Nuorilta löytynyt kannabista sisältäviä vapeja Länsi-Uudellamaalla, 2026

Huumausainerikoksille oma ketju.
Samoin yleinen huumausainekeskustelu tänne.
Avatar
Eräs1
Axel Foley
Viestit: 2182
Liittynyt: La Tammi 01, 2022 5:36 pm

Nuorilta löytynyt kannabista sisältäviä vapeja Länsi-Uudellamaalla, 2026

Viesti Kirjoittaja Eräs1 »

Nuorilta on löytynyt kannabista sisältäviä vapeja eli sähkötupakoita Länsi-Uudenmaan poliisin alueelta.

Poliisin suorittamilla nuorten kohtaamispaikkoihin liittyvillä valvontakierroksilla virkavalta on törmännyt muutaman kerran kannabista sisältäviin sähkötupakkatuotteisiin, joita se on takavarikoinut.

Takavarikoidut vapet ovat olleet huomaamattoman pieniä. Ne ovat suuruudeltaan olleet sytyttimen kokoisia tai vain hieman suurempia kuin AA-paristo. Nuoren on siis helppo piilottaa ne esimerkiksi vaatteisiin.

Jos vanhempi huomaa lapsensa käyttävän huumausaineita, tulee siihen puuttua. Poliisi neuvoo tällaisissa tilanteissa käymään lapsen kanssa vakavan keskustelun.

Vanhempi voi saada tukea tilanteeseen paikallisen poliisilaitoksen ankkuritiimistä tai sosiaali- ja terveyspalveluista.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8923 ... b57ba70d56
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15582
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Nuorilta löytynyt kannabista sisältäviä vapeja Länsi-Uudellamaalla, 2026

Viesti Kirjoittaja URSA »

Entäs mamujen vapet. Ne vapettaa hasista.
putsi
Lauri Hanhivaara
Viestit: 128
Liittynyt: La Syys 27, 2025 4:35 am

Re: Nuorilta löytynyt kannabista sisältäviä vapeja Länsi-Uudellamaalla, 2026

Viesti Kirjoittaja putsi »

Onkohan näissä edes luonnollisen kannabiksen vaikuttavia aineita, vai ovatko vaarallisesti terästetty synteettisellä kannabinoidilla?
Vastuuvapauslauseke
Vastaa Viestiin