Monet kokevat teleoperaattorin irtisanomisen hankalana erityisesti puhelimitse. Oheisessa jutussa kerrotaan, kuinka asiakas yritti irtisanoa Elisan liittymän puhelimitse. Maksullinen jonotus olisi kestänyt tunnin. Niinpä hän soitti numeroon, "Haluan ostaa liittymän", ja siihen vastattiin 30 sekunnissa + hän sai irtisanottua liittymän sitä kautta. Jos asiakaspalvelija olisi halunnut heittäytyä oikein hankalaksi, niin hän olisi kehottanut asiakasta soittamaan siihen tunnin maksulliseen liittymään.
Läheiseni menehtyi kevättalvella, ja minulla oli tehtävänä hänen liittymänsä sulku. Lähetin sinne viestin heidän sivultaan. Vastaus tuli muutamassa päivässä, ja liittymä suljettiin. Hoitui helposti - en enää jälkikäteen löytänyt operaattorin sivulta kohtaa, jossa olin sen helposti, sujuvasti ja ilmaiseksi hoitanut.
Lisää aiheesta oheisesta linkistä: https://www.is.fi/digitoday/art-2000012056526.html
Teleoperaattorin irtisanominen puhelimitse monen mielestä liian hankalaa ja kallista
-
Rapsuttaja
- Martin Beck
- Viestit: 834
- Liittynyt: La Maalis 26, 2022 12:24 pm
Re: Teleoperaattorin irtisanominen puhelimitse monen mielestä liian hankalaa ja kallista
Telian nettisivuilla puhekieltä käyttävä junnu yritti myydä minulle uuden puhelinliittymän chätissä kun ilmoitin haluavani irtisanoa nettiliittymän. Hintakilpailua ei käytännössä ole operaattorien kesken ja kaikilla sama paska palvelumentaliteetti. Soita maksulliseen palveluun ja ensiksi kulutetaan aikaa vänkäämällä uudesta liittymästä. 
Re: Teleoperaattorin irtisanominen puhelimitse monen mielestä liian hankalaa ja kallista
*pltmtxtvp*tm
Itsenäisen Suomen Kansallisen Taistelujoukon Rintaman kunniajäsen jo vuodesta 1997. Tarkemmin alkukesästä, kun Captain Jack soi listahittinä radioaalloilla ja maailmassa oli vielä kaikki hyvin.