Huutaja Jaana kirjoitti: Su Touko 24, 2026 6:59 pm
Tää sama firma on varmaan suunnitellut ja rakentanut koko Kalasataman...eli koko paska suunniteltu ja rakennettu päin helvettiä.
Noniin. Lausuntoja odotellessa :smoke:
https://www.hel.fi/static/rakvv/LTK/2016/9ptk_UJU_web.pd kirjoitti:
Pääsuunnittelija Saarinen Ulla
arkkitehti Arkk tsto Jukka Turtiainen Oy
Sörnäistenniemen Täkkäri-kortteliin rakennetaan 4-6.kerroksinen asuinrakennus, As. Oy Helsingin Styyri, joka on korttelin kolmas rakennusvaihe. Tämä vaihe täydentää korttelin ehjäksi yhdessä rakenteilla olevien As. Oy Helsingin Täkkärin ja As. Oy Helsingin Poijun kanssa
https://yksa.disec.fi/Yksa4/download/174050070674600/file/82008669-a25b-46c7-abf4-238c156ad55d kirjoitti:Lautakunta päätti hylätä Kalasataman tontin 10583/1 ostotarjouskilpailussa (Ostotarjouskilpailu, Kalasatama, tontti 10583/1, tarjouspyyntö 7.2.2013) YIT Rakennus Oy:n 28.3.2013 päivätyn tarjouksen hinnaltaan liian alhaisena
Lautakunta päätti esittää kaupunginhallitukselle, että lautakunta oikeutetaan myymään Helsingin kaupungin 10. kaupunginosan (Sörnäinen) korttelin 10583 tontti 1 Lemminkäinen Talo Oy:lle tai tämän perustamille asunto-osakeyhtiöille taikka perustettavien asunto- osakeyhtiöiden lukuun ja muuten seuraavin ehdoin
Tämä sikäli mielenkiintoista, että Lemminkäisen kartelli ja YIT fuusioituivat myöhemmin yhdeksi isoksi firmaksi.
https://firepropalokatko.fi/referenssit kirjoitti:Pääurakoitsija: Lemminkäinen Talo Oy: As Oy Helsingin Täkkäri,
Helsinki Työ: palokatkot ja palokatkosuunnitelma
Palokatko estää tulipalon syttyessä liekkien, kuumuuden ja savukaasujen leviämisen läpivientien kautta…
Eli tämän "täkkäri" korttelin takana ovat nämä kaverit. Koostuvat kahdesta sellaisesta isommasta kompleksista, jotka ovat keskenään molemmat tollaisia vinokatto rakennelmia. Tuossa ympäristössä on kuitenkin ihan tolkuttomasti noita kortteleita mitkä on rakennettu KVR-urakkana eli kokonaisvastuurakentamisena, jossa pääurakoitsija vastaa sekä rakennushankkeen suunnittelusta että toteutuksesta.
Katsoin kuitenkin huvikseen summan mutikassa muutaman, niin siinä melkein vieressä on Dirika kortteli (10589), jossa oli niin paljon porukkaa mukana, että ihan mahottomaksi menee listata tähän. Mukana mm. YIT.
https://betoni.com/blog/referenssi/kala ... a-kortteli /
https://betoni.com/wp-content/uploads/2 ... _28-37.pdf Stuuvari (10582) taas NCC Rakennus Oy ja Arkkitehtitoimisto SARC Oy. Arkkitehteinä Annukka Pietilä ja Jan Söderlund.
Wikipediasta vaan selaamaan ja kaivelemaan, itellä ei riitä puhti selvittää kun sillä ei kuitenkaan mitään saavuta
https://fi.wikipedia.org/wiki/Helsingin ... ,Sörnäinen
Toki vaikka on eri urakoitsijoita, rakennuttajia ja arkkitehtejä, niin luotto näihin dippainssi valkokypä pöhisijöihin ja verokortittomiin remonttireiskoihin on sen verta kova, että uskon että tää palo oli vasta esimakua tulevasta, lol.