Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
vale-etsivä
Susikoski
Viestit: 45
Liittynyt: To Syys 14, 2023 1:56 pm

Re: Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja vale-etsivä »

Tuosta Mäntyrinteestä ja sen palosta, Kivilänmäestä ja siihen liittyvistä juipista autoineen on mielikuvitekselle helppo rasti kehitellä tapahtumakulkuja. Niin lähellä ovat sekä maantieteellisesti, että ajallisesti.

Esim. Datsun 120Y ja Toyota Corolla KE20 ovat samanvärisinä tietystä katselukulmasta kovin saman näköisiä. Myös joitain 70-luvun Mitubishejä (harvinaisempia kuin em) voisi hyvin sekoittaa hämärässä kauempaa/nopeasti ohi mennessä Datsuneihin ja Toyotiin.

Tämä tutkintalinja/vaihtoehto on ilmeisesti korvamerkitty lähiseudun tekijöiksi. Vaihtoehtona sille olen aiemmin täälläkin pohtinut Liinaharjan tapaukseen liitetyn tyypin hiuskuontaloa ja auton väriä tuohon aikaan. Toinen hyvin triviaali ja vieläkin kauempaa haettu, mutta kyvykkääksi myöhemmin osoittautunut olisi Harri Leppinen ja sanonta ei kahta ilman kolmatta. Mutta tämä nyt melkoisen ohuella yhteydellä tähän, myönnettäköön. Leppinen olisi ollut parilymppinen. Jammu ei enää ollut, mutta muuten tietty tuolla saattoi seikkaillakin. Tämä nyt vain tällaisena twistinä, jossa sovittelen tätä jonkin tiedossa olleen sarjarikollisen tekojen jatkeeksi.

Pidän silti itsekin tässä linjassa paikat tuntevia paikallisia todennäköisimpinä tekijöinä.
Avatar
Ross Sullivan
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 10460
Liittynyt: La Joulu 02, 2017 2:14 am

Re: Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Ross Sullivan »

Vanhakansa kirjoitti: La Touko 09, 2026 11:43 pm Kun uusi tutkinnanjohtaja tutkii useita eri linjoja ympäri maakuntaa ja yksi on Ristikankareen kotitalo, se on joillekin todiste siitä, että Heikki on poliisin ainoa epäilty. Kun poliisi sitten tekee kaivauksia aivan jossain muualla, pitää kuitenkin puolen foorumia tulla kertomaan, että isä on kuitenkin ainoa mahdollinen epäilty/syyllinen.

Poliisi siis sanoo suorittaneensa Kivilänmäellä poissulkevia tutkinnallisia kaivauksia tms, ei-minkään-vihjeen pohjalta. Se on aika hauskaa, että ilman uusia vihjeitä melkein 40 vuotta myöhemmin tulee tarve suorittaa tällainen melko satunnaiselta vaikuttava tarkistus.

Kivilänmäki ei kuitenkaan suinkaan ole mikään satunnainen paikka tehdä poissulkevia tutkinnallisia tarkastuksia.

Foorumilla on käsitelty kolmea vihjettä, joista kaksi liittyy suoraan Kivilänmäkeen ja autoon, joka oli samanlainen kuin Kivilänmäellä nähty auto. Lisäksi on olemassa neljäskin Kivilänmäkeen linkittyvä havainto. Osittain linkitykset ovat tietysti ohuita, mutta kuitenkin olemassa.

Ensimmäinen vihje on silminnäkijähavainto aamuyöstä. Naapuri näki Kivilänmäen autiotalolla epätavallisessa paikassa aamuyöstä japanilaisen kellertävän auton aamuhämärässä. Auton vieressä oli nuori ja hoikka ponnaripäinen mies ylemmäs mäkeen katsellen. Kuultuaan Piian katoamisesta samana yönä kuin havainto oli tehty, naapuri ilmoitti havainnostaan poliisille, joka ei koskaan palannut asiaan.

Toinen vihje liittyy mahdollisesti samaan autoon, eli poliisin kirjaamaan silminnäkijähavaintoon, jonka mukaan Piia olisi nähty samanlaisen tummankeltaisen Datsunin kyydissä. Auton rekisterinumerokin raportissa oli. Poliisin mukaan asia selvitettiin, auto ei kuulemma liittynyt Piiaan, mutta mystisesti auton omistanut suku ei tunnu tietävän, että mitään selvityksiä olisi tehty. Poliisiraporttiinkin kirjattiin keltaisen datsunin olleen oranssi mazda.

On olemassa kolmaskin vihje, joka vihjaa suoraan, että Piia olisi noussut malliltaan juuri sellaiseen (melko harvinaisen malliseen) autoon, johon toinenkin vihje viittasi. Vihjeessä on hyvin paljon muutakin sisältöä ja uskon sen esimerkiksi paljastavan, kuka oli Tom on Borås. Vihjettä ei ole foorumilla, enkä sitä voi valitettavasti tänne laittaakaan, koska kunnioitan vihjeen antajan toivetta ja hän väistämättä paljastuisi, jos kertoisin enemmän.

On olemassa neljäskin vihje, joka liittyy Kivilänmäkeen, nimittäin liftaritytöt, jotka nousivat sieltä n. 22:00 kahden nuoren miehen kyytiin ja palasivat Piikkiön keskustaan n. kello 24:00. Ikä ja kuvaukset sopisivat jotakuinkin Piiaan ja Ristimäen nuorempaan tyttäreen (ei siis Tiinaan), mutta häiritseviä eroavaisuuksiakin on. Olen tätäkin palstalla käsitellyt, tosin siihen aikaan minulla oli väärinymmärrys, että tytöt olisivat nousseet auton kyytiin Paimion keskustassa. Myöhemmin sain tietää, että kyytiin nousu tapahtuikin ykköstiellä Paimion ja Piikkiön rajalla Tammisillassa, eli siis joko Kivilänmäellä tai sen aivan välittömässä läheisyydessä. Vihjeen antaja uskoi toisen tytöistä olleen Piia, mutta sen jälkeen kun olin itse tullut siihen tulokseen, ettei kyseessä todennäköisesti ollut Piia, sivuutin tämän vihjeen pitkäksi aikaa kokonaan. Yhtä kaikki se kuitenkin liittyy Kivilänmäkeen, vaikkei toinen liftari olisikaan ollut Piia. Tammisilta ei ole iso paikka ja mietin, että olisiko Kivilänmäen autiotalolla ehkä sittenkin ollut vielä jotain normaalista poikkeavaa toimintaa. Vanha pirtunvälityskeskushan se oli ollut vielä 80-luvun alussa ja ihme juhlia oli kuulemma ollut myös vain joitain vuosia aiemmin. Kuuölemma oli vanhan isännän puujalkakin löytynyt ojasta joidenkin juhlien jälkeen.

Punoin kolmesta ensimmäisestä vihjeestä melkoisen pitkän ja seikkaperäisen vihjeen poliisille viime syksynä. Olisi tuo neljäskin vihje pitänyt siihen liittää vaikka poliisi sen entuudestaan jo tietääkin, mutta en silloin pitänyt sitä oleellisena tai ehkä ajatellut ollenkaan. Ilmeisesti nämä vihjeet eivät nyt ainakaan poliisin mukaan liity tehtyihin kaivauksiin, mutta hyvä sitten kuitenkin, että poliisi on itse omissa päätelmissään tms tullut siihen päätelmään, että tuota linjaa olisi syytä tutkia ja Kivilänmäen kaivot avata.
Sehän on osa sivistysmaan erityspiirteitä, että sananvapaus on laaja (tai ainakin sen pitäisi olla). Varsinkin olosuhteissa, joissa poliisi on vielä viime vuosina pidättänyt isän, niin ei mikään ihme, että ihmiset pitävät isää mahdollisesti syyllisenä tai osallisena katoamiseen.

"Heikki on poliisin ainoa epäilty." Tähän en ota kantaa, mutta keitä nämä muut epäillyt ovat? Erittäin salaisia?

"Kun poliisi sitten tekee kaivauksia aivan jossain muualla" Aivan muualla on suhteellinen käsite. Etäisyys on sellainen, että sinne olisi isä voinut Piian piilottaa.

Onhan se ihan helvetin poikkeuksellista, että vanhaa ukkoa kopitetaan vuosikymmenten jälkeen. Enemmän jopa sympatiseeraan Heikkiä loppuaikojensa vaiheista. On vähän kyseenalaista, että tutkintaoikeus olisi ikuinen ja siihen voidaan palata vuosikymmenten jälkeen. Ei tietysti suoraan laitonta, mutta oikeusvaltiossa pitäisi mennä niin, että X:n tutkinta tapahtuu tietyssä (määrä)ajassa ja sen jälkeen hänet jätetään rauhaan, jos ei ilmene jotain todella mullistavaa tutkintaan vaikuttavaa tietoa. En tiedä millä perustein tämä viimeiseksi jäänyt "Heikki-kopitus" tehtiin, mutta syyn pitäisi olla ppainava. Jos se todella tehtiin "varmistuksena", niin pidän poliisin toimia kyseenalaisena nimenomaan oikeusvaltiokontekstisssa.
Mitä te dorkat dorkailette?
Hurjimus
Perry Mason
Viestit: 3788
Liittynyt: La Helmi 22, 2020 9:41 pm

Re: Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Hurjimus »

Kopitusta uusi tutkinnanjohtaja perusteli juurikin poissulkevana toimenpiteenä. Edellinen TJ muuten korosti, ettei perhettä ole syytä epäillä.
Enpä usko, että Heikki oli niin raaka jätkä, että tyttärensä kaivoon heittäisi. Onkohan itsenäisen Suomen aikana tuollaista tapahtunut koskaan. Syyntakeeton äiti kyllä kolme lastaan elävänä pudotti 70 luvulla.
vanhavakanssi
Jane Marple
Viestit: 1043
Liittynyt: Ke Tammi 31, 2024 10:40 am

Re: Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja vanhavakanssi »

Toinen hyvin triviaali ja vieläkin kauempaa haettu, mutta kyvykkääksi myöhemmin osoittautunut olisi Harri Leppinen ja sanonta ei kahta ilman kolmatta. Mutta tämä nyt melkoisen ohuella yhteydellä tähän, myönnettäköön. Leppinen olisi ollut parilymppinen.
------

Leppistä on myös tässä ketjussa soviteltu tähän caseen. Joku on myös jonkinlaisena 'tietona' tuonut Leppisen olleen armeijassa Niinisalossa kyseisenä aikana. Onko se totta, niin ei liene kovin relevanttia. Jokin yhteys pitäisi Leppisellä olla Varsinais-Suomeen ja Piikkiön alueeseen, että tässä olisi jotain villoja.

Leppisen surmat tapahtuivat lähellä toisiaan (alle 100km) Nurmo-Mustasaari, ja Leppinen itse asui Isossakyrössä eli puolivälissä tekopaikkoja. Molemmat surmattu Piat löytyivät vesistöstä. Sen lisäksi oli raiskauksia taustalla ja mitä vielä mistä ei ole jäänyt kiinni.
Avatar
Ross Sullivan
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 10460
Liittynyt: La Joulu 02, 2017 2:14 am

Re: Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Ross Sullivan »

Hurjimus kirjoitti: Su Touko 10, 2026 5:02 pm Kopitusta uusi tutkinnanjohtaja perusteli juurikin poissulkevana toimenpiteenä. Edellinen TJ muuten korosti, ettei perhettä ole syytä epäillä.
Enpä usko, että Heikki oli niin raaka jätkä, että tyttärensä kaivoon heittäisi. Onkohan itsenäisen Suomen aikana tuollaista tapahtunut koskaan. Syyntakeeton äiti kyllä kolme lastaan elävänä pudotti 70 luvulla.
Eikö kaikki tutkinta ole samalla myös poissulkevaa?
Mitä te dorkat dorkailette?
Hurjimus
Perry Mason
Viestit: 3788
Liittynyt: La Helmi 22, 2020 9:41 pm

Re: Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Hurjimus »

Ross Sullivan kirjoitti: Su Touko 10, 2026 6:19 pm
Hurjimus kirjoitti: Su Touko 10, 2026 5:02 pm Kopitusta uusi tutkinnanjohtaja perusteli juurikin poissulkevana toimenpiteenä. Edellinen TJ muuten korosti, ettei perhettä ole syytä epäillä.
Enpä usko, että Heikki oli niin raaka jätkä, että tyttärensä kaivoon heittäisi. Onkohan itsenäisen Suomen aikana tuollaista tapahtunut koskaan. Syyntakeeton äiti kyllä kolme lastaan elävänä pudotti 70 luvulla.
Eikö kaikki tutkinta ole samalla myös poissulkevaa?
Onhan se niinkin, mutta pidättämisen perusteet vaihtelevat. Syytä epäillä, todennäköisin syin ja sitten vaan poissulkevaa. Aikamoinen ero näillä.. Ismo Kumpulaisenkin tapauksessa oli syytä epäillä..
canis lupus
Jessica Fletcher
Viestit: 3182
Liittynyt: Pe Tammi 10, 2020 10:35 pm

Re: Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja canis lupus »

Ghost hunting kirjoitti: Su Touko 10, 2026 10:08 am Nyt kun ceissi on tapetilla niin kokeillaan, siis jos joku muistaa tummankeltainen Datsun 100A tai 120Y liikuskelua nurkilla 1988. Motelli, Mäntyrinne, hiekkamonttu, Autiotalo, Pontela?
Rekisteri on selvillä, niin sitten on oikea automallikin tiedossa.
Tom on Borås tietäis 8)
No voi prkl.

'82-83 talvella on ainoa kerta kun olen ollut tuollaisessa sinapinkeltaisessa sata-ampeerisessa kyydissä. Hämmentävää että se tapahtui Raision seudulla eli miltei naapurustossa, kundiporukassa jotka olivat kaikki jehovayhteisössä mukana. Yksi heistä oli saman sukuniminen kuin se Piian paras kaveri. Toinen taas myöhemmin rekkahommissa sielläpäin duuneissa. Ja kolmas oli piikkiöläinen.

Ja olen ollut kiinnostunut tästä keissistä ihan alusta asti, ja kun myöhemmin kaveripiiriini on tullut muutamia Piian vanhoja kavereita niin missään vaiheessa ennen tätä ei ole tullut tuo 100A-episodi yhtäläisyyksineen ikinä mieleen!

En nyt todellakaan väitä että nämä entiset kaverini olisivat mitenkään sekaantuneet asiaan, mutta nämä yhteensattumat alkoivat puistattamaan...
Mens malus in corpore sano
Vanhakansa
Hetty Wainthropp
Viestit: 472
Liittynyt: Ma Heinä 02, 2018 12:05 pm

Re: Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Vanhakansa »

Hurjimus kirjoitti: Su Touko 10, 2026 6:37 pm
Ross Sullivan kirjoitti: Su Touko 10, 2026 6:19 pm
Hurjimus kirjoitti: Su Touko 10, 2026 5:02 pm Kopitusta uusi tutkinnanjohtaja perusteli juurikin poissulkevana toimenpiteenä. Edellinen TJ muuten korosti, ettei perhettä ole syytä epäillä.
Enpä usko, että Heikki oli niin raaka jätkä, että tyttärensä kaivoon heittäisi. Onkohan itsenäisen Suomen aikana tuollaista tapahtunut koskaan. Syyntakeeton äiti kyllä kolme lastaan elävänä pudotti 70 luvulla.
Eikö kaikki tutkinta ole samalla myös poissulkevaa?
Onhan se niinkin, mutta pidättämisen perusteet vaihtelevat. Syytä epäillä, todennäköisin syin ja sitten vaan poissulkevaa. Aikamoinen ero näillä.. Ismo Kumpulaisenkin tapauksessa oli syytä epäillä..
Jep jep jep... kun Heikin autotallin lattiaa piikattiin auki, olihan se tavallaan poissulkevaa tutkintaa, eli jos Piia olisi sieltä löytynyt, muut epäillyt olisi sitä myöten poissuljettu. Mutta olisi se kyllä termien sekoittamista ja harhaanjohtavaa sanoa, että kyseessä oli poissulkeva tutkimus. Kyllä sen tutkimuksen tarkoitus oli selvittää, onko Heikki syyllinen ja jonkun tai tässä tapauksessa kaikkien muiden linjojen poissulkeminen olisi ollut vaan jonkinlainen merkityksetön sivujuonne, jos Piia olisi sieltä löytynyt.
MikaK
Christopher Lorenzo
Viestit: 1551
Liittynyt: Ke Syys 18, 2019 9:29 pm

Re: Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja MikaK »

En usko että Heikki tähän liittyy. Sen verran hyvin veti kuitenkin ne haastattelut. Itsekään en ainakaan paremmin osaisi näytellä kun ohjelmassa kysyttiin hänen osuuttaan miten hän kertoili että ihmiset soittelee hänelle et "kerro nyt mitä teit sille". Et jos ois oikeesti muurannut jonnekin niin vaikea oisi kertoilla moista tarinaa. Uskonto on joskus vahva asia mutta harva pystyy tytärtään muuraamaan tai piilottamaan tuosta vaan.

Tuolla kuitenkin liikkuu autoilevaa porukkaa siihen aikaan ja seksuaalirikostaustaisiakin. Ellei Tom on Borås vihje ole oikea niin jotain tuonkaltaista lienee tapahtunut. Ruumista ei vaan metsistä tai vesistöistä vielä ole löytynyt.
Amandalooni
Olivia Benson
Viestit: 701
Liittynyt: La Joulu 10, 2022 3:03 am

Re: Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Amandalooni »

canis lupus kirjoitti: Su Touko 10, 2026 7:33 pm
Ghost hunting kirjoitti: Su Touko 10, 2026 10:08 am Nyt kun ceissi on tapetilla niin kokeillaan, siis jos joku muistaa tummankeltainen Datsun 100A tai 120Y liikuskelua nurkilla 1988. Motelli, Mäntyrinne, hiekkamonttu, Autiotalo, Pontela?
Rekisteri on selvillä, niin sitten on oikea automallikin tiedossa.
Tom on Borås tietäis 8)
No voi prkl.

'82-83 talvella on ainoa kerta kun olen ollut tuollaisessa sinapinkeltaisessa sata-ampeerisessa kyydissä. Hämmentävää että se tapahtui Raision seudulla eli miltei naapurustossa, kundiporukassa jotka olivat kaikki jehovayhteisössä mukana. Yksi heistä oli saman sukuniminen kuin se Piian paras kaveri. Toinen taas myöhemmin rekkahommissa sielläpäin duuneissa. Ja kolmas oli piikkiöläinen.

Ja olen ollut kiinnostunut tästä keissistä ihan alusta asti, ja kun myöhemmin kaveripiiriini on tullut muutamia Piian vanhoja kavereita niin missään vaiheessa ennen tätä ei ole tullut tuo 100A-episodi yhtäläisyyksineen ikinä mieleen!

En nyt todellakaan väitä että nämä entiset kaverini olisivat mitenkään sekaantuneet asiaan, mutta nämä yhteensattumat alkoivat puistattamaan...
Kai oot nää jakanu myös poliisille?
canis lupus
Jessica Fletcher
Viestit: 3182
Liittynyt: Pe Tammi 10, 2020 10:35 pm

Re: Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja canis lupus »

Amandalooni kirjoitti: Ma Touko 11, 2026 2:51 am
canis lupus kirjoitti: Su Touko 10, 2026 7:33 pm
Ghost hunting kirjoitti: Su Touko 10, 2026 10:08 am Nyt kun ceissi on tapetilla niin kokeillaan, siis jos joku muistaa tummankeltainen Datsun 100A tai 120Y liikuskelua nurkilla 1988. ---
No voi prkl.

'82-83 talvella on ainoa kerta kun olen ollut tuollaisessa sinapinkeltaisessa sata-ampeerisessa kyydissä. Hämmentävää että se tapahtui Raision seudulla eli miltei naapurustossa, kundiporukassa jotka olivat kaikki jehovayhteisössä mukana. Yksi heistä oli saman sukuniminen kuin se Piian paras kaveri. Toinen taas myöhemmin rekkahommissa sielläpäin duuneissa. Ja kolmas oli piikkiöläinen.

Ja olen ollut kiinnostunut tästä keissistä ihan alusta asti, ja kun myöhemmin kaveripiiriini on tullut muutamia Piian vanhoja kavereita niin missään vaiheessa ennen tätä ei ole tullut tuo 100A-episodi yhtäläisyyksineen ikinä mieleen!

En nyt todellakaan väitä että nämä entiset kaverini olisivat mitenkään sekaantuneet asiaan, mutta nämä yhteensattumat alkoivat puistattamaan...
Kai oot nää jakanu myös poliisille?
No en, kun tämä hämmentävyys pälkähti päähän vasta eilen illalla. Pitäisikö?

Ja en nyt saa päähäni tuon piikkiöläisen 100A-kuskimme nimeä.
Mens malus in corpore sano
Reuter2
Alokas
Viestit: 5
Liittynyt: Ma Touko 11, 2026 11:21 am

Re: Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Reuter2 »

Toivottavasti tämä keissi saa päätöksen pian, olisi pitänyt ajat sitten saada.
Kukkaan läheisistä ei ole syyllinen ,ei myöskään uskovaiset.
Nuoret on elämästä tietämättömiä ja nyt Piaan kohtaloksi tuli eksyä väärään seuraan.
Entisenä koulukiusattuna Pia oli saanut elämäänsä uutta valoa aloittaessaan Turussa kotitalousalan koulun.Kaveripiiri muuttui. Samoin kesän aikana on voinut saada uusia kavereita ,enemmänkin ei uskovaisista. Varmasti poikien ja miesten kiinnostus teki hyvää Pian itsetunnolle,kirjoittihan hän päiväkirjassa että hänellä on neljä poikaystävää j ja yhteen hän on rakastunut.
Luultavasti Piaa oli katoamisiltana päätynyt Piikkiön saitilla johonkin paikalliseen kyytiin jne. alkoholia ,musiikkia jne raiskatuksi ja tapetuksi joutunut. Nämä Tom on Bårosit ja Kaarinakirjeet hämäystä,,ettei vain oikeaan suuntaan mentäs,kauan onkin saaneet huijata ,raukkamaista piiloutua tuollaisen ,tuollaisten kirjeiden taakse :evil:
Amandalooni
Olivia Benson
Viestit: 701
Liittynyt: La Joulu 10, 2022 3:03 am

Re: Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Amandalooni »

canis lupus kirjoitti: Ma Touko 11, 2026 7:51 am
Amandalooni kirjoitti: Ma Touko 11, 2026 2:51 am
canis lupus kirjoitti: Su Touko 10, 2026 7:33 pm

No voi prkl.

'82-83 talvella on ainoa kerta kun olen ollut tuollaisessa sinapinkeltaisessa sata-ampeerisessa kyydissä. Hämmentävää että se tapahtui Raision seudulla eli miltei naapurustossa, kundiporukassa jotka olivat kaikki jehovayhteisössä mukana. Yksi heistä oli saman sukuniminen kuin se Piian paras kaveri. Toinen taas myöhemmin rekkahommissa sielläpäin duuneissa. Ja kolmas oli piikkiöläinen.

Ja olen ollut kiinnostunut tästä keissistä ihan alusta asti, ja kun myöhemmin kaveripiiriini on tullut muutamia Piian vanhoja kavereita niin missään vaiheessa ennen tätä ei ole tullut tuo 100A-episodi yhtäläisyyksineen ikinä mieleen!

En nyt todellakaan väitä että nämä entiset kaverini olisivat mitenkään sekaantuneet asiaan, mutta nämä yhteensattumat alkoivat puistattamaan...
Kai oot nää jakanu myös poliisille?
No en, kun tämä hämmentävyys pälkähti päähän vasta eilen illalla. Pitäisikö?

Ja en nyt saa päähäni tuon piikkiöläisen 100A-kuskimme nimeä.
Joo ilmot ihmeessä! Eikä haittaa, vaikka et sitä nimeä nyt muista.
J1L5
Harjunpää
Viestit: 327
Liittynyt: Su Huhti 30, 2023 9:45 am

Re: Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja J1L5 »

Tuli mieleen "tapaukseen liittyen", että nuorilla ihmisillä ei ole kykyä ymmärtää riskejä. Se kehittyy vasta myöhemmin, muistaakseni 19-20 v paikkeilla. Et vain tajua, mitä kaikkea voi sattua. Itse polttelin kuivalla heinäpellolla ja metsässä nuotiota pahimmalla metsäpalovaroituksella, ja heiteltiin pienenä tupakintumppeja talon puuseinien väliin (piiloon, ettei vanhemmat suutu). Vasta 12 vuotta myöhemmin tajusi, että mun olisi pitänyt aiheuttaa suuria paloja.
Kun Piian ikäinen ihminen ajautuu yksin karkumatkalle. Voi sattua tosi outoja riskitilanteita, joita ei osaa varoa.
Reuter2
Alokas
Viestit: 5
Liittynyt: Ma Touko 11, 2026 11:21 am

Re: Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Reuter2 »

Mitä luultavimmin Pia on tosiaan joutunut järkyttävän raiskauksen uhriksi. Ja valitettavasti hän ei ole ainut, kaikki ei uskalla puhua,joten emme tiedä määrää. Pia olisi kertonut ja mennyt kotiin ,mutta sitä hänen ei annettu tehdä, vaan kylmästi tapettiin. Kyseessä ei ole yksi henkilö vaan monta henkilöä,se tekee asiasta vielä kuvottavamman. Poliisia on viety ku pässiä narussa :shock:
Vastaa Viestiin