Jääkiekkoilija Nuutti Viitasalo syytteessä rahanpesusta

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Staff Meeting
Martin Riggs
Viestit: 630
Liittynyt: Ke Helmi 10, 2021 7:51 pm

Jääkiekkoilija Nuutti Viitasalo syytteessä rahanpesusta

Viesti Kirjoittaja Staff Meeting »

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sm- ... ta/9225186

Maajoukkueessakin käynyt Lukon puolustaja Viitasalo on syytteessä rahanpesusta.
Viitasalon lisäksi jutussa on syytettynä viisi miestä, joita syytetään törkeistä talousrikoksista, kuten törkeistä kavalluksista ja törkeistä rahanpesuista. Epäillyt rikokset ovat tapahtuneet Sastamalassa, Parkanossa ja Lappeenrannassa huhtikuun 2020 aikana.
Puntari
Neuvoja-Jack
Viestit: 509
Liittynyt: La Elo 03, 2024 9:02 pm

Re: Jääkiekkoilija Nuutti Viitasalo syytteessä rahanpesusta

Viesti Kirjoittaja Puntari »

Rahanpesu, tuo tuottoisa ja varsin kevyesti rangaistu rikos.

Rahakiekkoa Viitasalo pelasi Lappeerannan SaiPa:ssa 2021 - 24, tosin kävi välillä Malmössa.
Mutta miten ihmeessä Sastamala ja Parkano? Mitähän rahaa on ollut liikkeellä?
juha88
Jack Taylor
Viestit: 16
Liittynyt: Ti Marras 01, 2016 8:10 am

Re: Jääkiekkoilija Nuutti Viitasalo syytteessä rahanpesusta

Viesti Kirjoittaja juha88 »

Eikö kukaan tiedä mitään lisätietoa?
Joku huhuili kuljetus yrittäjästä Suomi24.
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4327
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Jääkiekkoilija Nuutti Viitasalo syytteessä rahanpesusta

Viesti Kirjoittaja McCall »

Hämeen Sanomat 29.6.2026 / https://www.hameensanomat.fi/uutissuomalainen/9577990

Maajoukkueessa pelanneelle liigakiekkoilijalle sakkorangaistus rahanpesusta

Jääkiekon liigajoukkue Rauman Lukossa pelaava Nuutti Viitasalo, 27, on tuomittu sakkorangaistukseen rahanpesusta.

Pirkanmaan käräjäoikeuden mukaan Viitasalo otti vuosina 2020–2021 tililleen ja siirsi eteenpäin rahoja, jotka olivat peräisin kavalluksella saatujen nostureiden myynnistä. Viitasalo tunnusti syyttäjän kanssa käydyissä neuvotteluissa teot.

– Viitasalo on myöntänyt ottaneensa tililleen syytteessä mainitut rahamäärät ja siirtäneensä varat pääosin eteenpäin. Viitasalon teko on ollut lähinnä nuoruuden ajattelemattomuutta, jota hän katuu, tuomiossa sanotaan.

Viitasalo sai lievennystä rangaistukseensa.

– Huomioiden tilisiirtojen ja siirrettyjen rahojen määrä teko ei olisi enää sakoilla sovitettavissa. Viitasalo on kuitenkin tunnustanut teot epämuodollisen syyteneuvottelun seurauksena, jonka johdosta rangaistus määrätään noudattaen lievennettyä rangaistusasteikkoa, tuomiossa sanotaan.

Viitasalolle tuomittiin 80 päiväsakkoa, joka tekee hänen tuloillaan 7 360 euroa.

Tilisiirroilla maksukyvyttömyys

Syytteet liittyvät raakapuun ajoa tehneeseen firmaan. Jutussa tuomittiin törkeistä talousrikoksista ehdolliseen vankeuteen viisi miestä, joista kolme oli yhtiön vastuuasemissa.
Nuutti Viitasalo.jpg
Nuutti Viitasalo.jpg (77.68 KiB) Katsottu 769 kertaa
Yhtiö tuli maksukyvyttömäksi vuonna 2020, mikä oikeuden mukaan johtui perusteettomista tilisiirroista ja nostureiden myynnistä. Nostureiden yhteenlaskettu arvo oli 120 000 euroa, ja maksamatta olleen osamaksusopimuksen pääoman määrä lähes 96 000 euroa. Yhtiön varallisuusasemaa heikennettiin oikeuden mukaan 24 000 eurolla.

– Teossa on tavoiteltu huomattavaa hyötyä ja rikos on tehty erityisen suunnitelmallisesti. Teko on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä ottaen huomioon yrityksen omistusjärjestelyt ja vastuuhenkilöiden vaihto kuitenkin tilinkäyttöoikeudet entisellä hallinnolla säilyttäen, tuomiossa sanotaan.

STT julkaisee Viitasalon nimen, koska hän on pelannut maajoukkuetasolla ja ammattiurheilijana häntä voidaan pitää esikuvana.
Vastaa Viestiin