Kirkkonummella ohjelmistoja myyvä venäläisyhtiö, joka esiintyy kansainvälisenä

Otsikon mukaisesti. Myös onnettomuudet pienistä suuriin. Pohjustamattomat keskustelunavaukset.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11491
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Kirkkonummella ohjelmistoja myyvä venäläisyhtiö, joka esiintyy kansainvälisenä

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Kirkkonummelta löytyy omakotitalosta siis ohjelmistoja myyvä venäläisyhtiö, joka esiintyy kansainvälisenä yrityksenä. Kaikki Venäjään liittyvvä on häivytetty. Ohjelmistoyrityksen omistaja ollut rikostutkinnan kohteena Venäjällä, joten eiköhän kyseessä ole aika varma myyrä ja FSB:lle hommia tekevä taho. Spywaret jyllää ja kerää Kremlille tietoja. Yhtiön historiaa on rakennettu taitavasti niin, että Kirkkonummen etäpesäkkeen emoyhtiö näyttää kotimaansa viranomaisten vainoamalta. Todellisuudessa yhtiön tehtävä on kerätä ympäri Eurooppaa myydyillä ohjelmistoilla dataa Kremille.


https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/951 ... d5b54a42c7



Asiantuntija huolestui Iltalehden paljastuksesta: ”Tällainen konsepti venäläisyrityksen käsissä kuulostaa vaaralliselta”
Venäläistaustansa salaavan yhtiön ohjelmistoja on todennäköisesti ladattu laajasti eri työpaikoille.




Turun yliopiston tiedustelututkimuksen professori, Venäjän talouteen erikoistunut Kari Liuhto ei pidä Dubain kautta kulkevaa rahaliikennettä poikkeuksellisena venäläisyritysten kohdalla.

Hänen mukaansa merkittävämpi kysymys liittyy Kirkkonummelle rekisteröidyn yhtiön liiketoimintaan eli ohjelmistoihin itseensä ja niiden mahdollisiin tietoturvariskeihin.

Venäläisyhtiö myy muun muassa yrityksille ohjelmistoja, joilla koulutetaan henkilöstöä verkossa. Esimerkiksi suuryritysten turvallisuuskurssit, perehdytykset tai sertifikaattitestit voivat pyöriä yhtiön alustoilla.

– Lähtökohtaisesti kuulostaa vaaralliselta tällainen konsepti venäläisyrityksen käsissä. Uskoisin, että Venäjän tiedustelupalvelu on kiinnostunut, mihin kaikkeen dataan he voivat päästä käsiksi.

Yleisellä tasolla venäläisperäisiin ohjelmistoihin voi Liuhdon mukaan liittyä riski siitä, että niiden sisään on rakennettu toimintoja, joita käyttäjä ei havaitse. Hänen mielestään tällaiset järjestelmät olisi syytä arvioida huolellisesti ennen käyttöönottoa.

(--)

Ohjelmistoyhtiön perustaja joutui itse rikostutkinnan kohteeksi viime vuonna, kun Venäjän viranomaiset pidättivät hänet epäiltynä maa-alueisiin liittyvästä petoksesta.

Perustaja kiisti syytteet ja väitti niitä poliittisesti motivoituneiksi. Venäjän oikeuslaitos jatkaa tapauksen käsittelyä.

– Nämä asiat eivät ole aina sitä, miltä ne näyttävät, kommentoi Liuhto tapausta.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
rikkalapio
Axel Foley
Viestit: 2036
Liittynyt: Ke Joulu 31, 2025 12:34 pm

Re: Kirkkonummella ohjelmistoja myyvä venäläisyhtiö, joka esiintyy kansainvälisenä

Viesti Kirjoittaja rikkalapio »

Olipas jännä tarina
Ei Eurooppa ole mikään USA:n vasalli muualla kun Venäjän propagandassa
- Schimanski -

"Iran on lyöty. Kukaan ei ole koskaan voittanut näin. MINÄ pelastin Yhdysvallat ja maailman siinä sivussa.

Tiedättehän te."

-Trump-
Arjalainen 88
Hetty Wainthropp
Viestit: 489
Liittynyt: Ma Touko 12, 2025 2:38 am

Re: Kirkkonummella ohjelmistoja myyvä venäläisyhtiö, joka esiintyy kansainvälisenä

Viesti Kirjoittaja Arjalainen 88 »

No eihän tuo vielä mitään; jotkut kiinalaisetkin ovat onnistuneet myymään länsimaihin tavaraa ja palveluita. Suomeenkin luultavasti miljoonien arvosta. Kotimaiselle kapitalistillekin kelpaa yhteistyö kiinalaisten kanssa.
Le chat bleu
Sabrina Duncan
Viestit: 361
Liittynyt: Ti Huhti 14, 2026 7:58 am

Re: Kirkkonummella ohjelmistoja myyvä venäläisyhtiö, joka esiintyy kansainvälisenä

Viesti Kirjoittaja Le chat bleu »

Sitten vaan voittamaan joku julkisen kilpailutus ja myymään "turvallisuusosaamista" vaikka vesilaitokselle. Että on helpompi saattaa yhteiskunta sekaisin vaikka myrkyttämällä vesijohtovesi, Ukraina kun on osoittanut että rehellisesti rintamalla ei niin häävisti pärjätä.

Kilpailutus tekee sen että helposti on pakko valita se halvin. Joka on siksi halvin, ettei sen tarkoituskaan ole tehdä bisnestä, vaan rahoitus tulee idästä. Vastuullinen media tekisi juttuja tämmöisestä, mutta ei nyt meillä.
Valo tunnelin päässä on luultavasti liekinheitin :lol:
Rapsuttaja
Martin Beck
Viestit: 788
Liittynyt: La Maalis 26, 2022 12:24 pm

Re: Kirkkonummella ohjelmistoja myyvä venäläisyhtiö, joka esiintyy kansainvälisenä

Viesti Kirjoittaja Rapsuttaja »

Ja mikäs on yrityksen/softan nimi? Tällainen arvoituksellinen uutisointi on perseestä, Arvuuttajako näitä kirjoittaa? :evil:
Millions must go.
Vastaa Viestiin