle. Eikö tuo nyt kerro ihan selvästi sen että klo 11 ennen ambulanssin tuloa Irmeli makasi vasemmalla kyljellään koukussa, alaruumis paljaana, Nisse vieressä, oviaukon, eikä telttapäädyn puolella?
Björklundin sijainti valokuvanottohetkellä selviää ns. uhrikuvasta, joka siis on otettu ambulanssin jo lähdettyä murhapaikalta. Gustafssonin ei tiedetä maanneen hänen päällään vaan hänen vieressään. Teltta oli riekaleina. Kaikki uhrit makasivat ainakin osittain sen päällä. Todistajanlausunnoista ei voida mitenkään tehdä johtopäätöstä, etteivätkö nimenomaan ambulanssimiehet olisi siirtäneet Björklundia sen verran kuin siirtoverijälkien puuttumisesta hänen kohdallaan voidaan ehkä päätellä. Kukaan ei itse asiassa ilmeisestikään tiedä, kuinka paljon Björklundia oli siirretty ja mistä mihin. Siitäkään oliko Björklund riisuutunut itse, tai kuka hänet riisui, ei voida saada varmuutta.
